Lentilka pro dědu Edu

Lentilka pro dědu Edu https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/6432/bmid_lentilka-pro-dedu-edu-G8r-6432.jpg 5 158 39

Příběh o rodině v níž žijí pohromadě pradědeček, kterému ale všichni říkají dědo Edo, dědeček a mladí manželé se synem Honzíkem. Jde o vůbec první ztvárnění Alzheimerovy chorby v české literatuře pro děti. Příběh je napsaný lehce, citlivě a s humorem. Harmonické soužití několika generací narušuje pouze jedno, velká zapomnětlivost dědy Edy. Začala nenápadně, ovšem časem dospěla k tomu, že děda Eda netrefí domů, obouvá si různé boty, zapomene Honzíka v obchodě, zamkne se doma a neumí si otevřít, občas někoho nepozná. Zprvu si všichni myslí, že je to skleróza, která patří k věku, ale posléze se zjistí, že dědeček trpí Alzheimerovou chorobou. Malý čtenář čte, aniž by byl poučován, a na pozadí vyprávění si uvědomí, že takový problém existuje, nebo to dokonce už možná zná ze svého okolí. Vyprávění mu pomůže v nahlížení na tuto nemoc a v umění s takto nemocnými lidmi jednat.... celý text

Raada
04.01.2018 5 z 5

Krásně citlivě napsáno, s čím se mohou potýkat děti, jejichž prarodič má Alzheimera.

TheGoldenHill
18.11.2017 5 z 5

Dcerka tuto knížku četla ve druhé třídě jako povinnou četbu. Moc se jí líbila a tak jsem si ji také přečetla a musím říci, že mě chytila za srdce. Milým a citlivým způsobem autorka popisuje nenápadné příznaky velmi vážné nemoci, kterou onemocní Honzíkům dědeček Eda. Dědečkova nemoc tak ovlivní i každodenní život celé rodiny.
A ačkoliv je knížka napsána humorným způsobem a u některých kapitol se ze srdce zasmějete, já jsem měla neustále slzy na krajíčku. Knihu vřele doporučuji všem čtenářům!

VENDY28
18.09.2017 5 z 5

děda byl moc srandovní .

Kiki22
04.07.2017 5 z 5

Citlivou formou podané závažnější téma Alzheimerovy choroby a myslím, že je to napsané takovým způsobem, že by to opravdu i dětem mohlo připadat zajímavé.

Dorazilka
21.05.2017 5 z 5

Pěkně a citlivě vypráví i malým dětem o Alzheimeru. Určitě stojí za přečtení i starším čtenářům.

Mr.JaroCZ
25.02.2017 5 z 5

Myslím, že to je úžasná kniha pro všechny věkové kategorie na mimořádně citlivé téma.
- Děti zvládnou toto téma svým způsobem,
- střední věková kategorie pochopí, jak o změnách v chování starší generace hovořit s dětmi,
- no a ti starší pochopí, co je může (ale také nemusí) potkat, a nebudou mít až takové obavy z toho "co by - kdyby", protože mohou doufat, že je ti mladší hned "nehodí přes palubu" do léčebny.
Vše závisí na rodinných poutech a tato kniha je napomáhá upevnit.
Jak už jsem napsal na začátku: úžasná kniha!!!
P.S.: Kdybych někoho zaujal, ano - patřím k té nejstarší generaci...
A nevím jak dát všech pět hvězdiček. Že by už?! :)))

makushenka
03.01.2017 4 z 5

Kniha je sice určena předně malým čtenářům, ale Ivona Březinová během Lentilky pomrkává i po dospělých, když do knihy dosazuje jemný humor, který děti ještě nepochopí. To až malí vyrostou a stanou se z nich taky třeba rodiče, kteří budou Lentilku svým dětem předčítat. Začínám si rozšiřovat knihovničku o literaturu pro děti a mládež, tohle je jednoznačná volba.

Zlobidlotedy
16.03.2016 5 z 5

Nádherně a s humorem napsaná knížka pro děti. Popisuje příznaky Alzheimerovy choroby .. určitě by si měl přečíst každý.Četli jsme spolu se synem a ted už si jí jako druháček přečetl sám.
Patří mezi naše oblíbené.

Gold351
26.10.2015 5 z 5

Bez zaváhání řadím "Lentilku" mezi nejlepší knižky pro děti ! Mám ráda knihy Ivony Březinové a byla jsem zvědavá, jak si poradí s tak závažným tematem. Objasnit malým čtenářům tuto chorobu a problémy, které přináší nejen pacientům, ale i jejich rodinám, je velice obtížné. Ale klobouk dolů, tady se to podařilo ! Autorce patří velký dik .

lidunka1
21.09.2015 5 z 5

Toto je jedna z nejlepších knížek pro děti jako jsem četla. A vůbec neuškodí, když si ji přečtou i dospělí. Ovšem úplně nejlepší:-) by bylo, aby si ji četla celá rodina.

TaLu
21.08.2015 5 z 5

Opět nesnadné téma a od autorky úžasně zpracované.
Alzheimerova choroba v dětské knížce !
Někdo by možná řekl, že je to až moc.
Přesto mnoho dětí žije v rodině, kde tato zákeřná choroba je součástí každodenna.
Myslím, že pro každého, kdo viděl někoho z blízkých trpět touto nemocí, je kniha vlastně pohlazením a povzbuzením.
A nejen pro ně.
Autorce díky za odvahu.
Bravo.

MartinaF
15.03.2014 5 z 5

Tuhle knížku by si měl přečíst každý. Je nádherně napsaná a protože je určená dětem, tak citlivě popisuje příznaky Alzheimerovy choroby. Přiznám se, že jsem občas měla slzy na krajíčku.

Maguša
14.03.2014 5 z 5

Velmi pěkně zpracované téma života s Alzheimerovou chorobou. Pro děti (i dospělé) vhodné čtení k pochopení toho, co s sebou tato nemoc přináší, a jak se k ní staví okolí. :)

Lenourt
13.02.2014 5 z 5

Sice kniha pro děti, ale její četba dá dost i dospělým... Otevře oči a ukáže jiný úhel pohledu na Alzheimrovu nemoc.

mundit
06.10.2013 5 z 5

kniha je velmi pěkná . četli jsme ji ve 3 třídě.

tyzik.cejka
20.04.2013 5 z 5

moc hezké a legrační jak tady stojí tak pro třetí čtvrtou třídu ale může se to číst i velice malým dětem ale musí to být šikovné děti které nebaví číst třeba říkadla s knížkou bych počkal ale doporočuju u nás byla autorka ve škole O to vám byl zážitak děkuji za tuto knihu moc moc se mi líbí

akcinel
16.02.2013 5 z 5

Knihu jsme si ve třídě třeťáků pořídili za vydělané peníze ze sběru hliníku a použili jsme ji jako společnou četbu. Příběh o zapomnětlivém dědovi Edovi naprosto zaujal. Nešlo u žádné poučování či vysvětlování, přesto děti pochopily, co to je Alzheimerova choroba či skleróza. Děti se těšily na každé další legrační příhody s dědou Edou. Po přečtení celé knihy jsme si do dětského oddělení místní knihovny pozvali na besedu autorku Ivonu Březinovou. Ta se všem dětem také podepsala do knížky, čímž Lentilka pro dědu Edu u dětí získala na ceně. Zůstala jim krásná památka na jejich školní čtenářství. Tato kniha se u nás stala také startem v zavedení čtenářského deníku. Určitě skvělé dílko, však také získalo řadu ocenění.

dark.ma93
03.02.2013 5 z 5

Myslím, že knížka pro děti to tak úplně není. My si ji četli ve škole, děj to má a myšlenku taky. Určitě citlivě a realisticky pojednává o tom onemocnění.

Andvejka
02.02.2012 5 z 5

Povinná četba (pedagogická škola), ale musím říct, že knížka se mi líbila. Úplně malým dětem sice nic moc nepomůže zjistit, pro ty starší je ale podle mě naprosto úžasná :)