Kráva nebeská

Kráva nebeská https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/276264/bmid_krava-nebeska-nC2-276264.jpg 3 632 190

Elsie Bovaryová si žije celkem spokojený život. Je to šťastná kráva, tráví dny na pastvě a odpočinkem. Jednou v noci ale zničehonic zatouží po svobodě a společně se svojí nejlepší kamarádkou Mallory se rozhodne utéct z kravína. Chvilku je to fajn. Mallory flirtuje s býky, zatímco Elsie prozkoumává okolí farmářova domu. Když ale přes okno sleduje v televizi pořad o masokombinátech, dostane strach, a její dosavadní, spokojený život je rázem naruby. Zbývá jen jediné: odejít do lepšího, bezpečnějšího světa. A tak se vydají do Indie, kde jsou krávy přece posvátné!... celý text

Literatura světová Příroda, zvířata Pohádky
Vydáno: , Knižní klub

Holy Cow , 2015

Yunkai
01.08.2018 3 z 5

Když jsem začal číst očekával jsem šílenost u které se budu válet smíchy po zemi. Nakonec jsem se celkem zasmál asi dvakrát, protože vtipná tahle kniha prostě není (i když se o to snaží). Příběh je velmi jednoduchý, ale kniha mě dost nutila k zamyšlení, což jsem popravdě nečekal. Pár výroků bylo tak pravdivě přesných až jsem měl chuť si je napsat. Ale jinak dost průměrná kniha, která, nebýt té roztáhlé grafické úpravy, vydá na slabých sto stran.

MíšaS.
20.07.2018 4 z 5

Krásná alegorie na dnešní dobu a společnost.

Eloorka
04.06.2018 5 z 5

Knížka, která se mi ze začátku zdála být přehnaná.... čím víc se člověk ale začetl, tím víc ho chytla za srdce. Kniha, která umí otevřít oči. Doporučuji!

Luciefever
30.05.2018 5 z 5

Úplně to vidim - já a David Duchovny vedeme těžce intelektuální rozhovor o všech těch krávách nebeskejch, nejlíp někde na terase u bazénu, a k dokonalý iluzi v barvách Californication už chybí jen láhev Jacka a šňupec ( což se skromným úsměvem odmítám, páč zas nemusim mít úplně všechno, že jo..) no nic, charisma tohohle tvůrce na vás dýchne z každého řádku

zlinissi
09.05.2018 4 z 5

Podtitul knihu opravdu vystihuje, je to odpočinkové čtení. První polovina opravdu brilantní, dobře jsem se bavila i nemalou zásluhou překladatelky!

Nicol13
01.05.2018 3 z 5

Eh... Co jsem to právě přečetla? :D Ale jo. Líbilo se mi to. Bylo to ujetý, vtipný a bavilo mě to. Takovej ten příběh, co vám zůstane v hlavě. Na to, že to mělo tak málo stran, tam toho nacpal fakt hodně :D Člověk se u toho zasměje a pak ho to donutí se přece jen trochu zamyslet. A nemyslím si, že je to vyloženě o vegetariánství/veganství... nýbrž celkově o člověčích hodnotách... O úctě a tak podobně. Máme to fakt celé nějaké pomotané. A tady vám to ta kráva flákne pěkně do obličeje a nebere si při tom servítky :))
Doporučuji :)

joey19
09.04.2018 2 z 5

začátek na farmě byl super, potom, když došlo k útěku, na který jsem se těšil, že bude napínavá a zábavná četba, místo toho byla nuda, místama až trapnost. Nejotravnější byl vepř Šalom.

velký plus této knihy je, jaké skrývá poselství a nad čím by se měli lidé zamyslet.

invisible
04.04.2018 2 z 5

Začátek byl zajímavý, nápad to byl slušný. Ale pak se to vleklo a místo úsměvu jsem měla zvláštní pocit. Jako když Vám někdo říká trapný vtip, který nechápete. Bajky mám ráda, ale tady jsem žádné životní moudro nenašla.

Rihatama
23.03.2018 4 z 5

Duchovny dal své prvotině krásný, typicky americký název, který mluví sám za sebe, Holy cow. Ale protože titul je obtížně přeložitelný do češtiny, je třeba ocenit překladatelčinu invenci a užití typicky české, tedy Štrosmajerovy nesmrtelné hlášky místo původní, dvojsmyslné Duchovného americké hlášky. Překlad vůbec sám o sobě zasluhuje uznání.

Ale zpět ke kravám, resp. krávě, krocanovi a vepři. Vážně vtipná skupinka představitelů živočišné říše, která dává na frak říši lidské. Filozof, politolog i symbolog se musí bavit; "svatá" kráva touží do Indie, krocan (turkey) chce pochopitelně do Turecka a zaníceně židovský vepř Šalom pak do Izraele. Že židi vepře nejedí, je samo sebou. Ovšem v sousední Palestině by vepře Karla mohli i ukamenovat... Autorovo živočišné trio se na svých cestách bez potíží pouští i do řešení celosvětových náboženských a politických otázek a sporů. Velice zkratkovitě a na velmi omezeném prostoru. Pohádky ale obvykle nebývají dlouhé. Takže já se bavím a nadto mám prostor se zamýšlet nad nahozenými udičkami.

Výmluvný je také popis prvotní motivace krávy Elsie, a to když shlédla brutální praktiky amerického masného průmyslu (ne, že by se jiné braly servítky, ale tohle je přece americká kráva). "Kuřata byla na sebe tak namačkaná, že měla sotva dost místa, aby mohla vůbec dýchat.. skoro se nemohla hýbat, pařátky jim zarůstaly do mříží a lidé jim někdy museli usekávat nohy, aby je mohli vyndat. A pak přišly na řadu krávy..." Nezáleží, jestli jsem vegetarián nebo nejsem. Jsem ale jistě proti děsivým praktikám masového masného průmyslu. A o tom americkém už jsem něco četla (viz např. kniha Jonathana S. Foera). Takže tady Duchovny, jako v řadě dalších momentů, vlastně vůbec nefantazíruje, i když svůj vjem nám zprostředkovává kráva. Duchovny sice nejede celou dobu na plný plyn, lze se ptát, proč právě on se vyjadřuje ke konfliktům Blízkém východě. Myslím, že kdyby soutěžil v miss krásy, byl by jednou z těch, které si přeji ze všeho nejvíc celosvětový mír. Na druhou stranu nevím, proč by nemohl projevit názor na cokoli a celkově jsem si tuto knížečku užila.

Tess666
24.02.2018 4 z 5

a proč ne :D první polovina knihy má naprosto super náboj .. druhá polovina už trochu pokulhává.. ale co .. ani lidi co se tím živý celý život občas konce knih nedotáhnout tak jak by se od nich čekalo, takže za mě má David plusové body

mahdal
13.02.2018 2 z 5

Knihu bych zařadil k odpočinkové četbě. Podtitul pohádka pro dospělé knihu celkem vystihuje. Antropomorfizovaná zvířata se vydávají na cestu k poznání světa, avšak zjišťují, že jejich pravé místo ve světě je už dávno určené prozřetelností, Bohem. Příběh je propěchovaný narážkami na náboženství, a s tím souvisejícími zvyklostmi. Občas jsou v příběhu k nalezení humorné scénky, avšak autor se až příliš snaží čtenáře pobavit, čímž sklouzává k primitivismu. Za rušivý element bych označil vsuvky, poznámky autora, které mají doplňovat linii příběhu.
Knihu doporučuji všem, kteří chtějí uniknout každodenní realitě světa a kteří hledají odpočinkovou četbu.

artlucie
11.01.2018 3 z 5

Začátek knihy na farmě byl úžasný, tam jsem se skvěle bavila, k závěru knihy už to ztrácelo "tempo". Nicméně je to značně neotřelé :)

goofinkaa
03.01.2018 5 z 5

Pribeh plny komickych situacii, ktory sa cita jednym dychom :)

kilometr
02.01.2018 4 z 5

Je to hlavně ještě na farmě velmi hezky vymyšlené,vtipné hlášky krávy,která nechtěla být spolu se svými zvířecími kamarády pouze obědem.70%.

bara5465
11.11.2017

Tahle kniha v sobě má tolik moudra... nedoporučuji číst jen povrchně - zamyslete se nad tím.

winkpink
31.10.2017 2 z 5

Vždy mě zaujme, když někdo opustí svou škatulku a zkusí něco nového. I hlavní nápad knihy mi přišel vtipný a neotřelý. A to byl hlavní důvod, proč jsem se do knihy pustila.
Knížku jsem dočetla, ale příběh mě nijak zvlášť nebavil, a druhá půlka už mi přišla vyloženě nudná. I když se autor snažil být vtipný, nesmála jsem se. Za mě nedoporučuji.

Fondis
26.10.2017 4 z 5

Za mě super příběh. Prijemne vtipne. Skoda, že tak kratke.

Ellen16
23.10.2017 3 z 5

Četla jsem kvůli knižní výzvě, sama bych asi po knížce podobného stylu nikdy nesáhla. Nicméně námět je zajímavý, četlo se to rychle a dobře a líbí se mi i zakomponování hlubších významů (např. problém plýtvání s jídlem, různé odlišnosti v kulturách, chování lidí atd.) do příběhu, takže to nebyla čistě jen komedie, nebo pohádka. Na druhou stranu to ale není kniha kterou bych musela číst vícekrát.

Rita55
15.09.2017 3 z 5

Ale jo :) Nápad to mělo, bylo to místy vtipné, k zamyšlení i dojemné. Ale čekala jsem asi trochu víc...

Lady Greystoke
12.09.2017 5 z 5

První půlka se mi líbila výrazně víc než druhá. Celkově vtipné, občas dost ujeté a někdy velmi poučné.
"Proč se lidi nechovají jako normální zvířata? "
Ale jo Dejvide, dobrý to bylo! Tato kniha je nepochybně ozdobou mé knihovny.