Legendy & latéčka

Legendy & latéčka https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/513926/bmid_legendy-a-latecka-cie-513926.jpg 4 463 122

Legendy a latéčka série

Moderní fantasy román o bývalé bojovnici, která se rozhodne pro zcela novou životní dráhu. Barbarka Viv je už unavená dlouhými léty neustálých bojů a vandrování. Naposledy tedy zasekne meč do lebky nepřítele a vydá se vstříc novému osudu. Zapomenutá legenda, jistý bájný artefakt a notná dávka naděje ji zavedou do ulic města Thune, kde si hodlá otevřít první kavárnu, ačkoli zde o kávě dosud nikdo neslyšel. Její sny o novém životě, v němž bude místo smrtelných ran rozdávat šálky s lahodným nápojem, jsou však značně nejisté. Viv se musí vypořádat s řadou překážek jak ze strany svých starých známých, tak i nekalých živlů samotného města. Aby uskutečnila své plány a zbudovala podnik, který se ve městě udrží, musí si Viv získat nové přátelé a naučit se řešit problémy jinak než mečem. Příběh představuje horký šálek něžné fantasy s pořádnou čepicí našlehané poetiky.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Legends & Lattes , 2022

Bezkyne9
13.07.2023 5 z 5

Pohlazeni po dusi :). Stoprocentni vrele doporuceni :).

martinakraus
11.07.2023 5 z 5

Legendy a Latéčka si musíte přečíst, protože:

- jde o fantasy knížku se slice-of-life přístupem - zaměřuje se na (ne)klidné každodenní okamžiky, zachycuje intimní (a queer) vztahy, přátelství a sílu komunity.

- příběh je extrémně feel-good, hřejivý a přinese vám při čtení hromadu radosti (culila jsem se jak dítě).

- objevuje téma nových začátků. Podporuje vystoupení z toho, co dobře známe a je nám komfortní pro něco nového a zajímavého, i když to může být obtížné a ukazuje jak důležité je ve své sny, v sebe samotné a důvěřovat i jiným.

- má postavy, které si zamilujete. Stejně jako jejich vztahy jsou uvěřitelné a měla jsem pocit, že je moc dobře znám. Mnou velmi oblíbený trope found family mě ani v téhle knížce nezklamal.

- není možný, aby vás nepohltila cozy atmosféra kavárny a kouzelné popisy voňavé kávy a pečiva, které v ní postavy hostům připravují.

- je to přístupný můstek pro ty, kteří mají až příliš velký respekt z fantasy knížek na to, aby se do nějaké pustili. Kniha je snadno psaná, nečekají vás složité politiky, náboženství, magický systém ani jiný lore. A pro zkušené čtenáře fantasy zase skvěle poslouží jako "čistič palety" a oddechovka.

- má skvělý potenciál k tomu být otevřenou sérií, což dokazuje druhá kniha, kterou už autor v zahraničí vydal (a navíc je ještě z prostředí knihovny!) - a tím otevřenou myslím to, že by mohlo klidně jít o jedno universum a různé příběhy v něm (podobně jako knížky od TJ Klune).

barcasknihou
10.07.2023 3 z 5

Jestli hledáte odpočinkové čtení, u kterého budete moct vypnout a nad ničím moc nepřemýšlet, tak se vám tohle bude líbit.
Mně to až tak moc nenadchlo a spíše jsem u toho usínala. Na gr jsem četla že to má být cozy fantasy, feel good knížka, ale když se tam skoro nic neděje celou knihu, tak je to pak ohromná nuda.

Musím říct, že u čtení budete mít velkou chuť na kafe a na něco sladkého. Je to příběh o budování přátelství, splněných snech a vedení kavárny. Kdyby to nebylo zasazeno do fantasy světa, tak to podle mě nemá tak velký hype. Postavy neměly žádné výrazné charakterové vlastnosti. Konverzace byli většinou o ničem. A moc nechápu tu romantickou linku mezi dvěmi hlavními postavami. Úplně zbytečný a hlavně nudný. Chyběl mi tam popis postav, u některých jsem vůbec nevěděla jak vypadají. Vyobrazení toho světa, nebo alespoň města, kde se celý příběh odehrává, tam taky vůbec nebylo. Čekala jsem, že když je to teda fantasy, tak tam budou nějaké kouzelné ingredience, nebo nějaké pokrmy z toho fantasy světa. Vlastně tam bylo kafe a jídlo, co všichni známe.

Příště si asi přečtu víc recenzí, protože už docela přestávám věřit těmhle přechvalovaným ohlasům na knihy.
Ale ta obálka je mega nádherná.

Knihoholka.
06.07.2023 4 z 5

Pohodová knížka o kávě, přátelství a Viviiny rapidní změny života. Vůně kávy na vás ze stránek jen dýchá a k tomu ještě Knoflíkovo pečivo. Uf! Příjemné čtení, kde vás nepotká příliš nečekaných zvratů, ale až budu sedět na podzim na gauči, tak si jí s kávou v ruce ráda znovu přečtu.

janca6129
06.07.2023 4 z 5

Miloučká, kávou a sladkým provoněná jednohubka, dokonale hodící se do letních večerů i zimních temnodní. Důkaz, že čtivá a čtenáři oblíbená fantasy nemusí být od začátku do konce narvaná akcí, složitým budováním světa či dnes s tak oblíbenou vsuvkou erotiky. Romantická linka je tu nenásilná, leč ani ne dvakrát jiskřivá. Jednoduše si to celé jede na pohodových vlnkách kouře z horkého nápoje. Krásně odpočinkové. :)

blurrydenisa
04.07.2023 5 z 5

Kéž bychom všichni mohli mít svého Knoflíka!

Iva095
02.07.2023 5 z 5

Zajímavá, originální fantasy jednohubka, která má moc pěknou obalku i ořízku. Příběh se krásně četl a vůbec mi nevadilo, že tam nebyla žádná romantika. Viv, Tandri, Knoflík i Cal byli skvělí. Tato kniha patří mezi ty co jsem vůběc číst neměla v plánu, ale nakonec jsem ráda, že jsem si jí pořídila. Rozhodně jsem zvědavá na pokračování.

Blízko taumické linie
skalverský kámen ohněm plá,
kruh štěstí tobě daruje
a naplní se touha tvá.
_______________________________
...ten krok, který jsem učinil,
mě stál o mnoho více sil.
Ač zvolil jsem si jinou z cest
já dál své břímě musím nést...

Shaxx
30.06.2023 4 z 5

Takový ňuňu příběh o orkyni, která hodí krvavé řemeslo na hřebík a otevře si kavárnu. Žánr cosy fantasy je přesně takový, jak název naznačuje - příjemný, útulný, zahřeje u srdce.
Původně kniha vyšla samonákladem a autor ani nečekal, že by z toho bylo něco víc, ale stalo se. Čekala jsem od toho velmi oddechovou a nenáročnou četbu a to se přesně naplnilo, nemůžu si tedy stěžovat , že by tam bylo "málo akce" nebo tak :) Je dost možné, že při čtení budete mít zvýšenou spotřebu kafe a sladkého pečiva, to varuju předem. Nejlépe se to čte s čerstvě připravenou kávou a něčím sladkým k tomu. Na konci knihy je i recept na pečivo, které se v příběhu objeví, to je taková (doslova) sladká tečka na závěr. Další milý bonus je rozhovor s autorem.
Postavy jsou moc fajn, oblíbila jsem si krysáka pekaře. Nevím, zda jsem natolik neromantická duše, ale náznaky romantické linky pro mě byly něčím navíc, ani bych to tam nepotřebovala, přišlo mi to docela škrobené, chemie mezi postavami moc nebyla. Jo a má to boží obálku :)

pafčaodřeky
30.06.2023 3 z 5

Taková milá blbinka, nic víc, nic míň. Až na malé drobnosti by to mohl být jen příběh o holce, co si otevře kavárnu. Ty malé "fantasy" odlišnosti dělají knihu zajímavější. Romantická linka tohoto typu mě nepohoršuje, jen hrozně nebaví a v poslední době je snad v každé druhé vydané novince. Otravné.

Ivka14
29.06.2023 4 z 5

Kéž bych v této knize mohl žít navždy. Legendy a latéčka je pohodlnou verzí pití teplé kávy za dlouhé zimní noci. Takový krásný příběh s velkým srdcem, který vyzdvihuje hluboká smysluplná přátelství a queer lásku mezi ženami jako něco, co léčí, něco, co je třeba postavit proti době jako meč a štít.

Mám v srdci takové místo pro ten druh fantazie, která není o velkých extravagantních konfliktech, ale která se místo toho zaměřuje na tiché, drobné, každodenní okamžiky mezi lidmi, kteří se jen snaží dosáhnout slušného života.

DreamerX9
29.06.2023 4 z 5

Tahle kniha byla v podstatě sušenka ke kafíčku. Odpočinková fantasy kterou člověk tak jako může číst stejně jako sledovat serial Přátelé.

Kniha mě zaujala vizuálně ale i tematikou. Člověk vlastně čte o fantasy postavách co se scházejí v kavárně. Autor je sympatický a píše do současnosti a i když se vlastně v knize nic extra nedělo za mě občas neuškodí dát si milou pauzu od všeho toho zabíjení a napětí.

Kniha je na konci doplněna rozhovorem s autorem, který vřele doporučuji;))

MagdaFish
27.06.2023 4 z 5

"Pohodová fantasy", říká autor v rozhovoru na konci knížky. A přesně to taky Legendy a lattéčka jsou.
Kdyby se tu nevyskytovali orkové, sukuby, elfové, půlčíci a další fantasy žoužel, klidně by se tenhle příběh o založení jedné kavárny mohl odehrávat v Brooklynu, Chelsea, nebo pro mě za mě třeba v Žatci. Milá letní oddechovka na válení se na pláži. Čtyři skořicové rolky z pěti. :)

6493
25.06.2023 4 z 5

Velmi milé a klidné čtení, od kterého dostanete přesně to, co slibuje - chvilku pohody a relaxace (a příšernou chuť na cinnamon buns). Místy to bylo až moc poklidné a lehce unylé, když to jediné, co se v knize řeší, je cena za kafe a nákup kamen. Hvězda dolů za příliš nerealistický optimismus, který i ze záporáků udělal klaďase.

kalinkacz
24.06.2023 4 z 5

Legendy a latéčka jsou v zahraničí neskutečnou senzací! Tuhle feel good fantasy doporučoval snad každý booktuber, kterého sleduju a ani jeden z nich knihu nehodnotil méně než 5*.
Nejprve jsem si chtěla knihu koupit v angličtině, ale vzhledem k popularitě byla měsíce vyprodaná ve všech vydáních.
Proto jsem se rozhodla čekat na to české.
A čekání se vyplatilo!
Tohle je příběh, který vás pohladí po duši a potěší všechny fanoušky knih TJ Klunea
Děj je prostý hlavní hrdinka (orkyně) Viv se rozhodne přestat bojovat a otevřít si kavárnu v malém městečku. Tam ale nikdo netuší, co to káva vlastně je.
Ano, opravdu o tom kniha je. Není to akční, ale je to milé, čtivé a budete se culit od první do poslední stránky. Taky nezaručuju, že při čtení nebudete potřebovat kotel kávy a spoustu skořicových šneků.
Legendy a latéčka jsou jednou z nejlepší odpočinkových knih, kterou jsem za poslední měsíce četla, takže rozhodně doporučuju!

Kroana3
23.06.2023 5 z 5

Je to milé, je to vřelé, je to laskavé a příjemné, jako vůně s láskou připraveného šálku kávy.
Viv byla moc sympatická, což se dá říct o většině postav. Dokonce i Madrigal se mi zamlouvá více, než bych od hlavy vyděračského syndikátu čekala. Víc psát nepotřebuju, v komentářích to už všechno řekli za mě. Přečtěte si to, nebudete litovat:)

Akléda_
23.06.2023 4 z 5

Pokud jste zarytý čtenář fantasy, ale zároveň si chcete trochu odpočinout, ovšem nehodláte se fantasy vzdát, tohle je přesně pro vás. Hlavní hrdinka orkyně, která se ale rozhodne, že si založí kavárnu je prostě boží, stejně tak jako Tandri a ostatní vedlejší postavy, které v průběhu příběhu poznáme. Moc se mi líbilo, že jsme viděli důležitost přátelství a toho, že práce by pro nás neměla být celý život. Bylo to vtipné, zároveň i romantické, což jsem nečekala a už vůbec ne, že to nebude úplně hetero. Při čtení jsem se několikrát culila a měla úsměv na rtech, cože bylo přesně to, co jsem doufala, že knížka zvládne vyvolat. Překvapilo mě teda, že příběh jako takový končí už někde padesát stran před koncem. Poté totiž následuje rozhovor s autorem a bonusová kapitola, kde se dozvíme co se dělo před první kapitolou knihy, což mi přišlo moc fajn. I přes to, že se hlavní hrdince většinu času daří tak tu máme i nějaké karamboly, ze kterých se ale za pomoci blízkých lidí zvládne dostat. Bavilo mě zasazení fantasy postav do tak "primitivního" příběhu, kde jsem je viděla z úplně jiné perspektivy. Na vypnutí úplně ideální četba, rozhodně mám v plánu pustit se do dalších podobných knih.

Tenebris_Draco
23.06.2023 5 z 5

Miluji tuto roztomilost!
Je to oddechové, ale zároveň to není nudné. Vtáhne to čtenáře do děje a nechá ho zamilovat si postavy. Čtenář si toto dílo užije, pokud má chuť na něco milého, zároveň fantasy a na budování, jak vztahů tak i budov (kaváren). Osobně jsem ani nevěděla, že to bude LGBT kniha. Ovšem zde to plynulo tak hezky, že bych hlavním postavám fandila, i kdybych nebyla sečtělá v tomto žánru.
Takže pokud bude možnost znovu si tento příběh přečtu. Teď jen musím jít uspokojit svojí chuť na Latté a skořicové rolky. :D

Frizer
22.06.2023 4 z 5

Kratky, odpocinkovy pribeh...cteno v originale. Jako jednohubka mezi složitějšími sagami poslouzi skvele. Postavy jsou sympaticke, budovani kavarno/pekarny je uveritelne a celkove se kniha cetla moc dobre.

Alex.Barunka
22.06.2023 3 z 5

Bylo to milý, oddechový, plný vůně kávy a skořicových šneků. Tahle kniha má za úkol jednu věc, dát vám stopku od akcí našlapaných fantazáren a do hloubky prokreslených světů. Má vás zrelaxovat a dovést do předem připraveného konce.

Tohle všechno se děje, ale něco tomu přece jenom chybí.
Ale jo, na chvilku mě to vyplo!

Babouš
21.06.2023 5 z 5

Absolutní roztomilost! Číst tuhle knihu je jako masáž po náročném dni, prostě milý příběh se skvělými postavami a nenáročnou zápletkou. Pět skořicových šneků z pěti!

kavárny romantika pro dospívající mládež (young adult)

2023  79%Legendy & latéčka
2024  0%Knihkupectví a kostní prach