Křest sv. Vladimíra

Koupit

Satirická báseň Křest svatého Vladimíra vznikala v letech 1852–1855. Havlíček stihl napsat jen 10 zpěvů, skladba zůstala nedokončena. Vydána byla posmrtně roku 1876. Autor se opíral o námět převzatý z Nestorova letopisu (Nestor byl ruský spisovatel, jenž sestavil roku 1113 soubor letopisů, tzv. Pověst dávných let), kde se píše o tom, jak ruský kníže Vladimír nařídil utopit v Dněpru sochu pohanského boha Peruna. S 50 ilustracemi K. Stroffa a přílohou „Karel Havlíček a osud rukopisu jeho básně“ z pera K. Novotného....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/255867/krest-sv-vladimira-m98-255867.jpeg 4670
Literatura česká, Poezie
Vydáno, Hejda & Tuček

Kniha Křest sv. Vladimíra

cérka

Nadčasové, vtipné a až neskutečně pravdivé.

DK197

AUDIOKNIHA: Přiznám se, že ze všech Havlíčkových čtených děl se mi tento líbil nejméně. A to přesto, že hlavně začátek mě přímo královsky bavil. Přišlo mi to ke konci už poněkud zdlouhavé. Na druhou stranu tomu nelze upřít tu ostrou satiru církve a vládnoucích mocností, které jsou stále ještě pořád trefně aktuální. Autor prostě nezklamal.

babystar

Sžíravá satira na císařské Rakousko. Bůh Perun už nechtěl dělat boha hromovládného a sloužit lidem i báťušku carovi, a tak byl zničen. Jenže chudý lid bez boha si začal moc vyskakovat, a proto se sešla "elita" národa, aby našla boha nového. Báseň stará bezmála 170 let a až mne mrazilo, jak je aktuální. Historické kulisy se zkrátka mění, ale lidé zůstávají stále stejní. Posloucháno jako audio ve vynikajícím přednesu Jana Pivce.

Anetka03

Příjemná sbírka básní, kterým člověk rozumí, aniž by je musel číst 5x a navíc od úžasného autora.

nai.ivka

Nadčasové.

boxas

Tak to chodí na tom světě,
každou chvíli jinak,
dneska ctí tě za svatého,
zejtra budeš sviňák.

Co dodat? ??
Snad jen, že od časů Karla Havlíčka se až tak moc nezměnilo.

bílárůže

Křest svatého Vladimíra, rychlé a svižné dílo, které jsem měla přečteno tak za půl hodinky. Příběh jako takový je docela srozumitelný, verše se mi četly jednoduše. Po stránce jazykové si nestěžuji, všemu jsem rozuměla. Jediné, co jsem na knize nepochopila, je název. Myslím, že jsem četla pozorně, ale nejsem si vědoma toho, že by k nějakému křtu došlo a vlastně ani konec není dořešen. To je asi jediná vada, kterou bych na knize našla, avšak přijde mi jako celkem stěžejní. I přes to přese všechno se mi Křest svatého Vladimíra líbil a doporučuji. Vzhledem k délce díla nejde o nic složitého a zas tak náročného, tak jen do toho!

Alethea_k
16.09.2019

Asi nejsem na českou poezii, jelikož se mi snad ještě krom Kytice nic nelíbilo. Ani tady to nebyla výjimka.

Maminka
Maminka