Květy z půdy

Květy z půdy https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/1230/bmid_kvety-z-pudy-CqW-1230.jpg 4 1005 1005

Květy z půdy série

Pentalogie: Květy z půdy, Lístky ve větru, Vykoupení ohněm, Setba minulosti, Zahrada stínů. Po smrti otce zůstávají sourozenci Christopher, Cathy a dvojčata Cory a Carrie se svou matkou sami. Ta ovšem nemá peníze, a tak se rozhodne pro riskantní návrat k velmi bohatým rodičům, kteří ji ale vydědili. Děti zavře do podkrovního pokoje a s pomocí své zlé matky jim nosí potřebné věci k přežití. Dětem vlastně nic neschází, kromě čerstvého vzduchu, živých květin a pocitu volnosti. Na půdě, kam je přístup jen z onoho pokoje si vybudují papírovou "zahradu" kde si můžou pětiletá dvojčata hrát. Postihne je ale nejedno úskalí, největším problémem začíná být dospívání Christophera a Cathy, kteří se do sebe bezhlavě zamilují... 2. vydání... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR) , Knižní klub

Flowers in the Attic , 1979

knihamouder
16.09.2014 5 z 5

Plně souhlasím s gossipavlina, není co dodat. Velmi silný, pro mě bolestivý příběh. Opět jsem se ptala sama sebe, jaká zrůda dokáže ublížit nevinným, bezbranným dětem.

gossipavlina
11.09.2014

Hvězdičky žádné nedávám, neb jsem na rozpacích. Knížka mě zasáhla nesmírnou silou. Je krásně napsaná, emotivně, čtivě. Styl autorky mě oslovil. Za to bych určitě dala těch hvězd třeba i šest. Ale jak můžu pěti hvězdami hodnotit knížku, jejíž příběh mě tak znechutil? Jak můžu dát pět hvězd příběhu, v němž dítě zažije největší zradu v životě od člověka, jemuž bezmezně věřil? Protože komu jinému může dítě věřit, než své matce. Nadto, když jsem se dočetla, že příběh je inspirován skutečnými událostmi.
Autorka vystihla naprosto věrně pocity dětí, povahu matky a babičky. Z knížky na mě opravdu sálalo vše: střídaly se láska, nenávist, bezmoc, naděje, zoufalství, odvaha, strach. Knížka je plná lidských emocí. Nebudu soudit matku dětí, vyrostla v prostředí, ve kterém vyrostla, plném hrozeb o peklu a zatracení, pod vlivem své bigotní, omezené matky a tyranského, egoistického otce. Své rodiče si nevybrala a také to na ní zanechalo své následky. Ale to ji v žádném případě neomlouvá z toho, jak se zachovala ke svým dětem, sobecky, bezohledně, bezcitně, macešsky. V závěru knížky jsem byla v šoku, i když se dalo čekat vysvětlení, proč děti zvrací a chřadnou. Naprosto chápu, proč po přečtení někdo nemohl pět let jíst koblihy posypané cukrem. Kdo vydrží a dočte knihu do konce, pochopí. Ale naprosto jsem byla v omráčená z toho, kdo jim ty koblihy ,,s cukrem" posílal.
Jsem ráda, že jsem knížku dočetla, ale nikomu dál si vůbec netroufnu ji doporučit.
Další díl si po zamyšlení určitě přečtu, minimálně proto, abych věděla, jak se dětem daří dál, a jak zvládly život na svobodě.
Rozhodně na tuhle knížku jen tak nezapomenu. Usídlila se mi v duši na hodně dlouhou dobu.

Titi
03.09.2014 5 z 5

Uff! Před chvilkou jsem dočetla. Z této knihy se budu nějakou dobu vzpamatovávat.

Maragad
26.08.2014 5 z 5

Román Květy z půdy je jednou z knih, která ve svých čtenářích dokáže probouzet různé pocity, takové pocity, které cítíte ještě dlouho poté, co jste ji dočetli. Už od začátku soucítíte s Cathy a její rodinou a doufáte, že jejich situace se co nejdříve zlepší. Postupně cítíte také beznaděj, lítost, anebo vás popadne taková zlost, že se vám chce až křičet. Jaká je to na světě nespravedlnost a přemýšlíte nad tím, jak někdo může být tak krutý.

Martias
01.08.2014 5 z 5

Knihu mi doporučila a zapůjčila kolegyně v práci, autorku jsem do té doby neznala.
Ale nyní ji mohu doporučit k přečtení i já sama dalším...

Velmi čtivě, poutavě napsáno a neustále je čtenář nucen pokračovat ve čtení až k samému konci, aby už konečně zjistil, jak vše dopadne... A velmi oceňuji silně a dobře popsané veškeré pocity a hnutí myslí všech dětí, především hlavních postav Cathy a Chrise

Beni
30.07.2014 5 z 5

Úžasná kniha na kterou budu velice dlouho vzpomínat. Nemohu se dočkat až si přečtu další díly!
Jen těžko jsem mohla uvěřit, že je vůbec někdo schopen toto udělat!!! Také by mě zajímalo, kolik je z knihy založeno na skutečnosti???

Edona
26.07.2014 5 z 5

Už od prvních stránek se s hrdiny sžijete a všechny rány osudu ponesete s nimi. A že to nebude pěkné, poznáte hodně rychle.
Virginie je skvělá spisovatelka, píše poutavě a její knihy jsou šokující. Je tam zrada, láska, zakázané ovoce, je to zkrátka psycho!

ritz
23.07.2014 5 z 5

Výborné romány, velmi se mě téma této pentalogie dotklo a dlouho jsem se musela přesvědčovat, že je to jenom výborně napsané dílo a ne skutečnost. Naštěstí.

misi3889
09.07.2014 5 z 5

Tak tohle je knížka kterou budu mít navždy v srdci :) tady je moje recenze: http://mis-room.blogspot.cz/2014/06/pentalogie-kvety-z-pudy.html

vikimi
26.06.2014 1 z 5

Tahle kniha mě pohltila na čtivost, nutila mě číst stránku za stránkou, ale když jsem ji dočetla do konce, byla jsem otřesena tím, že někdo dokáže vymyslet takové krutosti uprostřed rodiny. Přišlo mi to otřesné, děsivé, a tak jsem raději zanechala čtení dalších dílů.
Bylo to pro mě otřesné - to mě odradilo od pokračování.

Prateri
23.06.2014 4 z 5

Všech pět dílů mám za sebou. Četla jsem je v jednom tahu. Strašný život a poslední díl to teda korunoval. Taky na ty "kytičky z půdy" nezapomenu, jednání matky nepochopitelné a babička - to byla jedubaba.

vakuloid
15.06.2014 5 z 5

Strhující, dojemné, smutné. Nikdy nepochopím.......

misa5086
05.06.2014 4 z 5

Od autorky jsem přečetla již 5 ság. Teď čtu 6. Její styl psaní miluju :)

Alzbetta
20.05.2014 5 z 5

Četla jsem už hodně dávno,i další čtyři díly,ale první je nejlepší. Úplně mi vypadly názvy,ale děj mám opravdu vrytý. A teď jsem ráda,že jsem je tady našla.Ráda bych si je zase přečetla.

lenocka2013
14.04.2014 5 z 5

Čítala som ich už pred niekoľkými rokmi, ale stále tie príbehy mám v hlave. Nedá sa na nich len tak zabudnúť pre ich silu.

hlina
29.03.2014 5 z 5

Velmi silná knížka. Pro mě naprosto nepochopitelné jednání matky.
Naděje, která se postupně vytrácí...
A závěr knihy mi totálně podlomil kolena.

Melaanie
10.03.2014 5 z 5

Hodně zajímavý příběh, těším se na další díl, ve kterých se dozvím více o osudech dětí z půdy.

willi
06.03.2014 5 z 5

Jak já jsem rozčílená! Ať jsou vysvětlení matčiného chování v dalších dílech jakákoliv, tak je mi to jedno! V životě mě chování postav v knize nedostalo do varu jako toto! Kniha je napsána úžasně, tak, že se dokonale vcítíte do hlavních postav jako byste to byli vy samotní....Jen jedna věc mne trošku mrzí - první díl uvádí, že je příběh založen na pravdivých událostech, v druhém díle se však uvádí, že příběh je zcela vymyšlený, jména postav, míst a událostí jsou výplodem autorčiny fantazie. Tak kde je pravda?

myshmother
16.02.2014 5 z 5

Romány pro ženy téměř vůbec nečtu. K této pentalogii jsem se dostala náhodou tak, že jsem našla na lavičce druhý díl a po přečtení dokoupila zbytek, protože se mi to líbilo. Zajímalo mne, jak to začíná a končí. Autorka rozhodně umí psát velice čtivě a napínavě. Klidně bych si od ní přečetla další knihy.

vikaa
06.02.2014 4 z 5

Tahle knížka je inspirována skutečností a pokud se něco podobného v reálném světě skutečně odehrálo, tak je to příšerné. Přerod starostlivé a milující matky, která se stará 12 let pečlivě o své čtyři děti v necitelnou slabošskou zrůdu a nakonec i vražedkyni, se mi zdá být nepochopitelný. A všechno, co tato "matka" dělá, dělá pro peníze a spokojený bezstarostný život. U mě ji neomlouvá ani to, že sama jako dítě trpěla necitelnou výchovou ze strany bezcitné, přísné matky a despotického otce. Dočítala jsem v noci a už se těším na další napínavé osudy dětí z půdy.

zfilmováno americká literatura

Virginia Cleo Andrews