Strach moudrého muže

Strach moudrého muže https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136686/bmid_kronika-kralovraha-s-136686.jpg 5 951 147

Ve druhém svazku série stupňující soupeření s vlivným členem šlechty donutí Kvotha opustit Univerzitu a hledat štěstí jinde. Osamocen a bez prostředků cestuje do Vintu, kde se velmi rychle zaplétá do složitých sítí místní dvorské politiky. Ve snaze zavděčit se mocnému šlechtici odkrývá pokus o vraždu, dostává se do sporu s nebezpečným arkanikem a vede skupinu žoldnéřů do divočiny, aby zjistil, kdo přepadává cestující na Králově cestě. Kvothe pátrá po odpovědích, pokouší se odhalit pravdu o tajemných Amyrech, Čandrínech a smrti svých rodičů. Mezitím je zkoušen legendárními Ademskými žoldnéři, nucen obhajovat čest své rodiny a setkává se i s mytickou Felurian, okouzlující ženou, které žádný muž neodolá a žádný z nich setkání s ní dosud nepřežil… Pod jejím vedením se dozvídá mnohem víc nejen o ženách, ale také o pravé povaze magie. Ve Strachu moudrého muže dělá Kvothe první kroky na hrdinské cestě a poznává, jak složitý může být život, když se člověk stane legendou za svého života.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo , Triton

The Wise Man's Fear , 2011

Eadwyn
06.06.2016 5 z 5

Skvělá kniha. Jedna z nejlepších fantasy, co jsem četl... problém je, že pokračování (a tedy odpovědi na všechny naše otázky) je v nedohlednu... a upřímně mám pochybnosti, že se ho dočkáme...

Džena
28.03.2016 4 z 5

Skvelé fantasy, len sa už nemôžem dočkať pokračovania...

Ričí
08.03.2016 5 z 5

To nejlepší, co může novodobé fantasy nabídnout. Jsem opravdu rád, že jsem tomuto objemnému skvostu věnoval svůj čas. Rothfuss má výbornou práci se slovy, a já už se nemohu dočkat, až vydá poslední díl kvothova příběhu

Ashen-Shugar
22.02.2016 5 z 5

Stejně skvělé jako předchozí díly, možná ještě lepší. Plně se stotožňuju s Air15 pode mnou. Tak skvělou ságu už jsem dlouho nečetl a myslím si, že je to jedno z nejlepších děl žánru vůbec.

Air15
20.02.2016 5 z 5

Po přečtení i druhého (a zatím posledního) dílu Kroniky královraha můžu říct, že je to tam. Od Hry o trůny je to nejlepší fantasy román, jaký jsem kdy četl. Přitom obě dvě ságy nemůžou být rozdílnější. Rothfuss ale vítězí jazykem, promyšlenou strukturou a tím, že si jde vlastní cestou a nepodbízí se čtenáři. Je to něco mezi Oliverem Twistem, Harrym Potterem, Sapkowskim a Shakespearem. I tak to moc neodpovídá pravdě, lépe to ale popsat nemůžu. Je to ale nehorázná pecka. Strašně se mi líbí, že Kvothe si všechno musí vybojovat sám, nikdo mu nic nedá a jenom svojí chytrostí a schopnostmi se musí protlouct. Díky tomu, se mu nedá nefandit a už se strašně těším na další díl.

Dejw
04.02.2016 5 z 5

Přednosti které mělo Jméno větru zachovány, nedostatky odstraněny.
Nechápu výtky ohledně ne/dějovosti knihy, když se nad obsahem zamyslíte, dojde Vám, že celkový příběh, ale i Kvotheho vývoj se za těch 1000 stránek posunul mílovými kroky a to hlavně díky částem mimo Univerzitu - namátkou Vint a Maer, Fae, Cthaeh, Ademové. Rothfuss zkrátka věnoval druhý díl z velké části rozšíření svého světa, díky čemuž pochopíte některé prvky příběhu, kterým jste na začátku ságy třeba tolik nerozuměli.
I když jsem byl rád, že se děj posouvá mimo Univerzitu, prozatímní vrchol ságy pro mě představuje první třetina knihy, která se právě na Univerzitě odehrává. V podstatě nepřináší nic nového - Ambrose je ještě větší parchant než v prvním díle, Kvothe má s pravidly a penězi ještě větší problémy než prvním díle, Elodin je záhadnější, Devi rafinovanější, Auri kouzelnější, ale je to napsáno tak čtivě, tak poeticky, tak zajímavě (Elodin rules!).
Už aby Rothfuss dopsal třetí díl, takhle jsem se naposledy těšil na dalšího Harryho Pottera a v současnosti si toužím přečíst víc pouze Vichry zimy. Pokud však bude co se týká kvality třetí díl minimálně na úrovni druhého, má u mě Pat všechen čas světa.
Dodatek 1 - Škoda, že se ve Vintu Kvothe nepotkal s Ambrosem.
Dodatek 2 - Za Cthaeh bych nejradši přihodil šestou hvězdičku.

snupko
26.01.2016 5 z 5

Skvelé, už len dotlačiť niekoho nech si pohne s tretím dielom..Hudbou ticha ma neopije. :)

VeronikaZ
11.01.2016 5 z 5

Část "lovu na bandity" mě popravdě moc nebavila, ale pořád je to špičková knížka. :)

Pavluška33
06.01.2016

Já vám nevím. Tahle série je tak divná. No, rozhodně zvláštní. Kdyby se mě někdo ptal, jak se mi to líbí, tak nemůžu úplně s čistým svědomím říct, že jsem nadšená. Ale prostě musím číst dál a dál. A už se nemůžu dočkat pokračování. Konečně knížka, která rozsahem odpovídá mému gustu :)

Klarv
26.12.2015 4 z 5

Do poloviny byla kniha opět skvělá, potom jsem se začala trochu nudit. Některé kapitoly mě nebavily vůbec. Některé zase naopak ano. Ale oproti prvnímu dílu mě tato kniha trochu zklamala. Bylo tam dost akce, ale nevím, prostě mi to občas přišlo až moc překombinované.

Pixx-73
24.11.2015 5 z 5

Druhý díl nezklamal, byl byl stejně nádherný jako první. Moc se mi líbí způsob, jakým Rothfuss píše, děj vám sám vyvstává před očima aniž byste se museli snažit, hrdinové ke kterým přilnete a spousta krásných vět, které máte potřebu si podtrhnout... Má to jedinou chybu - že zatím není další díl.

maky11
17.11.2015 5 z 5

Nikdy jsem nečetla nic tak krásného a do puntíku vypracovaného. Je tam spousta děje, a když už si říkám: Jdu spát....něco se v knize stane, a na večer už je dočtená. Zatím na tuhle knihu nemá ani selekce. A to už je co říci.

aivi
16.10.2015 5 z 5

Konečně pořádný kus knihy. Pokud třetí díl bude ještě rozsáhlejší než je rozdíl mezi první a druhou částí, pak se nedivím, že ji ještě Rothfuss nedopsal. Je ale super, že se plánuje film a seriál, sice vlastní fantazie je nepřekonatelná, ale i tak jsem zvědavý jak to pojmou a jak ty scény budou vypadat na plátně :)

Velmi se mi líbilo, že děj se stal mnohem rozmanitější. Opravdu zajímavé detaily jako použití prstenů u Maera, emorukomluva Ademů nebo den a noc v říši Fae. Myslím si, že je to dobře rozjeté a jsem zvědavý na vyřešení všech záhad. Čekal jsem ale, že alespoň některé záhady vyjasní, protože jich je až příliš - Denna, dveře v Archívu, Amyrové, a tak bych mohl pokračovat.

"Mluvíš jako pes, když štěká." ... "Žádný konec. Žádný smysl."

Greene
29.09.2015 5 z 5

Konečně jsem ji dočetl. Musím však říct, že to byla skvělá kniha. Rothfuss má překrásný jazyk a velkou spoustu nápadů, kterými dokáže příběh pořádně nasytit. Ano, mám sice nějaké výtky, určitě by kniha šla o sto, možná i víc stránek osekat. Ale to nechme stranou. Rothfuss je génius a i já jsem podmaněn jeho světem.

Iustusian
28.09.2015

Nevím, kde začít. Podobné pocity, jako jsem měl při čtení této série ve mě dokázali vzbudit pouze Silmarilion a Wetemaa, plakal jsem při smrti Kvotheho rodičů, učil jsem se s ním bojovat, hněval jsem se při onom ovládání blesku. Když jsem se dozvěděl o hudbě ticha a přečetl si text distributora, mé srdce se málem zastavilo úzkostí a očekáváním. Rothfuss mě chytil do podmanivých linek svých textů a já nejspíš nikdy nebudu schopen najít cesty ven.

AndreaD
22.09.2015 3 z 5

Takže oproti prvej knižke mierny posun v príbehu. Knižka obsahuje aj pár príjemných, kvetnatých myšlienok, pre ktoré si ma ako čitateľa udržala a za ktoré autora chválim. Dej sa posunul aj mimo univerzity a teda príbeh dostal iný rozmer. Rozdelila by som ich na časti: 1. pobyt u Alverona, 2. výprava za banditmi 3. ríša víl, 4. Adem, 5. návrat na univerzitu. Každá časť bola dosť natiahnutá a myslím, že keby z nich autor ubral a zachytil podstatu, tak by kniha mala väčšiu výpovednú hodnotu a získala švih.... Celkovo ma postoj Alverona sklamal, aj to ako sa zachoval ku Kvouthemu. Úver na školné bola len náplasť. Najviac ma zaujala výprava za banditmi s partičkou bláznov. Tu predviedol Kvothe svoje najväčšie magické schopnosti a táto časť bola najnapínavejšia z celej knihy. Výprava do ríše víl ma tak trochu nudila, ale prežila som to kvôli Kvotheovmu prerodu v muža :-).Táto časť bola určite poučná aj pre mužskú časť čitateľov, ktorí si chceli vycibriť techniku - tisíc rúk,ťahanie vody zo studne, krúženie okolo mesiaca, či trepotavá ruka.... Ademčanov som si bohužiaľ ako národ vôbec neobľúbila. Okrem Tempiho ma tam žiadna postava neoslovila ale mi skôr ich správanie vadilo. Samé pravidlá, zákazy, žiadny zmysel pre emóciu, úsmev či hudbu. Hlavná vec, že boli voľnomyšlienkárski voči sexu...ale samozrejme bez akéhokoľvek prejavu citov. Nuda, nuda, nuda... Bola som rada, že odtiaľ odišiel. Akoby toho nebolo dosť, Kvothe si cestou späť len tak krvilačne zabije 9 ľudí. Tento skrat, úplné zatemnenie mysle som nechápala. Kde sa to v ňom zobralo? Ako rozdvojená osobnosť.... Denna mi už skrátka lezie na nervy a neviem čo vlastne chce...Bast? Ani v tejto knižke sme sa nedozvedeli kto to je a akú úlohu hrá v Kvotheovom živote....žiaľ. Prejavil sa akurát na konci z čoho ale vyvstáva ďalšia záhada na ktorú budeme ktovie dokedy čakať. Auri? Osôbka tak trochu mimo a poviem Vám pravdu, aj mimo môjho záujmu. Práve preto je pre mňa nepredstaviteľné, že autor dal prednosť vydaniu knihy o tejto vyrábačke mydla ešte pred dokončením tretieho dielu trilógie a čitateľov Kvothea necháva trepotať vo vetre už 3 roky. Tak na koniec aspoň jedna čerešnička z knižky: "Pravdaže nebola dokonalá, ale čo na tom v láske záleží? Neuvážená láska býva často tá pravá. Milovať pre niečo vie každý. No milovať napriek chybám, ba dokonca milovať aj tie je prejavom zriedkavej a čistej náklonnosti."

Cacolinka
29.08.2015 3 z 5

No já nevím....jako na počteníčko a ukrácení dlouhé chvíle je to pěkné si to přečíst...nebo možná mi jen něco uniká (anebo jsem už moc stará na tento tip knížek, co já vím). Jen mi prostě přijde, že se děj sem tam trochu vleče, i když se tam zároveň děje strašně moc věcí. Ale tak nějak chaoticky. Je to prostě opak těch knížek, ve kterých se v podstatě nic neděje, ale člověk tam najde strašně moc věcí schovaných mezi řádky. Tu se toho děje hodně, ale čtenář si z toho moc neodnese. Ale jako oddechovka na dovolenou...proč ne.

achilles
18.08.2015 5 z 5

Nádherný výpravný fantasy román. Mohl bych parafrázovat dialog Kvotheho s Felurian:
"Užitečná a také krásná. Snad je to tak, že kniha získává krásu, když je čtena. Nebo je kniha čtena podle své krásy."
Po dlouhé době jsem díky této knize mohl více relaxovat, odpočinout si a trochu se oprostit od všedního života.
A také jsem záviděl Kvothemu, hlavně Felurian.
"Proč už tu ženu nelíbám? Proč nejsem nahý, nejím fialky a nehraju na loutnu pod otevřenou oblohou?"
Už nyní netrpělivě vyhlížím Dveře z kamene.

Mephistophelles
14.08.2015 5 z 5

Dočítala som knihu a zostal po nej pocit prázdnoty, akoby odišiel moj starý priateľ. Nestalo sa mi veľakrát ze by sa príbeh, miesto, dej, postavy a spôsob akým je kniha napísaná tak dotkli mojej duše ako je to u diel P.Rothfussa. Neviem sa dočkať pokračovania.

Palele
28.07.2015 5 z 5

Už se mi dlouho nestalo, aby pro mě bylo tak obtížné odpoutat se od nějaké knihy. Nedokázala jsem se odtrhnout, jako by Kvothe návazal nějaké sympatické spojení, které mi udržovalo oči přilepené u stránek, dokud jsem neotočila poslední list. Přestože se linie s Čandríny táhne knihou jako pramínek vody, zároveň je v této knize lehce upozaděná, takže jsem zvědavá na poslední díl. A až ho dočtu,posadím se pod strom a budu hledat jméno větru, protože jsem se stala součástí zvláštního světa a vím, že mi bude chybět.

magie

Patrick Rothfuss
americká, 1973
2012  93%Strach moudrého muže
2008  89%Jméno větru I.
2015  80%Hudba ticha
2017  91%Jméno větru
2008  90%Jméno větru II.

Kniha Strach moudrého muže je v

Přečtených1 372x