Královna Tearlingu

Královna Tearlingu

Fascinující fantasy příběh dlouho ztracené královny, její nejisté a nebezpečné cesty na trůn a přátelství i hlubších vztahů, které vznikají, když se temné nadpřirozené síly snaží zničit poslední zbytky dobrých, spravedlivých a věrných.
První vydání.

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/208649/kralovna-tearlingu-kralovna-tearlin-6vA-208649.jpg 4.3360

Královna Tearlingu (1.)

The Queen of the Tearling (2013)

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Yoli

Shinstria

Mě osobně se knížka líbila velice. Nic jsem od ní neočekávala, tak mě nemohla ani zklamat. Vlastně mě mile překvapila. Původně jsem si díky námětů myslela, že se to bude velice podobat sérii Skleněný trůn. Ale spletla jsem se. Podobné to tomu nebylo téměř vůbec. Líbil se mi svět, postavy i příběh. Velmi se těším, až si přečtu další díl.

AgnessN.R.

Sice to bylo čtivý a originální hrdinkou, která není hezká, ale mě to nějak nechytlo.
Nevím jestli to bylo absencí toho BUM-jakože cože?
Nebo, že jsem čekala fantasy a ono to bylo dystopie-ne tím to nebylo, výsledek byl podobný fantasy.
Nebo tím drsnějším jazykem a všude jenom sex apod. Myslím, že kdyby se tam protrhaly stránky jenom s tímhle slovem a nahotou a znasilnovanim, z knihy by nám nic moc nezbylo. A autorka si něco z toho rozhodně mohla odpustit.
Pořád znám ale i horší knížky a ono to nebylo zas tak špatné, ale já asi neměla náladu:)

MayaBu

Než se pustím do třetího dílu, rozhodla jsem se znovu přečíst ty dva předchozí. Trochu jsem se bála, že se mi Královna Tearlingu napodruhé nebude už tolik líbit, ale brzo se mé obavy ukázaly jako plané.
Sice ano, některé části bych klidně vyšktla, násilí a krve je tam až až, ale na druhou stranu Kelsea je výborná hlavní postava.
Svět, ve kterém se Tearling nachází, je velmi zajímavý, a já doufám, že na všechny své zvídavé otázky ohledně jeho historie dostanu odpovědi v dalších dílech.
Jinak se mi moc líbily kapitoly z pohledu Javela, rozhodně nebyly zbytečné, jsem zvědavá, co s ním bude dál. Mou nejoblíbenější postavou (nepočítaje Kelseu) je ovšem Rafan. Hm, nebo možná Kostěj...

verulik196

Doporučuji.
Knížka mě zaujala svou čtivostí a zajímavým zpracováním. Děj rychle plyne. Hodně jsem si oblíbila vedlejší postavy - především Palcáta, Rafana a Kostěje. Doufám, že se o nich v příštích dílech dozvím víc. Zaujaly mě začátky kapitol, kde byl vždy úryvek nějaké jiné fiktivní nebo skutečně knížky. Na konci zůstalo mnoho nezodpovězených otázek, na které snad dostanu odpověď v příštím nebo posledním díle.
Abych to celkově zhodnotila, knížka by mohla být více napínavá, ale i přesto si myslím, že stojí za přečtení.

Silmarien

Malo to milión nedostatkov a nelogických vecí... ale zhltla som to skoro na jeden šup. A Kelsea s jej zmyslom pre spravodlivosť je aj napriek množstvu kravín a riadneho kopca naivity... fakt dobrá. Takže za 3* a teším sa na pokračovanie.

"Dievča, ty buď do týždňa zomrieš, alebo sa z teba stane najobávanejšia kráľovná v dejinách tohto kráľovstva. Nevidím strednú cestu."

"Nechajte kričať mňa, pani, keďže ešte nemáte poriadneho herolda. O chvíľu si získate ich plnú pozornosť."
Palcát potriasol rukami a urobil ďalšie gesto, tvár mal zvraštenú do nebezpečného úškľabku. Kelsea zašepkala: "Lazarus, ak ja som zasvätená smrti, ty by si mohol byť smrť sama."

"Barty hovorieval, že muži vedia byť ješitní pre tri veci: pivo, svojho vtáka a svoju pýchu."
"Typický Barty."
"Myslela som si, že by sa mohol mýliť v pýche."

Motívy zradcu sa analyzujú ťažko. Niekto zradí svoju krajinu pre peniaze, niekto z pomsty. Niekto to urobí, aby uspokojil pocit úplného odcudzenia sa hodnotám svojej krajiny. Niekto zradí, keď nemá na výber. Tieto dôvody sa neraz prelínajú, zrada je sotva niečo paušálne. Jeden z najznámejších zradcov v histórii Tearlingu vlastne zapredal krajinu z najzákladnejšieho dôvodu - lebo nevedel, prečo by to nemal urobiť.

"Ako sa ti páči kniha, ktorú ti dala?"
"Myslela som, že sa mi nebude páčiť. Nie sú v nej dievčatá."
Andalie odpovedala rozosmiatym hlasom, ktorý jej bol taký cudzí, že Kelsei napadlo, či nepočuje niekoho iného. "Vôbec žiadne dievčatá?"
"A ani veľkí hrdinovia. Ale je tam malý mužíček, ktorý je statočný... nie kvôli bitkám alebo bojom, ale preto, že neušiel, keď sa najviac bál."

Tenebien

Stavba světa opravdu byla taková zvláštní, ráda bych si o historii přečetla detailněji. Chápu, proč se tenhle aspekt knihy plno čtenářům nelíbil, ovšem já si celkem dokážu představit, že se něco podobného může stát.
Na druhou stranu si myslím, že kniha byla dost pomalá. I když mám politiku ve svých fantasy knížkách ráda, tady mě to až tak nebralo.
Další, co mě dost štvalo bylo neustálé opakování toho, jak je Kelsea obyčejná a nehezká. Chápem. Nevyhraje Missku, nemusím o tom číst neustále dokola. :D
Další díly si asi přečtu. Někdy. V budoucnu... (čteno v originále)

Baar

No, kde začít.
Všude se na knihu pěla chvála, tak jsem tedy nepohrdla a pustila se do ní taky. S těžkým srdcem musím říct, že horší knihu jsem asi zatím nečetla. Ona jako sama o sobě není špatná, Ikdyž vlastně je. Hlavní hrdinka, Kelsea, byla skvělá (škoda, že je její nehezký vzhled a kypřejší postava omílaná skoro na každé stránce.) Jediné, co mě trošku vadilo bylo, jak jí všechno procházelo. Kostěj? ÚŽASNÝ! Palcáta jsem si oblíbila. Díky němu to mělo takovou správnou dávku testosteronu. Co se postav týče, je kniha super, ale ten děj.. MOŽNÝ SPOILER!?
Trošku mi vadilo, že Kelsee to kralování tak jde. Sakra holka, jak ty to děláš?
Prakticky musela Palcáta prosit, když měla sen o klecích co vytvořil Thorne. Kdo tady má hlavní slovo? Královna nebo Kapitán gardistů? Celá kniha se vlekla, měla spoustu hluchých míst a vlastně jsem se za 400 stránek nic nedozvěděla. Jsem ráda, že jsem knihu přečetla, ale další díl už asi číst nebudu.

Kyta
30.09.2017

Tahle kniha mi přišla do ruky náhodou a musím říct, že jejího přečtení nelituju! Kniha má zajímavý námět, se kterým autorka pracuje, co nejlépe to jde. Nic není hned jasné a čtenář si musí počkat pár stran, nebo i celou knihu, aby získal odpovědi na některé otázky. Něco bude vysvětleno určitě až v posledním díle. Tohle mi ale nijak nevadí, aspoň to přidává na tajemnosti příběhu. Líbí se mi styl, jakým je kniha napsána, zejména způsob, jakým je členěna a to, že každá kapitola začínala úryvkem z jiných knih. Také se mi zamlouvalo, že kniha není napsána jen z pohledu Kelsey, ale i z pohledu jiných hrdinů, ať kladných či záporných, takže čtenář má možnost dívat se na věci z různých úhlů pohledu.

Svět, který Erika Johansen vytvořila, je rozhodně poutavý a zajímavý. Nejdřív jsem si myslela, že se jedná o minulost, jelikož je to tam vylíčeno skoro jako ve středověku (rytíři, království, královnina garda, způsob žití,...), ale po několika narážkách mi došlo, že příběh Tearlingu se odehrává v budoucnosti a tudíž tato kniha je dystopická. To jí podle mě přidalo na zajímavosti a opravdu jsem si přála dozvědět se, co se stalo v době před Překročením. Bohužel se mi odpověď na tuto otázku nedostalo, takže jsem zvědavá na další díly...

Příběh mě zaujal také díky hlavní hrdince. Není nádherná ani dokonalá a všichni se do ní na první pohled hned nezamilují. Je ale mimořádně statečná, laskavá, milosrdná, empatická a celkově je povahově jedinečná. K ostatním postavám - moc jsem si oblíbila Rafana, Kostěje a Javela. Kostěj je taková záhadná postava a já doufám, že se v příštích dílech bude objevovat častěji. Javel se mi líbil povahově. Bylo mi ho líto kvůli jeho minulosti a snad se mu vrátí, o co přišel. Škoda, že jsme se nedozvěděli moc o další záhadné postavě - Rudé královně.

Jediné mínus, které bych knize připsala, je zbytečné natahování příběhu, v důsledku čehož mě chvílemi nebavila. Královna Tearlingu mi jinak svým námětem připomněla sérii Skleněný trůn, ale opravdu jen málo.
Opravdu jsem zvědavá, jak se děj bude vyvíjet v dalším díle. Hlavně bych chtěla zjistit odpovědi na některé otázky: kdo je Kelsein otec, jaká je Kostějova minulost, co se stalo před Překročením, kdo je Rudá královna...

Suin
23.09.2017

Vyýborný příbeh. Něco takového se čte samo a celá série je plná překvapení, zvratů, krutosti, milostrdenstva, lásky, přátelství, lstivosti...a mohla bych pokračovat . Ke konci se mi některá rozuzlení zápletek moc nelíbila, ale to je spíš o osobitém názoru a o to víc děkuju autorce, že málo co bylo předvídatelné. Je to krásna drsnější pohádka a já si ji určitě ještě znovu přečtu, protože jednou nestačí. Dodatek na konec: Lazarusa nejde nemilovat ...

kuntova.k
29.07.2017

Po otevření jsem si myslela, že jsem se ocitla někde v půlce knihy. Prokousáním několika kapitol jsem si však dala získané informace dohromady a hle, konečně jsem to všechno pochopila. Kniha mě příjemně naladila na další díl. Kelsea mi byla velice sympatická, nejvíce se mi líbily její vnitřní rozhovory :D Úplně bezhlavě jsem se však zamilovala do Kostěje, doufám, že v dalších dílech se bude objevovat častěji.
V knížce byl nespočet hrubých chyb, že se až divím, že prošla korekturou...

vandalindakova
18.07.2017

Byla jsem celkem překvapená, jak rychle se kniha četla. Okamžitě mě vtáhla do děje. Hlavní hrdinka Kelsea mi byla po celou dobu sympatická, dále jsem si oblíbila hlavně Rafala, Palcáta. Pořád jsem čekala, kdy tam bude ten velký boom, ale asi si to autorka nechává pro další díly. Bohužel jednu hvězdu ubírám za výskyt několika chyb (až moc na můj vkus) a za zvláštní prolínání budoucnosti s minulostí. Prostě mi to dohromady moc nesedělo. Přesto plynule pokračuji druhou knihou.

Maxicek0022
14.07.2017

Kniha mě velmi zaujala. Moc jsem si oblíbila hlavní hrdinku. Je mi velmi sympatická. A vedlejší postavy hlavně Kostěje jsem si taky velmi oblíbila. Škoda že se tam Kostěj neobjevoval častěji. Jen mi pořád vrtá hlavou v jakém století nebo době se děj odehrává. Mám v tom dost zmatek. Ale doufám, že se to v dalších dílech dozvím. Moc se na to těším.

MartAn1996
10.07.2017

Kniha patří mezi mé oblíbené. A to proto, že nám nepředstavuje dokonalou královnu, která mávnutím proutku odčiní vše špatné, co napáchali její předci. Kelsea se snaží sice všechno napravit, ale ví, že to bude mít kruté následky.
Bohužel i tato kniha má své mouchy. Určité části jsou prostě neskutečně zdlouhavé. Četla jsem ji už 4x a něco prostě přeskakuju. Ovšem některé čtu několikrát dokola např. Mhurnovo vyprávění (u kterého pokaždé brečím).
V knize vyvstalo však tolik otázek, že autorka bude mít, co dělat, aby na všechny v ostatních dílech odpověděla
Jinak můžu ale stoprocentně doporučit.

Calla2002
08.06.2017

Nádherná kniha velice se mi líbila , nevím proč ale strašně jsem si zamilovala Kostěje a strašně mě mrzelo že tam nebyl častěji.....kromě toho je kniha super a těším se až si přečtu druhý díl
VELICE DOPORUČUJU!

kaca3606
29.05.2017

za mně dobrá kniha, čtivá,zajímavá, a JINÁ -jiný způsob okouzlení ,konečně :) JINÁ povaha hlavní hrdinky

AelinAshryver
29.05.2017

Knížka se mi líbila. Byla přesně to, co jsem očekávala a potřebovala. Myslím, že obálka tuto knihu skvěle vystihuje. Kniha je v něčem velmi reálně vylíčená - charakter postav, situace království... Doporučuji.

Nuray
29.01.2017

Musím říct, že jsem knížku ještě nečetla, ale zdá se mi, že je to podle anotace skoro totéž jako Skleněný trůn, ne?
Těším se :-)

klarence
24.01.2017

Musím říct, že za mne spokojenost a těším se na druhý díl

Nikoll2
29.12.2016

Příběh mne sice zaujal od prvních stránek, ale v určitých částech bych byla ráda za více akce. Hlavní postavy mi byly sympatické a stejně jako královna jsem si oblíbila Koštěje, proto mne trošku mrzelo, že se neukazoval častěji.:D

HNEDOOCKA
22.12.2016

První díl mě zaujal tak, že jsem se těšila na druhý..Ten byl ještě 100 x lepší než první, takže se těším na třetí :)

terkavelcova
18.12.2016

Tento díl je geniální ! :) ovšem druhý bylo obrovské zklamání :/

Soofi
25.09.2016

Královna Tearlingu mě zaujala od prvních stránek svým příběhem, stylem vyprávění, originální hrdinkou a působivým vylíčením světa plného krutosti, bezpráví a zkaženosti. Výborně jsou stylizované i vedlejší postavy - záhadný Kostěj, nepřekonatelný Palcát i odtažitá Andalie, stejně jako celá nepodplatitelná královnina garda, výjimečná ve světě, kde čest je téměř nadávka. Hlavní záporná postava je opravdu děsivá, sebestředná a bez kousku slitování.
Kelseina cesta k úloze tearské dědičky mě opravdu bavila, jediné, co mi zcela nesedlo, byly popisy všech možných druhů zneužívání, které byly místy až nesnesitelné.

dragonslayer
24.09.2016

Královna Tearlingu se mi vůbec nelíbila. Podle mě se všechno odehrávalo strašně rychle až tak, že jsem nestačila chápat, co se děje a také mi připadala strašně chaotická, hlavně co se týče stavění světa a vysvětlování politického systému. Vážně mě to nebralo, tak jsem jí ani nedočetla.

Barbra06
18.09.2016

Super a originální, od postav až po příběh. Moc oceňuju prolínání moderních věcí a středověku, tím je ta kniha jedinečná. Rozhodně se těším na další díl.
Teda ale ty překlepy! :D

Guepp
08.09.2016

Z příběhu jsem opravdu nadšená (přečteno za pár dní), ale těch překlepů a chyb! Snad si na ně v druhém díle dají větší pozor, nebo aspoň v dalších vydání této knihy. :-) Trochu mě i překvapilo, že se děj odehrává v jakémsi post-apokalyptickém světe, ale velmi detailně popisuje období středověku - autorka asi naznačuje, že se historie neustále opakuje. ;)

Nefi
30.08.2016

Kniha je velmi čtivá, hlavní hrdinka je konečně normální holka. co, že žánru týče, přijde mi to spíš jako nějaká postapokalyptická fantasy. Ty věci z naší doby mi tam moc nepasují. Hlavně to, že žijí de facto ve středověku, ale mají injekční stříkačky a píchají si drogy a objevují plastickou chirurgii...Jinak ale za mě super!

Schullerka
29.08.2016

Nepředpokládala jsem, že mě to bude bavit, proto mě ohromilo, jak daleko jsem byla od pravdy. Čte se to jedna radost. Ocenila jsem hlavně to, že byla kniha občas trochu drsnější a nesnažila se nepříjemné a hnusné věci nijak obejít.

Hlavní hrdinka byla super. Kelsea byla samostatná, schopná, inteligentní. Prostě si nehrála na princezničku. Také musím zmínit, že mě zaujalo to, že nebyla hezká (a to tam nebylo jen z její hlavy, ale i podle názoru ostatních). Sice zní hloupě to takhle vytyčit jako zajímavou věc, ale upřímně, skoro ve všech knihách pro mládež je hlavní hrdinka hezká i když si to o sobě nutně myslet nemusí.

Trochu mě štvalo, že se člověk v době musí zorientovat sám. Až tak nějak po půlce knihy mi došlo, kde se na časové ose ocitá Tearling. Teď už v tom guláš víceméně nemám, protože jsem už přečetla kus druhého dílu, ale stejně mohla autorka trochu naznačit v prvním díle víc, jak to vlastně je.

Každopádně z přehršle YA trilogií je pro mě tahle hodně vysoko. Zatím skvělá záležitost, teď se jdu s prominutím věnovat Tažení do Tearlingu. :)

Markéta2000
08.08.2016

Knížka byla úžasná,ačkoli jsem se trochu obávala,protože mnoho lidi psalo ze je knizka nezaujala ale me se moc libila.Vrele doporicuji a uz se nemuzu dockata az si prectu dalsi dil.☺

cecik
05.08.2016

Čekala jsem slečnu v nesnázích..což mi bylo proti srsti, ale jsem moc ráda, že jsem se tak spletla! Nemohla jsem se od příběhu odtrhnout. Konečně tu byl i příběh o ženě, která hned nepadne k nohám prvnímu krasavci, který se mihne kolem. Ale je tu menší zmatek..alespoň pro mě. Jde o to "Překročení". V knize se objevují jména a názvy, která jsou z našeho reálného světa. Což mě nesmírně mátlo a nechápala jsem souvislost, jak to souvisí s tímto příběhem, a bohužel jsem se to nedozvěděla. Tak snad v dalším díle..kterého se nemůžu dočkat :)

Efeméra
18.07.2016

Tak nevím, jestli jsem četla to samé co ostatní. Jsem tu očividně v menšině (nebo spíš jediná), komu knížka nesedla. Bylo to tak nudné a zdlouhavé, připadalo mi, že Královnu Tearlingu čtu věky! Zápletka nijak složitá a v celé knize se neustále omílá, jak je Kelsea odlišná od své matky a jak to chce všem okolo dokázat - obzvlášť na prvních sto stranách, kdy ji neustále pozorují členové Královské gardy (časem mi to připadalo snad až hloupé). Kromě toho se tam asi tisíckrát mihne zmínka, jak je chudák Kelsea ošklivá. V čem se ale autorka pravděpodobně snažila předčít samu sebe, bylo vykreslování snad všech existujících zvráceností - závislosti na drogách, alkoholismu, pedofilie, domácího násilí na dětech a ženách, zneužívání, znásilňování a poměrně otevřeně se tam (a podle mě celkem vulgárně) mluví o sexuálních praktikách. Pro mě v poslední době (nebo možná vůbec) nejhorší kniha, co jsem četla.