Syndrom E

Syndrom E https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/315360/bmid_syndrom-e-r4q-315360.jpg 4 542 141

Komisař Sharko série

Horké léto, dovolená právě začala, dvěma francouzským policistům však běhá mráz po zádech. A rozhodně není žádným příjemným osvěžením. Lucii Henebelleové, poručici z Lille, uprostřed noci zavolá jeden z jejích přátel. Prosí ji o pomoc, protože oslepl poté, co se podíval na anonymní krátký film z padesátých let, na který náhodně natrefil v pozůstalosti fanatického sběratele filmů. Komisař Franck Shark z Nanterre se zdvihne od svého stolu, za kterým vytváří psychologické profily vrahů, aby šel na sever Francie prozkoumat pět zmrzačených těl, které našli bagry stavební společnosti. Mrtvoly nelze identifikovat, nejenže nemají ruce, sadistický vrah jim vyloupl oči a ukradl mozky. Vyšetřování Lucie Hebelleové a komisaře Sharka spojí záhadný "syndrom E". Při pátrání po jeho původu, projevech a následcích se francouzští policisté dostanou do výzkumné laboratoře neuromarketingu v Belgii, setkají se tváří v tvář s káhirskou chudobou a touhou žít co nejdůstojněji, jakož i s temnou minulostí kanadského sociálního systému.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , XYZ (ČR)

Le Syndrome E , 2010

Sméťa11
06.10.2017 5 z 5

Dobré, temné, napínavé

Kamiš1986
19.09.2017 5 z 5

Je mi líto, že tato série začíná u nás až třetím dílem - předpokládám, že je v knize prozrazeno pár informací z předchozích dílů. Kniha se skvěle čte, naopak jsem občas musela dělat pauzy - při čtení na Vás padne taková hrůza, že potřebujete malý oddech. Už teď se těším na další díl!

Arsi
17.09.2017 4 z 5

Začala jsem to číst s tím, že čtu detektivku, ale časem jsem zjistila, že je to spíš krimiromán. Popis hrůzných událostí z padesátých let v Kanadě těžko nechá někoho chladným. Těžko se od knížky odchází. A ten závěr? Prostě si musím přečíst i pokračování, Smrtící DNA. Nelze jinak. Kdo se nebojí ať čte.

šipek
03.09.2017 3 z 5

Tak jsem z této knihy nějak na vážkách. Já se celkem v knize ztrácel. Díky závěru knihy si ale pokračování neodepřu. Naprosto souhlasím s komentářem NikaMirka ohledně překladu této série.

harena
15.08.2017 2 z 5

Určitě je to zajímavé téma o kinematografii, mezinárodní spolupráci, o vyšetřování v Egyptě, o hrůzných výzkumech v psychiatrii (holčičky a králíčci). To bylo opravdu strašný. Děj se rozjíždí pomalu až do poloviny knihy, stále se tam opakuje, co hrozného se stalo a jak to vyšetřovatelé nemůžou vydýchat. A oba se chovají opravdu zvláštně naivně. Do druhého dílu ale nepůjdu.

NikaMirka
04.08.2017 5 z 5

Wow! A tímhle slovem bych asi mohla ukončit komentář. Příběh je jiný. Už v první kapitole jsem musela odložit čtení před spaním a číst to raději v průběhu dne. Zajímavé vysvětlení jak funguje film a podprahové vnímání, i to, co se do filmu dá skrýt. Uchvátilo mě propojení vyšetřování Francie a Egypt. Popis průběhu vyšetřování vražd v Egyptu, mě sice nepřesvědčilo, že Petr Kramný manželku nezabil, ale svitla mu velká naděje, že bych mohla začít pochybovat :D...vtip. Je to fakt zlé a jsem vděčná za to, že žiji kde žiji a mám co mám. Doporučuji k četbě a dávám za pět hvězd. ..Jo, jen ten konec! Ten si snad mohl autor odpustit. A ještě jeden postřeh...koho sakra napadlo překládat knihy v sérii skoro od konce? To bych snad i trestala :D...

DeathTheKid
28.07.2017 5 z 5

Když jsem knihu kupoval, bylo to zcela naslepo. Říkal jsem si: "Hm, chytlavý název... a na obalu stojí bezceler, tak proč to nekoupit?", a tak jsem koupil a musím říct...

... ,že kniha velmi příjemně překvapila. Jednou věcí ale je, co člověk považuje za příjemné překvapení. Pro mě je to temná detektivka s dobrými postavami a zajímavým případem. Všeho se mi dostalo, bylo jen těžší se začíst, ale s tím mám problé snad u všech knih. Příběh má spád, nabízí postavy, které nejsou plytké a jsou něčím motivovány, autor nás zavede na různá místa na světě, což umocňuje barevnost vyprávění a v poslední řadě je to komplexnost i komplikovanost případu (ale i jeho temnost a brutalita, což může být pro mnohé čtenáře stopkou). Ještě nikdy jsem neměl takový problém s vysvětlením hlavní pointy, jako tomu je u Syndromu E. Avšaķ během čtení dává vše krásně smysl a řekl bych, že závěr dovede šokovat.

Za mě zcela zasloužených pět hvězd a musím říct, že se těším na další Thilliezův počin, což je v mém případě Smrtící DNA.

MonicaMonique
27.07.2017 5 z 5

Určitě by se našly nějaké chybičky, ale vesměs se mi kniha opravdu líbila. Kapitoly byly perfektně rozdělené, takže mě to nutilo pořád číst dál. A konec knihy navnadil na další díl.

Malarkey
27.07.2017 5 z 5

Musím se přiznat, že mě sejmula už jen samotná myšlenka zakomponování filmu a filmového průmyslu do samotné kriminálky. To Franck Thilliez zvládl naprosto parádně a já se vůbec nedivím, že nakladatelství XYZ tuto knihu vydalo, aniž by vydalo i předchozí ze série. Vyšetřovatel Franck Sharko je totiž jeden z těch nepřizpůsobivých, že zvyknout si na něj chvíli trvá. Zde ale příběh převládá a tak, pokud máte rádi filmy, počítejte s tím, že budete absolutně nadšeni. Knihu bych s klidem přirovnal například k filmu 8 mm. Ponurá, precizní, mysteriozní a nápadem neuvěřitelně zajímavá.

Boby17
16.06.2017 5 z 5

Výborná detektivka, která vás vtáhne do děje. Má dost drsné téma a mráz mi běhal po zádech z popisovaných událostí v Kanadě 40. a 50. let 20. století. A situace navozená v posledních větách je pro každého rodiče hororové psycho. Knížku budu mít dlouho v paměti.

Roubas
29.05.2017 5 z 5

Jakožto filmového fandu mě kniha vtáhla od první stránky. Syndrom E není instantní detektivka na efekt, kterou budou díky reklamě hltat davy lidí. Je poctivým krimirománem, který se musí v jistých pasážích číst pozorně, aby vám souvislosti neproklouzly mezi prsty. Pátrání se neodehrává jen v šedivém velkoměstě, ale zavede čtenáře do spousty zajímavých míst. Výhrou je ústřední dvojice detektivů, která sice nezáří originalitou, ale sympatie si získají téměř ihned. Jako málokterá kniha v tomhle žánru dokáže obohatit spoustou vědeckých a historických faktů a nevypaří se vám po dvou dnech z hlavy, jako většina dnešních bestsellerů.

TeaPeter
26.05.2017 4 z 5

Velmi dobrá kniha. Jen konec epilogu mě zaskočil. Takhle přece epilog nevypadá, nebo snad ano?

Danago
23.05.2017 5 z 5

Velice dobrá napínavá detektivka. Knížka má spád, žádná hluchá místa. Vše do sebe krásně zapadalo. Knížka se mi moc líbila! Jedná se o samostatný příběh, který je uzavřený. Konec je ale napsaný tak , aby vás to přímo nutilo přečíst si další díl Smrtící DNA.

konicekbily
14.05.2017 4 z 5

Zajímavá kniha o mnoha oborech lidské činnosti: kinematografie, špionáž, kriminalistika, psychologie, psychiatrie, výkum, mezinárodní spolupráce, vojenství a možná ještě něco navíc. Zamotaný román, ve kterém se velice těžko dá rozpoznat, co je pouhopouhá fikce a co by mohlo být nebo co možná bylo - pravda.

kamilen
01.05.2017 3 z 5

No. Marné to nebylo, další část si asi přečtu. Dobře to odsejpalo, ale to, co občas hlavní postavy prováděly za naivnosti ... opravdu by zkušená vyšetřovatelka vysypala podrobnosti případu někomu, kdo jí volá poprvé v životě? Ve shrnutí: na nedělní dopoledne to není špatná četba, ale nic, co by utkvělo v paměti.

katka.oo
30.04.2017 5 z 5

Výborná kniha, sympatické hlavní postavy, doporučuji a už chci další pokračování :-) !!!

Hella
18.04.2017 4 z 5

Tenhle příběh není zrovna snadné čtení, je tam spousta částí, kdy se musíte dobře soustředit, abyste přesně pochopili. Nicméně je to čtivá kniha a dějová linka s jejími originálními hlavními hrdiny tomu dává tu správnou korunu. Těším se na pokračování.

Martiiiik
05.04.2017 5 z 5

Famózní dílo.. Pro milovníky špionáže a konspiračních teorií jako dělané.. Když se člověk zamyslí nad tím, že je v knize uložená hluboká pravda, tak je to velmi děsivé.. Stačí se rozhlédnout kolem, do světa :-( jinak doporučuji všem, kdo se nebojí čelit hrůzám :-)

Vilas1979
31.03.2017 5 z 5

Po několikatýdenním trápení s knihami od Ransoma Riggse bylo čtení Syndromu E učiněným požitkem. Podobně, jako když se vyhladovělý trosečník ocitne na spektakulární hostině, hltal jsem i já jednu stránku za druhou a nemohl se nasytit. Ale zatímco přecpání se jídlem po dlouhém půstu nemusí dopadnout dobře, při čtení nic takového nehrozí. Jediným nebezpečím je snad jen nevyspání a ne zcela objektivní hodnocení, kterého se teď pravděpodobně dopustím. Příběh má grády od samého začátku, fanoušek klasických filmů Ludovic shlédne podivný a šokující snímek neznámého autora a následně oslepne. Od tohoto okamžiku čtenář hoří zvědavostí a touží po objasnění celé záhady. Nápad s nebezpečným filmem, na který není radno se dívat, není úplně nový, zde se však, na rozdíl od hororu Kruh, dočkáme téměř vědeckého vysvětlení, byť možná trochu přitaženého za vlasy. S postavou šíleného filmaře to měl Thilliez jednoduché, inspiroval se skutečnými poněkud excentrickými režiséry, Andy Warholem a zejména pak Ruggero Deodatem, autorem kultovního a mnoha legendami opředeného snímku Kanibal Holokaust. Příběh tohoto filmu do nejmenších detailů odpovídá skutečnosti, nebo alespoň tomu, co se o něm traduje, liší se jen název, v knize se jmenuje Oči lesa. Ale proč ne, tohle prostě nevymyslíš. Nápad s detektivem trpícím paranoidní schizofrenií se mi zamlouval a i jeho kolegyně mi byla vcelku sympatická, takže jsem logicky doufal v pokračování. V závěru knihy jsem byl překvapen hned dvakrát, jednak šokujícím cliffhangerem v poslední větě a následně po zjištění, že se jedná už o třetí díl v zatím pětidílné sérii. Velká škoda, že u nás díly nevycházejí chronologicky, i tak bez debat pět hvězd.

kirkpatrick
19.03.2017 5 z 5

Skvěle napsána kniha. Jen mám pochybnosti, zda některé fakta a historické události nejsou jen vymyšlená fikce. Pokud ne, tak tím to dává knize další velké plus.

napětí

Franck Thilliez