Kulový blesk

Kulový blesk https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/425108/bmid_kulovy-blesk-JoF-425108.jpg 4 212 61

V den oslavy svých čtrnáctých narozenin se Čchen namísto šťastného sfouknutí svíček na dortu stane svědkem smrti obou rodičů. Přímo před jeho očima je zabije kulový blesk, přírodní jev, jímž se dodnes zabývá mnoho vědců. Čchen se zatvrdí a rozhodne se zasvětit zkoumání kulového blesku celý svůj život. Čím víc toho Čchen ví, tím silněji si uvědomuje, že kulový blesk je jen špičkou ledovce úplně nových obzorů fyziky. Samotářský a odhodlaný vědec se díky svému úkolu setkává se spoustou lidí, kteří jsou stejně jako on hnáni kupředu nějakou posedlostí. Jako červená nit se Čchenovým příběhem linou poslední slova jeho otce: „Klíčem ke krásnému životu je okouzlení.“ Román Kulový blesk vznikl ještě před vydáním Liou Cch’-sinovy slavné ságy Vzpomínka na Zemi a je možné ho číst nejen jako samostatné dílo, ale také jako prolog k této trilogii.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Host

Ball Lightning , 2004

zuzak07
02.03.2020 4 z 5

Liou Cch´-sin je jako závan čerstvého vzduchu. Je to mistr slova a vět. I když je v knize dost popisů a některým vědeckým věcem jsem nerozuměla, tak jsem knihu četla se zájmem a bavila mě. Po dlouhé době téma, které je nové a neokoukané.

Eldar80
26.02.2020 5 z 5

Jedná se o hard scifi. Naprostou přednost přede vším má vědecká úvaha, na které je celý příběh založený. Vše ostatní je podružné. Děj a osoby jsou jen kulisy. Očekával jsem hard scifi a dostal jsem hard scifi. Já jsem nadšený.
Musím však uznat, že po literární stránce je to slabé. Jestli vás nezajímá fyzikální podstata kulového blesku, tak to raději nečtěte. Pokud vás vědecké zkoumání nebude bavit, tak čtení bude o ničem. A hodnocení půjde dolů.
Život postav působí prázdně. Mimo výzkumu se ze začátku skoro nic neděje. A pokud se něco děje, tak jen okrajově až je to jen další kulisa. Pro běžné čtenáře to podle mě není. Tedy pokud je nezajímá fiktivní výzkum a aplikace získaných poznatků ve vývoji zbraní. Příběh skoro absentuje. Když to přeženu, je to životopis několika čínských vědců ve vojenském výzkumu.
Já jsem si čtení užíval. Autorovo vysvětlení kulového blesku se mi líbí. Je tak jednoduché a zároveň dává smysl. Geniální. Natolik mě to bavilo, že mě ostatní nedostatky nevadily. Akorát postavy mě připadly podivně afektované. Měl jsem pocit, že cítím jinou mentalitu, ale možná si to jen namlouvám.
Na začátku mě vadily duchařské záhady. O to víc oceňuju další průběh, jak do sebe vše postupně a elegantně zapadne. Tohle se fakt povedlo. Závěr mě dostal. Sice byl trochu přepálený, ale taky s určitým přesahem.
Cílovka bude slintat nadšením a ostatní nebudou chápat. Škoda že kniha neobsahuje i fyzikální doslov od nějakého kvantového fyzika. Některé věci mi totiž neseděly nebo jsem je nepochopil. Ale jinak ten nápad! Fascinující. Hodnotím v rámci žánru. 90%

Adapa
18.02.2020 3 z 5

Četl jsem trilogii Vzpomínka na zemi, skoro rok jsem čekal než knížka konečně vyšla v češtině - výsledkem je velké zklamání :(

Je poznat, ze je to autorova prvotina. Knizka dobre zacne, prvni cast me bavila - prislo mi to castecne podobne stylove s Problemem tri teles. Od druhe casti je to nuda. Hlavni postava ustupuje do pozadi, najednou je tam vylozene zbytecna. Teorie strida teorii, prichazi valka s USA a konec...

soukroma
14.02.2020 3 z 5

Těšila jsem se, ovšem nejen že jsem se málo dozvěděla, ale navíc to bylo hrozně roztahané, utahané až nudné. Knihu autor napsal skoro před 20 lety, možná víme o téhle záhadě dnes přeci jen víc?

zahadum
11.02.2020 3 z 5

Zaujímavý nápad ( vraj osobne zažil aj sám autor ) o mladom mužovi ktorý sa stane tragickým svedkom ničivej ale tajomnej sily guľového blesku. Guľový blesk je večná záhada vedy a do dnešných dní nie je vôbec jasné čo to vlastne je ten guľový blesk. Kniha nie je zlá a dá sa povedať,že nesmierne zaujímavá ale autorov prednes je pomaly, vlečie sa to nikam aj napriek tomu,že to má len 400 strán som mal pocit,že čítam knihu o tisíc stranách. Smutné je,že som sa musel nútiť do čítania, v tom prípade je pre mňa kniha nie lákadlo ale povinnosť. Jedna teória strieda druhú bez nejakého napätia, niečo na konci by sa dalo nazvať aj napätím ale autor to celé utápa v kvantovom a makrokvantovom stave...pozorovatelia...a pletie do toho dokonca aj struny kedy to pochová celé a necháva tak pomerne originálnu knihu " umrieť ". Je to len matematický a chamtivý kalkul vydavateľa ktorý po mega úspešnom úspechu trilógie Spomienka na Zem, vydal aj predchádzajúce dielo autora z čias kedy bol ešte neskúsený začínajúci spisovateľ. Ináč je to kniha ktorá ak by prešla úpravou tak je to pomerne zaujímavé sci-fi dielo modernej doby.

skrit3k
04.02.2020 5 z 5

Ano, jiné než Vzpomínka na Zemi. Pořád se ale jedná o krásnou knihu, překypující nápady a okořeněnou špetkou filozofie. V neposlední řadě bych také ocenil kvalitní překlad.

MaryAllen
03.02.2020 5 z 5

Rozhodně jsem se nenudila, příběh mě bavil a doporučuji jej. Po přečtení zůstává spousta otázek a podnětů k filozofickým úvahám. Spisovateli patří můj velký obdiv.

-Endy-
02.02.2020 2 z 5

Za mě ne. Nemůžu doporučit.
Co to vlastně je? Je to sci-fi? Je to vědecká publikace? Je to military propaganda?
Nemělo to pořádnou zápletku, postavy mi byly lhostejné a vztahy mezi nimi nulové. Navíc jsem ještě nečetla knihu, kde by tzv. \"hlavní postava\" byla tak zbytečná jako tady.

Vzpomínka na Zemi bylo vizionářské dílo, celá trilogie má výjimečnou pozici v mé knihovně i v mém životě, ale tohle...jako Peter Jackson a jeho LOTR vs. Hobit.

Belanna
29.01.2020 5 z 5

Pan Liou Cch'-sin mne opět nezklamal. Je to opravdu úplně jiné než trilogie Vzpomínka na zemi. Ale přesto neméně poutavé a čtivé s nutností se občas zamyslet.

rudolf2639
20.01.2020 4 z 5

Román má originální myšlenku, vystavěn něco jako Clark. Ale kdyby takhle knihy ukončoval ACC asi by nebyl hvězdou sci-fi. Tady mu hraje do karet, že je z tajemné číny, ale konce prostě neumí. Není to průměr, ale není to síň slávy. Viz třetí díl trilogie vzpomínka na zemi. Tady cca od strany 320 je žvýkačka už bez chuti a žvýkáte ji jen proto, že je vám ji líto vyplivnout tak brzo. Fakt konec na prd. Ukecanej a úplně plonkovej. Hlavní hrdina by slovy klasika od poloviny knihy mohl vystoupit z vlaku a už se neobjevit. Na děj by to mělo pramalý dopad. Četl jsem to na jeden zápřah protože jsem čekal že se to rozjede, dynamiku děje to má, ale asi u 400s jsem zjistil, že vrchol už byl... aha tak nic, tak slez.
Po dočtení pocit zklamání...

PetrCepek
18.01.2020 3 z 5

Celou trilogii Vzpominka na Zemi mám rád, ale toto je úplně o něčem jiném a hlavně jinak. Nedočteno, odloženo. Možná velká chyba, možná ušetřený čas.

3DD!3
06.01.2020 5 z 5

Fantastické popisy efektů kulového blesku na skutečný svět dostávají ještě větší váhu, když si přečtete doslov. Setkání autora s tímto fenoménem a vliv Clarka na jeho psaní jsou během čtení krásně vidět. Zkoumání makrosvěta, vývoj novokoncepčních zbraní i kvantový přenos dokonale slouží příběhu s nečekaně klasickou pointou o vzácnosti života. Možná jde o trochu naivní pohled, ale po děsivé bezmoci ze Vzpomínky na Zemi trocha optimismu neuškodí.

Drobek23
04.01.2020 4 z 5

Chvilku jsem se obával, jestli mě bude kniha bavit, byla to moje první kniha od Liou Cch'-sin a musím říci, že je velmi čtivá, umí vše dobře vysvětlit a určitě donutí k zamyšlení. Určitě doporučuji přečíst.

Daryl
03.01.2020 5 z 5

Dokonalé propojení fyziky a filozofie. Kniha se četla výborně a autor mě opět nezklamal, vřele doporučuji.

SONP
01.01.2020 4 z 5

Kvalit trilogie Vzpomínka na zemi Kulový blesk nedosahuje, ale přesto jde opět o zajímavý vhled do tajů asijského kolektivistického myšlení. Protože jak jinak nazvat hrdinovu ženskou nemesis ve vypasované uniformě čínské armády, jejímž jediným zájmem je pro vlast stvořit zbraň, která nepřátele ČLR vymaže ze světa. Dílo je vůbec čínským vlastenectvím všech, ať jde o vědce, vojáky či rodiče hrdinů, dosti prodchnuto a nedokážu říci, zda je to myšleno vážně či kriticky. No a mezitím se nám potácí loserovský hrdina s celoživotní posedlostí kulovými blesky a nechává se vláčet dějem tu universitou, tu vojenskou základnou a tu svým zpackaným životem. Četlo se jedním dechem a pobavilo. Jen mne autor trochu štval tím všudypřítomným militarismem, ale třeba to bylo jeho cílem. 80%

kolby
29.12.2019 5 z 5

Maestro Cíxin je špička sci-fi. Detailné charaktery postáv v kombinácii s precízne vystavaným príbehom, sci-fi línia zaujímavá, zrozumiteľne vysvetlená, absencia hluchých miest. Skvelý český preklad. Zbytočné porovnávanie s trilógiou. Iná kniha, iný príbeh, rovnaká kvalita. Teším sa na ďalšie knižôčky (čím dlhšie, tým lepšie).

Fulleren
17.12.2019 5 z 5

Liu je podľa mňa talentovaný čínsky autor, ktorý píše scifi žáner svojským štýlom. Myslím si, že trilógia Vzpomínka na zemi je jeho vrcholom. Nateraz. Aj keď...
Táto kniha ma výborný začiatok. Téma je prekvapivo nápaditá a málo popísaná. Zaujme. Štart celého diela s touto témou je veľkým plusom, ale neskôr sa spomalí. Kto by čakal rôzne témy na filozofické zamyslenie ako v trilógii, nič extra nenájde. Mne to nevadilo, naopak som sa potešil ako celkovo ďalšou knihou od tohto autora. Čítala sa rýchlo. Téma bola rozvinutá veľmi detailne. Pre technicky znalých vrátane tých čo im kvantová fyzika niečo bude hovoriť doporučujem sa hlbšie nezamýšlať nad obsahom...
Sám autor to aj v epilógu vysvetľuje. A tak by to malo aj byť. Niektoré veci môže popísať veda, ale niektoré sa žiaľ dnes ešte ani vedou nedajú popísať. Prichádza preto žáner scifi, ktorý toto dovoľuje. Takto vznikali a vznikajú rôzne diela, ktoré o niekoľko dekád pripomenuli to/pripomenú, čo veda priniesla/prinesie ľudstvu.

ziriant
07.12.2019 4 z 5

Není to Vzpomínka na Zemi, to je pravda. Nicméně i ve srovnání s touto trilogií musím říct, že u mě si Kulový blesk stojí dobře. Bavila jsem se a líbí se mi, kam až může lidská imaginace zajít. Je to záležitost bez hranic. Stejně jako náš životní pohon, to kouzlo, které je smyslem naší existence. A také, pokud budeme konkrétnější, kouzlo vědeckých experimentů. Myslím, že to chápou nejen vědecké špičky, ale i "obyčejní" dělníci vědy, také systematici snažící se při neustále opakovaných experimentech dosáhnout cíle nebo prostě jen lidé, kteří občas takto do něčeho rýpli a ejhle, ono to mělo zajímavý výsledek. Znám tohle okouzlení a řekla bych, že se to autorovi povedlo zajímavě zpracovat, za to má můj obdiv.

Ládja
06.12.2019 3 z 5

Vím, že bych neměl srovnávat se Vzpomínkou, ale pro mě zklamání. Dokonce knihu ani nechci mít doma a to je už co říci. Zajímavé technické poznatky kolem kulového blesku(také máme v rodině jedno setkání), ale jinak je to prostě jen šli jsme tam a pak zas tam a tam se stalo tohle a tam tohle. Nic moc extra děj a nic moc zápletka. Jako plus je, že se titul dobře četl, ale pro mě je to tak asi vše...2,5*

Salamoun77
24.11.2019 5 z 5