Syndróm E

Syndróm E https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/198621/syndrom-e-198621.jpg 4 542 141

Komisař Sharko série

Horúce leto, dovolenková sezóna práve začala, ale dvom francúzskym policajtom však behá mráz po chrbte. A rozhodne nie je žiadnym príjemným osviežením. Lucie Henebellovej, poručíčke z Lille, uprostred noci zavolá jeden z jej priateľov. Prosí ju o pomoc, pretože oslepol potom, čo si pozrel anonymný krátky film z päťdesiatych rokov, na ktorý náhodne natra&l v pozostalosti fanatického zberateľa filmov. Komisár Franck Sharko z Nanterre sa postaví od svojho stola, za ktorým vytvára psychologické profily vrahov, aby šiel na sever Francúzska preskúmať päť zmrzačených tiel, ktoré našli bagre stavebnej spoločnosti. Mŕtvoly nemožno identifikovať, nielenže nemajú ruky, sadistický vrah im vylúpol oči a ukradol mozgy. Vyšetrovanie Lucie Hebellovej a komisára Sharka spojí záhadný „syndróm E“. Pri pátraní po jeho pôvode, prejavoch a následkoch sa francúzski policajti dostanú do výskumného laboratória neuromarketingu v Belgicku, stretnú sa zoči voči s káhirskou chudobou a túžbou žiť čo najdôstojnejšie, ako aj s temnou minulosťou kanadského sociálneho systému. Franck Thilliez vo svojom deviatom románe konečne dovolil, aby sa hrdinovia jeho predchádzajúcich kníh poručíčka Lucie a komisár Sharko stretli a spoločne sa pustili do vyšetrovania nesmierne komplikovaného prípadu. Na Syndróm E nadväzuje román Gataca a voľným pokračovaním je román Atomka. „Syndróm E presahuje hranice klasického kriminálneho románu a prináša desivé psychologické mystérium so skutočne šokujúcim rozuzlením.“ (Post Gazette) „Bravúrny príbeh, ktorý väčšina čitateľov zhltne na posedenie.“ (Publishers Weekly)... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Artforum (SK)

Le Syndrome E , 2010

Agatha84
06.03.2017 2 z 5

Za mě tedy rozhodně ne. Celé mi to připadalo příliš přehnané,zbytečně sadistické a psychologie dvou ústředních postav prostě zcela mimo.

čef
01.03.2017 5 z 5

Zápletka jako z nejznámějších konspiračních románů a přesto moderní, děj je patřičně dobrodružný a pátrání dostatečně spletité - celkově tedy jistě velmi dobrý román pro čtenáře kriminálních thrillerů. Použití podprahových impulsů k ovlivnění konání lidí je jistě přinejmenším nefér metoda, ale je také zbytečně pracná, v dnešní době virtuální reality existuje hafo možností jak ovčany usměrnit - obrazně řečeno - voli určitě nechtějí myšlenky, ale slámu.

Atak
12.02.2017 5 z 5

Skvělá kniha s poutavým příběhem.

Romi156
31.01.2017 5 z 5

Úžasné až do konce - a tím míním "až do posledního řádku"! Můžu vřele doporučit , zvlášť, pokud se vám líbily například Purpurové řeky (míním samozřejmě knížku, ne film). Doufám, že vyjde i další díl...

Martasek5
28.01.2017 3 z 5

Velice zajímavé téma, avšak znova po knize nejspíš nesáhnu. Schyzofrenický hlavní hrdina mi byl sympatický, jeho kolegyně také. Jen ten závěrečný epilog mohli klidně vynechat.

Iki1
21.01.2017 5 z 5

Kdo má rád pohodové konce, nechť nečte závěrečný epilog. V tom si autor buduje předmostí pro další pokračování spolupráce dvojice, nyní už do sebe zamilovaných policistů. Jedná se o hodně dobré a značně napínavé čtení. I když příběh spěje k jednoznačnému konci, přesto mě autor dokázal udržet doposledka v napětí.

oleg
19.01.2017 5 z 5

Tak jsem dočetla a musím děj nechat vstřebat,hltala jsem stránky,jak to šlo,pouze ten konec mě dostal,doufám,že bude pokračování a dozvíme se více !!!Ach ty otevřené konce...

Pjater
18.01.2017 4 z 5

Kniha se mi moc líbila a obě hlavní postavy mj byly velice sympatické. Knihu mohu určitě doporučit. A pokud se vám nechce čekat na druhý díl,kupte si knihu ve slovenštině jako jsem to udělala já.

InstinktCZ
11.01.2017 4 z 5

Velmi dobrá kniha. Po přečtení velmi zajímavé anotace jsem si moc chtěl knihu přečíst. Hlavní hrdinové jsou sympatičtí a kniha je hodně čtivá. Příběh je někdy až děsivý, co všechno je možné, protože až tak sci-fi to asi nebude. Příjemná alternativa severským detektivkám. Škoda jen trochu fádnější koncovky případu, poslední odstavec epilogu naladil na pokračování.

Standa24
07.01.2017 5 z 5

Drsný, šokující, mrazivý - tak nějak bych popsal tento detektivní thriller. Příběh pátrání po tajemném syndromu E má velký spád už od prvních stránek a klíč ke všem otázkám je ukrytý v záhadném krátkém filmu z 50. let. Závěr mě sice trochu zklamal, po tom jak příběh gradoval jsem čekal trochu jiné ukončení, ale jak epilog naznačuje, nejedná se o poslední dobrodružství ústřední detektivní dvojice :)

astroweb
04.01.2017 3 z 5

Byl jsem zvědavý na tuto novinku na knižním trhu, přečetl, téma dosti drastické, i když zajímavé, konec ovšem velmi, velmi otevřený na další pokračování, které si, myslím, odpustím.

katy238
02.01.2017 5 z 5

Fantastický příběh o neobvyklém fenoménu, jaký může zničit svět. Dynamický děj, pátrání v temné historii a nečekané zvraty. Nebyl by špatný nápad vydat u nás další případy komisaře Sharcko.

Channach
29.12.2016 4 z 5

Tak toto bylo hodně drsné. Z filmu mám husinu a nikdy nikdy nikdy ho nechci vidět. Možná je to tím, že číst o něm je horší než jej vidět. Každopádně odkaz na recenzi na Chrudimka.cz je v záložkách.

JezinkaJ
15.12.2016 5 z 5

Pane jo, ráda bych si myslela, že je to ulítlé sci-fi.
Bylo mi úzko z představy, jak lze vlézt člověku až do hlavy. Tohle přesně nesnáším. Asi přestanu koukat na filmy. Jeden nikdy neví...
Skvěle napsaná detektivka, mrazivá, drsná.
A co ten konec?? Tedy, jak tohle může autor dělat svým čtenářům... co teď? Pokračování to zatím asi nemá, že ne? Kde je, herdek, Franck Sharko 4?? :-)

Jen: kdo zodpovídá za pravopis u nakladatele této knihy? Neměl by se trochu stydět?

nemer
30.11.2016 5 z 5

Vzhledem k žánru překvapivě inteligentní a působivé dílo, které je v řadě směrů bohužel založeno na reáliích, nikoli sci-fi, jak by se neznalému mohlo zdát (ať už jde o zmiňovaného Milgrama nebo aféry, kdy lze hovořit o systémovém selhání - Duplessisovi sirotci atd.). Kniha může být nesmírně podnětnou inspirací pro studium zmiňované tematiky, zvláště pokud si čtenář není jistý hranicí mezi realitou a fikcí. K tomu připočítejte atmosféru ne nepodobnou hororům typu Kruh. Podobně koncipovanou publikaci v rámci beletrie najdeme stěží, samozřejmě jsou mnohé úseky přitažené za vlasy, nicméně právě onu neuvěřitelnou hororovou linku bohužel hravě předčí realita. Stačí zapátrat v dějinách psychiatrického výzkumu a experimentů. Jistě od autora uvítám další české překlady. Na poli detektivek/thrilleru opět netradiční a osvěžující čtení. Doporučuji.

Teryy
22.11.2016 5 z 5

Trochu připomíná R. Cooka.

Pavlnka
16.11.2016 5 z 5

Skvělé, zajímavé, ale začínám být alergická na otevřené konce!!!

ivousekk
12.11.2016 4 z 5

Neskutecne napinave. Jakmile jsem se zacetla, tak jsem se jen snazila najit cas na cteni a vse spolecne s Lucii a Sharkem vypatrat. V nekterych pasazich jsem byla jak na trni, jak bylo napeti vystupnovane. A ustredni motiv taky zaslouzi pochvalu, dobre promyslene, i kdyz celkem sci-fi. I kdyz kdo vi, co vse vlastne muze byt realne. Jsem zvedava na pokracovani, ktere se diky otevrenemu konci jasne nabizi. Snad bude brzy.

Karelvovsik
25.10.2016 5 z 5

Dávám 5*,protože hlavně v první polovině knihy mi běhal mráz po zádech ,a pak taky za ten překvapivý závěr slibující další pokračování příběhu.

kadgam
20.02.2015 4 z 5