Legendy & latéčka

Legendy & latéčka https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/513926/bmid_legendy-a-latecka-cie-513926.jpg 4 462 122

Legendy a latéčka série

Moderní fantasy román o bývalé bojovnici, která se rozhodne pro zcela novou životní dráhu. Barbarka Viv je už unavená dlouhými léty neustálých bojů a vandrování. Naposledy tedy zasekne meč do lebky nepřítele a vydá se vstříc novému osudu. Zapomenutá legenda, jistý bájný artefakt a notná dávka naděje ji zavedou do ulic města Thune, kde si hodlá otevřít první kavárnu, ačkoli zde o kávě dosud nikdo neslyšel. Její sny o novém životě, v němž bude místo smrtelných ran rozdávat šálky s lahodným nápojem, jsou však značně nejisté. Viv se musí vypořádat s řadou překážek jak ze strany svých starých známých, tak i nekalých živlů samotného města. Aby uskutečnila své plány a zbudovala podnik, který se ve městě udrží, musí si Viv získat nové přátelé a naučit se řešit problémy jinak než mečem. Příběh představuje horký šálek něžné fantasy s pořádnou čepicí našlehané poetiky.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Legends & Lattes , 2022

evineckY
09.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Krásný a milý příběh o nezaplatitelném přátelství
a trable se začátkem podnikání :-)
Skalverský kámen, kolem kterého byly mylné pověsti a zbytečné problémy.
Parta neskloubitelných bytostí a přitom je pojilo jedinečné přátelství.
Nadpřirozené bytosti, jako - orkyně, gnomové, pulčík, skřítci, aj....
Pěkně se příběh vyvíjel a krásně se četl.

ydnac
06.08.2023 5 z 5

(SPOILER) KDO NAJDE PŘÍTELE, NAJDE POKLAD :-).

Krásný příběh :-).
Viv opustila své krvavé zaměstnání, meč pověsila na hřebík a rozhodla se, otevřít si kavárnu.
Koupila rozpadlou stáj a najala Cala pulčíka, který poctivě pracuje a je velice šikovný. Jeho oblíbené slovo je hm :-).
Nalákat zákazníky také není lehké a s tím jí pomohla velice chytrá a umělecky zdatná sukuba Tandri.
No a co by to bylo za kavárnu, kdyby ke kávě neměli něco k zakousnutí :-) a od toho je tu krysák Knoflíček. Geniální pekař. Moc toho nenamluví, ale co upeče, to se vám rozplyne na jazyku.
Nevěděla jsem co od knihy čekat a byla jsem nadšená .
Skoro jsem cítila vůni kávy a skořicové rolky :-).
Bavilo mě sledovat vznik Legendy a Latéčka, postupně rozšiřující se nabídkovou tabulku a vznik nových přátelství.
Všechny postavy jsem si oblíbila, obzvlášť Knoflíčka :-).
Moc příjemné počteníčko :-).

Honey19
05.08.2023 3 z 5

Prijemna pohadkova oddechovka.

KnihomolkaAnna2
04.08.2023 5 z 5

Páni, včera jsem dočetla tuhle knížku a wow. Hodně mě bavila, byla hodně pohodová, člověk si u ní odpočinul. Ke konci jsem musela fakt číst do noci, protože jsem potřebovala vědět co bude dál.

Šárka_D
04.08.2023 3 z 5

Bylo to milé, bylo to příjemné, ale stejně, nebylo to trochu málo? Zvlášť když si myslím, že autor by na to měl...

Zathira
02.08.2023 4 z 5

Vzhledem k mému požehnanému stavu jsem musela upustit od svých běžně čtených knížek plných deprese, létajícich vnitřností a mordování. Tahle kniha byla vhodným kandidátem a vyplatilo se.

Krásné pohodové čtení plné sladkostí, vůně kávy a odpočinku. Moc jsem si to užila. Za normálních okolností k takovým ,happy, knihám moc netíhnu, ale tohle je jedna z výjimek, kterou bych si ráda přečetla i tak.

Dragon
01.08.2023 5 z 5

Nikdy by som nepovedal, že budem niečo také čítať...ja a fantasy? Nejaká sukuba? Orkyňa? Krysák? Nejaký kočkomour? Preboha, čo to je?
Kdeže, zabudnite...
Ale nechal som sa prehovoriť, zlákať...a musím uznať, veľmi nevšedný, príjemný, feel good príbeh, ktorý vás naladí, prenesie do iného sveta. Pohodové čítanie, ktoré som si napokon (po prvých stranách, kde som sa cítil stratený, svet fantasy mám predsa len neprebádaný) užíval a vychutnával. Trošku akcie, mágie, čudné postavy, čarovné artefakty...a do toho kaviareň, stroj na kávu, klimatizácia, ľadová kávička. No proste originálne spojenie, a dokonca mi tam ani tá LGBT linka neprekážala.
Barbarská kávofilka Viv si ma získala, je to sympaťáčka a to ako riešila problémy, ako sa chcela zmeniť - milé. Pulčíka Cala by som chcel za kamoša:-), rovnako sukubu Tandri, taká správna "baba", k tomu divný kočkomour Amita...no treba si prečítať, je to naozaj originálne, svieže a čítavé.

Najviac sa mi však páčil odkaz, základ príbehu a to je priateľstvo. Túžba po lepšom živote, po šťastí, po spoločnosti ľudí, za ktorých sa viete obetovať a ktorí sú pri vás, keď je horšie. Príbeh o rodine, vzájomnej podpore a pomoci, o láske, o zle i dobre. O tom, že život nebýva len čierny alebo biely...dokonca ani čiernobiely.

lištička123
31.07.2023 3 z 5

Oddechové čtení s vůní kávy a pečiva.

kytarka
30.07.2023 3 z 5

Nějak jsem se nemohla do knihy pořádně začíst. Je to takový roztomilý příběh o kavárně. Za mě nemastné, neslané. Nicméně nejsem cílová skupina. Někdo kdo má rad typy tohoto příběhu, tak bude z knihy nadšený.

Knižní střípky
29.07.2023 3 z 5

Jelikož nejsem fanoušek fantasy žánru, netuším, zda se všechny ty divnobytosti vyskytují i v jiných kouscích v rámci tohoto žánru, nebo je to něco originálního. Pro mě to originální bylo. A ještě navíc to bylo miloučké, fakt takové ňuňu. Pohádka s vůní kávy, sympatickými hrdiny, ideální čtení na letní dovču.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

ikvok
28.07.2023 5 z 5

Nevšední, oddychový příběh. Prostě milý..:)

zuzka.boruvka
28.07.2023 3 z 5

(SPOILER) Ideální kniha, když zrovna hledáte něco pohádkového a na ty pohádky od Disneyho jste už trošku starý (a hlavně v nich nikdo nepije latéčka). Celý děj je krásně přímočarý, sousedé pomáhají a místního mafiána uplatíte skořicovou rolkou. Knížka se čte snadno, občas trochu nuda.
Příběh ale dokáže zahřát u srdce a budete mít neustálou chut na laté a sladké pečivo.

SONP
28.07.2023 5 z 5

Kniha o tom, kterak vysloužilá orčí bojovnice (úroveň minimálně 11) opustí rubání příšer v dungeonu a otevře si v jednom fantasy městě kavárnu, může znít jako pěkná kravina. Ale není! Je totiž unikátní zážitek těšit se každý večer, že se po otevření knihy dozvíte, zda zabrala promoakce na bezplatnou kávu a zda přijdou první platící návštěvníci, jak se na trhu uchytí nový druh desertu vymyšlený pečivovým srdcařem krysákem a jestli succuba konečně vymyslí, jak na kávu to-go (samozřejmě že ekologicky). Kdo by tomu nevěřil, ať to zkusí. A pokud je kafe-barbar jako já a má rád přeslazené latté s příchutí bílé čokolády, je úspěch prakticky zaručen.

Je to všechno hrozně přátelské (skoro i všichni záporáci jsou vlastně fajn), takové krásně hladké, sice trošku ale celkem nenásilně woke . A hlavně mě to hrozně překvapilo - už znám hrdinskou fantasy, vysokou fantasy, městskou fantasy, ale když jsem si do pomyslné sbírky přidal comfort fantasy, musím říct, že jsem tohoto žánru fakt fanda.

P.S. Obálka je super, ale všimli jste si toho latte artu na boční ořízce? Tak tomu říkám estetický detail!
95%!

tereza9371
23.07.2023 5 z 5

Knihy jsem se trochu obávala a jsem ráda, že zbytečně, protože je skvělá. Moc milý příběh, který potěší nejen milovníka kávy.

Od začátku do konce pohodové čtení. Všechno tak hezky pomalu plyne, žádné rychlé akce ani nečekané obraty. Líbilo se mi, jak postavy na každý problém v klidu našly řešení a i jejich vynalézavost - nebylo nic, s čím by si neporadily.

Vivien a postupně se rozrůstající kruh jejích přátel jsem si rychle oblíbila. Tolik rozdílných bytostí svedla dohromady jedna kavárnička. Kavárnička, ve které každý nechal kousek sebe.

Další skvělou věci byly velmi barvité popisy Knoflíkových dobrot. Jako bych byla v kavárně s nimi a všechnu linoucí se vůni cítila. Nemám ráda sladké a přesto se mi sbíhahy sliny.

Jsou chvíle, kdy každý potřebuje trochu zahřát na duši. Kniha Legendy & latéčka je čtení, které vám s tím pomůže.

P.S. Svůj skalvertský kámen by měli mít všichni. ,

IG: vesnicka_knihomolka

@pribehyodjany
21.07.2023 5 z 5

V jednoduchosti je krása. Zápletka a celý ten nápad je prostý, ale funguje skvěle. Autor vás dokáže vtáhnout a i když si říkáte, že to možná bude nuda, tak nebude. Přistihla jsem se, jak se ke knize neustále vracím a chci vědět, jak tenhle problém vyřeší a hlavně, jestli Viv dokáže vybudovat úspěšnou kavárnu. Příjemná oddechovka, vhodná podle mě i jako dárek pro nečtenáře (+ ta nádherná ořízka).

P.S. Kniha je sice součástí série, ale příběh je zcela uzavřen a podle doslovu autora je série myšlena tak, že se knihy budou moct číst nezávisle na sobě, v libovolným pořadí a jen se budou odehrávat ve stejném světě a občas potkáte "staré známé." Proto se čtením neváhejte ;)

Anonymkahink
21.07.2023 5 z 5

Jedna z nejlepších knížek co jsem letos četla. Naprosto pohodový příběh ideální na léto. Žádné složitosti, naopak hora přátelství a trocha lásky. Jestli si něco zamilujete, tak kávu a jemnost, s jakou je vám příběh předán. Tohle je prostě příběh, který pohladí po duši.
A jinak ta ořízka, to je něco tak moc dokonalého...

Luccinda
19.07.2023 4 z 5

Ať už se rozhodnete po knize sáhnout během horkých letních dní, nebo s ní budete trávit dlouhé zimní večery zachumlaní pod teplou dekou, tak jako tak si ke čtení připravte spoustu dobrého jídla a pití. A pak už se nechte pohltit vůní kávy, čerstvě našlehaného mléka a skořicových šneků, která vás bude provázet na každé stránce.

Knížka vás zavede do města Thune, kde o kávě nikdo nikdy neslyšel, přesto si tu orkyně Viv rozhodne otevřít kavárnu a představit tento lahodný gnómský nápoj zdejším obyvatelům. Žádný složitější příběh nečekejte, tohle je čistě odpočinková záležitost, kterou si zamilujete hlavně díky sympatickým postavám a pocitu útulnosti a štěstí, které ve vás knížka vyvolá. Krásné to bylo a já už se moc těším na další díl, který by se měl odehrávat v knihkupectví.

Ivuska.09
17.07.2023 5 z 5

Příjemná oddechovka plná kávy, přátelství a nových začátků. Kombinace románu a fantasy se mi líbila a určitě si nenechám ujít ani další autorovy příběhy.

Kni-holka
17.07.2023 5 z 5

Tohle je opravdu příběh, který pohladí na duši. Omámí vás svou vůní skořice, čerstvě namleté kávy a sladkého kardamonu. Během čtení budete mít pocit, že jste se ocitli v sice moderní, ale útulné kavárně, kterou si postavila orkyně Viv. Ta hodila za hlavu svůj život krvelačné válečnice a nájemné vražedkyně, pověsila svůj meč na hřebík a vyměnila dobrodružný život za život plný dobré kávy a skvělých přátel. Ještě se uvidí, zda je káva odpovědí na vše.

Někteří knihu přirovnávají ke knihám T. J. Kluna - Dům v blankytně modrém moři a Pod šeptajícími stromy). Já bych to ale nedělala. Jsou to sice obě feel-good fantasy s poselstvím, i když skrytý význam má už každá kniha. U T. J. Kluna to jsou propletenější alegorie, které jsou složitější na pochopení. Přijde mi to více ve stylu Ezopových bajek, které nás mají něco naučit, než Legendy a latéčka. Tím ten příběh ale nechci nijak hanit. Právě naopak.

Legendy a latéčka je milý, jednoduchý příběh, který přelouskáte za dva podzimní večery - nejlépe s hrnkem horké kávy. Po přečtení ve vás zanechá pocit naprostého míru a štěstí. Jeho podstatu a poselství pochopíte velmi snadno a nebude k tomu zapotřebí, abyste si prošli všelijakými útrapami, které ve vás zanechají pachuť hořkosti. To se vám tady rozhodně nestane. Maximálně si odnesete šílenou touhu na skořicové šneky a krásně napěněné latté.

No a ta obálka a ilustrace? Bomba. Přesně to jsou ty malé detaily, které vás přimějí si knihu koupit. U mě to teda zabralo a nelituji

PosPol
15.07.2023 4 z 5

(SPOILER) Vítejte v kavárně Legendy a Latéčka. Můžete si zde dát kávu bohaté chuti vařené z pražených gnómských bobů, či krémové a lahodné latté. K tomu nesmí chybět skořicová rolka s božskou polevou, či knoflíček - křupavá ovocně-ořechová pochoutka. K poslechu vám zahraje bard Pendry tklivé melodie na svoji loutnu.

Viv je orkyně, ale už ji nebaví jen tříštit lebky a vytahovat z nepřátel svůj meč společně s jejich vnitřnostmi. A taky není nejmladší a začínají ji chytat záda. A tak se rozhodne pověsit své řemeslo na hřebík a otevřít si kavárnu ve městě Thune. Jde o dosti odvážný krok, neb jsme někde ve 13. století a lidé ve městečku netuší, co to ta káva vlastně je.

Viv si najme pulčíka Cala, s jehož pomocí přestaví barabiznu na útulné místo. Sukuba Tandri zde začne obsluhovat hosty a když se na scéně objeví krysák Knoflík s jeho zazráčnými prackami a městem se začne linout vůně skořice, kardamonu a čokolády, v kavárně se dveře netrhnou....

Lidičky! Tohle byl tak milý a sladký příběh! Miluji budování nového a tak mě bavilo sledovat přerod ruiny na kavárničku, stejně jako příchod nových postav. Jejich charaktery jsou jednoduché, ale určitě si je zamilujete. Příběh je trošku prvoplánový a víte jak skončí, ale komu to vadí? Já jsem u knihy vypla, pobavila se a užívala si barvité popisy nápojů a jídlla, úplně jsem se viděla u stolečku s partou přátel, hrnkem ledové kávy s hustou, mléčnou pěnou a talířkem s báječně nadýchaným kouskem božské many z rukou Knoflíka.

Nečekejte od knihy extra magický svět, o ten tu vůbec nejde. Jediné, co bych vytkla, byla ta zcela zbytečná romantická linka, která působila tak nějak nepatřičně a kostrbatě a popravdě příběh spíše narušovala, než aby jej obohatila. Ale i tak je to za mě 4/5 a rozhodně doporučuji přečíst a moc se těším na další díl, snad bude brzy přeložen.

kavárny romantika pro dospívající mládež (young adult)

2023  79%Legendy & latéčka
2024  0%Knihkupectví a kostní prach