Kriminalistické otazníky

Kriminalistické otazníky https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452756/bmid_kriminalisticke-otazniky-8Sx-452756.jpg 3 48 23

Kriminální příběhy lákají lidstvo od nepaměti – a co teprve ty skutečné, a navíc nevyřešené! Ty už jsou pro mnohé z nás naprosto elektrizující. Ne každý ale má tu možnost, trpělivost a často také odvahu ponořit se do zažloutlých vyšetřovacích spisů a zapátrat si „na vlastní pěst“. Zapálený badatel, redaktor a spisovatel Ondřej Krotil prošel desítky tisíc stránek archivních dokumentů a ve své knize předkládá čtenářům ty nejzajímavější kauzy, na které narazil. Případy, které dodnes nebyly spolehlivě objasněny, a jejichž pachatelé tím pádem zůstali nepotrestáni. Ponořte se do napínavé četby a staňte se na okamžik svědky soukromého vyšetřování. Příběhy, které vás čekají, by v některých případech nedokázal vymyslet ani nejlepší scenárista Hollywoodu, na to vezměte jed!... celý text

cleopatra11
17.11.2022 3 z 5

Čekala jsem od knihy víc, nebylo to psané stylem, který u vražd a krimi příběhů preferuji. Za mě strašně zdlouhavé.

Kakho-Oto
15.06.2022 4 z 5

Velmi podobné knize Největší záhady kriminalistiky od Jaroslava V. Mareše – i spousta případů se zde opakuje (Charles Jordan, Hřensko, Stopařky, výbuchy z konce osmdesátých let). Tak jako mají Angličané Jacka Rozparovače a Američané vraždu J.F.K., tak mají také Češi spoustu záhadných případů, které nebyly vyřešeny. Kromě případu vraždy Otýlie Vranské, kterou Krotil nezmiňuje, se jedná o řadu kauz z období komunistické totality, právě těm věnoval Krotil pozornost. Jen poslední případ (nehoda letadla se zlatem) se udál ještě před únorem 1948, avšak zřejmě souvisí s komunistickým převratem v Rumunsku. Zajímavá jsou podobná úmrtí Bedřicha Pokorného a Josefa Břešťanského ze začátku jara 1968. Každý z případů uvedených v publikaci je zajímavý až velice zajímavý. Některé z nich na sebe navazují - Hřensko a Stopařky (autor s nimi dokonce propojil i výbuchy ze stejné doby), vraždy Jana Masaryka a Augustina Schramma z března, respektive května 1948. Na druhé straně lze snadno rozpoznat, že knihu nepsal historik, nýbrž novinář. Na stylu psaní a podání lehce pozorovatelná záležitost. Datum narození Josefa Vávry, zvaného Stařík, není záhadné, jak uvádí autor. Podle matriky narozených ve Lhotě u Malenovic se narodil v této obci dne 29. října 1902. Viz https://www.mza.cz/actapublica/matrika/detail/174?image=216000010-000253-003371-000000-004309-000000-FM-B09795-01330.jp2 Howgh!

MarieBerky
16.11.2021 1 z 5

Dám jeden bod za obálku a že si dal autor práci hledat v archivu. O psaní nemuže být řeč. Obrovská škoda takhle promarnit zajímavé témata.

JanaJanska
15.05.2021

Opět několik dalších informací k případům, které stále nedají lidem spát. Líbil se mi zajímavý vhled autora a jeho domněnky, které byly za domněnky opravdu označeny, a s nimiž není těžké se ztotožnit. Také oceňuji, že autor má informace skutečně doložené, je poznat, že strávil v archívech spoustu času.

moničina
02.05.2021 4 z 5

Ďalších niekoľko doplňujúcich informácií ku známym, avšak nevyriešeným prípadom. Je to akoby doplnenie knihy od Maroša- Největší záhady kriminalistiky ako aj seriálu Prísne tajné vraždy, ktoré sme mohli vidieť v českej televízii. Čo bola pre mňa novinka, bol prípad Brestenský. Autor by mohol napísat aj ďalšie pokračovanie, ohľadne ďalších prípadov.

hu_87
21.04.2021 5 z 5

Hezky napsané, autor rozebírá různé nevyjasněné kauzy (viz obálka). Zajímavá knížka, lepší než jsem čekala. Autor by mohl klidně napsat nějakou obsáhlejší encyklopedii založenou na podobných případech.

kubavin
16.04.2021

kniha vypadala dobře, autor si dal práci s vyhledáním pramenů, ale tím to končí. Hromada autorových doměnek které zcela zkazily knihu. Za mě nebrat

Janča1532
22.02.2021 5 z 5

Kniha se dobře četla.A bylo my smutno jaký zvěrstva se děli v době komunismu.Jeden příběh co se odehrál v roce 1986 v českých Budějovicích,si pamatuji v tý době sem kousek od místa činu chodila do práce.

Anylola
12.02.2021 5 z 5

Při čtení jsem začínala pěsti vztekem, ta bezmoc nad tim, co všechno některým ,, lidem,, prošlo, byla neskutečná. Autor si dal tu práci a zpracoval případy, které krásně ukazují, že spravedlnosti ne vždy bylo učiněno za dost.

LotharZutor
08.01.2021 5 z 5

V poslední době to nejlepší na poli literatury faktu. Nemohu dát jiné hodnocení...

antonin7503
28.12.2020 5 z 5

Velmi přehledné shrnutí nevyřešených kriminalistických případů, žádné předlouhé romány jenž by mě unudily. Autor poctivě pročítal spisy v archivech, proto v knižce se objevují mně neznámé skutečnosti. Tak snad se v budoucnu dočkáme dalšího pokračování těchto kriminalistických otazníků.

petr1846
18.12.2020 5 z 5

Kniha se skvěle četla. Autor přináší mnoho faktů, které doplňuje svými domněnkami. Dílo se nesnaží být odbornou literaturou ale odhaluje čtenářovi nové okolnosti a dívá se na známé případy novým pohledem. Mnohdy zůstane čtenářovi rozum stát nad tím, co všechno bylo, nejen za minulého režimu, možné. Rozhodně doporučuji ????

Ivana3825
02.12.2020

Kniha se mi líbila, dobře se čte a téma knihy je velice zajímavé.

Stingerlover
19.11.2020 odpad!

Ach jo....tolik sem se těšila a tak sem zklamaná....
Čekání jak na Godota, a pak spíš Dostojevského Idiot. Ta práce se slohem, ty domněnky nepodložené fakty a ohánění se dokola nevyřčenou teorií že za veškeré zlo může komunismus.
Některé případy jsou špatně podané, neboť právě u prvního lze snadno předpokládat skutečnou podstatu věcí.
Bohužel, koupila sem knihu a dala ji do knihobudky,aby i někdo jiný mohl mit špatný den. Trapné komentáře oslavujici práci autora z řad jeho stoupenců, pracujících u policie mě utvrzují v domněkách o jejich inteligencí.

Mirekdusin
04.11.2020 odpad!

(SPOILER) Po všem tom chvástání a veletočích na Odstartujte knihu, jsem doufal, že autor umí aspoň psát. Bohužel chyba lávky! Takhle knížka je vážně jen snůškou blábolů a domněnek. Korektura vychytala nejspíš to nejhorší, ale po slohový stránce mi to přijde, že to psal žák základní školy. Koupil jsem, abych podpořil český autory a vážně teď lituju vyhozenýho času i peněz. Škoda papíru na tenhle blábol.

** Spoiler - Hned v první kapitole se dozvíte, že zaručeně vraždili komunisti, protože člověk se na klice sám neoběsí. A co teprve takové poranění přirození! To obětem zaručeně nedělá nikdo jinej! Ach jo, to i nablblá kriminálka Miami apod. seriály mají uvěřitelnější vysvětlení.**

daria5021
22.10.2020

Kniha je zajímavá a objasńuje zajímavé případy. Mám ráda literaturu faktu. Mám radost, že
mladý autor se nebojí i ožehavých témat a odhaluje zajímavé souvislosti. Grafická úprava je
nápaditá a vystihuje obsah knihy. Doufám, že to nebude jen tato kniha. Přeji úspěch v dalším hledání kriminalistických záhad.

ElissEm333
20.10.2020 odpad!

Přišlo mi to strašně překombinované, ve většině případů nereálné a neuvěřitelné. Špatně se mi to četlo. A na můj vkus tam bylo málo fotek mrtvolek. Knihu nedoporučuji.

Nailo
20.10.2020 odpad!

Kniha, která dle autora vznikla již před šesti lety a doteď se čekalo až největší vydavatelství v České republice svolí k jejímu tisku. Sám autor se pyšní tím, že se jednou objevil v televizním pořadu a každý den tvrdě pracuje v archivu, tudíž má historii a fakta v malíčku. Bohužel obsah knihy má do odborné práce na míle daleko. Upřímně nechápu pro jaké publikum má být toto dílo určené. Autor totiž spoléhá na to, že čtenář již všechno dávno ví a zná, čili historií nepolíbený laik nebude ve spoustě případů chápat detaily, zatímco sečtělý historik bude naopak jen nechápavě kroutit hlavou nad ničím nepodloženými domněnkami autora. Pointou knihy pak není nic jiného než hon na komunistické čarodějnice. V podstatě to celé funguje podobně jako díla autorů pátrajících po mimozemšťanech - zlámaná stébla v poli jsou jasným důkazem toho, že tam přistál létající talíř, avšak skutečnost, že toutéž cestou jezdí denně traktor nebudeme brát v potaz, protože se nám to nehodí do krámu. Každopádně nyní konečně chápu, proč autor své dílo prezentoval veřejnosti v zapadlém pajzlu, kde to páchlo marihuanou.

anndrra
18.10.2020 5 z 5

Knihu četl manžel - policista, ale vzhledem k tomu, že přelouská tak maximálně 2 knihy ročně, hodnotím v zastoupení. Moc se mu líbily první kapitoly "obyčejných" vražd, ty politické už ho tak neoslovily, ale to je o subjektivním vkusu. Napsané to bylo dobře a opravdu čtivě.

LenkaZ971
18.10.2020 5 z 5

Super kniha, hezky se cetla