Poslední úkol pro Gwendy

Poslední úkol pro Gwendy https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/498187/bmid_posledni-ukol-pro-gwendy-RTX-498187.png 4 126 32

Kouzelná skříňka série

< 3. díl

Když bylo Gwendy Petersonové dvanáct let, dal jí cizinec jménem Richard Farris do úschovy tajemnou skříňku. Nabízela pamlsky a staré mince, ale byla také nebezpečná. Stisknutí kteréhokoliv ze sedmi barevných tlačítek přinášelo smrt a zkázu. O několik let později skříňka znovu vstoupila do jejího života. Jako úspěšná spisovatelka a vycházející politická hvězda byla Gwendy opět nucena vypořádat se s pokušením, které představovala – úžasný pocit pohody vyvážený děsivě temným nutkáním vyvolat katastrofu. Ve třetí, závěrečné knize bojuje Gwendy Petersonová, nyní senátorka Spojených států, s ranými příznaky Alzheimerovy choroby, které se snaží tajit. Ale čeká ji mnohem náročnější úkol, tajná mise, aby zachránila svět.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Gwendy's Final Task , 2022

n.ezn.amy
07.02.2023 4 z 5

Tak nám Gwendy zestárla a došla na konec své cesty splnit ten nejtěžší a nejdůležitější úkol. To, že jí její osud zavál až do vesmíru pro mě bylo obrovské překvapení. Zpočátku pro mě byl děj hodně těžkopádný a musel jsem se do knihy opravdu nutit, opravdu mě nebaví neustálé vychvalování demokratických senátorů a dělání hlupáků z republikánů, ale závěr byl (jako vždy u Stephena Kinga) opravdu strhující. Moc se mi líbil návrat jak do Castle Rocku, tak hlavně do Derry, letmé připomenutí klauna Pennywise, návrat ničemných mužů ve žlutém kabátě a v neposlední řadě Temnou věž. Na Kingových románech mě obrovsky baví to, že dokáže do svých knih zakomponovat svá minulá díla a má to vždy logiku a smysl. Sice bych tuhle knihu nenazval tím nejlepším co King napsal, ovšem pořád je to zatraceně dobrý román a celkově trilogie stojí za přečtení.

evickakyticka
31.01.2023 3 z 5

Škoda, že mě příběh začal bavit až v poslední třetině knihy. Do té doby jakoby se nic nedělo... Že bude poslední díl zasazen do vesmíru, mě moc nenadchlo. Ale nakonec to mělo svůj důvod. Líbilo se mi propojení s Temnou věží i zmínka o To. Závěr byl super, ten to celé zachránil.

MM_Master
24.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Tretia kniha zo série o Gwendy Petersonovej nesie názov "Posledná úloha pre Gwendy". Gwendy Petersonová má šesťdesiat štyri rokov a je z nej nechutne slniečkárska senátorka. Je úspešná a šťastná. Náhle jej však do života znova vkĺzne Richard Farris s jeho magickou skrinkou. Je potrebné ju navždy dostať z dosahu ničomných mužov v žltých plášťoch (Tahhenov), pretože oni chcú využiť jej moc na strhnutie Veže a zničenie všetkých svetov. Musí zabrániť pádu Veže a následnému nástupu vlády Discordie. To je posledná a najdôležitejšia úloha pre Gwendy.

LucyEcstasy
28.12.2022

Poslední úkol pro Gwendy - Stephen King & Richard Chizmar (série Kouzelná skříňka - 3.díl)

Seznámili jsme se s Gwendy když byla malou holčičkou. Propluli jsme s ní jejím dospíváním. V této knize je Gwendy postarší dámou. Opět se tu objeví ona záhadná skříňka s tlačítky a páčkami. Tentokrát je pro Gwendy nachystaná nebezpečná mise, kde jde o všechno. Podaří se Gwendy zachránit svět?

Z této knihy mám rozporuplné pocity.

Stephen King a Richard Chizmar nám opět dokazují, že jsou skvělý tým, který umí napsat poutavou knihu. V porovnání se zbytkem série, je ale tato kniha nejslabší. Je to čistě můj subjektivní názor, ale já se prostě zamilovala do prvního dílu.

Četla se opravdu rychle a příběh je obohacen o prvky sci-fi. Kniha nás zavede dokonce i do vesmíru a popisy autorů vám dodají pocit, že jste sami astronautem. Dále si autoři pohrávají s aktuálními tématy (chvíli jsem se bála, že mne odradí téma koronaviru), ale i s nápady blízké budoucnosti. Vše dohromady funguje.

Navíc přebal se opět graficky vyvedl.

S čím se ale nedokážu smířit je, že prostě naše malá Gwendy vyrostla. Pro mne je to stále to malé děvčátko a ne pomalu důchodkyně. Stále je ale bystrá, sečtělá a velmi empatická žena. Oceňuji, jak si S. King a R. Chizmar prohráli s jejím osudem a s jakou grácií jsme se mohli s Gwendy rozloučit - tato kniha je totiž závěrečným dílem.

Ve finále věřím, že tato série má potencionál a mohu ji vřele doporučit.

Hodnotím 4/5⭐️

Četli jste tuto sérii? Chystáte se na ni?

Johny van M.
25.12.2022 4 z 5

Závěrečný a rozhodně nejzajímavější díl (vesmír a asi největší propojení s Temnou věží), zároveň už je to ale dost zdlouhavý. To finále ale bylo silný.....

DennisMoore
17.12.2022 4 z 5

To nejslabší nakonec, řekl bych. Kdyby to celé nebylo tak moc propojené s Věží, byl bych možná i trochu otrávený, protože třetí Gwendyin příběh se Richardu Chizmarovi už tolik nepovedl, působil na mě kapku nevěrohodně a plytce. Zachránil ho Kingův vklad, respektive možná ne přímo Kingův, ale ty Kingovy nápady, které už se osvědčily v jiných knihách (a jiných světech) a se kterými si mohl Chizmar dle libosti pohrát. Takže ano, trilogii se podařilo uzavřít dobře, ale čekal jsem něco lepšího, pánové se klidně mohli - doslova - držet při zemi.

Svatoslav
23.11.2022 2 z 5

Tak už i na Kinga s Gwendy došlo a přeskočili onoho pověstného žraloka.

Terva
13.11.2022 4 z 5

„Ať už jste jakkoliv opatrní
a vaše úmysly jsou sebelepší,
skříňka s knoflíky
si vždycky vybere svou daň.“
„V krvi.“

Třetí kniha v sérii Gwendy už skoro vypadá jako kniha. Dvě předešlé, zvláště ta první, to byly jen šikovně natištěné povídky v rouše knižním. A ani z třetí knihopovídkou mě vydavatelé nepřesvědčili, že se jedná o knihu. Velké okraje nahoře, dole i po stranách, velké mezery mezi kapitolama a v neposlední řadě i volená, větší, forma tisknutého písma – to všechno s povídkou dokáže „velkoformátové“ divy.

Malá ochutnávka:
Druhá od konce jde žena s dlouhými, teď již šedivými vlasy svázanými do culíku ukrytého z větší části pod vysokým límcem přetlakového skafandru. Tvář má hladkou a stále krásnou, i když se jí kolem očí a v koutcích úst už objevují jemné vrásky. Jmenuje se Gwendy Petersonová, její čtyřiašedesát a za necelou hodinu se stane první úřadující americkou senátorkou, která vzlétne v raketě k nové vesmírné stanici....

Ale je to přece King, Pan King a to prostě Kingofilové musí mít. A tak jsem zas tak moc neremcal a povídku si koupil. Chtě, nechtě, jsem si při tom vzpomněl na jednu filmovou řadu. První film se jmenoval „Machette“, druhý film „Machette se vrací“ a třetí, ten se měl jmenovat „Machette ve vesmíru“, ale k jeho realizaci ani nedošlo pro neúspěch prvních dvou filmů. Naší „Gwendy“ to vyšlo a odletěla do vesmíru...jupí. Jenže, zas tak velká sláva to nebyla. Ale, je to opravdu nejlepší příběh z těch tří povídek.

Citát: To je na stavu beztíže hezké – nikdo tě neslyší přicházet.

V této knize je pár maličkostí, které dokáží pobavit. První bude spíše to záporné „pobavení“. Gwendy si s sebou do raketoplánu nemůže vzít mobilní telefon, protože, prý, ve vesmíru nebude signál. Ale na druhou stranu tam „ve vesmíru“ vesele posílají a dostávají e-maily.
Za druhé, z té positivní stránky, mě tam zaujal jeden člen posádky. Jmenuje se Boris a je to opravdu borec. Ve filmové verzi by tento tvor opravdu zazářil. A ano, Boris není člověk. Za své představení ode mě dostává čtyři žluté Hetešovo motýlky …. k jídlu.
( Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ )

Citát: Hluboký vesmír si přece jen obtížně spletete s autobusovým nádražím v Castle Rocku.

Lenka.Vílka
05.11.2022 5 z 5

Takže, máme před sebou poslední díl série o Gwendy. Jak to dopadlo?

Musím říct, že jsem se opět příjemně ztratila v tomhle krásném příběhu, a byla jsem za to ráda. Protože nakonec je to vlastně kronika jednoho života. A jak často tohle člověk dostane, že? Na začátku se setkáváme s Gwendy, už starší paní, která se chystá odletět do vesmíru s tajemným kufříkem, o kterém se poměrně brzy dozvíme, že je to naše stará známá skříňka...

("Asi nemám na vybranou, co?" ... "Ze všech lidí právě ty, Gwendy Patersonová, bys měla vědět, že máš vždycky na vybranou.")

Jenže od druhého dílu uteklo spousta vody. A je třeba nám říct dost věcí. Proto je vyprávění rozděleno do dvou linek. Co se dělo předtím, co nás dostalo do situace, že letíme s Gwendy do vesmíru. A ve druhé, co se děje ve vesmíru a co je poslední úkol pro Gwendy. Nechci nijak zlehčovat to, co se jí děje, ale díky tomu je vyprávění v přítomnosti (rok 2026) dost napínavé a hezky se s tím pracuje i dál v ději. Navíc, díky tomu jsem se mohla s novýma postavama mohla seznámit trochu jinak, než to bývá...no, normálně. Protože je kvůli tomu zvolená trochu jiná forma.

("Lidi nepotřebují skříňku s tlačítky, aby dělali hrozný věci. V lidském vědomí je spousta zla.")

Celý tenhle příběh byl strašně napínavý a určitých momentech hodně epický. Navíc je to celý dojemný a ten konec, to už byl poslední hřebíček do mojí emoční rakve. Což je u chladný mrchy jako jsem já, docela fajn, takže díky Mistře. Krásné uzavření série :)

Docela mě pobavila část, kdy se mluví o Derry. O tom špatném, zlém a temném městě. Což je poměrně vtipný s přihlédnutím na to, odkud je Gwendy...
A docela jsem koukala, kolik je v knize nejen odkazů, kolikrát i přímých napojení do dalších děl Kinga. Jako hodně, fakt hodně! A klidně ještě jednou hodně. Ale je to opět napsané tak, aby si čtení užil jak čtenář, který díla četl, tak i nečetl. To oceňuji. Takže ano, platí pravidlo, že "Série se čtou od začátku.", ale zároveň to neublíží ničemu, pokud tohle někdo čte jako první věc od Kinga, celou sérii ale...

Ale to drbání pána se symbiontem na hlavě mě nikdy neomrzí :)

klaraj093
29.10.2022 4 z 5

Zpočátku jsem byla překvapená, co se to v příběhu odehrává a přiznám se že mě to maličko nudilo. Politika atd.. Ale King ani Chizmar nezklamali, kniha se rozjela a zakončení této série bylo super. Od poloviny to odsýpalo rychle a čekala jsem jak bude Gwendy postupovat..Nicméně, první dva díly ode mě mají pět hvězd, tento čtyři. Zkrátka jsem to tak cítila.

MamaKnihomolka
26.10.2022 5 z 5

Když bylo Gwendy dvanáct let, navštívil ji tajemný cizinec s černým sakem a buřinkou. Dal jí na nějaký čas na opatrování tajemnou skříňku. Byly na ni knoflíky různých barev a páčky. Sice taky nabízela úchvatné a chutné čokoládky a mince, ale nic není zadarmo a stisknutí kteréhokoli tlačítka má katastrofální účinky pro celý svět. (Kouzelná skříňka pro Gwendy)
Podruhé jsme se s Gwendy setkali o nějaký čas později, kdy ji skříňka vstoupila do života znovu. Jako úspěšná politička a spisovatelka se musela prát sama se sebou a s touhou vyvolat katastrofu. (Kouzelné pírko pro Gwendy)
A teď potřetí je Gwendy už šedesátčtyři let a jako senátorka bojuje s počátkem Alzheimerovy choroby. K tomu ji navštíví starý známý a spolu se skříňkou s knoflíky a páčkami dostane poslední úkol. Úkol, díky kterému zachrání celý svět, ale nebude vůbec jednoduchý a neuskuteční se na planetě Zemi.
•••
Zakončení trilogie, kterou rozhodně doporučuji. I přesto, že druhý díl lehce za prvním pokulhával, tak třetí vás vystřelí opravdu do vesmíru.
Zmíním úžasné obálky, které celý Gwendin příběh naprosto vystihují a člověk se na ně nemůže vynadívat. I celková grafika uvnitř knihy je boží a doplněné ilustrace? Sen!
Text je velmi čtivý a i přesto, že kniha má 408 stran, létají stránky pod rukama a vy se najednou divíte, že už příběh končí.
•••
Kniha je z části psána v jakýchsi dvou liniích. V přítomnosti kdy Gwendy je na cestě do vesmíru a v minulosti od té doby co jí skříňka opustila podruhé.
Moc se mi líbilo zmínění a skvělé propojení jiných příběhů z Kingova světa. Ať už velmi známé Derry a hrůzy, které se v něm udály nebo samotný Castle Rock. Velkou roli hrají i Ničemové ve žlutých pláštích a i další díla, která jsem já bohužel nečetla, ale rozhodně to napravím. Jedním z nich je Temná věž.
Další věc, která se autorům do příběhu o skříňce s tlačítky, která dokáží zničit svět, skvěle hodila je pandemie Covid-19. Takže lidi žádný únik z laboratoře, žádní netopýři nebo válka, ale Kouzelná skříňka s tlačítky a páčkami...
Byla to parádní jízda.
Knihu jsem zavírala dojatá s úsměvem na tváři.

iveta3689
22.10.2022 5 z 5

Asi do poloviny jsem čekala, než se děj rozběhne. Což mi nevadilo, čekala jsem, že se objeví něco velkého. A autoři nezklamali. Bylo to dojemné, milé, možná se to dalo čekat, ale přesto to nenudilo.