Križiaci 1.

Križiaci 1. https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34938/kriziaci-34938.jpg 5 103 3

Náš čitateľ sa stretá S týmto svetoznámym Sienkiewiczovým románom vari už v šiestom vydaní, čo iste svedčí o nemalej popularite dlela, ktoré teda dodnes nestratilo svoju aktuálnosť. V Križiakoch si národ bráni staré práva a zdedenú zem, ktoré mu chce pod rúškom svet dobýjajúcich hesiel zgniaviť rozpínavá cudzota. Monumentálny obraz tohto zápasu vzbudzuje nielen sympatie k utláčaným i vlasť si brániacim, ale ešte vždy vyvoláva odpor proti hocijakým formám bezprávia a svojvôle. Kým Sienkiewicz napísal Križiakov (1900), preštudoval nejednu stránku národných i svetových dejín a vyskúšal svoje majstrovské pero na mnohých prózach, z ktorých sa Trilógia stala Poliakom priam bibliou a Quo vadis vlastníctvom celého kultúrneho sveta. Vtedy autor prežíval vrchol popularity, ktorú ešte zvýraznila najvyššia literárna pocta — Nobelova cena r. 1905. Román Križiaci sú mohutnou epopejou stredovekého rytierstva, ktorého éra v rozkvitajúcom Poľsku a mocensky kulminujúcej križiackej Reholi doznieva bitkou pod Grunwaldom (1410). Pravda, kým dôjde k tejto nevyhnutnej zrážke dvoch cieľmi protipólnych svetov, povodí autor čitateľa takmer po celom vtedajšom Jagelovom území. Hýrivými farbami kolorovaným obrazom oných čias i krajov sprítomní nám veľkolepý krakovský Wawel, honosné kniežacie dvory, nedobytné zámky, bohaté mestá i kláštory aj vzmáhajúci sa vidiek a hlboké pralesy. S ústrednými postavami, bogdanieckymi zemanmi Maćkom a Zbyszkom, dostaneme sa na krvácajúcu Litvu i do Pruska medzi križiakov, ktorých nesmierna moc až dych zastavuje v poľských prsiach. Ale k hrudi národa priložený meč germánskej expanzie nezastraší po pokojnom živote túžiace obyvateľstvo. Rozhodujúce stretnutie predchádzajú rozmanité akcie centier oboch štátov, vojsk i jednotlivých hrdinov. V románe je viacero hybných motívov deja, ktoré sa rozvíjajú mimoriadne dynamicky a dodávajú dielu napínavosť od začiatku až do konca. Danuśkiným únosom a Jurandovým potupením, ktoré sa končia ich smrťou, akoby sa preplnila miera krívd. Medzitým Zbyszko zakľučuje prvú etapu svojho smutného života, a s podmanivou Jagienkou završuje svoje šťastie i zveľadenie rodu. Sienkiewicz nám ešte z hlbín času majstrovsky vyvolá strhujúci obraz pokonného stretnutia oboch sporných strán na grunwaldskom poli, kde ostala v prachu rozpínavosť. A pre tieto majstrovsky vykreslené veľké scény aj epizódy, ústredné postavy aj vydarené postavičky, plasticky zachytený obraz prírody a jej živlov, pre mimoriadnu pútavosť Sienkiewiczovej fabuly a všetko ostatné sa čitateľ opäť a vďačne vracia k stránkam Križiakov. Doslov napísal Ján Sedlák Vysvetlivky spracoval Jozef Watzka Vydanie v Tatrane 4.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Krzyžacy , 1953

UweKugelsack
07.11.2021 3 z 5

(SPOILER) Panoši, běž na vrata nejbližší hospody přibít vzkaz "Kdo tvrdí, že Gertruda Mutzenbacher není nejspanilejší ženou pod sluncem, s tím se půjdu bít chujem, stachanem nebo na oslu na ušlapané půdě!".
Oproti nepřekonatelné trilogii zasazené do doby o dvě a půl století později, je alespoň první díl spíše snůškou siláckých řečí a prvoplánovitého očerňování všeho německého. I tak si to ale drží autorovu poutavou atmosféru, která by se dala v některých pasážích i krájet.

Mickhesh
15.08.2021 5 z 5

Nemohu jinak než 120% :-)

ypres.bass
28.12.2020 5 z 5

Jednoznačně moje nejoblíběnější kniha!
Příběh horkohlavého Zbyška a naivní Danušky, hrdého Juranda a zatvrzelých komturů je dle mého jedním ze základních kamenů historického románu.

Doporučuji též stejnojmenný film z roku 1960 (režie Jerzy Hoffman)