Krysař

Krysař
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42447/bmid_krysar-esj-42447.jpg 4 6655 6655

Podkladem pro tuto knihu byla staroněmecká pověst ze 13. století o krysařovi, který je pozván do města, aby vyhubil krysy. Zdá se to jako prostý příběh. Avšak krysy, jakožto špinaví hlodavci nejsou jedinou špínou v městečku Hammeln, kde se celý příběh odehrává. Dyk v této novoklasicistní novele se zaměřuje (poukazuje) na spravedlnost, právo, pomstu, ale také na lásku.... celý text

Evaho73
25.05.2018 5 z 5

Áno, krásne spracovaná novela, ktorej predlohou sa stala starodávna nemecká povesť.
Mám pocit, že autor toto dielo spracoval ako podobenstvo tej doby, kde na pozadí nešťastnej lásky poukázal hlavne na spoločnosť, ktorá znevažovala svoje postavenie, bola "hluchá" k problémom slabších a nižšie postavených vrstiev obyvateľov a zároveň sa vysmieval z majetnejších vrstiev a vysokopostavených hodnostárov, ktorí si pre svoju nadradenosť a chamtivosť "nevideli na koniec nosa".
Dielo sa svojou ideou stalo nadčasovým a je aktuálne vlastne dodnes.

Doemit
29.04.2018 5 z 5

Zajímavý příběh, hezky psáno. Knížka na oddych a sloužila mi jako kamarádka při cestě vlakem. Za mě 5*

Nicolka77
28.04.2018 5 z 5

knížka se četla úplně sama, měla poutavý dej, charakteristiku postav a prostě všechno. mohu jen doporučit a jsem ráda, že jsem si knížku zvolila k maturitní četbě

tomash
24.04.2018 5 z 5

Poetická kniha na motivu staroněmecké pověsti o Krysaři a městě Hammeln. Knížku můžete přečíst za jedno odpoledne a mě se četla snadno.
U nás je pověst o Krysaři známá díky muzikálu od Daniela Landy a ten kdo se na muzikál chystá, nebo ho už viděl, tomu tuto knihu doporučuji, abyste věděli, co Vám autor muzikálu chtěl říci... :-)

Ryšava
20.04.2018 4 z 5

Vždy mě příběh Krysaře zajímal. Přečetla jsem to během dvou dnů a kniha nezklamala =)

Nela.Rob
05.04.2018 3 z 5

Povinná četba k maturitě z dějin literatury. Prostě ta stará dobrá klasika, co neurazí a každému by měla projít rukama. Ale rozhodně se k dílu nikdy nevrátím. Nedokázala jsem se po celou knihu začíst a byla jsem velice ráda, že už končí.

Ronnie68
04.04.2018 5 z 5

Knihu jsem měla přečtenou během pár chvil a neměla chybu. Moc se mi líbil příběh, i když byl smutnější. Doporučuji. :)

Pazúzu96
03.04.2018 3 z 5

Ve škole jsem často slýchával na toto dílo samou chválu. Nu, přečetl jsem si ho také, ale mě ničím nenadchlo. Ano, je to už pár let, co jsem to četl, možná kdybych si to dal teď znovu, změním názor, nevím.

theMarty
14.03.2018 4 z 5

Pěkný a krátký příběh, 5 hvězdiček ale za mě ne. Nejkrásnější je konec.

Missynka
11.03.2018 3 z 5

Krásný je jazyk český... Smutná, čtivá a klasická kniha, která by neměla ujít žádnému čtenáři.

baacinka
10.03.2018 3 z 5

Teda, nějak mě to neoslovilo. Nádherně poetický jazyk (tak krásný, že si od Dyka přečtu i něco jiného... tentokrát asi víc "bělohorského"), ale ten děj mě nestrhl a hlavní myšlenka mi unikala mezi prsty... Ale nejtěžší téma čtenářské výzvy splněno!

monishek
09.03.2018 4 z 5

Knizku jsem si vybrala do ctenarskeho deniku. Bylo to prijemne cteni, i kdyz tema neni muj salek kavy. Pribeh me zaujal a knizka byla prectena za chvili, opravdu za chvili - je to par stranek, ktere stoji za precteni.

Dagros
08.03.2018 3 z 5

Je to velmi čtivá knížka s poutavým příběhem, bavila mě.

Eluška
06.03.2018 5 z 5

Ocitli se v prudkém spádu, kde nejsou kroky, ale pouze let.

Ivanka83
02.03.2018 5 z 5

Jsem ráda, že jsem se do čtení pustila, i když jsem to dlouho odkládala. Krásně napsané, nádherně čtivé, nejen díky úžasné češtině. Ještě mě lehce mrazí při vzpomínce na smutné osudy.

MagdalénaD
22.02.2018 5 z 5

Cestou do Hameln, kde je celá kniha situována, jsem četla znovu. Pokolikáté už? Příběh o slepé lásce, slepém následování a moci. Příběh který už mě minimálně třikrát dostal do kolen.

"Řeknu ti celé tajemství; pro dva lidi je jen určitá míra lásky: ohraničená a nezměnitelná. Nemiluj přespříliš, chceš-li býti milován; vyčerpáš sám všechnu lásku, určenou pro dva. Přemíra lásky, kterou dáváš, ničí možnost lásky, kterou bys měl bráti; to ti radí krysař, který mnoho viděl."

Trocha faktických zajímavostí:

Tradiční legenda o Krysařovi je trochu jiná, než ji známe v ČR od V. Dyka - Krysař má na sobě barevné oblečení a kvůli tomu, že mu město nevyplatí slíbené peníze, nakonec odvede za pomoci své píšťaly 130 dětí - jen jedno slepé a jedno němé přežijí, ty se však o své pozorování nemohou podělit.

Jako první si s námětem legendy pohrával Goethe, dále pak i bratři Grimmovi a po nich spousta jiných autorů. V hamelnském muzeu jsou vystaveny knihy z celého světa (Korea, Jižní Afrika, Kolumbie, ...), které legendu zpracovávají. V souvislosti s Českou republikou je muzeu vystaveno vydání Krysaře od Viktora Dyka, dále učebnice českého jazyka s úryvkem z legendy a dále na počítačovém panelu i záznam filmu z 80. let. Rovněž jsou zmíněny i muzikály a dán důraz na to, že v českém prostředí je téma této legendy velmi oblíbeno.

Krysař je hmatatelný v celém městečku Hameln - Je možné najít jeho sochu, jeho dům, krysy na dlažebních kostkách, muzeum, kavárnu, akvarelovou výstavu či vitráž chrámového okna s jeho podobiznou.

ludek.n
21.02.2018 5 z 5

Nádherný příběh s působivým dramatickým vyvrcholením, kterému čas nijak neubírá na čtivosti a přesvědčivosti. Dokonce i onen archaický, prozaicko-básnický styl sem pasuje jak poklice na hrnec a přidává k již zmíněnému další rozměr. Měl jsem tu čest s vydáním z roku 2016 z nakladatelství Vyšehrad, které vybavil ilustracemi Jaroslav Šerých, a to je další nezanedbatelné plus, protože ty ilustrace jsou jednoduše úchvatné. Za mě bez váhání plný počet bodů. Krása…!!!

miska98
17.02.2018 3 z 5

Mé zklamání pramení asi především z nenaplněných očekávání... od takto profláknutého díla jsem čekala více. Chápu záměr autora ve specifickém, poetickém způsobu vyjadřování se, ale mě osobně zde absolutně nesedl.

vivalamuff
16.02.2018 5 z 5

Jak se tato kniha může někomu nelíbit? Mně ta stará čeština nevadila, právě naopak! Je to takové libozvučné, krásné. Sám příběh je poněkud tragický a snaží se nám poslat jisté poselství. Každý by se měl zamyslet nad svými skutky a slovy. Za mě jednoznačně fenomenální dílo, které se právem nachází v povinné četbě.
Moje nejoblíbenější postava: rybář Sepp Jörgen.

Stejnejden
13.02.2018 5 z 5

Krásná kniha s poutavým příběhem z doby symbolismu, kterou opravdu doporučuji. Neodtrhla jsem od ní oči. Příjemné počtení s přemýšlením po dočtení posledních slov.