Krutý princ

Krutý princ https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389022/bmid_kruty-princ-gMM-389022.jpg 4 1942 371

Vítejte ve světě, kterému vládnou nelítostné víly! První díl napínavé fantasy série. Jude bylo sedm, když jí zabili rodiče a unesli spolu se sestrami na proradný dvůr víl. O deset let později ale netouží Jude po ničem jiném než patřit mezi víly. A to i přes to, že je smrtelná. Většina víl lidmi pohrdá a nejvíce podlý princ Cardan. Aby Jude získala vysněné místo u dvora, musí se princi postavit. Zaplete se však do intrik, a když hrozí, že násilí zničí slavný dvůr, rozhodne se pro pochybné spojenectví, které ji může stát život.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

The Cruel Prince , 2018

Okoslav
02.01.2024 4 z 5

V rámci žánru (young adult fantasy s romantickou linkou) je to fajn. Počítejte ovšem s tím, že v porovnání kupříkladu s Dvorem trnů a růží, ke kterému bývá Krutý princ často přirovnávaný (a se kterým toho má společného tolik, až je to trochu podezřelé :-)) ), je to opravdu spíš „young“ než „adult“. Včetně třeba klasického středoškolského settingu (byť ve fantasy provedení). Naopak velmi oceňuju, že příběh neslouží pouze jako zástěrka pro romanci, naopak, samotná dějová linka je smysluplná a v rámci žánru i relativně propracovaná.

Mamka_cte
30.12.2023 4 z 5

Dudák dohraje a vystřídá ho nahý chlapec, potřený po celým těle zlatou barvou. Uchopí lyru a zazpívá píseň o zhrzené lásce:
„Ach, paní krásná, paní krutá! Jak mi schází vaše ústa! Oči, vlasy, ramínka, však nejvíc vaše štěrbinka.

Jako milovník fantasy jsem nemohla tuto knižní sérii minout. A jsem moc ráda, že jsem ji začala číst. Sice to není úplná pecka jako Dvory nebo knihy od Armentroutové, ale i tak se mi první díl líbil a těším se na pokračování.

Začátek a 3/4 knihy je pomalejší a chyběla mi pořádná romantická linka, i když se něco (možná) začalo utvářet. Uvidíme v dalším díle, co se z toho vyvine.

Kniha mě neskutečně překvapila svým koncem. Zvrat střídal akci a tak dokola. Kéžby byla taková celá kniha.

Postavy byly krásně propracované. Moc se mi líbil posun Jade, jednoznačně moje oblíbená postava. Bojovnice každým coulem. A její sestra Taryn? Ta mě svým rozhodnutím strašně zklamala. No spíše nasrala. Pardon, ale tohle sestry nedělají.

Fantasy svět byl úžasný a moc se mi líbilo přecházení do světa lidí. Zajímavé bylo unášení lidí.

Od dalších dílů mám veliké očekávání, tak snad mě nezklamou. Doporučuji.

danielawojn
30.12.2023 5 z 5

(SPOILER) Na knihu jsem vyslechla mnoho pozitivních recenzí a přidávám další takovou. A to ve třech bodech, které shrnují to, co mě na knize bavilo nejvíc.

1. Baví mě detailně rozkreslený a do malých podrobností promyšlený fantazijní svět, ve kterém se příběh odehrává. Tamní hierarchie, zotročování lidí, jízda na ropuchách, kouzla, zvyklosti, způsob vzdělávání, jedy, příroda i charakteristické rysy víl.

2. Hlavní postava Jude není černobílá. Je to silná ženská postava s množstvím špatných vlastností. Dělá často nemorální a pochybná rozhodnutí, lační po moci, dokáže být bezcitná a sobecká a rozhodně se nedá říct, že by to byla klasická „kladná hrdinka“. Zároveň má však v sobě hodně dobrého. A právě to je na ní tak osvěžující. Není plochá, není dobrá nebo špatná.

3. Kdo je vlastně krutý princ? V knize je princů hned několik a každý se vyznačuje zvláštním druhem krutosti a v příběhu je hned několik zvratů, kdy se právě jeden z nich vybarví jako ten doopravdy krutý. A krutí jsou tam do jisté míry všichni – a to včetně hlavní postavy. Je zábavné tyto změny děje sledovat a postupně si utvářet (a posléze i měnit) názory na postavy.

Nifgai
29.12.2023 3 z 5

Na sérii jsem se hodně těšila. Až moc jsem se navnadila fanartem, takže jsem nakonec byla trochu zklamaná. I tak se mi příběh líbil a rozhodně to bylo čtivé. Jsem zvědavá na další díl.

Lucie.285
11.12.2023 4 z 5

Příjemná fantasy. Pozor pokud hledáte nějakou romantiku s nějakou spicy scénou jako například knihy od Armentrout a Maas, tak to zde nenajdete. V první řadě se jedná o fantasy s politickými machinacemi ze země víl, kde se nedá věřit nikomu. Příjemná změna pro mě byla "morally grey" hlavní hrdinka, většinou to bývá hlavní hrdina. První polovina je pomalejší, protože se seznamujeme s celým novým světem, to tak většinou bývá. Řekla bych, že je to moc příjemná série, spíše pro mladší čtenáře.

xooxoox
10.12.2023 2 z 5

Věřím, že je to dobrá knížka (viděla jsem hodně pozitivních recenzí a moje kamarádka ji zbožňuje), ale já se těžko dostala do poloviny (dál jsem už číst nedokázala). Pořád jsem měla zamlženo v ději, četlo se pomalu, postavy mě nebavily..
Mám koupenou celou sérii, takže kvůli tomu se ke knížce možná někdy vrátím, ale jinak mě fakt nebavila.

KnihoMolka-_-
29.11.2023 2 z 5

Já tu knihu nedočetla. Ani těch 260 stran, co jsem zvládla nebylo nic moc. Přišlo mi, že se tam nic zajímavého nedělo. Možná se k ní později vrátím a třeba změním názor, ale na další díly to asi nevidím... Škoda.

Lariliana
27.11.2023 5 z 5

Skvělá knížka která vás už od začatku chytne a nepustí ještě dlouho po konci. Všechny postavy jsou skvěle propracované a popsané, nemluvě pak o prostředí Elfhame.

Nejvíce se mi líbilo jak nejistý byl konec. Člověk neměl vůbec tušení jak kniha zkončí. Nebylo vůbec jisté jestli skončí dobře nebo špatně. Zatímco u běžných YA knížek už od začátku víte že hlavní hrdinka na závěr políbí hlavního hrdinu a budou až do smrti šťastní u Krtého prince to tak není. Rozhodně doporučuju všem milovníkům romantasy knížek.

Nikusscha
23.11.2023 4 z 5

Já díky této úžasné skupině mám teď fantasy období. Nikdy by mě nenapadlo, že já zrovna sáhnu po tomhle žánru. A moc děkuji!

Tuto knížku hodnotím pozitivně. Líbila se mi. Trošku pomalejší rozjezd a ty pravé grády to mělo až tak od 23 kapitoly. Hlavní hrdinka Jude mi občas přišla jako by jí bylo deset let, ale postupně se v knize vypracovala, změnila, taktizovala a uměla ukázat drápy. Mám ráda když se hlavní hrdina vypracuje a změní. Člověk to pak o to více prožívá.
Cardan že začátku takový, no jak to napsat slušně nesympatický a namyšlený ba*stard. Sice se v knížce až tak zásadně nezmění tak alespoň člověk ví co ode něj čekat.

Nejednalo se o žádnou erotickou fantasy knížku takže se jiskření mezi Jude a Cardanem nekonalo. Trošku si říkám škoda, ale možná to teprve bude v dalších knížkách.

Autorka má určitě potenciál. Jako upřímně na Dvory od Maas to nemá, ale rozhodně nelituji, že jsem po knížce sáhla.

Ten konec se mi hodně líbil a do samotného konce jsem netušila jak to autorka celé zakončí. Jako nenáročnému čtenáři mi to stačilo a alespoň vím, co si přát pod stromeček

Rebarborka
13.10.2023 2 z 5

Že já si tak libuju v (pod)průměrných YA knihách...
- styl psaní, problematická gradace, pocity postav v náznacích
- nahodilost děje a směřování příběhu, uspěchanost a nedotaženost některých scén (turnaj), přecházení důležitých událostí, jako by se ani nestaly
- Jude - ne, není to badass hrdinka, je to vzteklá holka, co se plete do věcí, aniž by o nich něco věděla a domýšlela následky
- Cardan - opilec a floutek, který (zatím) neukazuje nic, čím by mě přesvědčil, abych ho měla ráda
-+ fantazie - barvitost vílího světa, ale zase ukázaná spíš náznakem
+ vílí muži nejsou nadsamci
+ intriky, zvraty, nebojí se násilí
Pokud se z Jude stane skrz naskrz záporná postava, vezmu sérii na milost.

Veju007
22.09.2023 4 z 5

Další knižní rest pokořen!

Krutého prince netřeba představovat, mezi YA fantasy knihami je to jasná stálice.

Jude mě během čtení bavila, nepřišla mi jako typická krasotinka a rázně brala věci do svých rukou a nenechala se semlít nepřízní osudu. To, co pak předváděla na konci knihy jsem totiž opravdu nečekala a trošku se bojím předvídat, jak se bude její ne-vztah s Cardanem vyvíjet v dalších dílech.

Vypadá to, že si s HumbookFestu odvezu minimálně druhý díl . Ale Dvory zatím stále vedou.

DK197
22.09.2023 5 z 5

E-KNIHA: Musím, že tohle je jedna z knih, která mě opravdu překvapila. Čekala jsem plytkou romanci plnou víl trochu podobnou sérii Selekce. To, co jsem dostala, se svou drsností podobalo spíše sérii Královská elita (bez toho sexu) a nečekanými zvraty a intrikami i spojením s královským dvorem zase sérii Alchymistova šifra. Neskutečně mě to bavilo, několikrát překvapilo a opravdu jsem netušila, co přinesou další řádky. Tohle je fantasy série, kterou si musíte přečíst, pokud máte rádi tenhle žánr. Je to nový zajímavý svět plný překvapivých událostí, co vás nenechá vydechnout a rozhodně vás donutí k tomu přečíst další díl. Ačkoliv musím podotknout, že první díl je z celé série nejlepší. S nejlepším tempem i zápletkami.

Holubka
13.09.2023 3 z 5

Od knížky jsem čekala něco jiného. Chvíli mi trvalo než jsem se začetla. Do třičtvrtě knížky se skoro nic neděje, ale pak se to konečně rozjelo. Určitě se vrhnu na druhý díl a doufám že tam ten rozjezd nebude tak dlouhý.

Jajinka713
26.08.2023 4 z 5

Tuto knihu mi doporučila kamarádka, protože miluje tuhle sérii. A jsem jí za to vděčná.
Ze začátku jsem se nemohla začíst, ale potom to šlo hladce. Kniha celkově skvělá, určitě doporučuji. Příběh propracovaný, země víl, prostě wow. Postavy promyšlené, hlavní hrdinka je samé překvapení :) . Nemůžu se dočkat až budu číst další díl

Foxie89
23.08.2023 4 z 5

(SPOILER) Hlavní hrdinka Jude byla pěkně ostrá a dost mě bavilo, jak postupně nabývala sebevědomí a moc. Prostředí Země víl bylo supr, každá víla vypadala jinak, ale občas v tom byl trochu bordel. Jenom mi přišlo, že tem závěr byl takový uspěchaný a působilo to tak trochu jednoduše. I mě potěšilo, že Cardan a Jude hned neskončili spolu a je tam skvěle popsaná ta tenká hranice mezi nenávistí a láskou. Taryn mě hrozně zklamala, ale Doubek byl hroznej ňunís. Těšim se, co nám druhý díl přinese.

Bety093
17.08.2023 4 z 5

Za prvé bych ráda řekla že tohle není vůbec můj styl. Fantasy moc nečtu a jsem spíš na romány, ale viděla jsem, že knížka je hodně populární a tak jsem si ji jednou v knihovně bez rozmyšlení půjčila. Čekala jsem přesně to, co jsem dostala. Knížka moc pěkná, zajímavá a celkově povedená. Moc doporučuji.

klemet
28.07.2023

1/5* Knížka byla první polovinu extrémně nudná, nic se tam nešlo. Takže jsem se nevyhnul přeskakování stran. Další čtvrtka byla taková, že se to dalo snést a poslední část celkem dobrá, takže teď nevím, jestli začít další díl. Četl jsem knížky Půlměsíční město, Skleněný trůn nebo Město z kostí, který byly úžasné. Ale tohle je podle mě vážně hrozný (nebo aspoň první polovina).

TessV
24.07.2023 3 z 5

Na tuto knihu jsem se těšila. Byla mi doporučována. Slibovala jsem si od ní romantiku, kde se z dvou knižních postav, které se nenávidí, stanou zamilovaní milenci, kteří bez sebe nebudou moct žít...no, nebylo tomu tak. Kniha je romantická, ale tak málo, až je to smutné. Se spoustou scén by se ještě dalo pracovat, někdy mi kapitoly připadaly useknuté - scény nedokončené ve chvílích, kdy to bylo zajímavé a potřebné, což mě mrzelo.
Začátek byl pomalý, nechtělo se mi číst dál, přesto jsem ráda, že jsem ve čtení pokračovala a doufám, že další díly budou lepší.

Adrim
15.07.2023 4 z 5

Kniha je zajímavá svým prostředím a příběhem. Příjemné čtení.

Ji.On.EJ
07.07.2023 5 z 5

Kniha se četla dobře. Jude je skvělá postava , nikdy nevíte co od ní očekávat . Jsem zvědava na další díly a hlavně na Madoca.