Kytice z pověstí národních

Kytice z pověstí národních
https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/397413/mid_kytice-z-povesti-narodnich-2Yk-397413.png 4 9224 9224

Kytice, stěžejní dílo Karla Jaromíra Erbena, je jedinou ucelenou sbírkou básní, kterou kdy slavný spisovatel vydal. Obsahuje třináct balad velmi silně ovlivněných slovanskou lidovou slovesností.

Byxy123
26.11.2013 4 z 5

Už jsem ji četla poněkolikáté a konečně jsem přišla na význam básně Lilie. :D :) Jinak dobrá četba.

Lisbon
25.11.2013 2 z 5

Na mě až příliš morbidní příběhy... Nějako mě to nezaujalo, ale je to poklad české literatury, jak nás to učí ve škole, takže přečíst si to asi není špatné. Ty příběhy nejspíš mají svou hloubku a smysl, ale mě to jde nějak proti srsti. :-)

TinaBookBlog
24.11.2013 5 z 5

Klasika, kterou stojí za to si přečíst!

Ivaksa
20.10.2013

Jsou to geniálně pochmurné básně,ale dětem bych je nedoporučovala (natož nutila ve škole). Jejich kouzlo neocení a jako povinné recitace otráví.

Miken008
20.10.2013 5 z 5

Dalo by se říct, nejlepší česká poezie, která kdy byla napsána. Jedním slovem perfetní!

Hikari
13.10.2013 4 z 5

Krásná knížka i filmové zpracování :)

AWKWARD.
08.10.2013 5 z 5

Snad jedna z mála knih z povinné četby na střední, kterou jsem si hrozně ráda přečetla ~ Tomuhle prostě nejde nic vytknout :3

wooloong
24.09.2013 5 z 5

Jako dítě jsem ji nenáviděla, když jsem se musela naučit nazpaměť Vodníka a Polednici. Jako dospělá jsem si ji zamilovala pro dokonalou práci s jazykem a obrovskou péči, poctivou práci a velké umění pana Erbena, který je pro mě básníkem největším.

HDosoudilová
22.09.2013 4 z 5

Samozřemě klasika, kterou zná snad každý:-) Bez pochyb krásné dílo, ovšem mě nezaujala. Jako malá jsem se jí bála (není divu) a nijak se k ní nepotřebuji vracet ani dnes.

e.luk
22.09.2013 4 z 5

Knihu znám už z dětství. Moc se mi líbila. Ráda se k ní vracím. Moje děti jsou už ve věku , kdy to mají jako povinnou četbu a tak si z ní čtem znovu.

miawallacova
17.09.2013 5 z 5

jako dítěti mi Kytici občas babička předčítala před spaním místo pohádek. Pro mě je to víc než sbírka balad, ale kus mého dětství. Kniha se u nás dědí z generace na generaci. Zkrátka srdeční záležitost. Knihu by měl znát opravdu každý.

DitaV
16.09.2013 5 z 5

Kytice je napsaná v staročeštině,tudíž jsem nerozuměla každému slovíčku. Obsahuje 13 balad , které jsou psány rýmy. Né každá však končí špatně (např.: Poklad) . Podle mě je tato knížka velice poučná, protože i když se v některých baladách objevují nadpřirozené jevy , tak jsou tu přesně ukázány některé lidské činy,které se pak dotyčnému vymstí.(např.:Zlatý kolovrat). I když poezii moc často nečtu,tak od této knihy nelze odvrátit oči. Erben je zkrátka skvělý spisovatel a každá z balad je napínavá. Myslím si, že tento klenot české literatury by měl alespoň jednou přečíst každý. :)

psirena
13.09.2013 5 z 5

Tuhle sbírku znám už od malička, nejdřív mi ji četl bratr, pak jsem si ji četla i já. Už někdy ve 2. třída. Tahle knížka u nás byla hodně oblíbená. Nejvíc asi ty hororové balady.

Ivan F
07.09.2013 4 z 5

Nikdy sa mi nepáčilo, keď nám v škole nanucovali, čo máme čítať. Preto mám dodnes odpor voči tejto básnickej zbierke, napriek tomu, že je výborná.

luciasek86
06.09.2013 5 z 5

Tato knížka je báječná, básně jsou v ní velmi pěkně napsané a člověk je může číst znovu a znovu vřele doporučuji :)

Lauralex
30.08.2013 5 z 5

Kytici mohu pořád a pořád. Kdo ne? Klasa. Poklad české literatury a nejkrásnější básnická sbírka - a česká! - co znám.

Stěžejní dílo nejen Karla Jaromíra Erbena, ale i české literatury, na které jsem právem hrdá. Je málo básní, které se mi zapsaly do paměti, do srdce i do duše, Kytice jimi rozhodně je. Nikdy jsem moc nebyla na básnické sbírky, ale Kytice je něco zcela jiného. Je v ní něco, co se nedá vyjádřit, musíte to cítit. Mají dechberoucí bezútěšnou atmosféru, která zapůsobí na všechny smysly. Když jsem se s ní poprvé setkala v rámci povinné četby, přejel mi mráz po zádech, od té doby se k ní stále vracím. Úplně mám chuť mluvit ve verších.

Erben stvořil dílo tak hodnotné a krásné, že okouzluje čtenáře všech věkových kategorií. Dokázal přimět lidi číst poezii a navíc to má úctyhodnou hloubku. Miluju tu krásu našeho jazyka, ze které mám husí kůži a jíž Erben uměl používat dokonale. Zkrátka skvost po všech stránkách.

Melancholické básně s nádherným, znějícím jazykem a rýmy, s unikátní poetikou. Silné příběhy podané prostou formou s přesahem až do dnešní doby. To si zaslouží úctu.

Více takových děl, jako je toto, a více takových autorů, jako je on, a svět by mohl být hned krásnější. Miluju.

Maylie
26.08.2013 5 z 5

Jedny z mála veršů, které se mi líbily.

seiwaa
23.08.2013 5 z 5

Poezie je podle mě jeden z nejotevřenějších žánrů literatury vůbec - prostor pro fantazii je někdy tak velký, že je snadné v něm zabloudit. V Kytici jsem si ho ale užívala a zbořený mýtus o dokonalosti rodiny je příjemnou změnou. Téma je originální, smrt ve spojení s láskou a nikdy neokoukaný vztah dítě-matka vždy bude dobře fungovat. Za mě ano, klidně znova, klidně několikrát ročně. Kytice je skutečně poklad český!

Pitbullka
19.08.2013 5 z 5

Lehkost, hravost češtiny a morbidní nádech, jedním slovem krása a moje srdcová záležitost!

HanaNov
16.08.2013 4 z 5

I když poezii nemusím, protože jí ve většině případů vůbec nerozumím:), tak tohle jsem brala jako zavzpomínání na studentská léta a jako oživení toho, co mi dodnes uvízlo v hlavě, když jsme se tenkrát jednotlivé balady učili zpaměti.. Asi k tomu musí člověk dozrát, protože teď jsem konečně pochopila všecko to, co je v jednotlivých baladách ukryto:)