Královna Tearlingu

Fascinující fantasy příběh dlouho ztracené královny, její nejisté a nebezpečné cesty na trůn a přátelství i hlubších vztahů, které vznikají, když se temné nadpřirozené síly snaží zničit poslední zbytky dobrých, spravedlivých a věrných.
První vydání.

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/208649/kralovna-tearlingu-kralovna-tearlin-6vA-208649.jpg 4.3405

Královna Tearlingu (1.)

The Queen of the Tearling (2013)

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Yoli

A.K.A.R.
14. prosince

Knihy co přečteme na jeden ráz si pak někdy pamatujeme méně. Já jsem tuto knihu četla na dvě etapy a myslím, že i přes to je tato kniha svým způsobem kouzelná a fantastická. Doporučuji a velmi se těším na další díl.

MíšaS.

Příběh se mi líbil, ale byla jsem trochu zmatená z toho v jaké časové rovině se odehrává. Lidé žijí jak ve středověku, ale oblíbená kniha hlavní hrdinky je Pán prstenů. Jsem zvědavá, jestli se nějak v dalších dílech vysvětlí, co je to to "překročení".
Ale jinak jsem s knihou spokojená. Splnila, co jsem očekávala a těším se na budoucí děj.

Maria95

Kniha se mi moc líbila, hned jsem zacetla.. Libila se mi charakteristika všech hlavních postav, autorka to provedla bravurně :) avšak mám i negativní zazitky z knihy, děj je vypraven za doby krále klacka, kdy všichni jezdí na koni, bojují meči a najednou tam berou antikoncepci, mají v knihovně Pottera, Hobita..To jediné mě v této knize rusilo, jinak super fantasy.. Jsem zvědavá na další díly a co způsobí ještě Kostej

julythreemosen

Tak tato kniha mě hodně příjemně překvapila! Už opravdu dlouho se mi tetelila na poličce a už nebylo zbytí, musela jsem ji přelouskat a udělat si na ni názor. A páni! To bylo opravdu překvapení. Do knihy jsem se začetla relativně rychle, a jakmile se stalo, už mě nepustila! Ano, má docela pomalý děj, který ale relativně rychle stupňoval a já jsem si knížku opravdu hodně užila. Hlavní hrdinka mi byla sympatická, bála jsem se další knihy s touto tematikou a hlavní hrdinkou - Kelsea ale byla jiná, byla hodně nezávislá, všechny si získala svými činy a ne hezkou tvářičkou a za každé své slovo se postavila a čelila všem následkům svých činů. Zkrátka mi byla hodně sympatická a právě antipatie k hlavní hrdince je u mne většinou hlavní problém, proč se mi některé série nelíbí... Kromě pomalejšího děje mě ještě mátlo zasazení celého příběhu - časem jsem pochopila, že byť je to psáno jako klasické fantasy v nějakém smyšleném světě, doopravdy se děj odehrává v našem světě, po jakémsi Překročení, bohužel mi v takto psaném ději a ještě k tomu s prvky magie opravdu přišly přitažené za vlasy zmínky o čtečkách e-knih, bookmakeřích a Harry Potterovi. Těchto zmínek ale není až tak moc a nakonec to ději neubralo na kráse. Já jsem moc překvapená a tuhle knížku můžu skutečně doporučit všem milovníkům fantasy a silných hrdinek.

andrejci

Kniha se líbila hned z několika důvodu. Jedním z mála bylo že Kelsea věděla že je princezna a nezjistila to až v průběhu knížky. Co mi vadilo bylo že tam nebyl vysvětlen ten Přechod. To bylo celkem matoucí takže dávám 4,5 hvězdičky.

Lorej

Ohledně této fantasy knihy jsem dost nesvá.
Na jednu stranu se mi moc příběh líbil, hlavně ústřední neufňukaná hrdinka, která je milou změnou. Styl psaní a popisování byl taky bez chybičky.
Ale největším zádrhelem bylo vypravování. Některé části byly napínavé a skvěle se četli, bohužel, většina příběhu se loudá, chybí tam akce. Proto dávám o hvězdičku méně.

Klarsik3

Pro mě slušná oddychovka.. Nedělo se tam nic závratného ale bylo to celkem čtivé. Asi jen díky Kostějovi si chci přečíst další díl tak doufám že se ho tam dočkám...

MisMasSuk

Kniha se mi líbí, nemůžu se od ní odtrhnout.

Barbarita

Prijemny fantasy, popisny pasaze neunavuji, ale presto si pribeh snadno do detailu predstavite, hlavni hrdinka je fajn, nestve vas jeji rozhodovani a dokonalost, jak tomu byva v tomto zanru zvykem. Knizka se mi cetla prijemne, ale bohuzel dlouze, chybel mi tam vetsi hnaci motor, mozna vic napeti nebo zvratu, proste uplne me dej nepohltil :) Na pokracovani se ale chystam.

šneki

3,5*
Hodně mých známých si knihu vychvaluje, ale pro mě to prostě nebylo ono. Uvítala bych více hlavnějších postav kromě Kelsey.

Vencio

Relativně dobrá fantasy série. Zajímavě vykreslené charaktery některých postav, děj vcelku svižný, i když já osobně bych uvítal hlubší pohled do Kelseiných studií a přípravy na budoucí převzetí království i později vyšší vhled do samotné její politiky. Na druhou stranu budoucí královna nespadla z višně a okamžitě nezačala dělat neomylná rozhodnutí protřelého státníka. Navíc se mi vcelku zalíbila postava Arlisse (královský pokladník), která důvěryhodnost ještě vylepšila.

Nicméně se mi nelíbil závěr trilogie, který mi přišel prostě a jednoduše odfláknutý, useknutý a těžce utopistický. Další věcí, co se mi nelíbila - člen speciálních jednotek, stratég, génius a skoro superhrdina (William Tear), který několik let plánuje Překročení do nejmenších detailů, nechá nastoupit všechny lékaře na jedinou loď? Ještě podivněji to působí v kontextu, kdy se potopení Bílé lodi v knize omílá velice často (v podstatě od samého začátku až do konce) jako jedna z příčin neutěšené přítomnosti.

Překlad není špatný, až na některé z mého pohledu zbytečné anglicismy, které se příliš do tohoto žánru nehodí. Dále jsou v knize občasné překlepy, ale není jich zase přespříliš.

Celkově pro mě byl první díl velmi milým překvapením, nejlépe hodnotím právě vykreslení charakterů postav. Druhý díl si držel také dobrou laťku, zapojení dějové linky z doby před Překročení umožnilo pochopení některých aspektů současné situace a dokreslit tak vytvořený svět. Ale třetí byl bohužel zklamáním, zejména uspěchaná druhá polovina knihy a ten nešťastný závěr. Přesto 4/5 hvězdiček za sérii jako celek, i když trošku s přimhouřeným okem.

msjadepaton

Neuvěřitelné překvapení. Tahle kniha opravdu skvěle vytváří přechod mezi YA a dospělou fantasy. Hrdince je devatenáct a děj je celkem přímočarý a ubíhá stabilním tempem. Na druhou stranu není zápletka ze tří čtvrtin naředěná romantikou nebo dokonce milostným trojúhelníkem. Upřímně jsem se bála, že k tomu dojde, protože takhle jsem se spálila u Falešného polibku.
Tohle ale naštěstí není Falešný polibek. Politická stránka a snaha vyrovnat se s kulturním šokem, který Kelsea zažívá, je hlavním tahounem děje. Autorka to okořenila špetkou worldbuildingu. Tak akorát. Nic složitého, spíš načrtnuté obrysy světa, ve kterém se nacházíme a pár narážek, které se pravděpodobně rozvinou v příštích dílech. Ale stačilo to, abych se s Tearlingem sžila a záleželo mi na jeho osudu.
Kelsea sama je podle mě dost cítit snahou autorky vybalancovat ji tak, aby to nebyla úplná Mary Sue. Protože schopná je tedy značně a to spíš instinktivně než že by se to musela učit. Přesto to bylo v únosných mezích a nijak mě to nerušilo. Navíc byla Kelsea docela osobnost.
Nemůžu se dočkat až se dostanu k dalším dílům. Pokud mě budou držet přilepenou u stránek jako tenhle, tak to bude asi jedna z mých nejoblíbenějších sérií.

Shinstria

Mě osobně se knížka líbila velice. Nic jsem od ní neočekávala, tak mě nemohla ani zklamat. Vlastně mě mile překvapila. Původně jsem si díky námětů myslela, že se to bude velice podobat sérii Skleněný trůn. Ale spletla jsem se. Podobné to tomu nebylo téměř vůbec. Líbil se mi svět, postavy i příběh. Velmi se těším, až si přečtu další díl.

MayaBu

Než se pustím do třetího dílu, rozhodla jsem se znovu přečíst ty dva předchozí. Trochu jsem se bála, že se mi Královna Tearlingu napodruhé nebude už tolik líbit, ale brzo se mé obavy ukázaly jako plané.
Sice ano, některé části bych klidně vyšktla, násilí a krve je tam až až, ale na druhou stranu Kelsea je výborná hlavní postava.
Svět, ve kterém se Tearling nachází, je velmi zajímavý, a já doufám, že na všechny své zvídavé otázky ohledně jeho historie dostanu odpovědi v dalších dílech.
Jinak se mi moc líbily kapitoly z pohledu Javela, rozhodně nebyly zbytečné, jsem zvědavá, co s ním bude dál. Mou nejoblíbenější postavou (nepočítaje Kelseu) je ovšem Rafan. Hm, nebo možná Kostěj...

verulik196

Doporučuji.
Knížka mě zaujala svou čtivostí a zajímavým zpracováním. Děj rychle plyne. Hodně jsem si oblíbila vedlejší postavy - především Palcáta, Rafana a Kostěje. Doufám, že se o nich v příštích dílech dozvím víc. Zaujaly mě začátky kapitol, kde byl vždy úryvek nějaké jiné fiktivní nebo skutečně knížky. Na konci zůstalo mnoho nezodpovězených otázek, na které snad dostanu odpověď v příštím nebo posledním díle.
Abych to celkově zhodnotila, knížka by mohla být více napínavá, ale i přesto si myslím, že stojí za přečtení.

Silmarien

Malo to milión nedostatkov a nelogických vecí... ale zhltla som to skoro na jeden šup. A Kelsea s jej zmyslom pre spravodlivosť je aj napriek množstvu kravín a riadneho kopca naivity... fakt dobrá. Takže za 3* a teším sa na pokračovanie.

"Dievča, ty buď do týždňa zomrieš, alebo sa z teba stane najobávanejšia kráľovná v dejinách tohto kráľovstva. Nevidím strednú cestu."

"Nechajte kričať mňa, pani, keďže ešte nemáte poriadneho herolda. O chvíľu si získate ich plnú pozornosť."
Palcát potriasol rukami a urobil ďalšie gesto, tvár mal zvraštenú do nebezpečného úškľabku. Kelsea zašepkala: "Lazarus, ak ja som zasvätená smrti, ty by si mohol byť smrť sama."

"Barty hovorieval, že muži vedia byť ješitní pre tri veci: pivo, svojho vtáka a svoju pýchu."
"Typický Barty."
"Myslela som si, že by sa mohol mýliť v pýche."

Motívy zradcu sa analyzujú ťažko. Niekto zradí svoju krajinu pre peniaze, niekto z pomsty. Niekto to urobí, aby uspokojil pocit úplného odcudzenia sa hodnotám svojej krajiny. Niekto zradí, keď nemá na výber. Tieto dôvody sa neraz prelínajú, zrada je sotva niečo paušálne. Jeden z najznámejších zradcov v histórii Tearlingu vlastne zapredal krajinu z najzákladnejšieho dôvodu - lebo nevedel, prečo by to nemal urobiť.

"Ako sa ti páči kniha, ktorú ti dala?"
"Myslela som, že sa mi nebude páčiť. Nie sú v nej dievčatá."
Andalie odpovedala rozosmiatym hlasom, ktorý jej bol taký cudzí, že Kelsei napadlo, či nepočuje niekoho iného. "Vôbec žiadne dievčatá?"
"A ani veľkí hrdinovia. Ale je tam malý mužíček, ktorý je statočný... nie kvôli bitkám alebo bojom, ale preto, že neušiel, keď sa najviac bál."

Tenebien

Stavba světa opravdu byla taková zvláštní, ráda bych si o historii přečetla detailněji. Chápu, proč se tenhle aspekt knihy plno čtenářům nelíbil, ovšem já si celkem dokážu představit, že se něco podobného může stát.
Na druhou stranu si myslím, že kniha byla dost pomalá. I když mám politiku ve svých fantasy knížkách ráda, tady mě to až tak nebralo.
Další, co mě dost štvalo bylo neustálé opakování toho, jak je Kelsea obyčejná a nehezká. Chápem. Nevyhraje Missku, nemusím o tom číst neustále dokola. :D
Další díly si asi přečtu. Někdy. V budoucnu... (čteno v originále)

Baar

No, kde začít.
Všude se na knihu pěla chvála, tak jsem tedy nepohrdla a pustila se do ní taky. S těžkým srdcem musím říct, že horší knihu jsem asi zatím nečetla. Ona jako sama o sobě není špatná, Ikdyž vlastně je. Hlavní hrdinka, Kelsea, byla skvělá (škoda, že je její nehezký vzhled a kypřejší postava omílaná skoro na každé stránce.) Jediné, co mě trošku vadilo bylo, jak jí všechno procházelo. Kostěj? ÚŽASNÝ! Palcáta jsem si oblíbila. Díky němu to mělo takovou správnou dávku testosteronu. Co se postav týče, je kniha super, ale ten děj.. MOŽNÝ SPOILER!?
Trošku mi vadilo, že Kelsee to kralování tak jde. Sakra holka, jak ty to děláš?
Prakticky musela Palcáta prosit, když měla sen o klecích co vytvořil Thorne. Kdo tady má hlavní slovo? Královna nebo Kapitán gardistů? Celá kniha se vlekla, měla spoustu hluchých míst a vlastně jsem se za 400 stránek nic nedozvěděla. Jsem ráda, že jsem knihu přečetla, ale další díl už asi číst nebudu.

Kyta
30.09.2017

Tahle kniha mi přišla do ruky náhodou a musím říct, že jejího přečtení nelituju! Kniha má zajímavý námět, se kterým autorka pracuje, co nejlépe to jde. Nic není hned jasné a čtenář si musí počkat pár stran, nebo i celou knihu, aby získal odpovědi na některé otázky. Něco bude vysvětleno určitě až v posledním díle. Tohle mi ale nijak nevadí, aspoň to přidává na tajemnosti příběhu. Líbí se mi styl, jakým je kniha napsána, zejména způsob, jakým je členěna a to, že každá kapitola začínala úryvkem z jiných knih. Také se mi zamlouvalo, že kniha není napsána jen z pohledu Kelsey, ale i z pohledu jiných hrdinů, ať kladných či záporných, takže čtenář má možnost dívat se na věci z různých úhlů pohledu.

Svět, který Erika Johansen vytvořila, je rozhodně poutavý a zajímavý. Nejdřív jsem si myslela, že se jedná o minulost, jelikož je to tam vylíčeno skoro jako ve středověku (rytíři, království, královnina garda, způsob žití,...), ale po několika narážkách mi došlo, že příběh Tearlingu se odehrává v budoucnosti a tudíž tato kniha je dystopická. To jí podle mě přidalo na zajímavosti a opravdu jsem si přála dozvědět se, co se stalo v době před Překročením. Bohužel se mi odpověď na tuto otázku nedostalo, takže jsem zvědavá na další díly...

Příběh mě zaujal také díky hlavní hrdince. Není nádherná ani dokonalá a všichni se do ní na první pohled hned nezamilují. Je ale mimořádně statečná, laskavá, milosrdná, empatická a celkově je povahově jedinečná. K ostatním postavám - moc jsem si oblíbila Rafana, Kostěje a Javela. Kostěj je taková záhadná postava a já doufám, že se v příštích dílech bude objevovat častěji. Javel se mi líbil povahově. Bylo mi ho líto kvůli jeho minulosti a snad se mu vrátí, o co přišel. Škoda, že jsme se nedozvěděli moc o další záhadné postavě - Rudé královně.

Jediné mínus, které bych knize připsala, je zbytečné natahování příběhu, v důsledku čehož mě chvílemi nebavila. Královna Tearlingu mi jinak svým námětem připomněla sérii Skleněný trůn, ale opravdu jen málo.
Opravdu jsem zvědavá, jak se děj bude vyvíjet v dalším díle. Hlavně bych chtěla zjistit odpovědi na některé otázky: kdo je Kelsein otec, jaká je Kostějova minulost, co se stalo před Překročením, kdo je Rudá královna...

Suin
23.09.2017

Vyýborný příbeh. Něco takového se čte samo a celá série je plná překvapení, zvratů, krutosti, milostrdenstva, lásky, přátelství, lstivosti...a mohla bych pokračovat . Ke konci se mi některá rozuzlení zápletek moc nelíbila, ale to je spíš o osobitém názoru a o to víc děkuju autorce, že málo co bylo předvídatelné. Je to krásna drsnější pohádka a já si ji určitě ještě znovu přečtu, protože jednou nestačí. Dodatek na konec: Lazarusa nejde nemilovat ...

kuntova.k
29.07.2017

Po otevření jsem si myslela, že jsem se ocitla někde v půlce knihy. Prokousáním několika kapitol jsem si však dala získané informace dohromady a hle, konečně jsem to všechno pochopila. Kniha mě příjemně naladila na další díl. Kelsea mi byla velice sympatická, nejvíce se mi líbily její vnitřní rozhovory :D Úplně bezhlavě jsem se však zamilovala do Kostěje, doufám, že v dalších dílech se bude objevovat častěji.
V knížce byl nespočet hrubých chyb, že se až divím, že prošla korekturou...

vandalindakova
18.07.2017

Byla jsem celkem překvapená, jak rychle se kniha četla. Okamžitě mě vtáhla do děje. Hlavní hrdinka Kelsea mi byla po celou dobu sympatická, dále jsem si oblíbila hlavně Rafala, Palcáta. Pořád jsem čekala, kdy tam bude ten velký boom, ale asi si to autorka nechává pro další díly. Bohužel jednu hvězdu ubírám za výskyt několika chyb (až moc na můj vkus) a za zvláštní prolínání budoucnosti s minulostí. Prostě mi to dohromady moc nesedělo. Přesto plynule pokračuji druhou knihou.

Maxicek0022
14.07.2017

Kniha mě velmi zaujala. Moc jsem si oblíbila hlavní hrdinku. Je mi velmi sympatická. A vedlejší postavy hlavně Kostěje jsem si taky velmi oblíbila. Škoda že se tam Kostěj neobjevoval častěji. Jen mi pořád vrtá hlavou v jakém století nebo době se děj odehrává. Mám v tom dost zmatek. Ale doufám, že se to v dalších dílech dozvím. Moc se na to těším.

MartAn1996
10.07.2017

Kniha patří mezi mé oblíbené. A to proto, že nám nepředstavuje dokonalou královnu, která mávnutím proutku odčiní vše špatné, co napáchali její předci. Kelsea se snaží sice všechno napravit, ale ví, že to bude mít kruté následky.
Bohužel i tato kniha má své mouchy. Určité části jsou prostě neskutečně zdlouhavé. Četla jsem ji už 4x a něco prostě přeskakuju. Ovšem některé čtu několikrát dokola např. Mhurnovo vyprávění (u kterého pokaždé brečím).
V knize vyvstalo však tolik otázek, že autorka bude mít, co dělat, aby na všechny v ostatních dílech odpověděla
Jinak můžu ale stoprocentně doporučit.

Calla2002
08.06.2017

Nádherná kniha velice se mi líbila , nevím proč ale strašně jsem si zamilovala Kostěje a strašně mě mrzelo že tam nebyl častěji.....kromě toho je kniha super a těším se až si přečtu druhý díl
VELICE DOPORUČUJU!

kaca3606
29.05.2017

za mně dobrá kniha, čtivá,zajímavá, a JINÁ -jiný způsob okouzlení ,konečně :) JINÁ povaha hlavní hrdinky

AelinAshryver
29.05.2017

Knížka se mi líbila. Byla přesně to, co jsem očekávala a potřebovala. Myslím, že obálka tuto knihu skvěle vystihuje. Kniha je v něčem velmi reálně vylíčená - charakter postav, situace království... Doporučuji.

Nuray
29.01.2017

Musím říct, že jsem knížku ještě nečetla, ale zdá se mi, že je to podle anotace skoro totéž jako Skleněný trůn, ne?
Těším se :-)

klarence
24.01.2017

Musím říct, že za mne spokojenost a těším se na druhý díl

Nikoll2
29.12.2016

Příběh mne sice zaujal od prvních stránek, ale v určitých částech bych byla ráda za více akce. Hlavní postavy mi byly sympatické a stejně jako královna jsem si oblíbila Koštěje, proto mne trošku mrzelo, že se neukazoval častěji.:D