Když spadne maska

Když spadne maska https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487623/bmid_kdyz-spadne-maska-Pia-487623.jpeg 4 129 27

Kostičas série

< 4. díl

Příběh krajinochodkyně Paige Mahoneyové pokračuje tam, kde v předchozím díle skončil. Paige se podařilo zničit jádro detekční technologie Senshield. Jen o vlásek unikla smrti — i díky agentům tajemného Programu Domino, který ji nyní vysílá na misi do Paříže. Kdo však za touto sítí ve skutečnosti stojí a jakou má motivaci ke svržení scionského režimu, Paige zatím netuší. Okolnosti ji nutí novému spojenci alespoň prozatím důvěřovat. Spolu s Arcturem Mesarthimem — bývalým nepřítelem a současným společníkem — se vydává odhalit tajemství, které ji zavede do spletitého pařížského podzemí i do třpytivých chodeb zámku Versailles. Zatímco Scion pomalu rozšiřuje své hranice a svět se chvěje v jeho stínu, Paige se snaží pochopit své pouto s Arcturem, které je den ode dne pevnější. Jenže nepřítel stále sílí. V jejich bezprostředním okolí jsou i tací, kteří moc dobře vědí, že revoluce začala s nimi — a mohla by s nimi i rychle skončit…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Host

The Mask Falling , 2021

Dragita
29.06.2022 5 z 5

wow... celá kniha je dokonalá a z posledních dvě stě stran jsem měla málem infakrt. Konec nebudu komentovat, protože takovéhle konce jsou k naštvání (ale zase jsou super napínavý)
Well done autorko. Tohle je fakt masterpiece. Přidávám se k té francouštině, musela jsem přeskakovat a bylo to otravné.
Kdybych si měla vybrat,které díly mám nejraději, tak pořád vede první a pak tento čtvrtý. Už dlouho jsem nečetla až do rána.

jjanca
12.06.2022 5 z 5

Konečne som sa dočkala. Síce bolo čakanie dlhé, ale stálo za to.
Bála som sa, že si nebudem vedieť spomenúť na dej z predchádzajúcich kníh, ale našťastie som do toho vplávala bez problémov, plus je na konci zhrnutie postáv, ktoré ako ťahák funguje skvele.
Paige ostala Paige, a Arcturus.. ach. Bavilo ma to ich postupné zbližovanie, spoznávame a dôvera. Koniec prekvapil a už teraz sa neviem dočkať ďalšieho dielu. Autorka dáva pravidelné updaty na goodreads a zatiaľ to vyzerá tak, že ďalšia kniha vyjde v roku 2024. Tak snáď sa to nepretiahne a my sa nového dielu za dva roky dočkáme.
A súhlasím s komentármi podo mnou, že francúzke slová/vety si zaslúžili preklad, aspoň ako poznámka pod čiarou. Z francúzštiny neviem ani slovo, takže som tie pasáže buď preskakovala, alebo sa dali ako-tak vydedukovať.

martina1199
30.05.2022 4 z 5

Ačkoliv přišel nový díl série po dlouhé době, vklouzla jsem do příběhu docela snadno. Byla jsem zvědavá, co tento díl, odehrávající se v Paříži, přinese, a nebyla jsem zklamaná. Líbily se mi pasáže s pomalu plynoucím dějem, Paigino a Arcturovo sbližování "po milimetrech". Akční scény byly parádní a svět pařížských Vidoucích se mi taky zamlouval. Někdo by mohl tvrdit, že se Paige nijak nepoučila z dosavadního boje, ale já si to úplně nemyslím. Ano, pořád dělá unáhlená, zbrklá rozhodnutí, za které pak často platí ona i jiní, ale dokáže se poučit a připravit si i záložní plány. To, že se nechá vést srdcem, může být někdy na škodu, ale je to také její největší síla. Díky tomu se stala, kým je. Díky tomu dokáže strhnout ostatní Vidoucí, dát jim naději a získat je pro společnou věc. Jen by podle mě mohla dát v příštím díle více i na svou intuici, alespoň co se důvěry v některé postavy příběhu týká. Ale jednu výtku mám. Ta věc se Strážcem - nebudu psát jaká, nechci spoilerovat - mi přišla v příběhu dost hloupě umístěná. Nedávalo to smysl. Kdyby to přišlo v ději dříve, tak možná i ano, ale v té fázi, jak to autorka napsala, mi to přišlo málo uvěřitelné. A i to, jak se k tomu postavila Paige. Tak a teď zase čekání na další díl. Snad nebude tak dlouhé, jako to minulé :-(

SlamLenka
27.05.2022 4 z 5

Když čtete dosud nedokončenou sérii, musíte počítat s tím, že si prostě na další díly budete muset počkat. Na čtvrtý díl Kostičasu nás Samantha Shannon nechala čekat dlouhých 8 let – Když spadne maska je konečně tady!
Podle samotné autorky má jít o srdce celé plánované heptalogie, takže by se dalo čekat, že to bude díl nabitý zvraty i zásadními zjištěními a odhaleními. Já se ale musím přiznat, že jsem z knihy spíš trochu zklamaná. Není to ani tak příběhem, protože ten je dostatečně akční, aby si vás udržel. Klíčovým nedostatkem tu je v mých očích selhávající motivace hned několika postav. A když vázne motivace, stává se příběh těžko uvěřitelným…
Paige měla v mnoha situacích opět neskutečnou kliku, že nepřišla o život, protože její tendence riskovat bez ohledu na možné dopady je asi nenapravitelná. Jenže to je prostě Paige a možná i pro tu její impulzivnost ji mám ráda. Čím mi naopak lezla na nervy, to byl její taneček kolem Strážce, který byl vlastně oboustranný a místy až pubertálně naivní. Za mě tam klidně mohlo být méně stran věnovaných téhle po většinu času neměnné agónii jejich vztahu.
Za mě je to zatím nejslabší díl série, ale nebyl zase tak slabý, abych Kostičas hodila za hlavu. V mnoha ohledech jsou pořád Scion a odboj proti němu geniálně propracované a já se na další pokračování těším a doufám, že tohle je v řadě knih jen menší propad, který se už nebude opakovat.
A když už jsme u přání, taky bych si přála návrat do Scionské republiky Británie, protože Ménardova země mě zase tak moc nebavila. Navíc mě tu štvaly francouzské výrazy, někdy dokonce i celé věty. Dohledávat si význam online je pro mě nepohodlné a na úkor plynulého čtení. Já pár světových jazyků ovládám, ale Samantha nám sem zrovna dala jeden, kterému bohužel nerozumím, takže bych bývala uvítala překlad třeba v poznámce pod čarou.

mondulinecka
26.05.2022 3 z 5

(SPOILER) Roky čekání! Nedávno jsem přečetla i ty 3 předchozí, abych si oživila paměť, Kostičas prostě miluju, ale tohle bylo docela zklamání. Naprosto souhlasím, ze francouzské věty mohly být přeloženy do češtiny, protože jsem se nechytala. Paige jsem v jednu chvíli měla chuť zabít sama! Moc doufám, ze v dalším díle se vrátí původní kvalita a že to nebude trvat další 4 roky!

PS ani na chvíli jsem nepochybovala, ze by Strážce zradil a stejně tak nevěřím, ze umřel! :D

luculi
25.05.2022 3 z 5

Dočkat se tohoto dílu chtělo hodně trpělivosti. Po několika letech vyšlo pokračování a tak jsem měla docela obavu, zda to bude stát za to a hlavně, jestli si dám střípky dohromady, jelikož předchozí děj se mi jaksi vypařil z hlavy. Nicméně kniha sem tam něco z minulosti zmínila a tak nebyl takový problém ji číst téměř jako samostatné dílo.

Co mi vadilo asi nejvíc, tak všechny za francouzské výrazy a hlavně celé věty. Rozhodně se mi nechtělo všechno googlit, takže nevím, co to znamenalo, co si postavy říkaly... Myslím, že něco takového by mělo být přeloženo alespoň jako poznámka pod čarou...

Paige mi často lezla na nervy svou zbrklostí. Hraje si na velkou paní, ale když přišlo na věc, tak jako většina postav v podobných příbězích, se nedokázala zachovat dostatečně chladnokrevně a zbavit se nepřítele. I když se celou dobu snaží chránit životy lidí a tímto činem by jich desítky až stovky zachránila.

Jinak čtivost knihy klesala a rostla jako křivka grafu. Chvíli to byla jen vycpávka, která to prodlužovala, jindy přišly zásadní momenty a zvraty. Spousta zrady a matení čtenáře v tom, komu vlastně věřit. Paige samotná lezla z jednoho maléru do druhého, až to bylo trošku přitažené za vlasy. Nicméně celek jako takový mi dával dost dobrý smysl, cesta byla trnitá a jako vždy jen přípravka pro další knihy (pokud vím, ještě tři!). Nejsem nadšená, ale ani zklamaná a stále mě zajímá, jak to vlastně skončí.

lena.o.knihach
16.05.2022 5 z 5

Fanoušci krajinochodkyně Paige se konečně dočkali pokračování Kostičasu. Když spadne maska je čtvrtý díl série a čtenáři na něj čekali pět let.

Po takové době si ne všichni pamatují osudy všech hrdinů, proto autorka na konec knihy kromě slovníku výrazů sepsala i důležité postavy a jejich příběhy. I když jsem předchozí díl četla nedávno, shrnutí o všech jsem velmi ocenila.

Paige jen o vlásek unikla smrti a s Arcturem teď prchají do Paříže. Ale ani ve Francii nejsou v bezpečí. A víc neprozradím, protože chci, abyste jasnovidce poznali sami. Jsou totiž skvělí!

Oblíbila jsem si příliš mnoho postav a už teď se těším na další jejich dobrodružství, ale doufám, že tuhle plánovanou sedmidílnou sérii nebudu dočítat v padesáti letech.

Kostičas se bezpochyby řadí mezi mé oblíbence z fantasy žánru a vám ho moc a moc doporučuji.