Komnata ozvien

Komnata ozvien https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/500261/mid_komnata-ozvien-ZZa-500261.jpeg 4 89 89

Najnovší román skvelého Johna Boynea je neuveriteľne vtipná satira na dnešnú spoločnosť v područí sociálnych sietí, keď jediný príspevok odoslaný z mobilného telefónu na twitter či instagram môže prevrátiť naruby život nielen jednotlivcovi, ale aj celej jeho rodine. Presne to sa stane aj Cleverlyovcom, keď sa hlava rodiny George Cleverly, šestdesiatročný uznávaný moderátor, presvedčený liberál a voľnomyšlienkar dopustí veľkého zločinu - na twitteri omylom označí nesprávnym zámenom recepčného v BBC preoperovaného z muža na ženu. Spustí sa mediálny lynč, lavína urážok a klamstiev, ktorú zastaví jedine oslobodenie sa od sociálnych sietí.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (SK)

The Echo Chamber , 2021

Jenny46
18.02.2023 5 z 5

Musím hlavně poděkovat oblíbeným Šánka a Dela111, která upozornila 2x v komentáři na knihu jinak by mě minula, určitě stojí za přečtení, co dokáže moderní svět způsobit, opravdu výstižně autor popsal ...

Nejzábavnější kniha plná zvláštního humoru, ale já se nasmála rodina Cleverlyových byla šílená - blázni, neskutečný určitě vřele doporučuji!!!
Jak píše Šánka nastavené zrcadlo dnešní doby jen souhlasím !!!

Šánka
06.02.2023 5 z 5

Naposledy jsem se prosmála celou knihou u posledního dílu ,,Aristokratky". Tedy vážně, tohle bylo skvělé! Autor se vtipně strefuje do fenoménu dnešní doby - nadměrnému užívání a zneužívání sociálních sítí a médií.
Celá rodinka Cleverlyových je i tak totálně ujetá, ale když se k tomu přidá ještě přítel jejich dcery, uplný exot :-), jedna želva a špatně pochopený příspěvek na Twitteru, pak z toho vzniká lavina humorných až bizarních situací.
Pokud máte aspoň trošku smyslu pro humor, nebo si dokážete přiznat současnou realitu, tato kniha by vás neměla minout a pobaví vás. Toto je bravurně, možná sice s nadsázkou, nastavené zrcadlo dnešní doby.
Doporučuji a ještě jednou doporučuji!!!

Dela111
04.02.2023 5 z 5

Tuhle knihu už jsem komentovala, ale ráda bych reagovala na zdejší úvahy, pro kterou generaci se kniha hodí. Já k třicátníkům už nepatřím, ale knihu mám mezi svými top, byla jsem z ní naprosto nadšená. Obsah této knihy možná naopak těžko ponesou někteří třicátníci a ještě mladší čtenáři. Kritizují se tu některé nešvary sociálních sítí a zároveň jsou tu zesměšněné některé absurdity, které se na sítích dějí, ale právě to mladší generace občas nedokáže skousnout. Je až neuvěřitelné, jak jsou někteří mladí hákliví na jakoukoli kritiku sociálních sítí či srandu z nich. Zatím úplně vždy, když jsem na DK napsala komentář, kde jsem se nějak dotkla sociálních sítí a toho, jak se na nich někteří chovají a prezentují (a to mé komentáře nejsou myšleny zle), odstranila si mě nějaká uživatelka z oblíbených (vždy je to mladší žena, muži asi nejsou tak vztahovační a urážliví). I po prvním komentáři k této knize se tak stalo :D
A pokud jde o přehnanou korektnost, která je dnes v kurzu a je dohnaná až do nesmyslné absurdity, tomu se také upřímně zasměje generace, která má již více za sebou.
Takže většina starších čtenářů se tady bude s nadhledem královsky bavit a občas se i od srdce zasmějí. Kniha je pro všechny čtenáře, kteří mají smysl pro humor a zároveň kritiku chování na sociálních sítích psychicky unesou ;-). Pro starší je tedy určitě, jen některých mladších se to může dotknout... :-o :-)

džej
28.01.2023 5 z 5

Děsivé? Šílené? Kdeže... a neřekla bych, že třicátníci jsou jasná cílovka, myslím, že i starší generace to dává, aspoň ve svém okolí vidím, že ano. Od Johna Boyne jsem četla Skrytou zuřivost srdce, která mě zdaleka tak nenadchla (naopak, leccos mi tam vadilo - např. logické lapsy uprostřed a na konci příběhu). Tohle bylo aktuální, trefné + vtipně vykreslené situace, opravdu se nedá odtrhnout :-)

zupri
02.01.2023 4 z 5

Je to děsivé a zdá se to naprosto šílené, že by svět mohl takto fungovat. Ale asi jsem pouze naivní... :-)

Žirka
10.12.2022 4 z 5

Bavilo mě to. Ale přemýšlím, zda tuhle knihu může přijmout (vůbec přečíst) starší generace, tedy ta, která je na internetu jen sporadicky. Za to generace třicátníků je jasná cílovka.

snoopylady
01.12.2022 5 z 5

Dlouho se mi nestalo, aby mi všechny hlavní postavy byly svým charakterem tak nesympatické, ALE něco, co nedokážu pojmenovat, mě nutilo číst dál a dál a zároveň mi bylo líto, že tímhle tempem zhltnu knihu za jeden den. Vřele doporučuji, nemohla jsem se od knihy odtrhnout.

Dela111
06.11.2022 5 z 5

Komnata ozvěn se řadí mezi nejlepší knihy, které jsem letos přečetla, určitě se dostane do mých prvních pěti top knih. Je naprosto skvělá!
Kniha s nanejvýš aktuálním námětem je napsána svižně a s velkou dávkou humoru. Mohla by to být skvělá parodie na svět sociálních sítí, ale nesmyslné situace, které se zde odehrávají, jsou vlastně realitou současnosti.
Hlavní hrdina George, slavný moderátor, má "rodinku k pohledání". Manželka Beverley je autorka milostných románů, které za ni ale píše někdo jiný, dcera Elizabeth je závislá na sociálních sítích a realizuje se pouze tam, starší syn Nelson má potíže ve společenských situacích a sebedůvěru si buduje na sezeních s psycholožkou, o mladším synovi Achillovi říkají, že je idiot a netuší, že si kreativně přivydělává vydíráním. George ani Beverley si s věrností hlavu rozhodně nelámou. Je to unikátní sbírka cvoků, ale pro čtenáře zábavných. Ke své smůle se do jejich domácnosti jistou shodou okolností dostane načas i želva.
George je celý svůj život zapřisáhlý liberál, mají jej v úctě příznivci pravice i levice, přispívá na charitu, je rasově i genderově nezaujatý a přesto mu jediný špatně pochopený tweet obrátí během chvilky život vzhůru nohama.
Autor zpracoval tu absurdní realitu dnešní doby, která je přímo hystericky zaměřená na to, aby vše bylo korektní po všech stránkách, aby se nikdo nemohl cítit dotčený, do skvělého humorně pojatého románu. Doporučuji všemi deseti!
Tady si neodpustím citát, ale je těžké něco vybrat, to je jedna perla za druhou ;-)
---
"No a máš sestru?"
"Měli jsme", odpověděl lítostivým tónem.... "Když jsme vyrůstali, ano," řekl. "Ale už ji nemáme."
"Co tím myslíš?" zeptala se Beverley. "Ona... ona zemřela? Ach, to je mi líto, Wilkesi..."
"Ne, nezemřela," zavrtěl Wilkes hlavou.
"Ona byla zrušena," řekla Elizabeth.
Beverley zamrkala. "Promiň?"
"Řekla jsem, že byla zrušena."
"Já jsem slyšela, co jsi řekla. Akorát mi to nepřipadalo jako skupina slov, která by společně umístěna v jinak rozumné větě dávala jakýkoliv smysl."
"Naše sestra byla minulý rok zrušena," vysvětloval Wilkes. "Takže jsme spolu od té doby přirozeně nemluvili. Je to smutné, ale opravdu neexistuje nic, co bychom s tím mohli udělat."
"Vaše sestra byla zrušena," řekl George, snažící se vyslovit si tu větu sám pro sebe. "Omlouvám se, ale ona je snad nějaký televizní program? Nebo vlakový jízdní řád? Nějaké předplatné?"
"Ne, je to lidská bytost. Tedy vlastně byla."
"A jak jde jen tak zrušit lidskou bytost, pokud vám nevadí, že se ptám?"
"No, stalo se to tak, že někdy ke konci loňského roku Frances tweetla cosi o Gretě Thunbergové, co způsobilo tak trochu pozdvižení."
"Té malé holce ze Švédska?" zeptala se Beverley. "Já nevím proč, ale z té jsem vždycky docela nervózní."
"Frances tweetla, že by podle jejího názoru měla Gréta být ve škole, aby tam dokončila svoje vzdělání a ne cestovat po světě a křičet na dospělé. A to bylo ono."
"To bylo co?"
"To byl důvod, proč byla zrušena," odpověděl Wilkes.
"Znamená to, že přišla o všechny svoje followery, nikdo se s ní už nebaví a považují ji za vyvrhele... Opustili ji všichni její přátelé a není vítána ve zdvořilé společnosti..." řekla Elizabeth.
"A to všechno proto, že vyjádřila svůj názor?"
"Špatný názor," opravil ji Wilkes.
(...)
"A přesně tohle děláte vy lidem, se kterými nesouhlasíte, je to tak? Včetně vaší vlastní sestry?" zeptal se George.
"Neexistuje nic, co bychom s tím mohli udělat," protestoval Wilkes. "Byla zrušena. Tak bylo rozhodnuto."
"Kdo to rozhodl?" zařval George.
"Sociální média!"
"Ach, do prdele se sociálními médii! A do prdele se všemi pitomci, kteří tráví svůj čas na sociálních sítích. I ta zatracená želva má zdravější pohled na svět než kterýkoliv z těch mizerných trollů."

Hanina61
25.10.2022 5 z 5

John Boyne se tentokrát neskutečně zábavným způsobem a bez servítků strefuje do nešvarů dnešní doby, aneb jak jeden tweet stačí k tomu, aby váš život nabral dráhu po sestupné spirále až kamsi do pekla....A že to byla jízda... místy jsem se smála, až jsem se za břicho popadala... :-D V dnešním poblázněném světě ji doporučuji k četbě úplně každému... ;-)