Knížka Ferdy Mravence

Knížka Ferdy Mravence https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/104038/bmid_knizka-ferdy-mravence-noo-104038.jpg 5 421 70

Ferda si poradí s pracemi všeho druhu: zapřáhne do kočáru pana Hlemýždě, ochočí si zeleného koníka, uspořádá hostinu pro rodinu malých ploštiček, nešťastně se zamiluje a nakonec jen taktak unikne nespravedlivému výprasku a uprchne do světa. Ale Ferda by nebyl Ferda, kdyby si neporadil s krvežíznivým Ťutínkem i s mravencožravou paní Střevlíkovou, a nakonec postaví larvičkám chrostíků tak krásné podvodní domečky, že si vyslouží svobodu a vrátí se do rodného mraveniště! Tam se vrhne do vymýšlení všelijakých zlepšováků, ať už při lovu divokých mšic nebo čištění chodeb mraveniště. Mraveniště přepadnou loupežní cizí mravenci, ale pak se vše vysvětlí a příběh končí hromadnou svatbou. Někteří ženichové a nevěsty, ti, o které Ferda zvláště pečoval, mají na krku stejné červené kravaty jako on sám! Kniha se skládá ze tří částí : Ferda Mravenec, Ferda Mravenec v cizích službách, Ferda v mraveništi.... celý text

Avila
05.01.2022 5 z 5

Tuhle knihu jsme jako děti s bráchou měli nejraději, samozřejmě že jsme měli i další knihy od pana Sekory... Ale tahle byla nejoblíbenější. Pracovitý Ferda, namyšlená/mrcha Beruška která si zasloužila odplatu u rybníčku od komárů... A nezapomenutelný Pytlík...
Kdo by je nemiloval....

EvikU.
02.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Tak jsem se krásně vrátila do svého dětství a přiznám se, že jsem četla kdysi asi jen některé kapitoly a nebo jsem to už zapomněla. A myslela jsem si, že Beruška měla ráda Ferdu a ne že to byla taková mrcha a ještě ho dá k soudu, když on ji ochočí koníka a udělá vozík za koníka. :-)

Krásná kniha a krásně ilustrovaná. Doporučuji. Čtenářská výzva 2022 téma 1. Kniha od autora z mého dětství.

heavy66
16.11.2021 5 z 5

Kdo by neznal knížku oblíbenou mnoha generacemi dětí i dospělých, kteří vyrostli z těch dětí! Knížku plnou roztomilých tvorečků, z nichž někteří jsou v reálném životě otravnými hmyzáky.
Pilný a čestný Ferda, fintivá a pyšná Beruška a Pytlík to je rebel, Pytlík to je pankáč! Vsadím se, že není očkovaný a nenosí roušku!

georginaa
24.09.2021 5 z 5

Myslím, že toto dílko se povedlo pro všechny generace a bude pokračovat pro plno dalších let. Ferda mravenec, Beruška a Brouk Pytlík, ty se nikdy neomrzí. Děti jsou nadšení z těchto broučků, jsou krásně vytvořené a jen škoda, že to tak často nevysílají jako večerníčky.

Luigi1
06.09.2021 5 z 5

Ferda je Ferda,některé tyto postavičky jsou totožné s lidskými postavičkami.

Barakoudel
03.08.2021 5 z 5

Při přednáškách z Fylogeneze a systému bezestrunných zazněl s humorem z úst pana docenta odkaz, že "knížka Ferdy mravence je základní entomologická literatura, takže kdo nečetl, urychleně přečíst." Pravděpodobně nečekal, že se toho někdo doopravdy chytí. Zprvu jsem knížku brala jako velmi zajímavě zpracovaný podklad k učení. Pak jsem se ale začetla a dostala do děje takovým způsobem, že jsem knížku zhltla během třech dní. Opravdu povedená knížka, včetně krásných ilustrací. Klobouk dolů! Snad jednou budu mít možnost knížku do ruky vzít znovu a číst ji nahlas pro malá a zvědavá ouška.

Medunkavera
27.07.2021 5 z 5

Beru tuto knihu do ruky, abych ji přidala do přečtených.
Tak toto je naprosto srozumitelné a krásné. Jak obrázky i text.
Dodnes - když je někdo šikovný, tak mu říkám: "Ty jsi takový Ferda mravenec.."
Knihu prohlížím a sem-tam pročítám.
Nakonec jedu na začátek, že si ji přečtu celou. Tak moc se mi to líbí a tak mám takovou chuť přečíst si knihu celou.
A tak se začítám. Zrovna jsem v tom nejlepším, kdy se Ferda seznamuje s Beruškou a nabízí jí, že ji ke kočáru sežene ochočeného koníka a Beruška špitne: "Musím se zeptat maminky,"
když v tom přichází můj syn, zadívá se na knížku a říká:
"Nemáš náhodou rozpozlouchanýho Ed McBaina..?"

MíšaS.
26.03.2021 5 z 5

Kdysi dávno jí dostal bratr k narozeninám a já jsem mu jí strašně záviděla. A protože bratr o čtení nestál a nestojí dodnes, tak se kniha stala mou :) Strašně se mi líbil férový a pracovitý Ferda a pořád jsem si říkala, co se mu líbí na té "blbé" berušce, která je tak nafrněná :D :D

Osice
25.03.2021 4 z 5

Vlastníme vyřazenou z knihovny. Po Uprchlíkovi na ptačím stromě jsem se hodně těšila na další setkání s O. Sekorou a úplně nedopadlo podle mých představ. Kniha se skládá z 3 částí (Ferda mravenec, Ferda v cizích službách a Ferda v Mraveništi). Knihu jsem měla s Barunkou rozečtenou poměrně dlouho. Oběma nám totiž nesedla první část. I jsem si myslela, že knihu nedočteme a ani mně to moc nevadilo. Ferda mi byl z počátku hodně nesympatický, dlouho trvalo, než jsem si k němu našla cestu. O Berušce ani mluvit nebudu, celé to zachraňoval brouk Pytlík:-)

Ale pak přišla druhá část a jako bych četla úplně jinou knihu. Najednou nás strašně chytla. Líbily se mi příhody, které Ferda prožíval, začala jsem si všímat nejrůznějších zajímavostí z hmyzí říše, chrostíky a jejich domečky jsem si dokonce vyhledala:-), těšila jsem se na pohádky, které vyprávěl, dcera chtěla číst dál a dál a já si prostě předčítání užívala.

Ve třetí části se Ferda navrací zpět do mraveniště a já se bála, aby se nenesla v podobném duchu jako ta úvodní. Naštěstí se tak nestalo a i když se Ferda nezařadí k mým nejoblíbenějším postavám z dětských knížek, tak jsem díky němu mohla nakouknout do mraveniště, dozvěděla jsem se, jak se vyvíjí mravenec, k čemu potřebují mšice, „jak probíhají mravenčí námluvy“, atd. … Když chodíme s dětmi na procházku, tak nám často přes cestu přechází mravenci. To se vždy zastavíme a chvíli je pozorujeme. Dneska dokonce náš nejmenší (2,5 r.) ukazoval, kudy předtím mravenci procházeli. Už bylo k večeru, tak byli asi zalezlí v mraveništi:-)

Knížku Ferdy mravence jsem doma určitě jako dítě měla, vybavuji si, že jsem si ji prohlížela, ale vůbec si nevzpomínám, zda mi ji někdo četl:-) Hvězdičku ubírám za začátek, na knize je patrné jakého smýšlení autor byl, ale to je mi jedno, moc na pilu netlačí:-) Po dočtení posledního příběhu, se Barunka dožadovala dalších příběhů, tak myslím, že se jí Ferda líbil hodně:-)

Laurinka1000
01.03.2021 4 z 5

Ferda zažil hodně dobrodružství. Na mě to bylo moc dlouhé.

n.ezn.amy
07.02.2021 5 z 5

Příběhy Ferdy mravence s jeho nezbytným šátkem a nerozlučným kamarádem broukem Pytlíkem. Ferda mravenec je šikovný a jeho heslem je Práce všeho druhu. Krásné příběhy, kdy si např. ochočí zeleného koníka nebo díky nešťastnému zamilování musí utéct z mraveniště do světa, neboť mu hrozil velký výprask. Další z českých nestárnoucích klasických dětských knih.

Sandik
12.01.2021 5 z 5

Nestárnoucí klasika, pro děti kolem šesti let ideální způsob jak se seznámit se světem hmyzu. Samozřejmě legrační je z dnešního pohledu fakt, že Ferda mravenec je logicky dělnice, čili vlastně "ženská hrdinka" ;o)

Kontryhelka
11.01.2021 5 z 5

Zbožňovaná kniha mého dětství.

VeruMalfoy
07.01.2021 5 z 5

Tuhle knížku jsem s pár dalšími oblíbenými chtěla číst jako malá od mamky furt dokola. Rodiče mi četli samozřejmě i jiné pohádky, ale znáte to, když si některé opravdu oblíbíte, nemůžete se jich prostě nabažit! Pamatuji si, že pak jsem ty oblíbené příběhy znala nazpaměť.

bacouch
31.10.2020 5 z 5

Knížku jsme četli s dětmi před spaním, všechny nás to fakt bavilo a já si dala předsevzetí, že si o těch mravencích musím přečíst ještě něco konkrétnějšího a reálnějšího. Jinak, dětem to přišlo dost legrační a dostatečně akční.

Jarka_rybář
13.10.2020 5 z 5

Výtečná a vtipná kniha. Na vysoké nám ji doporučovali jako učební materiál pro studium bezobratlých (postačila by prý na trojku.:-) ).

Doubravka1975
13.09.2020 5 z 5

Nejlepší je Ferda ..... Krásný příběh z mraveniště. Líbí se mně i mým, dnes již dospělým synům

janina66
08.09.2020 5 z 5

Ač jsem si knihu užívala ve svém dětství a učila se u ní hezky číst, tak si myslím, že tato úžasná kniha je nadčasová. Kratší kapitoly a moc hezká ilustrace. Beruška mě vždy štvala a brouk Pytlík byl k smíchu.

tittanie
19.07.2020

Krásné vrácení do dětství. Krásná ilustrace. Krásný příběh z mraveniště o mravencích.

Zdeniczka
12.06.2020 5 z 5

Když se řekne Ferda Mravenec, tak se mi kromě sympatického Ferdy, namyšlené Berušky, děsně chytrého Pytlíka, ploštic a spol. vybaví i básnička, kterou jsme se coby dítka (v ještě komunistickém ČSSR) bavili: "Mraveneček v lese těžkou kládu nese. Nepomáhejte mu, soudruzi a soudružky, je to rozkrádání socialistického majetku." Kde jsme k tomu přišli, to nevím, ale měli jsme z toho bžundu. :)

pohádky pro děti hmyz mravenci

Ondřej Sekora
česká, 1899 - 1967