Kmotr

Když v roce 1969 vyšel v Americe poprvé, figuroval celých dvaadvacet týdnů na první příčce v seznamu bestsellerů. Znamenité, sugestivní dílo o bossovi všech bossů, jehož vliv sahal od policie až po finanční magnáty, si získalo popularitu především proto, že zachytilo klasickou mafii v konkrétní době a v místech, kde existuje dodnes. Tajemství rodinných svazků a zločinu vyvolalo zájem velkého množství čtenářů, podpořený i filmovým zpracováním, jež s Marlonem Brandem a Al Pacinem v hlavních rolích natočil Francis Ford Coppola."Americká sága" newyorského podsvětí detailně odkrývající přísně dodržovaná pravidla znovu oživuje historii krvavé války klanu Corleonů proti čtyřem dalším famigliím. Don Corleone, před nímž se třesou i ti nejmocnější, drží pevně všechny nitky vedoucí ke světu pašeráků, vyděračů i hazardních hráčů, kteří si podali ruku se zločinem a zákonem krevní msty. Čelit organizované zločinnosti financované špinavými penězi z obchodu s drogami a zneužívající bankovní systém však není jednoduché. Zvláště když mafiáni jednají v duchu hesla Questra guerra e cosa nostra - Tato válka je naše věc. Dnes už klasický román americké literatury 60. let nelítostně potvrzuje Balzakova slova: V pozadí každého velkého majetku je zločin....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/34837/kmotr-Kcw-34837.jpg 4.83283

Kmotr (1.)

The Godfather (1969)

Vydáno:, Svoboda

EvaT86
03. prosince

K této knize ani nelze nic dodat - je prostě fantastická.

markettH
29. listopadu

Úžasné. Nechápu, proč jsem tak dlouho této knize odolávala. Rozhodně se chystám na další díly. Doporučuji.

whiolet
28. listopadu

Pořád jsem si říkala, proč je ta knížka, tak dobře hodnocená, když já se s tím už od začátku,tak hrozně peru,ale víte co? Pak se to rozjelo a že to byla jízda!
Výborně napsaná knížka, která mě vtáhla do gangsterského světa.
Těch pět hvězdiček si vážně zaslouží.

Chesterton
28. listopadu

Audio je famózní, knihu úplně nevím zda bych dala.

Novice
25. listopadu

Určitě doporučuji

hrosik3
22. listopadu

Skvělá knížka, čtivá. Postavy zajímavě vykreslené, je pro ně důležitá rodina, hrdost, za zradu musí přijít trest a msta. Určitě přečtu i další knihy autora.

japan25
20. listopadu

Zajímavá kniha s úžasným koncem(takový konec si představuji u všech knih)

Kyta
18. listopadu

Na Kmotra jsem byla už dlouhou dobu zvědavá jako na žádnou jinou knihu - ať kvůli vysokému hodnocení tady na Databázi (3. nejlépe hodnocená kniha? To musí stát za to..) nebo kvůli tomu, že je to ono znamé dílo, jehož filmová adaptace získala několik Oscarů... Zkrátka a dobře jsem si řekla, že tento můj literární "nedostatek" musím rychle napravit. A vážně - udělala jsem dobře!

Téma, kterému se Mario Puzo ve svém nejznámějším díle věnuje, mi bylo až do přečtení Kmotra téměř úplně cizí. Díky Kmotrovi jsem však měla možnost poznat ho ze všech stránek, zejména z těch nejtemnějších. Musím se přiznat, že na začátku mě dílo nijak zvlášť neoslovilo, jelikož se tam objevovalo moc postav a bylo obtížné se v nich orientovat. I po několika stranách mi dělalo problémy s určením, kdo která postava je a kam ji zařadit. Jenže všechno si žádá svůj čas. Následně mě příběh pohltil, začalo se to komplikovat a bylo to čím dál víc zajímavější a čtivější.

Postavy jsou vykresleny opravdu bravurně. Autor je měl promyšlené; vyžadoval, abychom pochopili jejich aktuální situaci kvůli nadcházejícím událostem, ať už to s nimi dopadne jakkoli. Je důležité vědět, jaký byl jejich životní příběh, proč se zachovali tak, jak se zachovali, co je k tomu vedlo apod. Všechny postavy byly reálné a přestože byly vlastně záporné, nešlo si je neoblíbit. Moudrý a přemýšlivý don Corleone, jenž pro vybudování svého impéria nepoužíval zbytečného násilí, ale rozum a logiku; mladý a zpočátku nezkušený Michael, ze kterého se přes jeho prvotní nesouhlas vůči famiglii stane otcův nástupce a ukáže se tak, že se rodinnému podniku nelze vyhnout; Sonny, kterého jeho zbrklost a unáhlená rozhodnutí nepřivedou ke šťastnému konci; Johnny Fontane, jenž se musí vypořádat s následky vlastních chyb; Tom Hagen, který ukáže, kde je jeho pravé místo; Kay, Lucy a mnoho dalších... Všechny tyto charaktery jsou jedinečné a právě díky svým chybám a nedostatkům přirozené.

Je těžké najít správný výraz pro to, jaká přesně tato kniha je. Překvapivá? Silná? Nevšední? Ohromující? To a mnoho dalšího. Je psána hodně do detailu, ale tady mi to překvapivě tolik nevadilo. Atmosféra v knize je vykreslena také výborně. Smrt, výhrůžky, napadání, intriky, zrada... Pomalu ani nevíte, komu lze v knize věřit, kdo je postavený proti komu, nic není hned jasné - a právě v tom je mimo jiné kouzlo téhle knihy. Italská famiglia Corleonových se musí vypořádávat se svými nepřáteli a musí si procházet peklem, aby dosáhla požadovaného míru. A jaká cena k tomu bude požadována...

Mafie je něco, s čím se obyčejný člověk jen tak nesetká. Tato zločinecká organizace, aby dosáhla svého, využívá těch nejhorších způsobů - násilí, vraždy, ale také rozum, jak je znázorněné na donu Corleonovi. Vražda je u nich na denním pořádku; když v někom vidí hrozbu, prostě ho zneškodní. Když někdo někomu brání v obchodu, zabije ho, není v tom nic osobního. Kdo je členem famiglie, musí být neskutečně opatrný a musí si dávat pozor na to, jak se chová a s kým se stýká, protože jakékoli zavětření zrady znamená smrt... To a mnohé další jsem vypozorovala z knihy Kmotr.

Puzo mi odtajnil veškerá tajemství organizovaného zločinu a dokázal, že jeho dílo bylo hodno přečtení. Určitě jsem ho nečetla naposledy! :)

Ondrášeček
15. listopadu

Tato kniha mne opravdu oslovila, ukázala mi život z naprosto jiného pohledu – nechala mě nahlédnout do nitra takovýchto zločineckých „organizací“ a jejich motivů, nejednou zde dokonce v této době právě mafie nabízela pro jednotlivce etičtější a efektivnější řešení pro určitý problém, což i přes špatné jádro celé věci znamenalo polidštění této mafie. Atmosféru knihy bych označil jako velmi silnou. Zaujal mě i náhled do tehdejší americké společnosti, ať už politických a sociálních postojů nebo třeba dobového Hollywoodu, který zde byl popsán barvitě a rozporuplně. Tento počin bych určitě doporučil každému, koho tato tématika "kmotrovství" zajímá.

Gustik5
10. listopadu

Perfektně vykreslené mafiánské prostředí a celá rodina zajímavých postav. Samozřejmě je tu i fantastické filmové zpracování, které v příběhu pokračuje dále. Knihu která inspirovala tolik tvůrců, nelze než milovat. :)

kacaabba
05. listopadu

Náhled do světa a způsobu života, který je mi (a doufám, že i zůstane) cizí.

Tess.96
03. listopadu

Na Kmotra jsem se velmi těšila už jenom kvůli tomu skvělému hodnocení tady na databázi a opravdu se jedná o naprosto skvěle napsaný příběh rodiny Corleonových. Autor píše velmi čtivě, když jsem knihu odložila a po pár dnech jsem se k ní vrátila, hned jsem se začetla a prožívala příběh s postavami. Kniha mi přišla srovnatelná s filmem, proto dávám stejné hodnocení ale rozhodně bych si chtěla přečíst i další knihy od autora.

Azmodan

Bezesporu tu spousta lidí napsala o čem tato kniha je a jak je skvělá a tak je nebudu opakovat zkusím to z jiného konce.
Kniha popisuje jisté manipulativní praktiky, jisté způsoby jednání, jisté způsoby komunikace. Slušní člověk pri podpisu smlouvy asi nikdy nepřiloží partnerovi v jednání zbran na spánek se slovy "za minutu bude na papíře buď tvůj mozek nebo tvůj podpis". I přesto si člověk může do běžného života odnést jisté myšlenky jak jednat s lidmy, čeho si všímat a jak s tim naložit.
A navíc, je to prostě a jednoduše mafiánská klasika :o)

jaroslav4590

dobra kniha

Luigi1

Tuto knihu mám rád

Beame

Kniha která se četla tak nějak sama. Ráda se k ní vracím. Je to z těch knih co člověk může přečíst několikrát a stále ho neomrzí

emma24

Kmotra považuji téměř za povinnou četbu nejen pro mladistvé.

zazinka2

No páni! Dlouho jsem si ji chtěla přečíst a opravdu nelituji. Kniha se dobře četla a i když jsem tak zhruba věděla, kdo z famiglie zemře, stejně mě to zaskočilo a zasáhlo.
Poslední dobou se mi hodně stává, že fandím těm záporákům, takže tohle byla opravdu kniha jako stvořená pro mě. Corleonovi si prostě nejde nezamilovat :)
Rozhodně doporučuji

Devorah

Poprvé jsme ji četla v pubertě a už tenkrát mi přišla výborná. Skvěle napsaná, poutavá zápletka, naprosto vtáhne do děje. Od té doby jsem ji stihla přečíst ještě párkrát a názor se nezměnil. Kniha je neskutečně čtivá, popisuje naprosto dokonale vztahy mezi tehdějšími "rodinami" , které tenkrát ovládaly podsvětí v Americe. A ano, kniha je skutečně napsaná tak, že se čtenář přiklání na stranu organizovaného zločinu, v tomto případě reprezentovaného rodinou Corleone. Mě osobně toto pozvání být jejich součástí a v jejich společnosti rozhodně nevadilo.

ElGreco

Štve mě, když vidím, jak většina lidí fandí hrdinům Kmotra! Jsou to zločinci, kteří se na oko řídí jakýmsi etickým kodexem a vlastní morálkou. Jenomže v praxi jediným měřítkem byly a jsou peníze. Ale ano, chápu. Autor je vykreslil hezky, tak můžeme fandit!

Ramiel

Z mého pohledu jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četl. Perfektní vykreslení postav, jejich pocitů a motivů, které je v jejich životě pohánějí. Stejně jako atmosféry ve společnosti, která je plná intrik, korupce, zrady, vydírání, vražd, jakož i lásky, obětavosti a oddanosti k vlastní rodině. Bravo!

managalante

Naprosto luxusní vtáhnutí do mafiánské atmosféry!

cathyblack

...nedbalá elegance a prostinká podoba literární ze mne udělala na chvíli lepšího člověka.
No vážně!
Člověka, který věří v přátelství, v rodinu. V čest.
Dobrá, já vím že jsou to zločinci.
Já vím, vraždí lidi.
Jo, obchodují s ženami.
Ano! Sází své peníze a prohrávají je.
Ano, uřízli koni hlavu.
No a!
Já si během čtení navykla na zvláštní rodinou atmosféru, na svět, kde každý člen rodiny má své místo, na svět, kde nevyjádřit úctu znamená zemřit.
Na pár dní byli mou rodinou. Nevadí, že jsou zločinem prolezlí až běda. To Puzo je vytvořil tak, aby si je čtenář oblíbil. Sledovat záměr autora je údělem čtenáře.

rodak

Neskutečná kniha.Dlouho jsem ji míjel,na dovolené do ní pustil a nemohl odtrhnout.Taky jsem zvědav na pokračování o kterém se píše že to není ono.

renova

Líbí se mi příběhy z mafiánského prostředí. Je to kniha, která je složitá na čtení, ale má výborný příběh, takže jsem si musela pustit i film. Ale za mě - kniha je daleko lepší....

Warty

Skvělá kniha. Jak to bývá obvyklé, mnohem lepší než film (i když i ten byl velice dobrý). Mohu pouze doporučit k přečtení.

werriss

Kdyby to šlo, dala bych i víc hvězd v hodnocení, mně se to prostě líbilo :-) Skvělá knížka, která se nyní dokonce zařadila na vrchol mých nejoblíbenějších. A to jsem měla prvně obavy, že mě to nebude ani bavit :-D Film byl také výborný, ale knížka je mnohem lepší.

Heisenberg

Je mi to líto, ale tak jako u filmu, jsem se u některých scén a momentů příšerně nudil (kapitoly s Johnnym Fontanem jsem přímo přeskočil). Nejlepší kapitolou je určitě ta o donu Vitu Corleonovi. Nwm. Nějak mi to nesedlo. Co se ale nedá Kmotrovi upřít, je způsob jakým je psaný - proto palec nahoru pro Maria, a konec. Jinak nic překvapivého. Na 3. místo v žebříčku bych dal o mnohem lepší knihy. Například Zelenou míli, která se nedá s Kmotrem srovnávat. Jsem ale spokojen s tím, že díky Kmotrovi mám přečtené všechny knihy z TOP 10 na DK. PS: Tak tohle je nejhorší komentář co jsem kdy napsal :D

Leome

K tomu snad není co říct. Dokonalá kniha, která je mimochodem daleko lepší než filmové zpracování (přiznává obdivovatel Marlona Branda) od spisovatele, který sám nikdy s mafií žádné zkušenosti neměl.

gersen

Originální, jedinečné, věcné a přitom alarmující. Dle knihy vznikl dle mého názoru nejlepší film všech dob.

Kniha v žebříčku

3. nejlépe hodnocená kniha