Kouzelná skříňka pro Gwendy

Kouzelná skříňka pro Gwendy https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/388594/bmid_kouzelna-skrinka-pro-gwendy-cDY-388594.png 4 531 131

Kouzelná skříňka série

Kouzelná skříňka pro Gwendy je dalším Kingovým dílem situovaným do fiktivního maineského městečka Castle Rock. Tentokrát se však, na rozdíl od těch ostatních, jedná o poměrně krátkou novelu, napsanou navíc ve spolupráci s Richardem Chizmarem. Na začátku příběhu je Gwendy 12 let. Je to bystrá holčička, která má problémy s nadváhou, s nimiž se dokáže svou vůlí a kázní vypořádat. Jednoho dne ji v parku osloví záhadný černě oděný muž, který jí z neznámých důvodů dá jedinečný a nebezpečný dárek – kouzelnou skříňku s páčkami a různobarevnými tlačítky. Stisknutím páček skříňka vydává buď vzácné stříbrné dolary, nebo nesmírně chutné čokoládičky. Barevná tlačítka jsou destruktivní a symbolizují jednotlivé světadíly, jejichž případné zničení je teď plně v moci Gwendy. Ta postupně začíná chápat, jakou s dárkem převzala zodpovědnost...... celý text

Literatura světová Horory Novely
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Gwendy's Button Box , 2017

BernardBlack
08.12.2020 2 z 5

King měl jedno ze svých "osvícení" a tak rozepsal myšlenku (už jednou výborně zpracovanou) a přenechal ji dál...
Chizmar, z ní bohužel téměř nic nevytěžil a odevzdal slaboučkou povrchní moralitku, která mezi mistrovské "Nezbytné věci" v mé knihovně nikdy patřit nebude:)

majc
29.11.2020 5 z 5

Tuhle knížku jsem sfoukla ve vlaku během asi dvou hodinek a pak jsem po zbytek cesty přemýšlela, co bych na místě Gwendy asi udělala já. Odolala bych skříňce a tlačítkům, nebo ne? Nepřemohla by mě zvědavost? Těžko říct. Knížka se mi líbila, byla taková lehká a svěží, čtivá.
Trochu jsem se lekla, že jsem koupila nějakou knihu pro děti, když jsem nalistovala první stránky a všimla si velikosti písmen. :D Ale podle závěrečných scén mi docvakávalo, že to asi úplně pohádka není.

Romčuška
17.11.2020 3 z 5

Trošku zklamala.. viděla bych to spíš jako povídku než samostatnou knihu.. Nebyl to úplně King.. Když srovnám podobný příběh ku příkladu Holčička, která měla ráda Toma Gordona, zde bylo mnohonásobně víc napětí a lepší vizuální fantazie, než u Gwendy...

jarynek
30.10.2020 3 z 5

Těžko říci, kdo se jak z obou spisovatelů na tvorbě knihy podílel a proč vůbec pro takto krátkou novelu bylo potřeba dvou hlav. Asi většina ze čtenářů to bere jako Kingovu knihu a s jeho dílem je příběh srovnáván. Nejinak činím i já:). Kingovy povídky mám moc rád. Na malém prostoru dokáže vyprávět příběh, který čtenáře rychle vtáhne do děje, má atmosféru, spád, napětí a především nápad, a nakonec to dokáže i vygradovat a ukončit. Tedy většinou mají jeho povídky tyto ingredience. Tady mne vyprávění rychle vtáhlo do děje, mělo to nápad, ale ten byl hodně nevyužitý (resp. skříňka byla málo využívána, peníze ze skříňky vlastně nehrály ve vyprávění skoro žádnou roli a ty tlačítka nakonec také, takže se v ději pracovalo jen s čokoládičkami) a ten konec byl takový rychlý, na Kinga příliš výchovný, bez gradace. Čtivé to je, ale těžko bych se k tomu někdy vracel.

smudlajs
09.10.2020 4 z 5

Moc hezká pohádka, velice příjemné čtení s nutkáním zjistit jak to bude dál. Kinga jsem v ní poznávala jen v určitých situacích, ale neřekla bych, že to bylo na škodu. Za mě rozhodně příjemná oddechovka. :)

Yummymoon
04.10.2020 3 z 5

Moc hezky psaný, čte se to úplně samo a má to krásnou atmosféru. Nicméně to ve mně téměř nic nezanechalo. Celej příběh je psanej dost zkratkovitě (což je ve formátu novely pochopitelný) a člověk tak má jenom malou šanci se sžít s nějakou postavou, která není Gwendy. Richard Farris samozřejmě suprový propojení s Kingovým multiversem, nicméně samotnej bohužel ten prázdnej pocit moc nezaplňuje. Podobně to vidím s myšlenkou celýho příběhu, která je moc hezká, ale v tomhle formátu dle mýho drasticky nevyužitá - resp. přeužitá. Dovedu si představit, že ve formě kratší povídky by to fungovalo mnohem líp na formě symboliky a naopak na poli románopisectví by se lore kolem "skříňky" dal mnohem líp rozpracovat. V tomhle výsledku to je ale zůstalo tak na půli cesty, což mě zamrzelo. I tak ale hezký tři hvězdičky, protože Gwendy byla fajn, atmosféra taky a člověka přecejenom zajímá, jak se to celý vyvrbí. (Pozn. čteno v originále.)

MichalHoráček
16.09.2020 4 z 5

(SPOILER) Příjemné čtení, sice hodně krátké, ale zajímavé.
Čekal jsem i nějaké to "zneužití tlačítka" a trochu tý katastrofy, ale hrdinka byla odvážná a uvědomělá!

MamaKnihomolka
06.09.2020 4 z 5

Další dílo mého oblíbeného autora, tentokrát ve spolupráci s Richardem Chizmarem. Musím říct, že obálka je hoooodně povedená. Nečekala jsem, že knihu budou doplňovat obrázky. Bylo to příjemné rozptýlení.
Budu nejspíš zase opakovat, ale King je prostě vypravěč s velkým "V". Jako je často zmiňováno, píše doslova filmově. Člověk si příběh v hlavě přehrává jako film, což se mi znovu potvrdilo.
I když je to novela tenoučká má v sobě všechno co má šestiset stránkový román. Při čtení jsem měla uvnitř sebe zvláštní pocit, který nedokážu popsat. Tajemné, záhadné a nechá ve vás hlubokou rýhu. Ke konci jsem možná čekala trochu větší zvrat a vysvětlení. Mnohokrát jsem se při čtení zamyslela a říkala si, kdyby....

Shaxx
06.08.2020 4 z 5

Kouzelná jednohubka :)
Je to hezky jednoduché, obsahově je to taková delší povídka... děj je hladký a plynulý a vcelku jednoduchý.. a přesto se za tou jednoduchostí skrývá něco víc. Po přečtení se nejde nezamyslet - co byste v téhle situaci dělali vy? Měli byste tak pevnou vůli ohledně červeného tlačítka? Nepředstavovali jste si kdysi, jaké by to bylo super mít nějaké podobné udělátko? Já teda jo, konkrétně mačkátko na zastavení času :D

Johana
28.07.2020 5 z 5

Takové drobné, milé, lahůdkové počteníčko. Povídka pro mne nějak rezonovala s Nezbytnými věcmi, což je má asi nejoblíbenější Kingovka. No a spoiler (drobný): autoři možná vyhráli sázku o to, zda jde napsat úspěšnou povídku na námět, "jak zhubnout pravidelným pojídáním čokolády"!

Jančislava
27.07.2020 5 z 5

Krásná povídka. Četla se sama, napsaná lehce a zároveň velmi poutavě. Ma kouzlo, které je součástí celého příběhu.

Adhara
06.07.2020 2 z 5

(SPOILER) Pozor, spojlery.
Pripadalo mi to skôr ako ukážka z knihy než ako kniha. Čakala som, že dej sa bude rozvíjať takým tým tradičným kingovským spôsobom, že skrinka bude nad Gwendy získavať čoraz väčšiu moc, že dôjde na použitie viacerých tlačidiel... a ono nič. Utne sa to vo chvíli, keď sa príbeh práve začne rozbiehať. To ma teda poriadne sklamalo. Niežeby ma bolo potešilo, keby to skončilo klasickým kingovským klišé o magických predmetoch ako boli Tommyknockeři či Nezbytné věci, ale taký urýchlený a poriadnou drámou nezaslúžený happyend ma teší ešte menej. A ruku toho druhého autora teda necítim v texte vôbec.

Set123
01.07.2020

Ale jó, tohle by šlo.

Celkem jsem očekával, že tato kniha bude trošičku jinde, nežli vše co jsem doposud od pana Kinga četl. A ano, je to jiné. Samozřejmě za to může spolupráce.

Je to takové pohádkové, kouzelné, ale zároveň to poskytuje materiál k úvahám. Neříkám ani toliko k hlubokým filosofickým úvahám, ale člověk se prostě zamyslí nad svým charakterem. A to je opravdu zajímavé. Vezměte situaci vyhnanou do naprostého absurdna, dosaďte sebe sama do rozhodčí role a hle, ta otázka: „Mám já dost silnou vůli?“, potažmo: „A když už jsem v tom, jsem já vlastně dobrý člověk, udělal bych to, či ono?“, je naprosto nevyhnutelná.

Jedná se o kraťoučkou novelku, opravdový charakter v ní mají jenom dvě postavy. První je Gwendy, vlastně celkem sympatické děvče, které má mnohem silnější vůli nežli já, tím jsem si jist.

Vedle ní je tu postava, která nás provázela celou dobu, kniha s ní však obsahuje jenom dva dialogy. A kdo je to? Richard Farris. Náš starý známý a co se mě týká celkem i oblíbený muž v černém. Jeho role zde je vlastně… no já upřímně nevím. Kladná? Ne, to ne. Záporná? To určitě také ne. Ale morálně pochybná je určitě. Nic proti tomu samozřejmě. Já ho mám rád.

Je to opravdu taková pohádka, krásně čtivá a jednoduše napsaná – nejsem si však jist, zda bych ji chtěl číst dítěti. Konec je vlastně – a to jsem opravdu nečekal – velice šťastný.

Nebudu to protahovat, mně se to zkrátka líbilo a jsem rád, že jsem si tuto oddechovku přečetl. Všem doporučuji, je to kniha celkem levná a přečtete ji za dvě, tři hodinky.

cube6
22.06.2020 3 z 5

Taková mysteriózní pohádka pro odrostlejší. Znalcům Kingovek neunikne propojenost s Temnou věží (Muž v černém) nebo drobný odkaz na román Mrtvá zóna. Kniha obsahuje pěkné ilustrace a má i moc hezkou obálku, ale jinak je to spíš taková průměrná jednohubka.

Hodnocení: 6/10

PT_
15.06.2020 4 z 5

Krásně napsaná knížka. Přečíst se dá za jedno odpoledne a to velice svižným tempem. Příběh knížky je velice jednoduchý a hezky odsýpá. Každý si v této knize může může najít svou vlastní myšlenku.

Triplex
12.06.2020 5 z 5

Krásná pohádka. Osobně bych ocenila, kdyby byla spíše součástí pohádkové sbírky, než samostatně. Takhle ji dospělý přelouská během jednoho odpoledne. Pro děti mi naopak nepřijde příliš pohádková.

rarášek
16.05.2020 5 z 5

Na knihu jsem narazila při praxi, když jsem zařazovala knihy do polic a vyžádala si moji pozornost. Příběh knihy sleduje příběh Gwendy, která od tajemného muže získá skříňku, která jí, podle jeho slov patří a ona se o ni musí starat, protože nikdo jiný to nezvládne. Gwendy dospívá, má ze skříňky čím dál větší strach a víc si uvědomuje svoji zodpovědnost vůči ní. Díky krátkým kapitolám a napětí mě kniha do sebe vtáhla a já ji měla na jeden zátah přečtenou. Kniha je také doplněná o úžasné ilustrace, které skvěle doplňovaly příběh (a přísahala bych, že jsem v jedné z nich viděla Annabelle, tu skutečnou, hadrovou panenku :D). Myslím, že někdo už tady označil tento příběh za mysteriózní pohádku a já souhlasím, přesně tohle označení k této knize sedí. :)

danny_21
22.03.2020 3 z 5

Tak nějak to vypadá, že Steve hodil do placu výborný nápad a nechal kolegu proslavit se, no kupodivu to nedopadlo to vyloženě špatně, ale žádnou díru do světa tahle krátká novelka neudělá. Postavy nedotažené a jejich potenciál nevyužitý, když se představuje tajemný pán s iniciály R. F., zadoufal jsem, že by v tom příběhu mohl mít výrazně namočené démonické prsty … ( no sami asi víte kdo ), tajemná skříňka se všemi těmi nepoužívanými ovládacími prvky a tak nějak si to ten příběh šine na komorní vlně až do konce až vyšumí - 60 %

Anna 13
14.03.2020 5 z 5

Kouzelné čtení na jedno odpoledne...
Neskutečně čtivá a poutavá knížečka, taková pohádka pro dospělé.

Příběh ve mně vzbouzel nostalgické pocity, vzpomínky na dětství...

Gwendy je úžasná postava se silnou vůlí, taková inspirativní bytost, která se na 150 stranách promění z malé roztomilé dívenky v dospělou ženu. Její cesta dospíváním vás bude bavit a dojímat... Já se nemohla odtrhnout. Nápad s kouzelnou skříňkou mě totálně nadchl.

Vážně tleskám.
Četbu jsem si užívala plnými doušky, její kouzlo ve mně bude ještě dlouho doznívat.

Doporučuji i těm, co nemusí horory, neboť tohle není horor, ale vážně strašně moc krásný příběh prodchnutý tajemným nadpřirozenem.

Možná se ke knize v daleké budoucnosti vrátím. Ráda... Chci ještě jednou vybíhat Sebevražedné schodiště, prsty hladit tu výjimečnou skříňku a vychutnávat si ty nejlepší čokoládičky na světě...

Nejde se nezamilovat...

Alilia
25.02.2020 4 z 5

Zajímavý, ktarky příběh o moci a silné vůli.
Trochu jiná Kingovka????

povídky zodpovědnost rozhodování nadváha puberta novely fantasy

Autoři knihy

Richard T. Chizmar