Kolumbova záhada

Kolumbova záhada https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/133533/kolumbova-zahada-133533.jpg 4 222 50

Nikdo neví, kde se narodil, kde vyrůstal a jaké měl vzdělání. Neexistuje žádný jeho věrohodný portrét. Byl zkušený námořník a zdatný navigátor, ale nedochovalo se žádné líčení jeho legendárních činů, které by pocházelo od očitého svědka. Dokonce i jeho hrob je zahalen tajemstvím, neboť nikdy nebyly nalezeny jeho ostatky. Nazývali ho mnoha jmény, ale většina lidí ho zná jako Kryštofa Kolumba. Váže se k němu mnoho otázek, ale na žádnou neznáme spolehlivou odpověď. A pak je tady největší ze všech záhad... Investigativní novinář Tom Sagan píše tvrdé a otevřené články z nejkrizovějších oblastí světa. Když se však ukáže, že kontroverzní zpráva z válkou zmítaného regionu je podvod, ocitne se Saganova profesionální pověst i důvěryhodnost v troskách. Od té chvíle žije v jakémsi virtuálním exilu, pronásledován špatnými rozhodnutími i šokující pravdou, kterou nemůže dokázat: že jeho profesní krach byl úmyslnou sabotáží, jíž se dopustil neznámý nepřítel. Ale než Sagan ukončí své trápení stisknutím spouště, zasáhne osud v podobě záhadného cizince. Ten muž totiž přichází se žádostí, kterou nelze ignorovat. Zachariáš Simon má zevnějšek učence, zanícení fanatika a Saganovu dceru. Zároveň však zoufale prahne po něčem, co mu může opatřit pouze Sagan – po klíči k záhadě staré pět století, která by ovšem mohla zásadně ovlivnit i současný svět. Pro Sagana může být tato mise poslední možností, jak navázat zpřetrhaná pouta s dcerou a získat zpět ztracenou reputaci. Pro Zachariáše Simona je v sázce ještě víc – a postavit se mu na odpor znamená riskovat katastrofu s nedozírnými následky.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Domino

The Columbus Affair , 2012

Eidalon
19.07.2018 4 z 5

Knihy pana Berryho mne nikdy nezklamaly, sice jsem od něj nečetl nikdy žádnou vyslovenou pecku, ale styl psaní a dějová linka je na vysoké úrovni. Autor má za sebou knihy spadající do serie Cotton Malone a samostatné romány. Kolumbova záhada se řadí právě k nim.

Příběh je napsán poutavě a zároveň v mnohých ohledech i poučně – přiznám se, že mne pasáže kolem historie judaismu a historie Jamajky donutily nahlédnout do příslušných pomocných materiálů, ke cti autora slouží poměrně dlouhá závěrečná pasáž ke knize kde objasňuje, co je historicky doloženo a co si do příběhu doplnil sám.

Pro Čechy má kniha i své vlastní kouzlo, neboť část příběhu se odehrává v Praze, včetně historických reálií. Dozvíte se mnohé o Jamajce a její historii a ihned zatoužíte tento ostrov navštívit, dozvíte se o Kolumbových objevech a nakonec i kolem dlouholetých dějin židovského národa a symbolech jejich víry. Zajímavé bylo vidět i památky Prahy, jak je známe, z pohledu autora textu.

Na ploše tří rovin se před Vámi rozestře příběh o pokladu, který je nakonec pokladem především ve své symbolické rovině. Autor postupně rozplétá příběh Toma Sagana – investigativního novináře, který se dostal na úplné dno, aby se vrátil zpět, Zachariáše Simona, jehož vize si neklade žádné morální zábrany a příběh Béne Roweho, starousedlíka na Jamajce, který se hrdě hlásí k tradici svých předků, ale jinak jsou jeho metody a život ryze současný.

Otevřený konec podtrhuje i motto knihy – Kdo byl Kryštof Kolumbus ? - . . . kým si přejete, aby byl?

Za mne 4 hvězdy, knihu si vemte na prázdniny či dovolenou, myslím že pobaví a zvídavější i poučí.

speciale88
18.07.2018 5 z 5

Kniha mě bavila. Měla zajímavý děj, který mě ihned vtáhl do děje. Za mě doporučuji.

alenkacermi
25.06.2018 5 z 5

Už jsem pár knih od tohoto spisovatele četla,a proto jsem po ní sáhla s jistotou. Užila jsem si tu část,kde se děj odehrával v Praze. To bylo překvapení - a velice příjemné. A musím se přiznat, že jsem si založila jednu stranu s odstavcem,který mě neskutečně zaujal. CITÁT: "Nejsi sám. 12.říjen se slaví jako Kolumbův den v Americe,ale málokde jinde. V Mexiku se mu říká Den rasy, La Raza,a o Kolumbovi se skoro nemluví. V Uruguayi si to datum připomínají jako poslední den svobody. Podobně ho vnímá hodně dalších jihoamerických a středoamerických národů. Objev z roku 1492 rozhodně změnil svět,ale přinesl s sebou genocidy,ukrutnosti a otroctví." -- Tak tohle mi dalo zabrat. Všichni víme,co se těch 500 let v Americe dělo, ale jako Evropany nás to tolik nebolí a asi to vnímáme i jinak. A ano, ten první krok udělal Kolumbus. Ale ani on nemohl tušit, co tím způsobí.

čef
03.10.2017 4 z 5

U těchto dobrodružných knih musíme opravdu chtít , aby to byla pravda, s racionalitou bychom se asi daleko nedostali. Takhle můžeme žasnout jak souvisí Kolumbus s pražským Golémem, užít si cestování po světě při hledání židovského nejsvětějšího pokladu a vyváznout s mnohých nebezpečenství a to vše za pouhých pár hodin našeho času! jak jinak bychom toto dokázali?

blackdog
05.09.2017 4 z 5

Zhodujem sa s názorom Makovníka, bavilo ma to . Zdalo sa mi , že to bude druhotriedne, povrchné. Nebolo. Opakovane sa stretávam so židovskou tématikou, Steve Berry sa trochu pohrabal v dejinách a mňa to začalo dosť zaujímať. Milujem Prahu , židovskú štvrť popísal veľmi pútavo, páčilo sa mi to. Chvíľami som mal pochybnosti, či to celé nie je trochu pritiahnuté za vlasy, ale nakoniec som si povedal...prečo nie?

espesita
06.04.2017 4 z 5

Pro mě lepší, věrohodnější než Jantarová komnata.

CharlesWard
15.02.2017 2 z 5

Většina Berryho knížek, mi připadá, jako nějaká špatná studentská parodie na Roberta Ludluma. Ani Kolumbova záhada není vyjímkou. Velice průměrné.

Jossie
15.02.2017 3 z 5

Já tenhle typ knih moc nemusím, ale tak od poloviny to bylo celkem napínavé a části věnované Praze se mi moc líbily.

raty
27.07.2016 4 z 5

Zajímavá zápletka. Druhá polovina měla větší spád, byla akčnější. Závěr v jeskyni připomínal Indiana Jonese. Cotton chyběl, ale zase se jako bonus musí započítat Praha, kde se kousek příběhu odehrával.

Sheemas
05.09.2015 3 z 5

Kolumbova záhada nás zavede na Jamajku, na Kubu, do Vídně a také do Prahy. Příběh je poměrně jednoduchý a rychle postupuje vpřed, bohužel jsem si za celou knihu nijak zvlášť neoblíbila ani jednu hlavní postavu, což mě mrzí. Líbil se mi nápad s Kolumbem i s Prahou, ale kniha mě až tak moc neohromila, škoda.

genie
02.09.2015 3 z 5

Moje druhá knížka od Berryho po Benátské zradě. Tahle mi přišla poněkud "kostrbatá", s hlavním hrdinou jsem se moc nesžila ... Přesto se to číst dalo.

monika22
22.08.2015

Na rozdíl od jiných knih překombinováno , ale co mi vadí, je to, koho nám "dosadil" za prezidenta. Myslím, že zjistit si fakta o zemi, o které píšu, by mělo být prioritní.

hastings
19.08.2014 4 z 5

Jako vždy zábavné čtení. Každopádně mi zde chybí Cotton Malone. Jedna hvězda za Prahu, příběh je tím bližší...

Makovník
16.06.2014 5 z 5

Na stole jsem měl tři knihy Steva Berryho. "Tak kterou?" říkal jsem si. Nakonec jsem se podíval sem a zjistil, že Kolumbova záhada má suverénně nejméně (?!) procent. Volba padla. Přece si nemůžu nechat nejhorší knihu na konec série, a zkazit si tak chuť. Otevřel jsem Kolumbovu záhadu...
Prolog mě tolik nezaujal, ale dalo se... Teď přišla na řadu (jak to tak po prologu většinou bývá) první kapitola, pak druhá... Tak kdy to přijde? Kdy to začne být ta avizovaná slátanina? Dostal jsem se do půlky knihy. "Lidi, mě to baví," zjišťuji. Ano, bavilo mě to hodně, dokonce tak, že si myslím, že tato kniha patří mezi Berryho nejlepší. Samozřejmě oceňuji, že autor nasměroval Toma Sagana a další aktéry do našeho hlavního města, a mohl by tak přilákat další turisty (aspoň, že tam nežiju...:-)) Dále bych moc pochválil obálku knihy, která je prostě úžasné. Takže dávám přes 90%...
A mám pro sebe poučení: ne vždy se hodnocení na webových stránkách shoduje s tím vaším. Někdy ano. No, a teď teda... Kterou další?!

LBZ
01.03.2014 2 z 5

Moje první a asi poslední knížka od tohoto autora. Z mého pohledu se autorovi moc nepodařilo napsat knížku strhujícím způsobem :-(, což je obvykle hlavní klad tohoto typu knih.

bukiet
25.01.2014 5 z 5

Maloneovka bez Cottona Malonea.
Vynikající příběh, dech beroucí historická konspirace, skvělé postavy, jejichž jednání není zas tak průhledné, jak bychom si rádi mysleli.

Val
05.12.2013 4 z 5

Počáteční smíšené pocity brzy vystřídalo nadšení :-) Berryho mám v oblíbených autorech, tudíž ho mám ráda a ledacos mu dokážu odpustit. Docela mě dostal tím, že se děj z části odehrával i v Praze, což je v tomto případě asi logické, nicméně patriota to potěší. Samotný děj se může sice někomu jevit jako překombinovaný, ale myslím, že to do sebe na konci hezky logicky zapadne :-) Mě neuvěřitelně vytáčela Saganova dcera Alle, která mě připadla vyloženě spratkoidní.... :-) A také si cením autorovy poznámky na konci knihy, kdy se dozvídáme, co je skutečnost a co fikce. Moc hezky se to četlo .

wamplady
15.08.2013 4 z 5

tato kniha se mi nelíbila tolik jako knihy s Cottonem Malonem. Dávám jí 70%. Ale určitě ji doporučuji přečíst

cedos
16.06.2013

Steve Berry je mým oblébeným autorem a s napětím jsem proto očekávala knihu mimo sérii Megalen Billet ... rozhodně mě nezklamala, jako vždy je plná napětí, zajímavých informací a hlavně se velká část děje odehrává v Praze. Popis židovského města je velmi zajímavé číst od autora, který je vlastně "odjinud". Při čtení knih od pana Berryho vždy zkouším odhadnout co je fikce a co skutečná fakta ... a mnohdy jsm na konci knihy překvapená v čem jsem se zmýlia. Tuto knihu mohu doporučit.

Peti
06.06.2013

Tato kniha se mi velice líbila, mám ráda tento styl - záhada, mysterie spjatá s historií. Židovská tématika mi je navíc velmi blízká, znám Vídeň i Prahu, díky tomu mě to vtáhlo plně do děje. Úplně mám chuť vydat se na Jamajku, ale ta je daleko, tak půjdu aspoň na procházku po Starém židovském městě :). Příběh měl spád a jiskru, hlavní hrdina - reportér - se vyhrabal ze svých depresí a arogantní zahořklá dcera se nakonec začala chovat jako dcera a poklad zůstal nakonec ve svém úkrytu. Pěkné, doporučuji.