Krabice živých

Krabice živých https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15616/bmid_krabice-zivych-4d1-15616.jpg 4 204 32

Strhující román, který patří mezi nejvýznamnější díla Norberta Frýda z 50.let. Díky strastiplným zkušenostem z koncentračních táborů, autorem prožité bídě a utrpení se toto dílo vyhnulo dobovému schematismu a vychází právě z jeho osobních krutých zážitků.

adnov
27.05.2015 5 z 5

Díky této knize, náhodně najité před 20ti lety u babičky v knihovně (a vzhledem k nudě a žádným jiným knihám) jsem začala milovat čtení a dozvěděla jsem se o hrůzách koncentračních táborů. Ač jsem pak přečetla ještě spoustu knih s válečnou tematikou, na tuto nezapomenu. Vím, že jsem ji četla jedním dechem, plakala jsem u ní a uvědomila si, co znamenalo být Žid v této době. Těžko říct, jak by na mne stejný text působil dnes, ale pro me osobně je to kniha číslo jedna!

SalomeH
10.04.2015 1 z 5

Nakonec jsem se rozhodla, že knížku nebudu dočítat až do konce. Ne, že by popis toho, jaké hyeny se z lidí stávají v extrémních podmínkách byl nějak zvlášť špatný, ale prostě to bylo nudné.

SlamLenka
13.11.2014 5 z 5

Četla jsem už poměrně dost knih s touhle tématikou, ovšem tahle je opravdu čtivá, zhltla jsem ji jedním dechem! Postavy a jejich charaktery jsou tu krásně vykreslené, text je ilustrativně a místy i vtipně doplněn cizojazyčnými slovy a větami, což umocňuje smysl řečeného. ...a vzhledem k tomu, v jaké době byla kniha napsána, musí člověk autorovi odpustit i tu lehkou politickou agitku a vyzdvihnutí odvahy našich soudruhů. =)

pajatp
06.08.2014 4 z 5

knihu jsem měla přečtenou během pár dní ... knihy s touto tématikou čtu ráda a ani tato nezklamala... pohled na to, jak pobyt v koncetračním táboře dokáže zamávat s psychikou, co někteří dokáží pro přežití udělat

Mišulenka
20.11.2013 4 z 5

Frýdova Krabice živých je prostě klasika a jako ke klasice jsem k ní i přistupovala. Neumí popisovat tak dobře jako Styron, není tak naturalistický jako Remarque, nedokáže děj rozeběhnout jako Sapkowski, ale... něco na ní přeci je. Jedná se o táhlý zimní příběh v koncentráku, mašinerii na levnou pracovní sílu, která se pozvolna mění v lazaret. Mění se lidi, mění se vedení, mění se postoje, mění se přístup a priority. Zajímavá sonda do lidských duší, které se na pokraji sil válí v blátě ponížení...
Rozhodně nelituji, že jsem si knihu koupila a přečetla, ale podruhé už po ní asi jen tak nesáhnu...

Lady Dracula
18.06.2013 4 z 5

Je to chvilka, co jsem dočetla tuto knihu a na rtech mi zůstala hořká pachuť. Což o to, Frýd má úžasnou slovní zásobu, hraje si, mazlí se a laská slova, ale nějak...Příběh je zajímavý, obyčejný, jako lidská život sám, ale přesto....stále jsem vyhlížela konec a když přišel, divila jsem se.
Kniha působivá tématem, slovní zásobou, ale jako celek mě do kolen nedostala.

antonio13
13.01.2013 4 z 5

Jedna z prvních knih o tématice koncentračního tábora kterou jsem kdysi dávno přečetl.
Co mi utkvělo a co vlastně bylo ve všech táborech...pokud jste tedy nešli na smrt hned bylo číslo, kterým jste se stal.
Co bylo stěžejní v této knize bylo právě číslo na kartotéčním štítku a podle toho kde jste byl uložen tak jste žil nebo ne.
Knihu doporučuji přečíst, i když na téma koncentračních táborů bylo napsáno více knih i lepších či obsáhlejších.

oolinkaa
23.07.2012 3 z 5

Bohužel nedočteno. Ale zkusím se k tomu někdy vrátit a zdolat to. Úseky byli dosti nudné, a to čtenáře odradí. Jinak ale asi super téma ( teda jen jako čtivé, příběh je katastrofální, asi jako celá 2.svět. válka.)

Ellis
13.03.2012 4 z 5

No já nevím, ale strhující pro mě ta knížka nebyla, právě naopak, dějově to bylo trochu roztahanější. K dočtení jsem se asi od poloviny musela nutit. Ze začátku mi také dost vadilo, že někdy jsou požívány u hrdinů jména, jindy přezdívka a jindy zase ty německé tituly - v těch se nevyznám, takže mě to dost mátlo, kdo vlastně co řekl. Knih o koncentračních táborech jsem už několik přečetla a byly rozhodně lépe psané a některé i drsnější. Ne vždy je známý autor zárukou výborně napsaného příběhu, kolikrát je čtivější a lepší někdo, kdo napsal jen jednu knihu. Např. takový Lustig se čte strašně špatně...Ale to jsou samozřejmě moje subjektivní dojmy.
Jinak jsem ráda, že jsem knihu dočetla.

WEIL
16.10.2011

Jeden z vrcholů autorovi tvorby. S odstupem v nich zpracovává své zážitky z Terezína, Osvětimi a Dachau.

Márinka
07.01.2011 5 z 5

Kdysi to byla moje první "válečná" kniha. Hodně dlouho jsem pak nemohla nic takového číst. Dobře napsán otřesný příběh ...

Pavelpi
07.01.2011 5 z 5

Pěkně drsná kniha.Když si člověk uvědomí,co tam s lidmi vyváděli,nedivím se,že to pak dozorcům a kápům vrátili.