Legendy & latéčka

Legendy & latéčka https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/513926/bmid_legendy-a-latecka-cie-513926.jpg 4 462 122

Legendy a latéčka série

Moderní fantasy román o bývalé bojovnici, která se rozhodne pro zcela novou životní dráhu. Barbarka Viv je už unavená dlouhými léty neustálých bojů a vandrování. Naposledy tedy zasekne meč do lebky nepřítele a vydá se vstříc novému osudu. Zapomenutá legenda, jistý bájný artefakt a notná dávka naděje ji zavedou do ulic města Thune, kde si hodlá otevřít první kavárnu, ačkoli zde o kávě dosud nikdo neslyšel. Její sny o novém životě, v němž bude místo smrtelných ran rozdávat šálky s lahodným nápojem, jsou však značně nejisté. Viv se musí vypořádat s řadou překážek jak ze strany svých starých známých, tak i nekalých živlů samotného města. Aby uskutečnila své plány a zbudovala podnik, který se ve městě udrží, musí si Viv získat nové přátelé a naučit se řešit problémy jinak než mečem. Příběh představuje horký šálek něžné fantasy s pořádnou čepicí našlehané poetiky.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Legends & Lattes , 2022

giraffe
21.12.2023 4 z 5

Milé klidné čtení, co se dá zhltnout jedním dehem, nebo si pomalu vychutnávat u kávy (v mém případě tedy spíš čaje) a nějakého toho zákusku. Žádná velká dramata tam pravda neprobíhají, ale ne vždycky má člověk na velká dramata náladu, takže to nepovažuji za nějaký zásadní zápor.

Thalin
20.12.2023 3 z 5

Legendy a latéčka je taková pohodová četba o kávě, skořicových rolkách a radostech a strastech vedení kavárny. Ale jak už tu padlo, to je tak zhruba vše. Bohužel se toho v knize zase až tak moc neděje, pokud nejde o provoz kavárny a vymýšlení receptů. Jedno dvě menší dramata, ale nic u čeho by člověk seděl napnutý jak struna. Děj ani postavy se kdo ví jak nerozvíjí a ani na poli fantasy nebo románu to není nic extra. Prostě spíš taková oddechová průměrná četba. Ale má to zajímavou obálku, to se musí nechat.

slepÝVoko
05.12.2023 2 z 5

Nevím kde začít. Kniha byla úplně ňuňu.. sednout si ke kávičce, přečíst si pár stránek. Neustálá chuť na sladké provázela každou stránku.
ALE. To je bohužel vše.. Rozumím tomu, že to byla odpočinková jednohubka od čeho se neočekával složitý děj, ale mě to nevtáhlo, nenutilo číst dál. Přečetla jsem 5 stránek a dobrý ten den, stačilo :D
Takže mi přečtení knihy šíleně dlouho trvalo. Průměr co se špatně hodnotí.
Je to hezu, ale asi jsem to ani číst nemusela no.

Berrysek
23.11.2023 5 z 5

Fantasy lit. tedy není moje cílovka - když samozřejmě nepočítám Harryho ale tohle je tak neuvěřitelně milá knížka, čte se sama a čtenář úplně cítí skořicovou rolku a kafe na jazyku

Johncze
23.11.2023 5 z 5

Hodně vzdálené od mého tradičního záběru a navíc kafe nepiju, ale tahle "feel-good" záležitost vážně potěší. Je to jedna velká pohádka, čte se to extrémně snadno a jednoduše vás to fakt dá pohody, plus udělá chutě.

leny.wood
18.11.2023 5 z 5

Každý, kdo miluje kafe, by si měl tenhle fantasticky milý příběh přečíst.

Verresa
18.11.2023 5 z 5

Moc pěkná kniha, nebylo to typické fantasy, kde se odehrává hromada bojů a tuny prolité krve. Tady se pojednává o super orkyni, která chce žít jiný život bez krve a je moc dobře popsaný. Krásná oddychovka, milé postavy a líbilo se mi jak pracovali v týmu jako přátelé.

Nasko
12.11.2023 5 z 5

Užito. Milé, zábavné a na prvotinu překvapivě promakané. Začínajícím autorům mám tendenci leccos odpouštět, ale tady ani není co.

NEDÁVEJTE NA KNIHY TY HNUSNÝ RÁDOBYSAMOLEPKY.

monikasbookclub
09.11.2023 3 z 5

Tak u této knížky jsem opravdu naletěla na marketing a její prezentování na sociálních sítích. Upřímně knížka sice má příjemnou atmosféru, překrásnou obálku a ořízku, ale to je asi tak vše, co jsem v ní pozitivního našla. Většinu děje mi přišlo, že se nic nedělo a až do konce jsem marně čekala na nějakou akci. Co knížce nemůžu vytknout jsou milé a sympatické postavy, ale i u těch mi vadilo, že neměli žádný prostor a prakticky jsem se o nich nic nedozvěděla. V návaznosti na to, že knížka neměla dle mého žádný pořádný děj, zápletku nebo vyvrcholení ani nevím jestli bych ji doporučila. Určitě se může líbit milovníkům kávy, kteří nemají rádi nějaké zvraty v ději, ale za mě je určitě knížka strašné zklamání.

sArKa236
04.11.2023 4 z 5

Přesně takové, jak popis říká. příjemná odpočinková četba, která mi pomohla se zrelaxovat v náročném období.

Netae
04.11.2023 3 z 5

Chvilku mi trvalo, než jsem se do knihy začetla, zpočátku mě to trochu nudilo. Příběh je takový pohodový, všechny nepříjemnosti se rychle a hladce vyřeší. Nebýt fantasy prvku, mohl se děj vlastně odehrávat kdekoliv na světě. Kniha neurazí, ale bez dechu se tedy nečte.

NemmamSlov
29.10.2023 5 z 5

"Život orka, to je síla, násilie a nakoniec náhla smrť v boji, ale nech sa prepadnem do pekla, ak takto dopadne aj ona."

Úžasné čítanie. Je neskutočné ako sa vo fantasy svete dá zakomponovať tak obyčajná vec, ako je prevádzka kaviarne. Kniha má krásnu obálku, ktorá mi hneď padla do oka a príbeh ktorý táto obálka skrýva je neskutočný, plný priateľstva, lásky, podnikania, mágie a aj toho šťastia. Najviac som si obľúbil tajomného gnóma, ktorý hrával šachy a výnimočného kuchára krysáka. Teším sa na pokračovanie.

valerie420
28.10.2023 5 z 5

Úžasná knížka! Tohle přesně jsem potřebovala! Odpočinout si od náročnějších knížek plných zvratů a dramat. Vůně kávy na mě dýchala z každé stránky knihy! Několikrát jsem si při čtení prostě musela jít udělat svoji oblíbenou kávu. A ty skořicové rolky? Prostě se Vám z toho sbíhají sliny. Chápu, že někomu může v knize chybět víc akce, ale o tohle podle mě v knize jde. Odpočnout si u pohodového příběhu, který každého zahřaje. Nevím, co víc se hodí k podzimnímu počasí víc, než tato knížka, káva a něco sladkého na zub.

Selfinka
25.10.2023 3 z 5

Krásná obálka, pohodové podzimní čtení, příjemná "cozy comfy" atmosféra... Jenže, to je všechno.. Celá kniha se bohužel tak nějak vleče. A ač je prosycená vůní kávy a chutí skořicových šneků, chybí jí trochu akce (která se tam objeví až ke konci, ale ani to nijak neožije). Asi by mě kniha víc brala, kdyby se nesla celá v duchu "Epilogu", ten mě bavil a až tam jsem našla to, co jsem od knihy čekala. Škoda.

MD.Maja
21.10.2023 2 z 5

Letos bohužel již druhá kniha, u které jsem naletěla na marketing a nádhernou obálku. Knize chyběla jedna zásadní složka, a to děj.
Po celou dobu čtení jsem čekala, když se konečně NĚCO začne dít. A když už problém nastal, byl vyřešen tak neskutečně rychle a až neuvěřitelně lehce, že to žádné oživení děje ani nebylo.
Pro někoho možná miloučké čtení, ale mě sem zatáhly recenze ve stylu "nejlepší kniha roku", kterým po dočtení úplně nerozumím.

Geramon
20.10.2023 4 z 5

(SPOILER) Kniha je dle mého opravdu skvělá. A osobně si nemyslím, že tam není akce.
Charaktery skvělé a rozmanité.
Ohledně romantiky doufám, že jestli bude nějaké pokračování tak ať tam není romantika a nebo slabší nebo jakž takž jako zde.
Ostatní to možná nechtějí říci na přímo. Píšou že by bylo lepší přátelství atd.
Ale já to napíšu rovnou.
Jako chlap ženatý co má manželku a opravdu se mě líbí jen ženy, mě neberou knihy a filmy kde je romantika lidí stejného pohlaví. Takže romantika dvou žen co se zde postupně zamilovávají mě prostě neoslovuje. OK nevadí mě zde, ale již mě to do určité míry narušuje atmosféru. Proto jsem dal o hvězdičku méně.
Když by se Viv zamilovala třeba do barda, tak by se mě to líbilo více a dal bych plný počet.
Nevím proč pan Baldree zvolil pro romantiku 2 ženy když je ženatý se ženou.
Ale doufám, že to není protože se chce zalíbit jak je moderní a nebojí se těchto trendů. Ale třeba chtěl udělat radost někomu známému takto romanticky založenému. Jen si musí dobře spočítat zda se mu pak jeho knihy budou dobře prodávat a zda pak čtenáři nebudou více ostražití při koupi jeho další knihy.
Nicméně, abych nebyl tak kritický (neboť třeba toto je jen můj problém a ostatní to mají jinak) tak musím říci, že Travis Baldree se zařadil mezi mé oblíbené spisovatele. Umí napsat bezva atmosferickou knihu s dobře napsanými postavami. A zato má můj velký DÍK.

Áňa 998
17.10.2023 5 z 5

Měla jsem od knihy velká očekávání. Už jen na první pohled je nádherná. Roztomilá obálka, vymazlená ořízka... prostě není o čem! Chápu, že je kniha hitem a když vyšla, tak byla všude. Neříkám nic, zaslouží si to!
V této knize se všechno točí okolo kávy, kavárny, fantasy a pečiva. Společně s Viv jsme svědky toho, jak vzniká její kavárna. A i když je tu i moment dramatu, tak je to pohodové čtení!
Kniha je napsána čtivě a vy máte pocit, jako byste byli v kavárně, kolem Vás poletovaly různé bytosti a vy si spokojeně pili kávu. Pravou, gnómskou!
Ke čtení si udělejte zásoby dobrého jídla a pití. Věřte mi, u čtení Vás bude honit mlsná.
Pro tuhle knížku bych měla jen jediné označení. Fantasy Hygge. Bylo to milé, vtipné, napínavé čtení, u kterého mě mrzelo, že je tak rychle u konce. Nechybí romantika, ale opravdu slabě, ale kdo ví, třeba v příštích dílech!

knizni.taurus
17.10.2023 4 z 5

Tohle je dobře napsaný hřejivý příběh, ve kterém si užíváte vše od stavění kavárny, přes rozmanité, milé a zvláštní postavy až po chuť kávy a pečených dobrot.

Četla jsem to poměrně dlouhou dobu ne proto, že by mě to nebavilo, ale příběh žádnou výraznou akcí nenabízí, takže knihu chytáte do ruky, když je sychravější počasí a máte chuť se ponořit do něčeho nedramatického k vylepšení nálady. Tenhle příběh totiž jede hlavně na skvěle vykreslenou útulnou atmosféru. Do svého příběhu vás zavede budoucí majitelka kavárny Viv, která se rozhodne seknout se svým dobrodružným životem jakmile poprvé ucítí a ochutná ten zvláštní gnómský nápoj - kávu. No a příběh se rozjíždí stavbou kavárny, do které postupně najdou cestu vždy přímý stavitel Cal, rázná sukuba Tandri, báječný pekař Knoflík a jeho legendární dobroty, a nakonec i místní bard Pendry. Ti všichni vytvoří gró celé kavárny, ve které potkáte spoustu dalších zajímavých lidí a jednoho laskavého kocomoura <3.

Jak už jsem zmínila, nedějí se tady žádné velké zvraty. Samozřejmě to má jakousi linku, ve které máte i jednoho zlouna a nastane tam situace, ze které se musí naše hlavní postavy otřepat, ale většinu knihy prostě jen poznáváte nové lidi, kteří si zamilovávají kávu a jí stále nové a nové dobroty.

No co mi sedlo méně, tak je romantická, která tam za mě vůbec nemusela být a kdyby to zůstalo čistě na přátelské vlně bylo by to fajn (ale není na ni kladen důraz, tak to beru). To že je to řazeno k (hodně feel good) fantasy je dáno zřejmě jen postavami z fantasy žánrů. Kdyby se tenhle příběh odehrával jako contemporary z obyčejného světa, asi by mě příběh moc neuchvátil. Na druhou stranu vám to muže ukázat, že důležité je radovat se z maličkosti, že není každý den posvícení a že nějaké chmury může zahnat jedno latéčko se sladkou dobrůtkou.

Legendy&latéčka se řadí mezi knihy na pohodové čtení, kdy nikam nespěcháte a chcete si zpříjemnit pár podzimních večerů. Mě to na zadek úplně neposadilo, ale četlo se to moc dobře. Takže tak.

knihttik
15.10.2023 3 z 5

Třistašedesátistupňový obrat v kariéře je pro mnoho lidí (a u tvorů z fantasy světa tomu není jinak) zcela nemyslitelnou věcí. Orkyně Viv, jejíž živobytí je vystaveno na nikdy nekončících bojích, setnutých hlavách a prolité krvi, však cítí nutkavou potřebu právě této velké změny.
A v takto svízelné situaci může pomoci jen jediný vyprošťovák – kafe.

Tereza137
08.10.2023 4 z 5

Za mě toto bylo přesně to, co jsem potřebovala od všech těch thrillerů, hororů a podobných žánrů - pořádný oddech. Tato kniha vám to všechno poskytne, zejména pokud milujete kávu, zákusky a hlavně pořádnou dávku relaxace.

Hlavní postava Viv byla velmi příjemná a silná žena (po všech stránkách). Sice nebyla zrovna moje oblíbenkyně, protože jsem preferovala jiné postavy, ale i tak jsem se dokázala do ní vžít a užít si příběh z její perspektivy.

Moje nejoblíbenější postava v knize byla Tandri. Sukuba, která se snažila vést jiný život než dosud. Byla milá a hlavně neskutečně sympatická. Opravdu jsem si ji nejvíce oblíbila.

Jedna část knihy mě však zklamala. Vůbec jsem nepochopila, proč ji autor do příběhu zařadil, z jakého důvodu? Celkem mě to vyvedlo z míry a zkazilo ten jemný dojem z knihy, který jsem ze začátku měla, proto jsem snížila hodnocení o půl hvězdičky. Jinak bych jí dala klidně plných 5 hvězd.

Konec knihy dopadl podle mých očekávání, a už se nemůžu dočkat dalších dílů. Moc se na ně těším.

kavárny romantika pro dospívající mládež (young adult)

2023  79%Legendy & latéčka
2024  0%Knihkupectví a kostní prach