Kvítek karmínový a bílý ekniha

„Jistěže můj syn chodí za děvkami – kdyby nechodil, měl bych strach o jeho zdraví,“ prohlásil kdysi Charles Dickens. A není se čemu divit, ve viktoriánském Londýně připadala jedna prostitutka na dvanáct dospělých mužů. Jak se asi takovým ženám žilo, vylíčil Michel Faber v románu Kvítek karmínový a bílý, a to mnohem otevřeněji a upřímněji, než by to mohl udělat zmíněný Dickens. Osou románu je vztah osmnáctileté prostitutky Sugar a dědice voňavkářského impéria Williama Rackhama. Oba chtějí uniknout: ona svému hnusnému prostředí, on své lehce šílené manželce. Sugar nechce být jen vydržovanou milenkou, chce se „napevno vetkat do tapiserie jeho života, aby ji nepokládal za pouhý flirt, ale za přítelkyni stejně vzácnou, jako je sourozenec“. A pak se jí naskytne šance přece jen proniknout do Williamovy domácnosti… Zbytek děje prozrazovat nebudeme, ale potenciální čtenáře můžeme spolu s autorem ujistit, že se „v blízké budoucnosti stanou svědky soulože, o šílenství, únosu a násilné smrti ani nemluvě“. Kvítek není sentimentální vyprávěnka o kurvě se srdcem ze zlata. Je to panoramatický portrét viktoriánského Londýna se všemi jeho společenskými vrstvami, bildungsroman s nečekaně katarzním vyzněním a hlavně silný příběh, u kterého budete hlavní hrdince fandit. Jestli tohle není literatura, tak už nevíme, co by jí tak mohlo být....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/235607/big_kvitek-karminovy-a-bily-235607.jpg 4.2729

Kvítek karmínový a bílý 1.

Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: (ekniha), Argo

The Crimson Petal and the White, 2002

Kniha Kvítek karmínový a bílý

dr.horrible

Možno ide o nejaký môj predsudok, ale celý čas som si hovoril, že ten príbeh nestojí za toľko môjho času. Vlastne ma tá myšlienka stále úplne neopustila (preto 4*), aj keď forma to bohate kompenzuje. Pri Kvítku nejde o to čo, ale o ako. Páčila sa mi cesta stále viac do vnútra postáv, v tom je kniha päťhviezdičková. Tiež mi prišla takmer až prehnane zábavná (v dobrom) - nie som zvyknutý na tento druh literatúry. Skoro ma napadalo slovo hygge. Najviac sa mi páčila kapitola o Vianociach, to už bola čistá radosť. Teším sa na Jablko, aj na filmovú adaptáciu. Možno to potom ešte dvihnem.

Mája777

Dočteno. Knihy, které mají hodně stran mám ráda. Miluji, když s hrdiny trávím co nejvíce času. Ale tady je asi něco špatně. Nevím, zda je to špatným načasováním čtení, mým aktuálním rozpoložením a nebo knihou samotnou. Někde se stala chyba.
Nejprve jsem se nemohla začíst, když už jsem si zvykla na styl vyprávění, tak mi toho přišlo nějak moc. Příběh není špatný, ale dal by se shrnout minimálně na polovinu stran. Chvíli to byla klasická červená knihovna a potom x stran popisu viktoriánského Londýna.
Takže za mě ne, nemohu ani doporučit.
(19. 8. 22 - 19 184 - 39)

deauville

Příběh z viktoriánského Londýna je zajímavý, dobře napsáno, dobře přeloženo. Ale hlavní hrdinka mi nebyla svými postoji a přístupem k životu sympatická, a nepomohl tomu ani ten závěr. A sympatie či nesympatie k hlavní hrdince či hrdinovi jsou bohužel důležité, zvlášť u knihy s takovým počtem stran...

lalela

Sugar....Sugar Sugar. 900 stran svižného čtení románu z Viktoriánské doby. Žádná červená knihovna, ale spisovatel nám přiblížil život tehdejšího Londýna, život spodiny. Život prostitutky, která je intelektem úplně někde jinde, než její spoluležnice v bordelu její matky. V románu se prolíná několik životních příběhů. Dozvíme se i to, jaké tabu bylo ženské tělo pro ženy z vyšších kruhů, které nepoučené vstupovaly do života, jak to chodilo v domech vyšší třídy, co se dělo v temných zákoutích nočního Londýna. Jak se vedla kosmetická továra. A mnoho dalšího. Ta knížka byla naprosto úžasná a kdyby měla víc stránek než těch 918, vůbec by mi to nevadilo.

Belbo

Kniha je dost nevyrovnaná, některé pasáže mi přijdou buď blbě napsané, nebo blbě přeložené nebo obojí, jiné skoro hraničí s genialitou... Hezky se to čte, myslet se u toho kdo ví jak nemusí a vůbec to hezký odsejpá. Nebýt to takový špalek, doporučím do MHD, takto pouze jen do vlaku a autobusu. ... Po krátké výměně názorů s personou zainteresovanou na českém vydání, měním hodnocení. Trochu jsem se zamyslel. Kvítek je moderní jazykem a některými postupy/řešeními, jinak to je konvenční devatenáctka opepřená sexíkem a sajrajtem ulic.

Gimli

Plnokrevný román, který bují životem. Leckoho může nasrat, ale pokud máte rádi spíš květnatou a na zážitky bohatou cestu a ne nutně velkolepý cíl, tak do toho jděte.

Mája873

Přemýšlím jak knihu co nejlépe popsat... Velmi emotivní příběh s úžasnou hlavní hrdinkou. Sugar je díky své pověsti vyhledávanou kurtizanou a přesto to spodiny společnosti vůbec nezapadá,... Nejenom v jejím románu, který tajně píše a s jehož pomocí se vyrovnává se svým osudem, ale v celém jejím býtí, je velký smutek...a ikdyž se pak díky Williemovi ocitne v lepším světě, tak ji přesto není přáno. Mrzí mě trochu ten otevřený konec. Můžu si jen představovat, jak to s ní asi celé dopadlo, ale i přesto si říkám jestli únos dítěte byl zrovna tou nejlepší cestou... Knížka se mi moc líbila a jsem ráda, že byla tak obsáhlá. Četla se mi jedna báseň :-)

mataj

Neuvěřitelně poutavý historický příběh z konce 19.století napsaný tak otevřeně a realisticky, že dokonce i časté vulgarity tam měly své opodstatněné místo. Velice výstižně vylíčená ponurá atmosféra plná beznaděje, smutku a zoufalství. A samotný příběh prostitutky Sugar, která se snaží dostat ze spodiny společnosti, je velice zajímavý, a po celý čas jsem ji držela pěsti.