Kratochvilné rozprávky renesanční

Kratochvilné rozprávky renesanční https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/224011/bmid_kratochvilne-rozpravky-renesancni-fbq-224011.jpg 3 5 3

Výběr obsahuje 100 renesančních rozprávek, v nichž si liboval český čtenář 16. stol., rozhodně dávající přednost jadrnému vyprávění tohoto rázu před rozvleklým románem a sentimentálně romantickou povídkou. Rozprávky jsou vzaty z Poggia, Ctibora Tovačovského z Cimburka, z Frantových práv, z Pravidla lidského života, z Březinových rozprávek, ze Života mudrce Ezopa, z Historií o Eulenšpiglovi a o Palečkovi. Nejhlouběji v české půdě tkví takový Paleček, Frantova práva a Rozprávky Březinovy. Zvláště ty jsou přínosem edice: jsou nazvány podle litomyšlského tiskaře (autor je neznám), tvoří samostatnou knížku a zde jsou přetištěny vcelku. Jejich "autor se dívá a pozoruje realisticky, podává skutečnost venkova a života nevolnického sedláka v polovině 16. stol., kritisuje jeho poměr k pánům a měšťanům, zesměšňuje formou bajky král. výnosy, kt. zlepšovaly nevolnic. osud sedláků toliko na papíře. Autor je přímo do života sel. lidu zainteresován, usiluje také o zlepšení život. vztahů mezi jeho příslušníky". (Ant. Grund.)... celý text

sgjoli
14.12.2019 4 z 5

Nečetlo se mi to zrovna nejlépe, ale i tak je to zajímavá sonda do literární tvorby doby renesance. Jako člověk, co se literární historií trochu zabývá, jsem tento soubor opravdu ocenila. Přijde mi zajímavé sledovat, jak moc se v minulosti odlišovala záliba čtenářů (tématicky atd) od toho, o jaký typ literatury má zájem současný čtenář. Dnešní čtenář si tuto sbírku asi čtenářsky příliš neužije, ale z hlediska literární historie je to podle mne hodně zajímavý (a užitečný) titul.

JulianaH.
30.01.2019 odpad!

Tohle byl totální brak. Chápu, proč za socialismu vydali antologii (převážně) lidové tvorby, ale moc si tím nepomohli - je to spíš krásný doklad toho, jakou literární břečku produkují "lidové vrstvy". Renesančního na textech mnoho není, mentalitně jsou středověké, tmářské, omezené, neotesané, sprosté a primitivní. Do ohně s tím.

Iwíček
15.01.2016 4 z 5

Zajímavé počtení, i když se celkem špatně četlo.