Pomalé skúmanie ticha

Pomalé skúmanie ticha https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/230684/bmid_kronika-kralovraha-pomale-skumanie--6DJ-230684.jpg 4 360 69

Hlboko pod univerzitou sa nachádza Podsvet, ponuré, nehostinné miesto. O sieti rozpadávajúcich sa prastarých chodieb a opustených miestností vie iba hŕstka ľudí. V samom srdci zabudnutého bludiska, uprostred rozľahlých tunelov Podsveta, ktosi žije. Dievča. To záhadné stvorenie sa volá Auri. „... ak sa chcete dozvedieť viac o Auri, táto kniha vám má čo ponúknuť. Ak milujete slová, záhady a tajomstvá, zaujímate sa o Podsvet a alchýmiu a túžite nazrieť za oponu môjho sveta... … potom je tento príbeh možno práve pre vás.“ Pomalé skúmanie ticha je krátky, nežný pohľad do Aurinho života, do jej každodenných súkromných dobrodružstiev. Veselé a zároveň znepokojujúce rozprávanie ponúka jedinečnú príležitosť pozrieť sa na svet Aurinými očami a dozvedieť sa viac o jej tajomstvách. Patrick Rothfuss nám otvára dvere do sveta jednej z najtajomnejších postáv slávnej trilógie Príbeh kráľovraha. Novela Pomalé skúmanie ticha je príbehom zlomeného dievčaťa pokúšajúceho sa prežiť v zlomenom svete. „Tento príbeh je pre všetkých mierne zlomených ľudí. Som jeden z vás. Nie ste sami. V mojich očiach ste všetci nádherní.“ Patrick Rothfuss... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Ikar (SK)

The Slow Regard of Silent Things , 2014

jennefer
02.11.2019 4 z 5

Četla jsem ji už podruhé. I podruhé ve mně zůstalo takové příjemné rozechvění a milý pocit. Souhlasím s Lucky_one, a dodávám, že kniha je výjimečná a rozhodně jedinečná, krásně přidává malý kousek do Kvotheho světa.

toni-az
31.07.2019 2 z 5

Za mě nejakčnější část byl doslov. Zbytek nuda až přímo otrava. Krátká povídka roztažená na 70 stránek. Už jsem si všiml u jeho románů, že je ten člověk grafoman. Chtělo by to někoho, kdo by mu všechno proškrtal na rozumnou míru.

Každopádně v doslovu měl pravdu, není to "kniha" pro každého. Musíte mít aspoň OCD, ideálně být autista. Pak to půjde.

DominaCZ
30.07.2019 1 z 5

Nedůvěru ve mně vyvolala už předmluva + závěrečná sebeobhajoba alá "jiné autorce se to líbilo, takže když se to nebude líbit vám tak za to já nemůžu, protože JÍ SE TO LÍBILO."
Další ťafkou pro mě byl výrok "vyklouzla z postele a kamenná dlažba ji zahřála do nohou."
Kámen v podzemí, kterej hřeje ??
Trochu moc fantasy.

K nechuti celkové dopomohly tyto hlody:
" Ledové trubky z naleštěné oceli byly příliš nové, železné zase příliš dychtivé, až ji to přivádělo do rozpaků. Tak se Auri pustila za tlustou keramickou trubkou, která si brumlala podél tunelu. V místě ohybu se její lněný obal uvolnil a rozpáral se jako košile nějakého uličníka. Byl unavený, ale ochotný."
(ano, řeč je o neživých předmětech - hrozné !!)

Už ty názvy: bludiště Rubrika. Místo zvané Žlutých Dvanáct. Příkryt. Vana. A jasněže naše celé Podvěcí. Co to sakra je ?!!!

Skončila jsem to na nějaký straně 15, protože její cupitáníčko tím podzemím s levandulovou vázičkou a Foxem v dlani mě prostě nebavil.

Nejsem odkojená těmito fantasy kydy, proto mě vytáčejí a tyhle světy mě společně se svými obyvateli otravují.
Pán prstenů, Potter, Podzemí...to jsou ikony, který nic nepřekoná, natož nějaká pipiholčička, kterou autor všem podsouvá, protože je malinká, cute a všichni ji musíme milovat přece !!!!

Napřed autor vyjádří nechuť k tomu dílu, tisíckrát ho přepíše, pak ho nabídne betačtenářům a poté pozve jinou autorku na panáka, kterýho pije i když to nemá rád. Tak chce nám ten příběh nabídnout nebo ho už dopředu haní ??

Ano předchozí knihy jsem nečetla, ale bude to očividně něco pro dětičky, což mě štve, protože jsem to našla v sekci PRO DOSPĚLÉ.

Jedna hvězda za obálku, jinak otřes a absolutní dno.

alef
15.07.2019 5 z 5

„Bylo to dobré místo, téměř úplně takové, jaké mělo být.“

Vlastně jsem to neměla číst, autor mi to v předmluvě sdělil celkem jasně, „pokud jste nečetli moje předchozí knihy, neměli byste začínat právě touhle, protože, jestli chcete „vědět“, měli byste si nejdřív přečíst Kroniku královraha – příběh Kvotha, protože to je příběh, který vypráví, a který říká „o čem to je“. Hudba ticha, „jen“ jako autorovo osobní sdělení, dovětek, příběh o rozbité kráse, vám nejspíš nic neřekne. Neposlechla jsem. Stává se mi to docela často :-), že si dělám věci po svém, a navíc, název se mi hodil do letošní čtenářské výzvy (kniha s oxymórem v názvu).
Nejspíš budu jedna z vás, Patriku Rothfussi, nespíš budu taky, „nalomená“ :-). Nejspíš proto jsem, přes veškerá varování, Auri a její posedlostí a okouzlením okamžikem rozuměla, nejspíš proto mě tak oslovila průzračnost nálady a pocitu, čistá lyrika příběhu, který vlastně ani nebyl příběhem, spíš, napadá mě další oxymór – němým výkřikem, melancholickým a nádherně lyrickým (navzdory Podvěcí, kde se příběh odehrává) povzdechnutím nad ztrátami – předmětů, ale hlavně, pravd, třeba té, že „krutost nikdy nepřispívá k hladkému otáčení světa“. Ale vlastně to příběh byl, tenhle letmý povzdech totiž zašeptal příběh, jen potichu, aby Auri nevyděsil, příběh o „rozbité“ mysli, zoufale se snažící držet se strategie zabraňující sebezničení, strategie, díky níž se dokáže nevzdat, čelit systému a … doufat! … „že jednoho dne by se svět třeba mohl začít starat sám“.

S podivně zneklidňující hudbou ticha jsem totiž zvláštně souzněla …

„Dnes už to bylo zcela odlišné místo. Taková byla jeho povaha.“

„Ale i tak věděla … že je zde vítána. Nebo, ne-li vítána, tak alespoň klidně nepovšimnuta.“

ElizabethB
28.05.2019 5 z 5

Krásna kniha, aj keď som sériu nečítala. Požičiavala som si ju s tým, že to je samostatná kniha, ale vôbec neľutujem, že som si ju prečítala. Veľmi sa mi páčila z toho dôvodu, že príbeh je úplne iný ako väčšina príbehov. Je poetický, hlboký a hlavná postava Auri je zvláštna, ale sympatická.

alenkacermi
08.02.2019 3 z 5

Trochu mi vadilo, že autor knihu čtenáři na začátku skoro vymlouvá a na konci se zase omlouvá. Do příběhu jsem vplula, nejdřív jsem jen koukala, co se děje a pak jsem ho nechala plynout. Naprosto odlišné od všeho, co jsem kdy četla. Zvláštní? Hezké? Asi si ještě nechám projít hlavou, co si mám o téhle knize myslet.

Lucky_one
11.01.2019 5 z 5

Je to zvláštní knížka, o ničem a o všem. :) Byla mi milá, mimo jiné i proto, že podobnou úchylku na věci na správném místě mám též. :)

ThrisaManx
07.11.2018 3 z 5

Tato kniha se mi těžko hodnotí. Byla snová, křehká, poetická, půvabná, kouzelná. Krásná. Přesto ji nedokážu ocenit plnými pěti hvězdičkami. Nevím proč. Snad pro tu možná přílišnou snovost a zmatenost? Snad pro mou nepřipravenost tuto knihu přijmout? Možná se ke knize vrátím, protože je výjimečná. Kniha je krásná, ale čtenář musí dozrát, aby ji mohl vstřebat. Myslím si.

BernardBlack
06.09.2018 2 z 5

Tak jako potřebuji u hudby melodii a nosný vokál, tak chci po knize děj, myšlenku a příběh, zde je bohužel"hudba příliš tichá", i když mám autora a jeho hraní se slůvky tuze rád.

whiolet
10.08.2018 4 z 5

Auri je prostě jiná,takže nečekejte,že tahle kniha bude něco jiného. Ba naopak v knize se prolíná její poetická duše se všedním životem a díky tomu se z obyčejných věcí stávají tajemné bytosti

RyonMathrin
11.07.2018 5 z 5

Tohle je něco výjimečného. Auri je zajímavá postava v Kvotheho příběhu a rozhodně si zvláštní knihu zasloužila. Jiný styl než v Kronice královraha je nasnadě – je to přece kniha o Auri, která to má v hlavě úplně jinak… kde se bláznovství prolíná s genialitou a obrovskou porcí poetiky.
Tajemné prostředí v podzemí univerzity je kouzelně popsané. Dostalo mě to. Třeba ten popis, jak si věci vybírají svoje místo na poličce, v místnosti. Protože někdy mám úplně stejný pocit. Ale podobných věcí je tu víc…
A na závěr poodhalení pravé podstaty alchymie (tedy já si to představuju velmi podobně).

elfos
10.05.2018 5 z 5

Křehké, půvabné, laskavé.. nepopsatelně kouzelné. Skvostné.

Siwan
28.03.2018 5 z 5

Je to pomalý nádherný poetický vyznání.

Eremites
01.03.2018 4 z 5

Plně se ztotožňuji s komentářem tetrisek77, pod její komentář bych se podepsala (všemi deseti, možná i dvaceti).
Není moc co dodat, snad jen, že bylo až úsměvné, jak autor v předmluvě i v závěrečné poznámce tento skvost omlouvá, kaje se za to, že jej vůbec napsal a umožnil vydat:

"Neměl jsem v úmyslu tenhle příběh napsat. Či spíš jsem nechtěl, aby se vyloupl tímhle směrem. (...) Pokračoval jsem v psaní a dílko bylo stále delší a podivnější. V téhle fázi jsem už věděl, že nebude ani trochu normální. Neobsahovalo nic z toho, co by správný příběh měl mít. (...) Pravda je, že mám Auri rád. Mám pro tu zvláštní, líbeznou a roztříštěnou dívku v srdci pevné místo. Mám ji víc než jen trochu rád. Nejspíš proto, že jsme oba občas tak trochu zlomení, každý svým speciálním způsobem. Co víc, oba jsme si toho vědomi. Auri ví, že není uvnitř tak docela pravdivá a kvůli tomu se cítí velmi osaměle. Vím, jak se cítí. (...) Tenhle příběh je pro všechny nalomené."

Takže - cítíte-li se zcela celiství, ani trochu nenalomení, ve vaší duši není místo na poetiku a "podivnosti" - prosím nečtěte tuhle knihu. Proteče vám mezi duší a srdcem zcela nepochopena.

Malá ukázka z knihy pro ty, kterým do té sebevědomé celistvosti nějaký ten kousek chybí:

"Dvanáct patřilo ke vzácným proměnlivým místům Podvěcí. Bylo dost moudré, aby znalo sebe sama, natolik statečné, aby bylo samo sebou, ale dokázalo se nespoutaně měnit, a přitom zůstávat zcela pravdivé. Po této stránce představovalo cosi jedinečného, a i když občas postrádalo bezpečí či vlídnost, Auri si ho téměř proti své vůli oblíbila."

LadyKet
23.02.2018 5 z 5

Nádherně "divný" příběh. Úžasná atmosféra, která vás vtáhne hladce do příběhu, že máte pocit, že Auri znáte odjakživa a je vám s ní moc dobře. Moc pěkné. Dokonce si troufám říct, že se mi to líbilo více než knihy o Kvothem... Asi mám v sobě taky nějaký kousek Auri...

mclenin
04.02.2018 3 z 5

Feng šuej podľa Rothfussa. Presne taký pocit vo mne vyvolala táto útla knižka a tak by sa dala vlastne označiť aj jej podstata. Tento knižný spin-off zo série Kronika kráľovraha je skutočne iný v porovnaní s jej hlavnými, dosiaľ publikovanými knihami a preto od neho určite netreba očakávať to čo od Mena vetra či Strachu múdreho muža. V opačnom prípade je pravdepodobné, že čitateľ ostane sklamaný alebo prinajmenšom nie plne "uspokojený". Je to spôsobené najmä čisto opisným prístupom k udalostiam, bez akýchkoľvek dialogických častí, s úzkym dejovým rozsahom - či už časovým alebo priestorovým, pričom často pôsobí viac lyricky ako epicky. V tomto zmysle názov diela plne korešponduje s dojmom, ktorý vo mne zanechal - je to pomalé a tiché. Na druhej strane si však autor zaslúži uznanie za jeho schopnosť vytvoriť takýto "príbeh - nepríbeh", je z neho cítiť blízky vzťah k Auri, ktorý dokáže preniesť aj na čitateľa a samozrejme nemožno zabudnúť ani na podarené ilustrácie, ktoré vhodne dopĺňajú text (a ešte o level krajšiu obálku) :) . V mojom prípade očakávania prevýšili výsledný dojem, forma prevýšila nad obsahom. Je to kniha, ktorú som si prečítal raz a to stačí, viackrát si ju zrejme neprečítam, no neznamená to, že je zlá, (ako by povedala Auri) všetko je ako má byť a aj táto kniha má svoje miesto (minimálne zaujme dôstojnú pozíciu pri raz snáď úspešne skompletizovanej trilógii).

Delirium
11.01.2018 5 z 5

Hledáte akci, stejně jako v sérii Kronika královraha? Čekáte dynamický příběh o Auri, která dozajista každý den prožívá nějaká poutavá dobrodružství?
Pokud jste odpověděli 2x ano, knihu radši ani nečtěte. Pokud jste ale opravdu tak tvrdohlaví, že i přes to se rozhodnete číst, tak si všímejte krásných drobností, které popisuje P. Rothfuss ze života Auri.
Kniha je velice krásná, překladatel samozřejmě udělal pěkný kus práce... ovšem, až na překlad toho názvu (porovnejme The Slow Regard of Silent Things vs. Hudba ticha).

Odík
09.10.2017

Pěkné...

Highlander
23.07.2017 4 z 5

Nevím proč autor v předmluvě píše, že je lepší přečíst knihy Kroniky královraha před touto knihou.
Ano, Auri je z tohoto světa, ale... nedozvídáme se o ní vůbec nic a nic extra se ani nestane. Jak sám autor napsal v závěrečné poznámce - nejakčnější scéna byl popis výroby mýdla. Je sice lepší znát širší souvislosti, ale nemyslím si, že by se pro mě něco změnilo, kdybych přečetl jen tuto knihu.
Z Kvotheho světa nám to vůbec nic nedá. Nic nepřidá, nic nevezme. Kniha je v podstatě takový 'týden v životě blázna'.
A přesto... na knize je něco milého, pěkného. Četla se pěkně a snadno. Myslím, že ve mně zanechala i lepší dojem než Jméno větru a Strach moudrého muže...
Také bych vyzvedl pěknou obálku.
Čte se snadno a rychle - krátký příběh s velkými písmeny a ilustracemi.
Docela mi vadilo, jak autor knihu shazuje - jak v předmluvě, tak i v 'zámluvě'.

Bruka
13.07.2017 5 z 5

Neschopnost některých zdejších čtenářů identifikovat základní prvky alegorie a do očí bijící personifikační metafory je udivující. A kritizovat knihu o VNITŘNÍM SVĚTĚ POSTAVY za absenci děje je už naprosto k smíchu. Je mi líto, že musím komentář začít kritikou zdejších profesionálních ohýbačů měděného drátu, ale pouze se snažím pojmenovat problém.
Problémem knihy je její naprostá odlišnost od klasické epické fantasy, kterou autor píše a ke které je místními NAPROSTO NEPOCHOPITELNĚ přirovnávána.
Ano, "lyrika" není pro každého. Jenže to nijak nesouvisí s její kvalitou a jak říkal v jednom rozhovoru komik Ricky Gervais - ten, kdo jde po ulici, vidí ceduli s nápisem "Lekce hry na kytaru", serve ji a začne hulákat "ALE JÁ NECHCI ŽÁDNÝ STUPIDNÍ LEKCE KYTARY!!!" nemá právo být brán vážně.
Když to není pro Vás, tak si toho prostě nevšímejte a nechte to jiným :)
A ne, ta knížka OPRAVDU NENÍ O VÝROBĚ MÝDLA, vy vypucovaní křupani.
Je o malém, jemném, vnitřně pučícím, užmoulaném človíčkovi z podzemí. Svět kolem ní je její nitro a nitrem koná věci zdánlivých, uspokojivě rozpačitých nesmyslností. Protože je zamilovaná. Ne slepicoidně, teatrálně, christianemrdejměoidně, ale jako obyčejný, nenápadný nikdo, co se na vás v autobuse kouká škvírou mezi madlem a pleškou zachmuřeného advokáta.
Slovesná stavba a užití slov je uchvacující. A Rothfussovu schopnost popsat nejjemnější detaily naprosto nepostřehnutelných věcí a hledání přesahů a smyslů v naprostých "zbytečnostech" přesně vykresluje už jen pouhý název knihy V ANGLICKÉM ORIGINÁLE.
The Slow Regard of Silent Things.
Neznám žádný lepší název knihy.
A český překlad Hudba ticha je výsměch tvůrčímu myšlení a schopnosti chápat text.
Rothfuss je velmi citlivý, krásný člověk. Jeho alibi na konci knihy je sice poněkud vynucené, nicméně rozhodně způsobené spíš upachtěnou schématičností tvůrčího myšlení světové literární obce, než pochybnostmi o kvalitě knihy.
Pokud má literatura stát jen na tom, že v té severské detektivce znásilnili a umučili tolik dětí a v téhle pipindovské erotické fanfikci jí to dobře situovaný hřebec udělal do zadku takhle moc - to to moc daleko nedopracujeme. Děj nejsou jen senzační události pro vytržení stáda z tupé letargie á la "Ooo bože, v tomhle díle zjistíme, proč Hodor říká Hodor, všichni si připravte Twitter!!!", jsou to i malé věci a malí lidičkové, kteří ve svém malém světě tvoří svůj vlastní smysl.
Ta kniha není nejlepší ve svém žánru, není zcela dokonalá ve všech ohledech.
Ale je přesně taková, jaká má být. Pravdivá.

...zbytek komentářů Bruka plakal.

Patrick Rothfuss
americká, 1973
2012  93%Strach moudrého muže
2008  89%Jméno větru I.
2015  80%Hudba ticha
2017  91%Jméno větru
2008  90%Jméno větru II.

Kniha Pomalé skúmanie ticha je v