Smrtihlav

Smrtihlav https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/483032/smrtihlavBveB1i-Ymi-.jpg 4 174 174

Komisař Sharko série

V nejtemnější hodině se probouzí nové zlo. Další případ komisaře Sharka. Vražda v kostele. Do posledního chloupku oholená nahá žena. Sedm živých motýlů třepotajících křídly na její lebce. A strach ze smrtící epidemie. Vyplní se mýtus o apokalypse? Z osobního života Francka Sharka zbyly jen doutnající trosky – a představa návratu do práce je pro něj zcela nereálná. Brutální zločin ho však ukotví zpátky ve skutečnosti. Zničený kriminalista se vydává na nebezpečnou cestu vedoucí až na dno lidské duše: vrahovy… i své vlastní.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: ekniha , XYZ (ČR)

Deuils de miel , 2006

Kristi_čte
04.01.2022 4 z 5

Po přečtení knihy Pandemie od tohoto autora jsem byla celkem na rozpacích, protože knížka byla dobře napsaná, moc se mi líbilo, jak autor vše promyslel, ale vzhledem k situaci, ve které už pěkně dlouho žijeme mi téma pandemie moc nesedlo, protože toho mám prostě plné zuby. Autor jako takový mě ale zaujal, a proto jsem se pustila do Smrtihlava, který mi jen utvrdil můj názor, že Franck Thilliez umí skvěle vytvářet vrahy a promýšlet je.
Na začátku jsem měla trochu problém se začíst kvůli tomu, že je text psaný v ich formě a někdy jsem z těch myšlenek byla trochu zmatená, ale na konec jsem si zvykla a dokázala si užít příběh, který mě pohlcoval čím dál víc.
Vždycky, když už jsem si myslela, že mám jasno, autor přišel s něčím novým, čím mě dokázal překvapit.
Smrtihlav je velmi povedený krimi thriller a jsem si jistá, že tímto pro mě četba Thilliezových knih nekončí.

AltaMari
28.12.2021 5 z 5

Napínavý a akční děj s originálními prvky a neotřelými rolemi hmyzu, wow! Osobní příběh komisaře Sharcka tu hraje velkou roli, vlastně i v ostatních dílech série (proto mi vydávání série na přeskáčku dost vadilo). Co bych vytkla (spíše asi překladateli než autorovi), je několik faktických chyb v biologických a medicínských popisech, a druhou věc, autorovi, těžko uvěřitelně vyladěnou "souhru" pachatele a Sharcka: pachatel zanechává v rychlém tempu velmi rafinovaně ukryté stopy a Sharck je bez zaváhání a téměř neomylně odhaluje... Ale chápu, že právě toto dává ději jeho tempo. Čtení jsem si užívala a hvězdičkuju plný počet!

Pája699
28.12.2021 5 z 5

Tak tohle byl zase masakr. Jelikož jsem tuto sérii začala číst na přeskáčku, tak mi zase tolik nevadilo číst druhý díl jako poslední :-D I když určitě doporučuji číst postupně, kdo se teprve chystá na tuhle neskutečnou jízdu. Tento díl mi doplnil některá prázdná místa a přinesl odpovědi z Sharkova soukromí a jeho psychického stavu.Vraždou v kostele všechno začíná..brrr. Připravte se na děsivou, hrůzostrašnou a místy až brutální jízdu.

alexis818
27.12.2021 5 z 5

No, tak to byl mazec. Jsem ráda, že jsme se konečně dočkali chybejiciho 2.dilu.Autor je opravdu skvěly vypravěč, vedle napínavé ho příběhu nás vždy obohatí i o vědecké poznatky. Já mohu jen chválit a doporučit.

JustWomen
18.12.2021 4 z 5

Opradu velmi čtivé, šílené a hmyzuplné. Nádherné, přímo básnické popisy. Osobní příběh komisaře Sharka neskutečně smutný. Vlastní vyšetřování spletité, závěr nervydrásající, hvězdičku dolů za překombinovanost.

kasavubu
10.12.2021 4 z 5

Pro mě první kniha, kterou jsem ze série četla. Vůbec nebyla špatná, přiměřeně napínavá a čtivá. Na můj vkus možná jen zbytečně překombinovaná, což u knih zrovna nemusím. Nechutná byla místy dost, ale četla jsem už horší. Další díl si určitě přečtu. Jsem zvědavá, jak to bude se Sharkem dál.

vera4669
17.11.2021 5 z 5

Konečně jsme se dočkali vydání chybějícího dílu, kterým se vysvětlilo pár věcí,.. (vydavatelství, které není schopné vydat v pořadí za sebou bych vraždila).
Opět musím dát plný počet, ačkoliv z nových dílů je znát, že autor posouvá neustále hranice a píše lépe a lépe... A když už si myslím, že mě nemá čím překvapit, vždy se šeredně pletu :)
Skvělá kniha a nedočkavě budu čekat nový díl.. Top autor

Titas9001
16.11.2021 5 z 5

Tak mám celou sérii kompletní. Doufám, že jen zatím. Sice netrpím entomofobii, ale F. Thilliez ve mně dokázal při čtení jeho díla mnohokrát navodit pocit nechutnosti. Gradující a vlastně smutný závěr. A známe oficiální Sharkovu diagnózu...... Dávám plný počet a v tomto případě zapomínám na další případy, které mám už dávno načtené, protože Thilliez je snad díl od dílu lepší a lepší....

ellescorpio
13.11.2021 4 z 5

Ve srovnání s následujícími díly série je u autora patrný obrovský progres, místy jsem měla pocit, že to asi autor jasně viděl ve své hlavě, ale na papíře to bylo nedotažené a útržkovité. Dost mi vadilo vyprávění v ich formě, od které naštěstí upustil a co mi neskutečně šlo na nervy byly tři tečky …, které byly na každé stránce aspoň pětkrát. Obrovské plus ovšem za zajímavé informace o hmyzu, rešerše musela dát fůru práce (ostatně jako u řady dalších autorových knih). Takže sečteno podtrženo fajn čtení s moc zajímavým námětem, ale novější kousky ze série jsou o mnoho lepší.

Kizuizi
12.11.2021 5 z 5

Příběh je čtivý a poutavý, má neskutečnou rychlost, a až nějak moc nechápu, jak mohl autor na tak „málo“ stran, umístit tak obsáhlý děj. A počítejte s tím, že když se začtete, tak knihu do konce neodložíte, prostě to nejde.

JajaPaja
04.11.2021 5 z 5

Dela111 Děkuji za doplňující informace teď už mi to zapadá četla jsem jako poslední a nějak jsem se nemohla vyznat ale takto musím dát opět super

Dela111
24.10.2021 5 z 5

Tak jsme se konečně dočkali chybějícího 2. dílu série. Zpětně doplnil některá prázdná místa a přinesl odpovědi na dosud nevysvětlené skutečnosti ohledně Sharkova soukromí a jeho psychického stavu. Dozvíme se, jak začaly jeho zdravotní potíže, se kterými se bude potýkat ještě v dalších dílech.

Zápletka tohoto příběhu je spletitá, motiv je třeba hledat daleko v minulosti. Pachatel nechá hned u své první oběti podivnou věštbu, pomáhá si netradičními prostředky, libuje si v hmyzu, jako zvláštní stopu za sebou zanechává noční motýli, můry lišaje smrtihlava. Sharko se po jeho stopě vydává hned od začátku s velkým nasazením, protože však sám není psychicky úplně v pořádku, má téměř sebezničující chování. Dopadení pachatele proto semele tak trochu i jeho samotného.

Celý příběh uhání vysokou rychlostí, je akční, napínavý a výborný děj čtenáře k sobě připoutá. Konečné rozuzlení a vysvětlení všech záhad přijde až ve strhujícím téměř nervydrásajícím závěru.
Tady je hodnocení jasné včetně doporučení :-).

Kdo dosud tuto sérii nečetl, má teď možnost vychutnat si ji postupně od prvního dílu, na rozdíl od nás, kteří jsme četli příběhy tak, jak vycházely, tedy na přeskáčku. Zápletky a děj se díl od dílu lepší.

Franck Thilliez
francouzská, 1973