Kouzelná skříňka pro Gwendy

Kouzelná skříňka pro Gwendy https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/388594/bmid_kouzelna-skrinka-pro-gwendy-cDY-388594.png 4 531 131

Kouzelná skříňka série

Kouzelná skříňka pro Gwendy je dalším Kingovým dílem situovaným do fiktivního maineského městečka Castle Rock. Tentokrát se však, na rozdíl od těch ostatních, jedná o poměrně krátkou novelu, napsanou navíc ve spolupráci s Richardem Chizmarem. Na začátku příběhu je Gwendy 12 let. Je to bystrá holčička, která má problémy s nadváhou, s nimiž se dokáže svou vůlí a kázní vypořádat. Jednoho dne ji v parku osloví záhadný černě oděný muž, který jí z neznámých důvodů dá jedinečný a nebezpečný dárek – kouzelnou skříňku s páčkami a různobarevnými tlačítky. Stisknutím páček skříňka vydává buď vzácné stříbrné dolary, nebo nesmírně chutné čokoládičky. Barevná tlačítka jsou destruktivní a symbolizují jednotlivé světadíly, jejichž případné zničení je teď plně v moci Gwendy. Ta postupně začíná chápat, jakou s dárkem převzala zodpovědnost...... celý text

Literatura světová Horory Novely
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Gwendy's Button Box , 2017

Lenka.Vílka
27.12.2018 5 z 5

("Is this the way it's gotta be? Ignite the fire inside of me, Embrace the life of tragedy, A tide of war and broken dreams" ... Torn In Two - Breaking Benjamin)

Mamka: Tvůj brácha měl narozeniny. Co mu třeba koupit Počátek od Browna?
Já: Jo, to určitě nečetl. Tak já mu koupím nějakého Kinga.
Mamka: Tak to všechno kup najednou.
Já: Jasně.
(Koupit knihu a alkohol je jiné. S flaškou se s vámi možná někdo rozdělí. Knihu možná nakonec ani nedáte, protože si ji chcete nechat pro sebe. Sakra!)

Nevím, zda je to tím, že jsem nedávno (pár dnů zpět) četla Černočernou tmu, ale tenhle příběh mi strašně připomněl podstatou Prodlužování času. Ale mnohem mnohem lepší variantu. (A teď si všichni Kingofilové říkají: "To je vemeno! Vždyť jasné, je to King, tak co čeká?" Jsem King nováček, sorry.) Protože tady bylo přesně to, co mi tam chybělo. Myšlenky a pochybnosti Gwendy. Takže za mě jednoznačně pecka. A nebudu lhát. Dobrý tah na vydání před Vánoci. Vždyť je to jenom povídka! A sama samotinka v celé knize! Ale ta obálka je nádherná. Včetně celého vnitřního provedení a kreseb. Už jenom kvůli tomu to budete chtít mít ve své sbírce.

hs777
23.12.2018 5 z 5

Lahůdkový bonbónek pana Kinga, který mi zpříjemnil předvánoční večer.

smazenaryba
23.12.2018 2 z 5

Vezmite si niektorý niekoľko sto stranový Kingov román, ponechajte základnú zápletku, kostru príbehu, no vyškrtajte väčšinu postáv a vedľajších príbehových liniek. Z päťsto strán sa dostanete na nejakých 100-150. Voilá, máte pred sebou Gwendynu zázračnú skrinku. Nieje vôbec prekvapujúce, že kniha absolútne postráda hĺbku, pútavosť a údernosť napríklad takých Nezbytných věcí. Sila Kingových bichlí vždy stála na prepracovaných postavách a ich prepletených osudoch. Nadprirozený prvok je často krát len akýmsi katalyzátorom. King vie písať aj fantastické krátke príbehy, no toto nieje poviedka, toto je osekaný román.

Nečíta sa to zle. No ak vám kniha niečím utkvie v hlave, tak to nebude tým čím je, ale čím mohla byť.

Pampalini
21.12.2018 4 z 5

Miniatura na téma, co by udělal člověk, kdyby mohl stlačit určité tlačítko... a třeba vymazat kus světa. Gwendy je naštěstí charakter. Pan King patří k zatvrzelým protivníkem jistého Donalda T., který je známý tím, že se rád pohrává se svím... tlačítkem.

anishta
21.12.2018 4 z 5

Asi jsem očekávala trošku více, ale každopádně to byla příjemná povídka na dopoledne. Možná mi chybělo trochu více toho hororu a možná i nějaký velký přešlap od Gwendy, ale jo supr.

Boboking
18.12.2018 4 z 5

Je to King, je to spíše novela, jediné, proč jsem tomu nedal 5*, čekal bych dramatičtější a ponurejší závěr. Souhlasím tedy spíše s některými názory, že je to takové mistrovo young adults. Zpočátku jsem v tom viděl trochu variaci na Carrie, ale ta je skutečně ponurá a depresivní. Zde tomu tak není.

pista53
11.12.2018 4 z 5

Silný příběh mistra napětí tentokrát pro dospívající čtenáře. Zvědavost mi nedala a přečetla jsem si ji. Sledovat osobní příběh zprvu 13ti leté holčiny, která dostane od neznámého cizince takový dar-nedar bylo dechberoucí. Zpočátku zázrak, poté prokletí. Je to příběh o houževnatosti a zodpovědnosti. Myslím, že slušná výbava pro adolescentní čtenáře. Takže holkám, které nebaví "limonádové" čtení vřele doporučuji. A vlastně i těm ostatním....

klaraj093
28.11.2018 5 z 5

Tohle bylo prima čtení. Jakožto milovník Kinga za mě pět hvězd, dvě hodinky čtení, pěkný příběh, taková oddechovka mezi ostatními knihami. A rozhodně mi nevadilo málo stránek, naopak jsem uvítala jak se takový super napínavý děj vcucne do tak málo stran.

DennisMoore
25.11.2018 5 z 5

Při čtení jsem si pořád říkal, že otázky přibývají, ale konec se rychle blíží, a že bude zázrak, když se vše podaří vysvětlit nebo zařídit tak, aby se vysvětlovat nemuselo. No a ten zázrak se stal. Kingaznalý čtenář se tady bude cítit jako na návštěvě u dobrého přítele a bude si užívat celý děj i různé nenápadné drobnosti v něm, jako například úvodní seznámení ve stylu To. A myšlenku to má krásnou.

petrarka72
24.11.2018 4 z 5

Klasická kingovská variace na téma "mít nebo být", zkřížená s pre-katastrofickým scénářem (opak postkatastrofického, aby bylo jasno). Spíše nostalgická než ostrá záležitost, jednotlivé motivy čtenář Kinga zná (něco z Nezbytných věcí, něco z Černočerné tmy), metoda částečně převzata z Mrtvé zóny. Prostě - příjemné čtení na dvě hodinky, vyvolávající lehké mrazení, nikoli drásavou hrůzu.

iveta3689
24.11.2018 5 z 5

Zkoncentrovat takto silný příběh do pár stránek, to je vážně dílo hodné Mistra. Zní to pateticky, ale tato knížka si své hodnocení zaslouží. Zabere hodinku, ale nedá se od ní odtrhnout a hodně se o ní přemýšlí.

povídky zodpovědnost rozhodování nadváha puberta novely fantasy

Autoři knihy

Richard T. Chizmar