Krutý princ

Krutý princ https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389405/bmid_kruty-princ-kNc-389405.jpeg 4 1943 371

Holly Black, jedna z najúspešnejších autoriek detskej a YA literatúry súčasnosti, odštartovala v novej trilógii príbeh o manipulácii, kráse i krutosti sveta mágie a nevyspytateľných vášňach. Jude mala len sedem rokov, keď jej rodičov brutálne zavraždili a spolu s jej dvomi sestrami ju uniesli zo sveta smrteľníkov, aby žili na Najvyššom dvore vo férskej ríši obývanej prastarými, často zákernými magickými bytosťami. O desať rokov neskôr si Jude neželá nič iné než medzi nich zapadnúť. Väčšina férov však smrteľníkmi opovrhuje. Najmä princ Cardan, najmladší a najskazenejší syn Najvyššieho kráľa. Jude sa čoraz viac zapletá do dvorných intríg a klamstiev a zisťuje, že aj ona dokáže podvádzať a prelievať krv. Ale v najvyšších kruhoch dochádza k zrade a hrozí, že Kráľovský dvor pohltí násilie. Jude preto bude riskovať vlastný život v nebezpečnom spojenectve, aby zachránila svoje sestry a samotnú ríšu.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Slovart (SK)

The Cruel Prince , 2018

Verunka926
20.12.2020 4 z 5

Jsem celkem zklamaná...Čekala jsem fantasy knihu, ale místo toho zde byly popsány spíše intriky na zámku a podobně. Nemůžu říct, že by se mi kniha vyloženě nelíbila, jen jsem čekala něco jiného.

Saraken
19.12.2020 5 z 5

Po prvej knihe som musela siahnut hned na druhu .... :) odporucam

Market.maky
16.12.2020 5 z 5

Příběh plný víl a strhující h a překvapivých okamžiků. Příběh se mi moc líbil.

evilunicorn
14.12.2020 3 z 5

Ačkoliv nejsem absolutně,ale opravdu absolutně,cílová skupina téhle knihy, zbožňuju fantasy a jelikož mě námět docela zaujal ( a také místní hodnocení),rozhodl jsem se po ní sáhnout.No, přiznám se,jsem zklamaný.Holly Black znám ze spolupráce na Kronikách rodu Spiderwicků, takže na jistou formu dětinskosti jsem byl připraven,ale tohle.. Na můj vkus opravdu až příliš dětské, příliš jednoduché, naivní a prostinké.Průměr knihy zvedají v podstatě jen dvě scény (SPOILER!)- Překažená korunovace a odhalení původu Doubka,a to je pro mě prostě vážně málo.Navíc to věčné popisování oděvů mi už ke konci vážně lezlo krkem.Chápu,že ta kniha je v podstatě určena dospívajícím dívkám,ale když to srovnám s jinými YA knihami,tak tohle prostě neobstojí.Půl hvězdy za mapu,ty jsou moje slabina.

veia
09.12.2020 3 z 5

Krutý princ mě moc nezaujal, hodnotím ho jako průměrnou knížku. Ze začátku jsem měla velký problém zvyknout si na autorčin styl psaní, jelikož používání ich-formy a přítomného času mi přijde dost rušivé a skoro bych i řekla, že to působí trochu primitivně (,,Dívám se do zrcadla...’’, ,,Jdu po schodech...’’, ,,Jím chleba...’’). Nakonec jsem se do knihy sice začetla a k přečtení další kapitoly jsem se už nemusela přemlouvat, ale ani tak mě to příliš neohromilo a neměla jsem žádné nutkání číst za každou cenu dál a dál, jak to u dobrých knih mívám. Příběh je to sice zajímavý, ale nějak mi tam nesedlo propojení světa víl s moderním světem lidí - zkrátka to pro mě nemělo tu správnou magickou atmosféru, kterou ve fantasy vyhledávám. Dále se mi také nelíbily postavy. Nepamatuji si, že by mi v nějaké knize nebyla sympatická ani jedna postava, nicméně Krutému princi se to povedlo. Některé z nich mi byly vyloženě nesympatické, ale většina z nich mi byla prostě ukradená (včetně hlavní hrdinky), což je snad ještě horší. Negativně taky hodnotím romantickou linku, která mi přišla dost nereálná. Kniha mě tedy příliš neoslovila, ale jelikož jsem slyšela, že další díly jsou lepší, určitě jim dám šanci (ale nijak se do toho nehrnu :)).

Per-quiee
20.11.2020 5 z 5

Jelikož jsem fanoušek Dvorů, ani Krutý princ nezklamal. Jedná se o velmi podobný svět. Líbí se mi, že hlavní hrdinka Jude nemá žádné nadpřirozené ani vyjímečné schopnosti, všeho tak dosáhne vlastní odvahou a pílí. Bylo velmi předvídatelné, s kým Jude naváže milostný vztah, ale nevadilo mi to. Určitě si přečtu i další díly.

janca6129
14.11.2020 4 z 5

Vílí příběhy nemusím, ale tenhle se mi líbil. Pěkně vyprávěno, skvělý vývoj charakterů postav.

Alnima
09.11.2020 4 z 5

Celkem nevšední příběh. V dobrém slova smyslu.

Turante
03.11.2020 3 z 5

Zajímavý příběh ze světa víl, pěkné YA čtení, příběh má spád a konec vás donutí sáhnout po pokračování.

Morgaine07
28.10.2020 5 z 5

Příjemná kniha plná víl a magie

Fortuna7
26.10.2020 3 z 5

Čekala jsem něco trochu jiného. Začátek byl pomalý, ale pak ro mělo švih.

Ivet1990
18.10.2020 4 z 5

Je to krásný pohádkový příběh pro mladší ročníky či pro čtenáře jako jsem já, co se rádi vrátí zpět do bezstarostný dětských let. Příběh se velmi dobře četl. Určitě se pustím i do dalších dílů

v.july
13.10.2020 4 z 5

Matrace vystlane chmirim pampelisek ♥ Teto predstavy se jen tak nezbavim. Knihu jsem zhltla na jeden zatah a hned se vrhla na dalsi dil. Popis vil je skvely, takovi sadisticsti magori s chlupatyma usima. Postavy jsou celkove moc hezky vykreslene.

whiolet
02.10.2020 5 z 5

Totálně mě svět víl pohltil! Byla to bomba!
Úžasně vykresleny svět, který je magický, krutý i nádherný zároveň.
Postavy sympatické a jejich chování překvapivé.
V knize taky není nouze o zvraty, násilí i romantickou linku.
Prostě to mělo všechno co mám na fantasy žánru ráda, a to že jsem knihu přečetla za jediný den jen dokazuje, jak moc se mi líbila.

betule3
30.09.2020 3 z 5

Do krutého prince jsem se pustila po dočtení dvorů od S. J. Mass, protože jsem byla naprosto okouzlená vílím světem a chtěla jsem něco na podobný způsob. Možná to bylo tím způsobenými příliš velkými očekáváními, ale z knihy jsem nebyla tak nadšená, jako jsem si představovala.
Vílí svět je zde opravdu zajímavě vykreslený, jeho potenciál je ale podle mě dost nevyužitý - věřím, že se to však změní v dalších dílech. Lidský svět, fungující společně s tím vílím, se mi úplně nezdál, zvláště jejich "propojenost" mi přišla taková podivná.
Jude byla sympatická hlavní hrdinka, sedla mi už od začátku. Mým favoritem se ale stejně stal Doubek. :)
Nechci, aby tato recenze vyzněla nějak extrémně negativně, protože mě to ve výsledku vlastně bavilo. Ano, nenaplnilo to úplně všechna má očekávání, ale jsem rozhodně ráda, že jsem se rozhodla si knihu přečíst a na pokračování se určitě chystám.

katasokolov
27.09.2020 4 z 5

Vítejte ve světe, kterému vládnou nelítostné víly. Když letos vyšel ten poslední díl, tak jsem si řekla, že do toho konečně půjdu !! A rozhodně jsem neprohloupila! Tohle mi vyloženě sedlo jako prdel na hrnec :). Svět pletichářských, krvelačných a nemilosrdných víl byl něco pro mě !! Krásně popsané fyzické vzezření víl, ale také jejich povahy (skvělé třeba je, že nemohou lhát a tak musí kroužit kolem a vymýšlet a volit správná slova). Tři sestry lidského rodu se po násilné smrti matky a otce dostanou do říše víl, která paralelně existuje s naším světem a musí se naučit v daném prostředí přežít (a vězte, že je to kolikrát nadlidský úkol, zvlášť když si na vás zasedne mladé znuděné princátko :D). Ze začátku mi námět trochu připomněl film s Bowiem Labyrint, který jsem svého času fakt hltala. Konec pro mě bohužel nebyl překvapením, protože já blbka jsem se natěšeně chtěla podívat na recenze na druhý díl a přečetla si u toho anotaci :D. Jsem zvědavá jak se budou dál vyvíjet osudy a vztahy mezi hlavními hrdiny. Cardana i Jude jsem si moc oblíbila, zato Judinu sestru Taryn jsem nesnášela už od začátku a po tom, co udělala ji nesnáším ještě víc (fakt blbka :D).

Ketfl
04.09.2020 4 z 5

Nejspíše jsem neměla tuto sérii začínat hned po přečtení knih od Sarah J. Maas, která v tomto literárním žánru nasadila (tedy aspoň pro mě) extrémně vysokou laťku. Nemohu říct, že by mě to vyloženě nebavilo, nicméně je to o něco slabší. Co mě trochu mrzí je to, že všechny postavy jsou extrémně nesympatické. Trochu nešťastné se mi jeví i toto propojení světa víl a světa lidí. Nicméně děj má spád, stránky se mi jen míhaly pod rukama. Zajímalo mě, jak děj bude pokračovat, proto nakonec dávám takové hodnocení a jsem zvědavá na další díl.

DracoMalfoy
31.08.2020 3 z 5

Přiznám se, že mě to na začátku přespříliš neohromilo. Prvních sto stran jsem z toho měla pocit velmi slabé YA, po dočtení musím uznat, že se jedná o celkem fajnovou knihu. Jsem celkem dost zvědavá na další díl. 3,5*

Mozkovna
26.08.2020 3 z 5

Eh, no kde začít.
Nečetlo se to špatně. Ale na můj vkus moc rychle. Všechno zajímavé se tam odehrálo během pár stránek, takže jsem neměla šanci se do děje vžít a užít si ho. Všechno šlo jako po másle, vesměs žádný zádrhel, pořádně se to rozjelo až od druhé části knihy. Četla jsem už jen abych věděla, jak to skončí, i když jsem konec tušila.
S postavami se mi nepodařilo tak úplně sžít, od začátku máme naservírováno kdo je dobrý a kdo špatný a není prostor pro to, aby si člověk udělal vlastní názor. Během krátké doby se tam toho stane tolik, že nemáte ani čas být na někoho naštvaný nebo aby se ve vás usadila hořkost zrady, protože příběh sviští dál a unáší vás s sebou.
Když to přeženu, přišlo mi to spíš jako amatérská povídka z wattpadu než opěvovaná kniha, na kterou všude vídávám tolik fanartů. Myslím, že příběh měl obrovský potenciál, ale zpracování ho vzalo ke dnu. Rozhodně by se to dalo krásně protáhnout, přidat víc šokujících zvratů a dát čtenáři potřebný čas, aby si hlavní postavy zamiloval, protože takhle jsem k žádné z nich nic necítila. Jediný, na koho jsem se vždy těšila, byl Cardan, který bohužel neměl tolik prostoru, kolik by si zasloužil.
Vůbec nevím, jestli se pustím do dalšího dílu.

temna.vila
14.08.2020 3 z 5

Na Krutého prince jsem se opravdu těšila, protože víly. Bohužel ani přítomnost víl mě nedonutila k tomu, abych si příběh nebo nějakou z postav zamilovala. Nelíbilo se mi propojení současného a vílího světa. Tahle koexistence dvou vedle sebe existujících univers mi připadala příšerně kostrbatá. Příběh samotný plynul poměrně svižně, styl vyprávění mi také nevadil. Ale pořád jsem čekala na ten moment, kdy konečně zjistím, proč Kruťase všichni tak milují. A dokonce ani všemi opěvovaný Cardan nic nezmohl. Prostě nechápu, proč ho všichni tak milují - jasně, měl to chudáček těžký a bla bla, ale která postava jako nemá? Jedinou postavu, kterou jsem si alespoň trochu oblíbila, byl Madoc. Když si tohle všechno sečtu dohromady, vychází mi bohužel hodně průměrná young adult fantasy záležitost.