Kulička (19 povídek)

Kulička (19 povídek) https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444063/bmid_kulicka-19-povidek-zyG-444063.jpg 4 114 16

Třetí díl Maupassantových spisů v nakladatelství Josefa R. Vilímka obsahuje celkem 19 klasických povídek. Kromě titulní prózy Kulička jsou obsaženy texty: Přítel Patience, Věno, Knír, Postel č. 29, Protektor, Mrtvé vlasy, Zločin otce Bonifáce, Doznání, Šperk, Štěstí, Krevní msta, Coco, U mrtvoly, Skleník, Souboj, Večírek, Mstitel, První sníh.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Josef R. Vilímek

La Boule de Suif

Briv
13.03.2023 4 z 5

I když už jsem ze školy dávno pryč, snažím se přečíst si knihy v povinné četbě a teď přišla řada i na Kuličku. Velmi příjemně mě povídky překvapily. Jsou poměrně krátké, čtivé a některé rozhodně dost zajímavé. Ilustrace v knize byly příjemným bonusem.

Knihomol170
02.02.2023 4 z 5

(SPOILER) Obyvatelé Rouenu opouštějí své domovy kvůli blížícím se pruským vojákům. V dostavníku se sejde skupinka urozených dam a pánů společně s Kuličkou. Kulička vytáhne košík plný jídla. Když Kulička vidí, že se na ni ostatní dívají s hladovýma očima, nabídne každému něco z košíku. Dámy i pánové jsou spokojení a Kuličku pokládají za výbornou společnici. Při zastávce v jednom hostinci si vyžádá Kuličku pruský důstojník a chce se s ní vyspat. Důstojníka několikrát odmítne, což má za následek to, že ostatní lidé skupiny nemohou odjet. Proto na Kuličku naléhají, aby svolila k důstojníkově nabídce. Ta pod nátlakem povolí a udělá to. Druhý den už dostavník může pokračovat v cestě. Každý si na ni zabalil dostatek jídla, až na Kuličku, která na to zapomněla. Po cestě na ni každý pohlíží už ne jako na dobrou společnici, ale jako na prostitutku, se kterou nechce nikdo mít nic společného. Žádný z cestujících jí nenabídne ani kousíček jídla a Kulička s pláčem odjíždí v dostavníku plných sobeckých lidí.

Hermiona419
24.09.2022 5 z 5

Maupassant má prostě výborné povídky! Krásná povinná četba.

RonnieSmithx
03.03.2022 5 z 5

Všechny povídky byly skvělé a čtivé. Některé vtipné, některé smutné a některé poučné. Kulička krásně vyzobrazuje lidské pokrytectví, přetvářky a zlost.

Knihomol170
27.10.2021 4 z 5

(SPOILER) Dej se odehrává v Prusko-francouzské válce. V dostavníků jsou páry, Cornudet, jeptišky a kulička. Všichni mají hlad. Kulička vytáhne jídlo a ostatním nabídne.
Němci zastaví dostavník. Při zastávce v jednom hostinci si vyžádá Kuličku pruský důstojník a ona ho odmítne. Důstojník zakáže odjezdu dostavníku. Proto na Kuličku naléhají, aby svolila k důstojníkově nabídce. Kulička potom souhlasí. Druhý den ráno dostavník může pokračovat v cestě. Kulička si zapomněla zabalit jídlo na cestu. Nikdo z cestujících jí jídlo nedá. Kulička pláče.

Kniha se mi moc nelíbila

Ran
06.01.2021 5 z 5

Příběhy v této knize se mi četly výborně a hodně se mi líbil autorův styl psaní a vyprávění. Na malém prostoru byl autor schopen velmi dobře vykreslit různé povahy lidí, jako třeba nevděčnost, povrchnost a třeba také i lidskou hloupost.

Terezka05
13.10.2020 2 z 5

Knihu mi poradila kamarádka, která jí četla k maturitě. Samotná povídka Kulička se mi líbila, ale ne všechny příběhy byly zajímavé. Čtivé byly všechny, četlo se samo, ale přišlo mi že děj postrádá nějaké pořádné zápletky.

Marekh
16.03.2020 5 z 5

Po dlouhé době jsem se rozhodl, že se přečtu nějakou knihu z klasiky a vybral jsem si knihu povídek KULIČKA. Od autora jsem v minulosti četl už 2 knihy a to knihu MONT-ORIOL a knihu V RODINĚ A JINÉ POVÍDKY. Kniha se mi líbila, knihu hodnotím na 5*.

Nejznámější povídkou je Kulička, která je na středních školách zařazena do povinné četby. V knize se vyskytuje celkově 19 povídek. Líbily se mi také jiné povídky, např. Mrtvé vlasy, Šperk, První sníh..

Přebal knihy je pěkný. V knize se vyskytují také černobílé fotografie, které se také povedly.

Venda32
19.02.2020 5 z 5

Tak jako Petr a Lucie ideální do povinné četby. Přečteno rychle. Narozdíl od Petra a Lucie je však příběh zajímavější a proto je lepší i mé hodnocení.

gan112
20.07.2019 3 z 5

Možno je chyba že som novely nečítal ale počúval audioknihu, ale v skutky na Molierovho Mizantropa to nema. A ten je naviac rímovany. Ale samozrejme ako ponaučenie je toto dielo povedal by som školský ukážkové.

Twinny
28.12.2018 4 z 5

Hodnotím celý soubor povídek dohromady. Kromě povídek Slečna Fifi a U Tellierů, které v "mém" vydání nebyly. Původně jsem si chtěla přečíst jen Kuličku, ale nakonec jsem je musela přečíst všechny. Šperk mě na svém konci rozesmál. Příjemné povídky.

Lil30
11.09.2018 5 z 5

I po tolika letech od doby, co byla napsána, má stále co říc. Nejdříve Kuličku využili, získali od ní vše, co se dalo a co chtěli, a poté odkopli. Četla se skvěle. Všechny jeho povídky se mi líbily.

verulik196
19.07.2018

V rámci povinné četby jsem četla jen první povídku - Kuličku.
Poté, co jsem se prokousala trochu delším úvodním popisem, se z toho vyklubala pěkná povídka s hlubší myšlenkou. 4*

Tesinka_Laufey
27.06.2018 5 z 5

Nevím proč, ale čekala jsem, že Kulička bude mnohem delší. Všechny povídky byly moc pěkné, i když byly některé o něco slabější...Myslím, že Maupassantovi díla můžou moc dobře sloužit k vykreslení dřívější společnosti.

danyinsidebooks
17.06.2018 3 z 5

3,5*
Těším se na Miláčka.

lucie.8
29.04.2015 4 z 5

Jednoduše zajímavé povídky. Nejvíce asi "tradiční" Kulička, kterou pokrytecká společnost opovrhuje ač se "obětovala" kvůli nim a na jejich prosby.