Krutý princ

Krutý princ https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389405/bmid_kruty-princ-kNc-389405.jpeg 4 1936 371

Holly Black, jedna z najúspešnejších autoriek detskej a YA literatúry súčasnosti, odštartovala v novej trilógii príbeh o manipulácii, kráse i krutosti sveta mágie a nevyspytateľných vášňach. Jude mala len sedem rokov, keď jej rodičov brutálne zavraždili a spolu s jej dvomi sestrami ju uniesli zo sveta smrteľníkov, aby žili na Najvyššom dvore vo férskej ríši obývanej prastarými, často zákernými magickými bytosťami. O desať rokov neskôr si Jude neželá nič iné než medzi nich zapadnúť. Väčšina férov však smrteľníkmi opovrhuje. Najmä princ Cardan, najmladší a najskazenejší syn Najvyššieho kráľa. Jude sa čoraz viac zapletá do dvorných intríg a klamstiev a zisťuje, že aj ona dokáže podvádzať a prelievať krv. Ale v najvyšších kruhoch dochádza k zrade a hrozí, že Kráľovský dvor pohltí násilie. Jude preto bude riskovať vlastný život v nebezpečnom spojenectve, aby zachránila svoje sestry a samotnú ríšu.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Slovart (SK)

The Cruel Prince , 2018

ZapisnikTerky
07.06.2021 3 z 5

V první půlce knihy jsem byla dost zklamaná, pak už to ale začalo být lepší. Rozhodně jsem se už nenudila. Víc v mojí recenzi.

aquaver
03.06.2021 4 z 5

Tuto sérii jsem měla v plánu si přečíst už delší dobu a jsem ráda, že jsem se k ní konečně dostala. Neměla jsem od ní ani malá, ale ani velká očekávání a tím pádem mě ani nezklamala, ale ani zase tak moc nepřekvapila. Hlavní postava mi, až na pár maličkostí, byla sympatická. Možná to má pár nedokonalostí a trhlin, ale i přesto doporučují dát této knize šanci.

Hels-is-unicorn
01.06.2021 3 z 5

Příběh o tom, jak dcera šlechtice dokáže dělat špionku na královském dvoře. Slyšíte to? Tu ironii? Tu nesmyslnost? Postavy byly ploché, nechovaly se logicky, překlad byl velice špatný (pokud nebyla tak špatná už předloha), myslím, že k zemi víl se moderní jazyk prostě nehodí. Hlavní hrdinka prokázala, že je nevyzrálá puberťačka, které emoce haprují z minuty na minutu. Tvrdí o sobě, jak zemi víl miluje, přesto si pořád připadá nedoceněná a skoro až týraná. Příběhově dobrý, zaujalo víc než první díl Dvorů, a nemůžu říct, že bych nechystala na další díly. Jen to není nic, co bych musela mít hned. Jsou i horší knihy, ale taky lepší, takže za mě slabší průměr.

xoxo1736
26.05.2021 4 z 5

(SPOILER) Na tuhle knížku jsem slyšela za poslední dobu spoustu chvály, tak jsem si říkala, že ji taky zkusím. Nejsem tolik nadšená jako ostatní, ale propadák to rozhodně nebyl. Měla jsem docela problém s Jude, která kolem sebe máchala tím, jak jsou k ní všichni krutí a nespravedliví zatímco ji dělalo potěšení způsobovat lidem (vílám) bolest. Rozhodně mi přirostl k srdci víc Cardan než Jude. Zvraty mi přišly často průhledné a odhadnutelné a některé věci procházely Jude až nesmyslně snadno ( když je schovaná pod křeslem, popisuje jak se Cardan tváří, ale nikdo ji neodhalí? )
Čtení jsem si užila (hlavně teda druhou část, ta první nebyla nic moc), ale že bych z toho byla nějaká ohromená se říct nedá. Ale další díly si určitě přečtu, zajímá mě jak se bude příběh vyvíjet a třeba mi další díly sednou líp.
3,75*

HoneyH
22.05.2021 5 z 5

Podle mě super kniha. Nejvíce mě hlavně bavilo to, že hlavní hrdinka vyrostla mezi vílami a osvětluje jejich psychologii a přitom dodává vlastní pohled na svět. Intriky a nástrahy jsou taky velmi dobře vymyšleny. Čteno v originále.

magdalene7
07.05.2021 5 z 5

Tak tohle mě opravdu bavilo číst. Začátek byl velice pěkně osvětlený, takže jsem všemu rozuměla. Děj pěkně plynul a já nemůžu říct, že bych se v nějaké kapitole nudila. Jude si mě svou povahou naprosto získala, Taryn na druhou stranu... eh, chápu že se snaží být opatrná ale prostě, nevím, možná je až moc upjatá? Což mě mrzí protože tohle je první knížka co čtu, kde se vyskytuje hlavní postava co má dvojče (a to mě těší, protože já sama jsem dvojče) a jedna se chová takhle... no co už. I Cardan byl ke konci zajímavý. Jsem zvědavá kam se příběh požene a jak se budou věci vyvíjet :).

ElessaRiverbow
05.05.2021 5 z 5

Na tuhle knížku mě nalákaly především dvě věci - pozitivní recenze a nádherná obálka. Už po pár stránkách jsem se začetla a musela číst dál a dál. Jude jsem si oblíbila, přišla mi sympatická a líbilo se mi, jak je odvážná. Na rozdíl od ní se mi Taryn zprotivila už na začátku. Nevím proč přesně, možná to bylo tím, jak vždy poslušně stáhla ocas a nechala si všechno líbit. Cardana jsem si také moc oblíbila. I když působil jako idiot, který rád pije alkohol a všechny šikanuje, ke konci mi ho bylo celkem líto. Bavily mě všechny ty intriky a konec mě doopravdy překvapil. Nutně potřebuju další díl.

vinebitch
26.04.2021 4 z 5

Jelikož tohle je první díl série, nešla jsem do knihy s velkými nadějemi. Kniha mě ale i tak zaujala, i když jsem si zpočátku musela zvyknou po dlouhé době na ich formu :) Je sice pravda, že mi občas děj nedával smysl, ale vynahradila to Jude, která se mi zalíbila tím, že je v morálně neutrální zóně - není ani dobrá, ani špatná. V nějakých scénkách jsem se cítila vyloženě nepříjemně (hlavně první scénky s Cardanem), ale všechno se pak trochu vylepšilo. Dokonce se objevilo docela hodně krve, což jsem upřímně od téhle knížky moc nečekala :D

katkaq
22.04.2021 3 z 5

(SPOILER) Na bookstagramu je tato kniha neustále doporučována a tak jsem se nechala přesvědčit a sáhla jsem po ní. Dost často jsem četla, že první díl je nejhorší a pak se kvalita série zvyšuje. Pevně v to doufám. Zatím mě žádná postava moc nezaujala. Za mě 2,5 *.
PLUSY: čtivě napsané, líbilo se mi zdůraznění přitažlivosti ale zároveň znechucení nad ní mezi hlavními postavami
MÍNUSY: hrdinka představena jako geniální a záludná - jenže se upřímně divím jak to, že ji nikdo nechytil, když se chovala jako slon v porcelánu a nechala se zmítat pocity, chvílemi nelogická dějová linka

Luc.i
18.04.2021 4 z 5

Na knížku jsem se moc těšila a byla jsem na ni zvědavá. O vilách jsem ještě nic nečetla a tak mi chvíli trvalo než jsem se tak nějak smířila s tim, že jsou to takový celkem krvežíznivý bestie a ne víly ala Zvonilka.
Ten svět je ale super, sem tam mi něco přišlo trošku divný nebo nelogický ale jinak jsem si to moc oblíbila a líbila se mi tam ta atmosféra.
Postavy mi taky přišly fajn. Jude je dobrá hlavni hrdinka, mela i slabší chvilky ale jinak jedna z nej hlavních hrdinek, protože ty mě většinou spíš rozcilujou. No a Cardan. ...od začátku je tam celkem evidentní jak se to bude zhruba odvíjet ale jo Já ho mám ráda.
Děj byl chvílemi takový spíš o ničem ale pak v druhé knize pár hodně dobrých zvratů a ten něj už jsem pak celkem čekala ale stejně to bylo naprosto boží a užila jsem si to moc.
Celá knížka má taky moc hezký design, ne úplně obálku ale jinak super. Mapa je skvělá, obrázek u čísel kapitol taky.
Jsem celkem zvědavá jak se to bude dál vyvíjet a těším se na další díl.
Celkem4/5*

Špekyn
16.04.2021 4 z 5

(SPOILER) Pěkná (lehká) fantasy kniha. Prostředí mi zpočátku nesedělo, ale pak jsem si ho celkem zamilovala. Příběh má pomalejší rozjezd, nic závratného se tam neděje, víceméně se člověk seznamuje s prostředím, jeho zákonitostmi a důležitými postavami. Ale spousta věcí je vysvětlována až později, když už čtenář většinou souvislost pochopil (tedy aspoň z mého pohledu, např. jak víly okouzlují lidi nebo k čemu slouží sůl). V druhé knize se vše zamotává, intriky a politické propletence vyplouvají na povrch, nechybí ani několik zvratů. Napětí mezi Jude a Cardanem je napínavé a zábavně příjemné sledovat. Locke mi přitom od začátku neseděl. Zajímavé je, jak se z vyvrhele stane někdo, kdo tahá za nitky a ovlivňuje budoucnost celé země. A vyjednávání s podružnými králi mi přišlo až moc jednoduché. Jdu se vrhnout další díl!

Tessia
12.04.2021 3 z 5

Z Krutého prince mám i týden po dočtení extrémně smíšené pocity.
Četlo se to prakticky samo, příběh je návykový a rozhodně vás vytáhne ze čtecí krize. Autorka píše skvěle. Svět je nápaditý, ale má svoje skulinky. Například cestování mezi světem lidí a Zemí víl mi přišlo nedomyšlené. Víly jsou v tomto příběhu prohnané a dokonalé po fyzické stránce (tak je alespoň hlavní hrdinka vykresluje), neumí ale na rozdíl od člověka jednu věc. Neumí lhát. Namísto intrikaření pomocí slov a hádanek, se ale uchylují tak akorát k fyzickému násilí. Jenom díky tomu se dostávají k moci. To mě zklamalo. Všechny postavy měly naprosto pokroucený způsob myšlení, hlavní hrdinky nevyjímaje. Její neustálá touha vyrovnat se vílám, či být ve všem dokonce ještě lepší, mě vyloženě iritovala. Konec mě nahlodal a tak trochu bych chtěla vědět, jak se příběh bude odvíjet dál. Ještě ale uvidím, zda se pustím do dalších dílů.

Lucy747
11.04.2021 5 z 5

Nejlepší kniha, kterou jsem kdy četla. Miluju vývoj Jude a Cradana. A hlavně Jude je naprosto skvělá nezávislá, drsná hlavní postava. Opravdu nejlepší knížka.

Hania932
08.04.2021 5 z 5

Tak tohle bylo pro mě úplně skvělé čtení! Dlouho mě kniha tak moc nebavila jako tahle. Příběh mě zaujal hned od začátku a ty postavy si naprosto oblíbíte. Svět víl je skvělý a já si užívala každou chvíli, kterou jsem v něm strávila. Příběh je velmi čtivý a hlavně nepředvídatelný. Nutí vás to číst pořád dál a dál. Kniha se mi moc líbila a těším se, až si přečtu další díl. Moc doporučuji.

anna_kulik
24.03.2021 4 z 5

Čtivá a poutavá knížka . Je to první díl takže od toho nečekejte zázraky, autorka vám potřebuje svět představit a uvést vás do situace, ale i přes to je knížka dobrá a doporučuji přečíst. Těším se co autorka vymyslí v dalších dílech.

anelise
14.03.2021 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Hlavní hrdinku Jude jsem si ihned oblíbila a i samotný příběh mě zaujal. Těším se na další díly.

katkavasik2908
14.03.2021 5 z 5

Moc se mi tahle kniha líbila :) Nebyla tolik předvídatelná a příběh utíkal rychle. Ze začátku mi přišel svět víl takový zvláštní, ale nakonec jsem si oblíbila svět i postavy. Už teď se těším na další díl :)

Talys
13.03.2021 5 z 5

Začíná to zajímavě. Jude sice není ve světě víl šťastná, ale je na něj zvyklá a ve světě lidí se doma necítí. Dokáže zde obstát a velmi dobře se postarat i o svoje blízké. Je hrdá, odvážná a nevyzpytatelná, dokonce tak, že přechytračí i nejvýše postavené víly. Není to typická love story (aspoň ne zatím). Líbí se mi, že příběh není snadno předpověditelný a čtenář se dočká spousty překvapení už během prvního dílu série,

helsinka_05
09.03.2021 4 z 5

Ze začátku mi to přišlo nezáživné, ale díky doporučením známých jsem to dočetla a ke konci se mi kniha zalíbila a hned, jak to šlo jsem si půjčila 2. knihu.

Dani3
05.03.2021 3 z 5

(SPOILER) Tento příběh ze světa víl se od ostatních podstatně liší, a to svojí krutostí. Krutý je nejen princ, ale i všechny ostatní postavy a není divu, že jsem nebyla schopná si žádnou oblíbit. Svět víl je tu vykreslen v nejhorším možném světle a autorka svoje postavy ani trochu nešetří.

Hlavní postavy se chovají jako prvotřídní zmetci, kterým je lépe obloukem se vyhnout. Samotná Jude pro mě byla oříškem, nejdříve je vyděšená, čemuž se nedivím, ale pak jako by se v ní něco zlomilo a začne se všemi manipulovat, intrikařit a dělat ještě mnohem horší věci, aby se vyrovnala ostatním vílám.

Příběh je velmi čtivý, má poměrně jednoduchou linku, kterou autorka nevětví, ani z ní nijak neodbočuje. A je to jedna z mála knih, kde se nikam neputuje, což jsem uvítala. Na škodu jsou ale velmi pomalé dvě třetiny příběhu, nějaká akce se objeví až skoro ke konci. Snad bude další díl lépe rozložený.