Jméno větru

Jméno větru https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260205/mid_kronika-kralovraha-jmeno-vetru-kron-k6j-260205.jpg 5 1125 1125

Jmenuji se Kvothe. Unášel jsem spícím mohylovým králům ukradené princezny. Spálil jsem město Trebon. Strávil jsem noc s Felurian a odešel živý a při smyslech. Byl jsem vyloučen z Univerzity ve věku mladším, než na ni lidé obvykle vstupují. Mluvil jsem s bohy, miloval ženy a skládal písně, při kterých minstrelové vzlykali. Možná jste o mně slyšeli. Tak začíná Kvothův příběh – od jeho dětství strávené ve skupině potulných herců, přes léta prožitá jako polodivoký sirotek na ulicích zločinem prolezlého města až po drzý a nepřehlédnutelný vstup do obtížného a nebezpečného studia magie na slavné Univerzitě. Na samém počátku však Kvotha potkáváme již jako zkušeného mága, zručného zloděje, suverénního muzikanta a neblaze proslulého vraha. Ale ve Jménu větru se toho o něm skrývá mnohem víc, vždyť jde o pravdivé zobrazení událostí skrývajících se za legendou o Kvothovi Královrahovi.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo , Triton

The Name of the Wind , 2007

Braenn
08.07.2017 5 z 5

Originální. Nápadité. Místy dechberoucí, místy zdlouhavé. Depresivní - protože kdy budou všechny díly venku, aha? Až budu v důchodu či co?

LWALKER
16.06.2017 5 z 5

Číst tuto překrásnou knihu je stejně dojemné jako poslouchat Kvotheho hraní na loutnu:-)

zuzameduza07
15.06.2017 3 z 5

Knihu jsem koupila po mnoha úžasných doporučení, ale byla jsem zklamaná. Fantasy je to lehké, až dětské, nenápadité. Děj je předvídatelný a nudný. Četla jsem do konce s nadějí, že se to přeci jen trochu rozjede, ale nic.

kedlubajz
18.05.2017 5 z 5

Broušený diamant celého žánru. Autor sice vypadá jak dědeček hříbeček, ale jeho cit pro jazyk je naprosto výjimečný (poklona i překladateli). Některé pasáže jsou až vysloveně lyricky krásné. Román má daleko od klasického fantasy hack&slash či epických mytologických podkladů (přestože svět je tu barvitý a kouzly a legendami prošpikovaný až na strop). Postaven je především na vynikajících postavách, popisech a zahuštěném pozvolně plynoucím ději, který se nebojí zpomalit, aby vytěžil z kouzla okamžiku maximum. Krom Kvotheho je zde i několik vysloveně pamětihodných vedlejších postav, namátkou Auri či Elodin (ale i ty zdánlivě obyčejnější, namátkou Simmon a Fela). Kniha je protkána pavučinou malých vodítek a symbolů, které vás nechají stále hádat. Nebojí se básnit, filozofovat i srdceryvně romántyčkovat.
Celkově o něco slabší je časová linka v Koteho hospodě, včetně úplného začátku. Nejpozději od nástupu na univerzitu vás ale knížka nemá šanci pustit.

Elea
15.04.2017 3 z 5

Kniha se celkem dobře čte, ale děj je hodně rozvláčný a místy se toho moc neděje. Doufám, že pokračování bude lepší.

dreamhex
30.03.2017 2 z 5

Pokud je tohle nejlepší fantasy, tak s tímto žánrem nechci mít nic společného. Knížka začíná poměrně nudně, později se to už lepší, ale pořád to nestačí. Už dlouho jsem se při čtení tak nenatrápil, příběh se vleče a postavy působí vesměs nezajímavě.

Melcrovka
23.02.2017 5 z 5

Patrick Rothfuss se stal mým oblíbeným současným fantasy autorem. Co víc říct?

Teron
19.02.2017 2 z 5

Hmm....ne, na popud okolí jsem tomu dal ještě jednu šanci, ale odkládám na stránce 173 ad acta. Ta kniha je sice hezky napsaná a má některý zajímavý vlastnosti, ale pro mě selhává z několika čistě konstrukčních důvodů. Podrobně v recenzi.

Roxik
01.02.2017 3 z 5

Tuto knihu jsem si koupila s přesvědčením,že to bude něco výjimečného, bohužel mě dost zklamala a budu jen doufat,že druhý díl bude lepší. Kniha nebyla špatná a bylo mi chvilku líto chlapce,který má tak špatný osud,ale nebyl tam ten wow efect u kterého bych si řekla,že mě to nadchlo,možná je to tím,že už toho mám tolik načteno.

Drea
22.01.2017 5 z 5

Nádhera!

Littleraven
17.01.2017 5 z 5

Nebudu přehánět, věřte, či ne, když vám povím, že je to ta nejlepší fantasy, kterou jsem četla. (A že jsem jich přečetla.) Jak je možné, že na tolik stránek dokázal autor sepsat snad jen malý úlomek celého příběhu a ještě tak poutavě?! Hltala jsem knihu a obdivovala její kouzlo.
Líbí se mi, jak tato fantasy pracuje s hlavním hrdinou. Mluví se o něm mezi lidmi, ale když se dozvídáme Kvothovu verzi příběhu, dozvídáme se, že to celé nebyl až takový zázrak. (Viz Kvothe "Bezkrevný.")

Jen mi je líto jedné věci - proč jméno P. Rothfuss není slavnější? Talent na to má. Příběh na to má...
Je to opravdu kvalitní trilogie a já jen doufám, že co nejrychleji připraví třetí díl.

petgona
12.01.2017 4 z 5

Neda sa povedat, ze by som uplne zdielala nadsenie, ktore tato kniha vyvolala. Ano, pribeh ako taky sa mi pacil. Kvothea som si tiez oblubila, co sa mi nie vzdy stava, hoci som nebola celkom stotoznena s jeho posadnutostou s Dennou. Co mi vsak velmi prekazalo, bola zbytocna omacka. Dej by bol ovela sviznejsi a kniha by sa citala ovela lepsie. A negativnych komentov by jednoznacne ubudlo.

Suou
10.01.2017 5 z 5

Jedným slovom ... Perfektné :D
Po skončení mojej prvej série kníh som nevedel čo čítať a kamoška mi poradila, že by som mohol skúsiť túto sériu. Bol som skeptický ale kniha ma prekvapila svojím dejom, ktorý bol pre mňa tak očarujúci...
Hlavná postava bola perfektná, dej bol smutný, miestami som išiel plakať alebo som si hrýzol nechty, naučil som sa počítať ich peniaze :D, a tá škola ... to bola krása... postavy sa nepodobali...
Len škoda, že sa kniha nedá kúpiť... :/ už som aj rozmýšľal, že si ju požičiam s knižnice a náhodou stratím :D.
Hodnotenie: 5z5

Aqua-bella
03.01.2017 4 z 5

Velmi zdařilá kniha, která se krásně čte, autor umí pracovat se slovy. Nicméně děj knihy mi přišel nevyrovnaný, některé pasáže byly zbytečně zdlouhavé, ve druhé třetině knihy jsem se musela ke čtení přemlouvat. Poslední část mě ale navnadila na další díl. Kvothe mi občas přišel "na zabití" a chvíli mi trvalo, než jsem si ho jako hlavního hrdinu oblíbila. Rozhodně se ale tato kniha řadí k té lepší skupině fantasy knih.

Crowley
02.01.2017 4 z 5

Kvalitní fantasy pro mladistvé, které ztrácí dech v poslední čtvrtině příběhu. Více na: http://charta.webgarden.cz/obsah/nazorovky-recenze/jmeno-vetru

hankapimi
26.12.2016 3 z 5

Kouzelná pohádková magie Jméno větru a Strach moudrého muže, Patrick Rothfuss umí perfektně literární řemeslo, krásu slova i malebnost jazyka . Příběh má trochu línější a pomalejší rozjezd, ale čtenář si o to víc užije originální pojetí magie a poetické , někdy zdlouhavé vyprávění.

jockjock
14.12.2016 5 z 5

Takže,z těch knih které jsem přečetl letos a ať už jde o jakýkoliv žánr,tak tahle vyhrála.Když jsem ji otevřel,bylo to jako kdybych ve tmě rozsvítil lampu,proboha prosím ať je pokračování stejně dobré aby ta lampa nezhasla.

LucieWiki
13.12.2016 5 z 5

Zas a znovu, po téhle knížce šáhnu ve své knihovničce vždycky ráda. Patří totiž mezi moje nejoblíbenější. Už mám za sebou hodně fantasy knížek a této sérii se vyrovnají jen málokteré.

Annieren
25.11.2016 1 z 5

Kniha mi přišla velice rozvleklá, bez příběhu a Kvothe mi byl vyloženě nesympatický. Takový self-insert vymodelovaný do naprosté dokonalosti; radši si přečtu něco o normálních lidech s chybami.

Vysky
23.11.2016

Miluji fantasy svět této knižní serie a tuto knihu jsem zhltl jedním dechem .Pro fanoušky fantasy vřele doporučuju. Už jsem za svůj život přečetl poměrně dost fantasy knih, ale žádná nepřekonala tuto knihu a její další díly.