Piliere moci

Piliere moci https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/393931/bmid_piliere-moci-jL6-393931.jpg 4 298 298

V polovici 19. storočia sú jednou z najvýznamnejších bankárskych rodín v Londýne Pilasterovci. Členovia rozvetvenej rodiny tvrdo presadzujú svoje osobné záujmy, chamtivosť a zhýralosť niektorých z nich nepozná hranice. Vzájomná nedôvera a nenávisť sa podpíše pod krach banky, ktorú zachraňuje najtalentovanejší, ale zároveň najzraniteľnejší Hugh Pilaster. Jeho otec totiž spáchal samovraždu, a to ohrozuje synovu skvelú budúcnosť. Obsiahly román nás zavedie do pánskych klubov aj nevestincov, kde si bohatá smotánka uspokojuje svoje temné túžby. Oslňujúce plesové sály a komnaty obložené mahagónom sú svedkami intríg, ktoré spriadajú manipulátori s bohatstvom sveta. Všetko sa začalo v roku 1866, keď v exkluzívnej chlapčenskej škole došlo k tragédii. Pri záhadnom nešťastí sa utopil mladý človek a jeho smrť poznačila osudy Follettových hrdinov na celé desaťročia. Rovnako ako Piliere zeme, aj Piliere moci sú vzrušujúcim príbehom plným politických a ľúbostných intríg, nechýba ani chladnokrvná vražda a finančná kríza. Ďalšia historická kniha z pera Kena Folletta, od ktorej sa nebudete vedieť odtrhnúť.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)
Originální název:

A Dangerous Fortune , 1993


více info...

Přidat komentář

kyssling
01.10.2023 4 z 5

Pěkný rozmáchlý román, Follett opět nezklamal, příběh odsýpá, člověku při sledování příběhu je kolikrát až zle jak má podlost a zlo navrch.

Arella
10.09.2023 4 z 5

První moje kniha od tohoto autora na doporučení a musím říct, že začátek byl velmi pozvolný. Poté jsem se ale začala a velmi se mi líbilo prostředí bankovnictví na konci 19.století v Londýně. Autor brilantně vykreslit postavy, příběh se zajímavě proplétal a já si knihu užila do posledních stran. Děkuji.


dan-sam
25.08.2023 4 z 5

Po letech jsem se opět vrátil k důvěrně známému autorovi a nebylo to vůbec těžké: některé archetypy jakoby procházely skrz jeho jiná díla, typicky v Trilogii století (Maisie, Dan, Hugh) nebo z jiných samostatných románů (Rachle v Muži s podivnou minulostí nebo Hugh v oku jehly). Díky tomu má čtenář pocit, že se vrací do důvěrného prostředí vlastně jen o pár generací dřív.
Co se ovšem Kenovi Follettovi upřít nedá, je lehkost se kterou se jeho knihy čtou: poslední roky se občas musím přemlouvat v pokračování v četbě, ale zde oči i pozornost čtenářova klouže po stránkách snadno a jednoduše hltá příběh po desítkách stran. Kupodivu ani prostředí bankovnictví, samo o sobě těžko uchopitelné pro prózu, není překážkou, neb všechny základní ekonomické operace jsou vysvětleny tak, že čtenář jim rozumí a chápe i rozdílné motivy v jednání společníků.
Velmi solidní standard, dojem z života londýnské buržoazie (nijak politicky zabarveno) druhé poloviny předminulého století, je čtivý a dobře podaný.

karli887
10.08.2023 5 z 5

Follet nezklamal. Jeho příběhy jsou krásné, za mě 5 hvězd. I když si nemyslím, že by bylo tak jednoduché prorazit mezi anglickou smetánku minulého století... stejně nejlepší je tetralogie že středověku začínající Pilíři země....

Lenka0007
13.04.2023 5 z 5

Román se vším všudy, nechybí napětí, intriky, láska. Mistrovsky odvyprávěný příběh.

Tsampika
30.03.2023 4 z 5

Tešila som sa na ňu a nesklamala. Síce nedosiahla úrovne Pilierov zeme či Storočia, ale Follet vie písať. Na začiatku to síce išlo trochu zťažka, ale nie dejom, skôr Folletovským štýlom. Záver trošku mimo môjho gusta, kladná hlavná postava niekedy až mimoriadne bezchybne prekľučkuje všetkými problémami a úskaliami ktoré sa mu podhodia. Aj tak veľmi dobre čitateľný (light)historicko-bankovnícko-ságovsko-intrigánsky román.

Mája777
01.08.2022 5 z 5

Další Follett za mnou. Souhlasím s Madelisi, opakuje se zde stejná dějová šablona, kterou známe z jeho jiných historických děl. Ale i přes to se mi příběh líbil. Fandila jsem Hughovi, nenáviděla Mickyho a nakonec i litovala Edwarda. Jenom ten konec mi tentokrát přišel takový uspěchaný a jedna dějová linka dost nereálná. Je to ale jenom můj pohled. Pro fanoušky historických románů mohu dát jenom jedno velké doporučení.
(1. 8. 22 - 16 918 - 35)

Madelisi
19.06.2022 3 z 5

Dosud jsem od Folletta znala pouze jeho sérii Pilíře země. Kolo štěstěny má podobný koncept, veškeré postavy jsou vytvořeny podle jednoho vzoru - slabošský dědic, lump vraždící pro své cíle, matka bez zábran či milenci co najdou štěstí až po uplynutí mnoho desítek let. V hlavě mi zůstaly dvě vedlejší postavy - reálný princ z Walesu a vévoda z Kingsbridge. Zajímalo by mě, jestli je to potomek z Pilířů země.

Příběh je zasazený do bankovního prostředí 19. století. Autor báječně popsal fungování bankovního systému, mohl by si vzít na starost učebnici ekonomických dějin. Nedokážu se zbavit dojmu, že o proti Pilířům země zde Follett občas potřeboval Deus ex machina, aby se posunul v ději. Dva příklady - zdůvodnění, proč konkurenční bankéř pomůže zabránit úpadku jedné banky a scéna s padouchem, lodním kufrem a mořem.

Líbilo se mi, jaký je Follett skvělý vypravěč. Příběh nádherně plynul, až bych snesla další osudy všech postav.

Inka8
11.06.2022 2 z 5

Nejprve jsem se nemohla začíst , protože je to úplně něco jiného , než obvykle čtu . Ale nakonec jsme to nevzdala a dočetla do konce a byla jsem moc ráda , že se potvrdilo , že boží mlýny melou pomalu , ale jistě

neolitka
07.04.2022 3 z 5

Pokud se jednalo o linku s Hughem kniha mě moc bavila. Sotva jsem se začetla, přišla část věnovaná Mickymu a hned jsem myslela, že knihu odhodím a už se k ní ani nevrátím.

Noisette73
22.06.2021 5 z 5

Toto je moje první setkání s Kenem Follettem a jsem nadšená!
Hrozně se těším až si zakoupím jeho trilogii Pilíře země.
Byl to nádherný čtenářský zážitek a já mám radost, že jsem se autora rozhodla zkusit.
Mimochodem obálka je krásná.

Fanda74
21.06.2021 4 z 5

Já jsem spokojený - čtivé, mělo to švih, napětí, taková rodinná sága - dva pořádní "zloduši", myslím že všechno, co k tomuto typu "pokračování Dickense a Dumase" patří.

martinaandulka
19.04.2021 4 z 5

Druhá polovina 19 století Anglie,příběh začíná potyčkou,která vyústí smrtí jednoho z chlapců,které vypadá jako nehoda... .Kniha se četla na začátku trochu těžce,pak jsem si zvykla a četlo se mi lépe.Příběh a historie té doby je napsána moc hezky,jen lidé jsou stejné dobří a špatní jako v reálném životě.

Kanylka
08.03.2021

Od auta jsem četla Pilíře země, Na věky věků, Zima světa, Pád titánů, Hranice věčnosti...Všechny tyto knihy jsou prostě úžasné. Kolo štěstěny mezi ně patřit nebude.

MatoPalkes
28.01.2021 5 z 5

Možno si to viacej užije ženské publikum, ale mňa to skutočne bavilo.

derminator
17.01.2021 3 z 5

Micky a tetička Augusta jsou oba pěkní padouši. Toť na začátek mého hodnocení. Kniha se číst dá. Není to úplně můj šálek kávy, je to spíše román historicko- dobrodružno- romantický a to já zase až tak nemusím, ale i tak musím říci že tak špatné to není. Follet psát umí a i v této knize není o zápletky, intriky a vraždy nouze. Nu knihu hodnotím na 65%. A zajímalo by mě jendno je Kordova smyšlená? Nebo v historii existovala? Nevíte někdo? Budu rád za odpovědi jelikož jsem v historických pramenech tuto zemi nenašel!

Dani5a
25.12.2020 5 z 5

Kniha se mi líbila, děj má spád, popisuje život bankéřské rodiny v průběhu 26-ti let.

včelařka
27.09.2020 3 z 5

Kolo štestěny. Dobro a zlo ve světě majitelů bank.

SumýšIrena
06.07.2020 3 z 5

Neurazí ani nenadchne...

ESKIMOS
03.02.2019 4 z 5

Kniha se čte velmi dobře. Je to spíše oddechovka, trochu červená knihovna... Takový "ženský románek".. Ale líbil se mi )