Krumir

Krumir https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31922/bmid_krumir-KJt-31922.jpg 3 22 4

S Kara ben Nemsím se nyní setkáváme na cestě z Tunisu do Maroka. Tentokrát ho nedoprovází věrný sluha Hadží Halef, ale hned na počátku cesty se setká se sirem Davidem Lindsayem, známým cestovatelem ze severoamerických prérií. Na návštěvě kmene Uelad Sebirů uvidí známého loupežníka Krumira. Ten zneužije pohostinství, ukradne šejkovi Uelad Sebirů vzácného koně, vzácného hedžina a unese šejkovu dceru Mošalláh. Po stopě Krumira se vydává Kara ben Nemsí se svým sluhou Achmedem a sirem Davidem Lindsayem, vystupujícím v knize pod jménem sir Percy ...... celý text

mtrefil1
07.05.2020 4 z 5

Poměrně dobrá povídka Karla Maye, i když jsem čekal trochu více. Jiné povídly z orientu byly o trochu lepší. U Maye tato povídka vyšla.v knize Oranže a datle, do češtiny přeložené jako Ve stínu palem. Proto je mi záhadou, proč Krumir a Loupežná karavana (Gum, Mezi Škrtiči) nejspu součástí stejnojmenného svazku od téhož nakladatelství. Trochu zarážející je veliké množství překlepů, gramatických chyb a chybějících nebo naopak přidaných slov. Překlad je přitom poměrně dobrý a u jiných knih od Gabi se toto nestává. Vrcholem je překlep, kdy je místo "Duch solného jezera" napsáno "Puch solného jezera". Jinak je ale povídka velmi solidní a třeba závěrečný boj na solném jezeře nemá chybu.

danny_21
02.07.2018 3 z 5

Jedna z těch nejpovedenějších povídek / novel a obecně vůbec z těch, odehrávajících se v Orientu ( jen nenasytný nakladatel ví, proč bylo nutné vydat takto krátkou povídku samostatně ) , protože je bez misionářských choutek Kary, soupeření a přesvědčování o tom, co je lepším náboženstvím. Lov divých šelem, pronásledování proradného lupiče, koňské závody na slaném jezeře a samozřejmě neohrožený efendi, který si vždy ví rady - 60 %

Kakho-Oto
08.12.2016 4 z 5

Kvalitní povídka (či spíš novela) Karla Maye z orientálního prostředí, tentokrát z Alžírska a Tuniska. Kara ben Nemsi, aniž by byl takto v příběhu jmenován, zlikviduje pár panterů (rozuměj "manželskou" dvojici) a jednoho lva a měrou vrchovatou přispěje ke zničení padoucha Krumira. Závěr odehrávající se na solném jezeře je strhující. 85 %

Sauerkraut
25.12.2014 5 z 5

Moje oblíbená povídka od KM. Kara se vydává do pouště zachránit unesenou nevěstu svého sluhy a jako vždy zúročí a zkombinuje své znalosti místních zvyků se skvělou fyzičkou a svými loveckými zkušenostmi. Cestou stihne totálně zblbnout jednu mladičkou krásnou žábu od beduínů (vlastně je ta náklonnost oboustranná), pod jejíž ochranu se uchýlí a nechybí ani lov na krvelačné zvířecí zabijáky. Mayův popis boje se šelmami mě neomrzí asi nikdy, i kdyby se snad konal v každé kapitole.
Závěrečná honička na koních po nebezpečné krustě solného jezera patří mezi mé nejoblíbenější "koňské" scény, které May kdy napsal.

Část díla

Karel May