Les oběšených lišek

Les oběšených lišek https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19697/les-obesenych-lisek-19697.jpg 4 373 70

Humorný příběh tří svérázných uprchlíků, kteří se setkají v opuštěné chatě uprostřed laponské tajgy. Ve staré lovecké chatě v laponské pustině se setkají dva muži - vypočítavý lupič, který se snaží ukrýt před kumpány, s nimiž se nechce dělit o kořist, a násilnický důstojník, který roční dovolenou uprostřed přírody řeší své problémy s alkoholem. Oba antihrdinové po počátečních konfliktech nacházejí jakýsi způsob soužití až přátelství a když k nim později přibude třetí utečenec, domorodá stařenka prchající před státním domovem důchodců, stává se z opuštěného srubu div ne idylické hospodářství. To však brzy naruší jednak místní policista, jednak lupičův nebezpečný komplic... Další velmi dobrá autorova variace na téma útěku před civilizací a "terapie přírodou". Nechybí ani ochočené divoké zvíře, tentokrát liška, a humor v mnoha podobách, od situačního přes černý až po absurdní.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Humor Romány
Vydáno: , Hejkal

Hirtettyjen kettujen metsä , 1983

DejnaDee
04.03.2014 5 z 5

Mé první setkání s autorem. Zpočátku mi trvalo než jsem se do knížky začetla, ale pak to nemělo chybu. Je to naprosto pohodové čtení s nádherně vylíčeným popisem života v drsné, ale krásné finské přírodě.

Jibro
08.04.2013 4 z 5

Lehce vtipné, úsměvné, často až absurdní příhody několika zajímavých postav uprostřed drsné, severské přírody, kde lišky nedávají dobrou noc, ale kradou marky. Nejvíc jsem si oblíbil laponskou babču a její životní moudra typu: „Němců je jak mraků. Klidně jich pár můžete pověsit.“ Zdatně ji sekundoval Major, geniální stratég, těžký alkoholik, ale přesto v jádru dobrák, i když nemám nakupování rád, na jeho zásobovací výpravy bych se hlásil dobrovolně. Paradoxně nejmíň mě bavila hlavní postava zlodějíčka Oiva, ale jak se chata postupně zaplňovala, srandy přibývalo a vyvrcholení přišlo s oslavou vánoc, kdy kromě světských radovánek nezapomněli ani na duchovní rozměr v podobě "pravé" pravoslavné ikony :)

paloma
07.02.2013 5 z 5

Po dlouhé době jsem se pořádně nasmála a ten konec přesně podle mých představ.

rose
19.03.2012 5 z 5

Jojo, suchý humor mám ráda. A že tenhle je občas opravdu ten nejsušší. Chvilku mi trvalo, než jsem se do příběhu začetla, ale pak už dostal děj tu správnou šťávu, obzvlášť po vstupu třetí postavy na scénu, o těch dalších nemluvě. A kdo nevěří, že nejlepší jméno pro lišku je Pětistovka, ať tam běží. Sympaticky „ujetá“ knížka.

odejana
05.11.2011 5 z 5

Výborné. Všichni tři mají své důvody, proč prchají před společností. Výtečně jsem se bavila při popisu povolání "zločinec". Duch spolupráce je mnohem smysluplnější než duch soutěživosti. Bezvadné situace, líbila se mi domácí kobka, která posloužila všelijakým účelům.

bookworm
29.07.2011 5 z 5

Spočiatku to vyzeralo na priemernú kriminálku, ale čoskoro sa rozvinul správne potrhlý a napínavý príbeh s hrdinami, ktorí sa k sebe vôbec nehodia, ale zato majú dobré dôvody ukrývať sa pred zvyškom sveta. Všetky detaily do seba perfektne zapadajú, je tu mnoho vtipných epizód (napr. ako si líška vyslúžila svoju prezývku "Pětistovka", ako sa babka spriatelila s prostitútkami, čo si ich tam chlapi nechali na sezónu priviesť, a tie ju potom naučili sa maľovať :-) a pod.). Bola to tak zábavná kniha, že som si zohnala aj ďalšie Paasilinnove diela, ale tie ma sklamali (Zajícův rok a Vlčí léto...).

klarian
28.07.2011 5 z 5

Absolutně souhlasím s Candid. / Četl jsem jí jako první a je ze všech asi nejlepší. / Vynikající humor!!!

Candid
30.03.2011 5 z 5

Možná je to tím, že je to prví knížka, kterou jsem od Paasilinny četla, ale z jeho knih se mi líbí úplně nejvíc, stala se z ní vyloženě srdcová záležitost. Knížka je vtipná, čtivá a místy i překvapivě dojemná. Navíc krásný způsob popisovaného života ve finské přírodě, ve mě vyvolává neskutečnou touhu tuto zemi jednou navštívit.

Verrrunka
04.02.2011 4 z 5

Pohodová kniha, velmi příjemné čtení a příjemný humor. Zajímavé životní situace. Bohužel první část knihy mě trochu nudila, proto o jednu hvězdičku méně

Jíťa
03.01.2011 4 z 5

Výborné, výborné. Skvělý veskrze černý humor, absurdní situace, roztomilá zvířátka, sympaticky nesympatičtí lidé. Jenom těch oběšených lišek tam moc nebylo.

přátelství humor útěk finská literatura tajga Laponsko

Arto Paasilinna
finská, 1942 - 2018
2005  79%Stará dáma vaří jed
2006  79%Autobus sebevrahů
2006  84%Les oběšených lišek
2004  79%Zajícův rok
2005  80%Chlupatý sluha pana faráře

Kniha Les oběšených lišek je v