Sicilián

Sicilián https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/301328/bmid_sicilian-3Iz-301328.jpg 4 722 89

Kmotr / Krstný otec série

Michael Corleone stojí v palermském přístavu. Jeho dvouletý pobyt na Sicílii končí, ale Kmotr ho ještě pověřil úkolem. Do Ameriky se nemá vracet bez muže jménem Salvatore Giuliano. Giuliano – to je legenda, živý idol všech obyvatel Sicílie. Bojuje proti římské vládě, ale skutečný souboj na život a na smrt svádí se šéfem sicilské mafie, donem Crocem. A tento boj musí skončit definitivní porážkou jednoho z nich… Slavný spisovatel Mario Puzo ve svém románu na základě skutečného osudu sicilského bandity vytvořil mistrovský příběh o hrůzných a neúprosných pravidlech mafiánského světa.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Romány

Vydáno: , Knižní klub

The Sicilian , 1985

Madla81
Madla81
07.03.2024 5 z 5

Skvělá kniha, která mě bavila snad ještě o chlup víc než legendární Kmotr. Výborný, soudržný příběh, uvěřitelně propracované postavy, napínavý děj, vzájemná provázanost vztahů. Někomu se kniha může zdát až příliš popisná, já popisy zbožňuju, takže jsem byla spokojená.

krakonos.kraken
krakonos.kraken
13.01.2024 5 z 5

Kupodivu se mi to líbilo víc než Kmotr. Bylo to kompaktnejší, bez zbytečných odboček k filmu atd. a i prostředí bylo zajímavé. Jediné co mě mrzí, že nebyl víc rozpracován vztah hlavních postav a závěr byl tím pádem vysvětlen pouze v několika málo odstavcích.

iceVS
iceVS
24.09.2023 5 z 5

Nejdřív zklamání, doufala jsem, že to bude o Michaelovi. Ale vlastně to bylo úplně stejně skvělé jako linie rodu Corleone.
A nevydržela jsem to, pár stránek před koncem jsem se musela podívat, jak Turi dopadne. No... podle očekávání, samozřejmě...

Ava365
Ava365
06.09.2023 5 z 5

Kniha sice nedosáhla úrovně kmotra, přesto je napsána poutavě a stojí za přečtení.

soupik2012
soupik2012
03.08.2023 5 z 5

Sicilián není v pravém slova smyslu gangsterka, ale spíš se jedná o dobrodružný román s prvky mafiánských praktik. Turi se z donucení stává místním banditou, ale protože je chytrý, dokáže na svou stranu získat veškeré místní obyvatelstvo. Z počátku ho dokonce podporuje místní don Croc, ale dva kohouti se na jednom smetišti moc dlouho vzájemně tolerovat nedokáží. Kniha je celkem dost popisná, ale takovým tím způsobem, který v žádném případě nenudí. Audiokniha je velice dobře načtena a načetl ji pan Marek Vašut.

Kabuky
Kabuky
01.07.2023 5 z 5

Perfektní čtení.

stanislava9718
stanislava9718
12.06.2023

Knižní klasika spisovatele Maria Puza o historii, životě a praktikách chudých "siciliánů", kteří po svém způsobu bojují o své přežití v drsné Itálii a hlavně drsnější Sicílii, kterou vepsal do postavy rodiny Corleonů. V tomto díle exil Michaela Corleoneho na Sicílii.

Jirka92333
Jirka92333
08.03.2023 5 z 5

Půjčil bych si citaci ze své oblíbené PC hry. ,, Nakonec tě zabije tvůj nejlepší přítel" :-D. Za mě je Sicilián skvělá kniha!!! Užil jsem si jí víc než první díl.

branislav1814
branislav1814
29.01.2023 2 z 5

Nejde vůbec srovnávat s prvním dílem. Skoro celou dobu jsem přemýšlel, jestli to vůbec dočtu. Pro mně to bylo velké zklamání.

hurikan123
hurikan123
12.01.2023 5 z 5

naprostý skvost, život partyzánů, intriky, napětí.. prostě kmotr jak má být

TomHr
TomHr
22.12.2022 5 z 5

Zasvěcený a vynikající vhled do světa pro nás obtížně uchopitelného. Do světa, kde se dívka sedící před domem nesmí dívat do ulice, ale vražda je naprosto legitimním řešením sporů. Do světa extrémních kontrastů, neuvěřitelné chudoby i obrovského bohatství. Do světa, kde je čest nade vše, ale lež a zrada je normou chování. Puzo literárně zpracoval (a asi poněkud zidealizoval) příběh známého sicilského bandity Salvatore Giuliana. Ale nejde jen o dobrodružství zbojníka, jeho promyšlené a troufalé činy. Jde o podhoubí, ze kterého se rodí sicilští bandité. Pokřivené prostředí, vyždímané mafií ve spolupráci s italskou vládou, pocit nespravedlnosti a bezpráví, které zažene vesnické synky do hor. Giulianův příběh je okrajově propojen se světem Puzova Kmotra dona Corleona a končí příznačně – zradou. Kniha z pro nás exotického prostředí je koktejlem venkovských dramat, mafiánských zločinů, vojenských akcí, romantiky a vysoké politiky. Koktejlem velice chutným!

jana14
jana14
29.03.2022 5 z 5

V mládí mě z celého Kmotra zaujala jak v knize, tak ve filmu právě ta část, kdy pobývá Michael Corleone na Sicílii a "zasáhne ho blesk". No, mladá holka. Nicméně prostředí Sicílie je pro mne stále zajímavé a kouzelné, takže i Sicilian má na mém žebříčku vysoké hodnocení.

B4LU
B4LU
13.03.2022 4 z 5

Nebylo to to, co jsem čekal. Vhled do praktik mafie se zde téměř nekonal, protože Turi Giuliano (ten sicilián) nepatří k mafii, ale jde o banditu přibližně typu Robina Hooda. Protože se ale děj odehrává na Sicílii, ke kontaktu s mafií zde nutně dojde také.
Byť se zde vyskytují postavy z Kmotra, vůbec nic by se nezměnilo, kdyby tam nebyly, protože na děj mají jen minimální vliv. V podstatě jde spíš o životopisný román novodobého bandity, protože Turi doopravdy žil.

alois.randa
alois.randa
06.02.2022 4 z 5

Z kraje jsem se nemohl tak začíst, jako do Kmotra, lehce předvídatelné, ale nakonec jsem se u čtení příjemně bavil.

lucifess
lucifess
01.02.2022 4 z 5

Kniha patří mezi klasiky, kterou jsem jako dospívající nechápala. Kmotra jsem po pár stránkách odložila - co na tom všichni mají? Vrátila jsem se jako dospělá, dala jsem druhou šanci a pokračovala do dalšího dílu. Je pro mě děsivé, jak se vše dá ovládat penězi, vlivem a známostmi. Bylo to vcelku příjemné čtení, ale unesená jsem z toho úplně nebyla.

ErikaKej
ErikaKej
04.01.2022 5 z 5

Áno toto je klasika, must read... Ja som si ju čítala zároveň s krstným otcom,lebo som vedela že spolu súvisia,teda v určitom momente som prešla z Krstného otca na Siciliána a potom som dočitala Krstného otca. Krásna kniha

adelinka
adelinka
28.10.2021 5 z 5

Mafia, cirkev a politika ......a sympatický bandita Giuliano. Trochu som sa zo začiatku len tak pomaly rozbiehala, ale potom to išlo. Puzo nesklamal.

speciale88
speciale88
18.06.2021 5 z 5

Mě se kniha líbila. Bylo to trošku jiné než Kmotr, ale i přesto super. Já doporučuji.

tom2843
tom2843
11.04.2021 4 z 5

Kmotr se mi líbí mnohem víc než Sicilián, protože od poloviny knížky je jasné, jak všechno skončí. Ale přesto je příběh Salvatora Giuliana zajímavý - sicilský Robin Hood, který bojuje s vládou v Římě, policajty i mafií. Krásně popsaná Sicílie na konci druhé světové války po osvobození Američany, volící komunisty, ovládaná mafií, s Jánošíkem ve svých kopcích.

DomYell
DomYell
03.04.2021 5 z 5

Zboznuji Siciliana, stejne jako Kmotra. Nedokazi rict, ktera z obou knih je lepsi... Presnejsi je Kmotr je mestska kniha, Sicilian je bokove venkovske pokracovani. Pribeh se neodehrava po Kmotrovi, ale soubezne s nim, za Michaelovo pobytu na Sicilii.

Puzo, jako spisovatel je naprosty machr. Pri cteni jeho knih mi v hlave bezi film, jak si to vse podle obsahu vykresluji. Mrzi me, ze k teto knize se onehda tez nenatocil kvalitni snimek.