Květy slunce

Květy slunce https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/398304/bmid_kvety-slunce-r1F-398304.jpg 4 598 144

Rupi Kaur, autorka bestselleru #1 podle New York Times milk and honey, přichází se svou dlouho očekávanou druhou sbírkou poezie. Živá a transcendentní cesta růstu a zahojení. Původ a vyjádření úcty ke svým kořenům. Vyhoštění a následné nalezení domova v sobě samém. Rozdělené do pěti kapitol a ilustrováno samotnou Kaur, the sun and her flowers je cestou chřadnutí, pádu, zakořenění, růstu a rozkvětu. Oslava lásky a ve všech jejích podobách. „Toto je recept na život, řekla mi matka, když mě držela v náručí a já plakala, mysli na ty květiny, které můžeš zasadit na zahradě každý rok a ony tě naučí, že lidé musí také zvadnout, upadnout, vypustit kořeny a povstat, aby mohli vykvést.“... celý text

Literatura světová Poezie Citáty a přísloví
Vydáno: , Omega

The Sun and Her Flowers , 2017

mss
30.05.2020 3 z 5

Čím víc čtu, tím jsem asi náročnější kritik. Tuto knihu jsem si pořídila bez hledání většího kontextu. Působivé titulky na stránkách knihkupectví u mne poprvé v životě zvítězily, a tak jsem čekala hodně. Teď vím, že titulky vůbec nic neznamenají. Pro mne tato kniha byla bohužel slabým průměrem. Mnoho ,,básní" bylo opravdu nádherných a čtivých, avšak v kontrastu s ostatními, které ne vždy úplně zapadaly do celku a mnohdy se jevily až jako nadbytečné, byly nakonec také zapomenuty. Dojem na mne kniha sice udělala, ale bohužel ne takový, že bych se k ní znovu vrátila. Škoda. Zkusím ještě autorčinu knihu předchozí.

Ani832
15.05.2020 4 z 5

Moje první setkání s Rupi Kaur nebylo vůbec špatné. Některé básně mě opravdu oslovily, ovšem našla jsem tam i pár takových, které na mě byly moc dlouhé a nedokázala jsem u nich pořádně udržet pozornost. Cca první třetinou knihy jsem se prokousávala vážně pomalu a moc mě to nebavilo. Dala jsem tomu čas a zřejmě jsem byla v rozpoložení vhodném pro čtení poezie, protože jsem si čtení zbylé části knihy neskutečně užívala. Co ale musím pochválit, jsou ilustrace - ty jsou vážně nádherné. Pěkná sbírka poezie, ale jsem ráda, že jsem si jí půjčila z knihovny.

despite knowing
they won't be here for long
they still choose to live
their brightest lives
-sunflowers

blackoutzuzi
14.05.2020 2 z 5

Nejsem si ale zcela jistá, zda se autorce podařilo veškeré své pocity a emoce přenést na papír tak, aby se ve stejné míře přenesly i na mě jako na čtenáře. Možná mi nesedl překlad (docela mě zarazilo, že tak intimní zpověď mladé ženy překládal muž).
Btw. poslední dobou jsem čím dál víc alergická na jakékoli projevy feminismu - už je toho prostě nějak moc a ten tlak ve společnosti se mi nelíbí..I zde se toto téma vyskytlo, což jí body navíc rovněž nepřidalo.

Aivinka
13.05.2020 3 z 5

Přišla mi lepší než mléko a med, některé myšlenky jsou opravdu krásné a stojí za to se nad nimi zamyslet, některé jsou tlačené na sílu a hrané na city, což knížku dost sráží.

pavla.ba
10.05.2020 2 z 5

Našla jsem tam asi dvě básně, jestli se tomu dá říkat básně, které se mi líbily, zbytek bohužel nijak nezapůsobil.

pleybe
22.04.2020 4 z 5

Sbírku jsem četla v anglickém originále a sedla mi podstatně více než předchozí Mléko a med. Pravděpodobně tím, že jsem po Květech slunce sáhla ve chvíli, kdy jsem se v mnoha básních (především v těch z první části) snadno našla, zatímco předchozí sbírku jsem kdysi vzala do rukou jen z čisté zvědavosti a na doporučení kamarádky.

Květy slunce byly výborný lék na zlomené srdce po rozchodu a v mnoha ohledech mi dokázaly nastínit cestu, kterou bych se vnitřně měla vydat, abych došla k jakési rovnováze a vyrovnání. Pravdou ale je, že čím dále jsem četla, tím více se mi význam básní vzdaloval, ale nelze se tomu divit. Básně jsou schválně rozděleny do tematických okruhů/skupin a myslím si, že podstatný vliv na to, jak budete sbírku vnímat a chápat, má právě skutečnost, zdali jste si popisovanými situacemi prošli (nebo jimi právě procházíte) či nikoliv. Ostatně, právě proto jsem v minulosti nedokázala plně ocenit Mléko a med – tematika většiny básní mi tehdy byla zcela cizí.

kofina
21.04.2020 3 z 5

Některé básně na můj vkus byly spíš rozkouskované věty.
Něco doopravdy chytne pomyslně za srdíčko, ale něco jiného působí naopak tak banálně.. Nevím, okolo tohohle dílka moc nechápu celý ten hype..

Vakalik
14.04.2020 5 z 5

Dle mého názoru hodně záleží, v jakém období člověk Rupi čte. Mně sedla v tu chvíli jako p*del na hrnec. Verše jsou výstižné, pravdivé a já se v knize našla. Poezie podle mě nemusí být jen pravidelný rým oslavující přírodu. Moderní pojetí jak ji chápe Rupi se mi zamlouvá.

makry
04.04.2020 2 z 5

Tato kniha nebyla mým šálkem kávy.Ale díky výzvě člověk sáhne i po knize,kterou by do rukou jen tak nevzal a má možnost si tak rozšířit své obzory.

janyska13
03.04.2020 1 z 5

Skoro všechny krátké citáty měli něco do sebe. Krásné ilustrace. Ale vzhledem k tomu, jak to všichni vychvalovali, jsem čekala něco mnohem lepšího..

Foxie89
26.03.2020 2 z 5

Oproti první knize mě tato moc nebavila. Asi to bude i tím tématem - cítila jsem tu velký kulturní rozdíl, a tak se mě témata tolik nedotýkali. Také mě úplně neoslovily ty části o jejím životě (přišlo mi to spíš jako dopisy)

Re@ding_9-wine
25.03.2020 2 z 5

Na to, ze ma kniha v ceskem vydani cca 250 stranek, jsem napocitala presne 5 basni, ktere me nejakym zpusobem oslovily.
Zbytek trosku klisoidni ezopravdy v nekolika variacich.
Chapu, ze s jejim etnickym backgroundem a zatizenim jistymi traumaty (dcera imigrantu, znasilneni atd.) se asi chce nejak vymezovat a jsou to pro ni vsechno dulezita temata... nicmene to zpracovani je z meho pohledu podprumerne.

Basen mluvici mi z duse (jakozto extrovertnimu introvertovi):

"citim se
vycerpana
ale neni to z nevyspani
je to
temi lidmi kolem me

- introvertka" (s. 85)

leník511
23.03.2020 4 z 5

(4,5 hvězdičky) Až na kapitolu Klíčení, skvělá poezie.

JohankaDarc
21.03.2020 3 z 5

Tyhle básně už šly ve větší míře mimo mě, oproti prvního dílu...Ale místy ke mně taky promluvila.

katka.oo
25.02.2020 4 z 5

Pěkné, některá slova mi šla z duše, ale první kniha se mi líbila víc.

_Gretchen_
22.02.2020 4 z 5

Poezií bych to úplně nenazvala, ale ta slova jsou léčivá... ♥

Marie2
14.02.2020

Taky si myslím,že mléko a med je lepší.MaHu

Book_Lover_
14.02.2020 4 z 5

Celá sbírka básní se mi líbila. Nutí člověka k zamyšlení, jestli se s něčím může ztotožnit a vyjadřuje hluboké pocity, přesto se mi její první sbírka poezie Mléko a med zamlouvá více.

SimiGSXR
06.02.2020 4 z 5

Opět povedené dílo autorky. Některé verše jakoby ke mě promlouvaly, byli mi vlastní. Nejsem fanouškem poezie, ale tahle autorka mě opravdu baví.

Nočnípták
06.02.2020 4 z 5

Verše se mi líbily, ale ten úžas a nadšení, které jsem zažila nad knihou Mléko a med, se neopakoval.