Kuna nese nanuk aneb Čeština vás baví

Kuna nese nanuk aneb Čeština vás baví https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/53693/kuna-nese-nanuk-aneb-cestina-vas-bavi-53693.jpg 3 3 1

Palindrom (výraz či věta, jež se pozpátku čtou stejně) v názvu naznačuje, jak je vystavěna celá kniha: pomáhá mladému čtenáři zamyslet se nad jazykem a zároveň se jazykem pobavit, odhalit jeho netušené možnosti a přitom se jen tak mimochodem zlepšit v češtinářských dovednostech... Kniha přináší výběr z těch nejzábavnějších a nejinspirativnějších cvičení, která během své dlouholeté učitelské praxe vytvořila a nashromáždila Eva Schneiderová, zkušená pedagožka a úspěšná autorka vzdělávacích titulů. ... celý text

hrdlickova_61
26.08.2020 5 z 5

Kdo má smysl pro hru s češtinou, okamžitě prokoukne ten zvláštní název a vzpomene si i na jiné pěkné palindromy. Na stránce 15 najde při zběžném prohledání knížky ještě několik jiných, například „Jelenovi pivo nelej“, „Nekouká žák u oken?“, „Co nám nedá den, má noc“ nebo „Je blbej“. A už nedočkavě listujete dál a přicházíte na další a další lahůdky. Třeba povídky složené ze slov začínajících na stejné písmeno (mezi nimi i proslulý monolog Vlasty Redla o tom, jak hoří horní heršpická hospoda). Nebo přírodopisné názvy inspirované nápady Ch. Morgensterna („žrahlt, bědava, mžikev…“). Nebo souvětí ze slov začínajících postupně na jednotlivá písmena abecedy. Atd. atd. Hned má člověk chuť si vzít papír a k hravému vymýšlení se připojit.
Přesně o tohle autorce jde a knížka je určena hlavně do školy – proto také jsou v ní i různé vzorové slohy a podobně. Tady na DK ale máme češtinu rádi, jak doufám, všichni bez rozdílu, a tak mě překvapilo, že je na tuhle knížku zatím tak málo ohlasů. Zájemcům můžu doporučit také třeba „Člověče, nemrač se“ s „Co se slovy všechno poví“ (viz Podobné knihy), hravé verše E. Frynty, D. Fischerové, M. Kratochvíla… Nebo když se podíváte do knížky Honzy Vyčítala „Potlach aneb Čaj s příchutí jehličí a rumu“, najdete tam krásnou povídku s výmluvným názvem „E!“ : o)

čeština

Kniha Kuna nese nanuk aneb Čeština vás baví je v