Kmotr

Když v roce 1969 vyšel v Americe poprvé, figuroval celých dvaadvacet týdnů na první příčce v seznamu bestsellerů. Znamenité, sugestivní dílo o bossovi všech bossů, jehož vliv sahal od policie až po finanční magnáty, si získalo popularitu především proto, že zachytilo klasickou mafii v konkrétní době a v místech, kde existuje dodnes. Tajemství rodinných svazků a zločinu vyvolalo zájem velkého množství čtenářů, podpořený i filmovým zpracováním, jež s Marlonem Brandem a Al Pacinem v hlavních rolích natočil Francis Ford Coppola."Americká sága" newyorského podsvětí detailně odkrývající přísně dodržovaná pravidla znovu oživuje historii krvavé války klanu Corleonů proti čtyřem dalším famigliím. Don Corleone, před nímž se třesou i ti nejmocnější, drží pevně všechny nitky vedoucí ke světu pašeráků, vyděračů i hazardních hráčů, kteří si podali ruku se zločinem a zákonem krevní msty. Čelit organizované zločinnosti financované špinavými penězi z obchodu s drogami a zneužívající bankovní systém však není jednoduché. Zvláště když mafiáni jednají v duchu hesla Questra guerra e cosa nostra - Tato válka je naše věc. Dnes už klasický román americké literatury 60. let nelítostně potvrzuje Balzakova slova: V pozadí každého velkého majetku je zločin....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/34837/kmotr-Kcw-34837.jpg 4.83197
Série:

Kmotr (1.)

Originální název:

The Godfather (1969)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Svoboda
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (347)

Přidat komentář
Beame
včera

Kniha která se četla tak nějak sama. Ráda se k ní vracím. Je to z těch knih co člověk může přečíst několikrát a stále ho neomrzí

emma24
13. října

Kmotra považuji téměř za povinnou četbu nejen pro mladistvé.

zazinka2
12. října

No páni! Dlouho jsem si ji chtěla přečíst a opravdu nelituji. Kniha se dobře četla a i když jsem tak zhruba věděla, kdo z famiglie zemře, stejně mě to zaskočilo a zasáhlo.
Poslední dobou se mi hodně stává, že fandím těm záporákům, takže tohle byla opravdu kniha jako stvořená pro mě. Corleonovi si prostě nejde nezamilovat :)
Rozhodně doporučuji

Devorah
03. října

Poprvé jsme ji četla v pubertě a už tenkrát mi přišla výborná. Skvěle napsaná, poutavá zápletka, naprosto vtáhne do děje. Od té doby jsem ji stihla přečíst ještě párkrát a názor se nezměnil. Kniha je neskutečně čtivá, popisuje naprosto dokonale vztahy mezi tehdějšími "rodinami" , které tenkrát ovládaly podsvětí v Americe. A ano, kniha je skutečně napsaná tak, že se čtenář přiklání na stranu organizovaného zločinu, v tomto případě reprezentovaného rodinou Corleone. Mě osobně toto pozvání být jejich součástí a v jejich společnosti rozhodně nevadilo.

ElGreco
30. září

Štve mě, když vidím, jak většina lidí fandí hrdinům Kmotra! Jsou to zločinci, kteří se na oko řídí jakýmsi etickým kodexem a vlastní morálkou. Jenomže v praxi jediným měřítkem byly a jsou peníze. Ale ano, chápu. Autor je vykreslil hezky, tak můžeme fandit!

Ramiel
26. září

Z mého pohledu jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četl. Perfektní vykreslení postav, jejich pocitů a motivů, které je v jejich životě pohánějí. Stejně jako atmosféry ve společnosti, která je plná intrik, korupce, zrady, vydírání, vražd, jakož i lásky, obětavosti a oddanosti k vlastní rodině. Bravo!

managalante
13. září

Naprosto luxusní vtáhnutí do mafiánské atmosféry!

cathyblack
30. srpna

...nedbalá elegance a prostinká podoba literární ze mne udělala na chvíli lepšího člověka.
No vážně!
Člověka, který věří v přátelství, v rodinu. V čest.
Dobrá, já vím že jsou to zločinci.
Já vím, vraždí lidi.
Jo, obchodují s ženami.
Ano! Sází své peníze a prohrávají je.
Ano, uřízli koni hlavu.
No a!
Já si během čtení navykla na zvláštní rodinou atmosféru, na svět, kde každý člen rodiny má své místo, na svět, kde nevyjádřit úctu znamená zemřit.
Na pár dní byli mou rodinou. Nevadí, že jsou zločinem prolezlí až běda. To Puzo je vytvořil tak, aby si je čtenář oblíbil. Sledovat záměr autora je údělem čtenáře.

rodak
24. srpna

Neskutečná kniha.Dlouho jsem ji míjel,na dovolené do ní pustil a nemohl odtrhnout.Taky jsem zvědav na pokračování o kterém se píše že to není ono.

renova
22. srpna

Líbí se mi příběhy z mafiánského prostředí. Je to kniha, která je složitá na čtení, ale má výborný příběh, takže jsem si musela pustit i film. Ale za mě - kniha je daleko lepší....

Warty
18. srpna

Skvělá kniha. Jak to bývá obvyklé, mnohem lepší než film (i když i ten byl velice dobrý). Mohu pouze doporučit k přečtení.

werriss
12. srpna

Kdyby to šlo, dala bych i víc hvězd v hodnocení, mně se to prostě líbilo :-) Skvělá knížka, která se nyní dokonce zařadila na vrchol mých nejoblíbenějších. A to jsem měla prvně obavy, že mě to nebude ani bavit :-D Film byl také výborný, ale knížka je mnohem lepší.

Heisenberg
09. srpna

Je mi to líto, ale tak jako u filmu, jsem se u některých scén a momentů příšerně nudil (kapitoly s Johnnym Fontanem jsem přímo přeskočil). Nejlepší kapitolou je určitě ta o donu Vitu Corleonovi. Nwm. Nějak mi to nesedlo. Co se ale nedá Kmotrovi upřít, je způsob jakým je psaný - proto palec nahoru pro Maria, a konec. Jinak nic překvapivého. Na 3. místo v žebříčku bych dal o mnohem lepší knihy. Například Zelenou míli, která se nedá s Kmotrem srovnávat. Jsem ale spokojen s tím, že díky Kmotrovi mám přečtené všechny knihy z TOP 10 na DK. PS: Tak tohle je nejhorší komentář co jsem kdy napsal :D

Leome
02. srpna

K tomu snad není co říct. Dokonalá kniha, která je mimochodem daleko lepší než filmové zpracování (přiznává obdivovatel Marlona Branda) od spisovatele, který sám nikdy s mafií žádné zkušenosti neměl.

gersen
27. července

Originální, jedinečné, věcné a přitom alarmující. Dle knihy vznikl dle mého názoru nejlepší film všech dob.

Placi
27. července

„Udělám mu nabídku, jakou nebude moci odmítnout.“ Brilantně napsaná kniha o drsném mafiánském prostředí v poválečných USA. Samozřejmost, s kterou se postavy v knize rozhodují k zabití nepřátel, a lehkost, s kterou to provádí, je Puzem dotažena k dokonalosti. Je až k neuvěření, že se Puzo dle svých slov před napsáním Kmotra nikdy nesetkal s nikým z drsného gangsterského prostředí, které dokázal tak umně vykreslit.

Siwan
12. července

Úžasná atmosféra je zachycená tak nadčasově, že se hned člověk ponoří do děje a je vtažen a na konci pozměněň a vyplyvnut. Trochu pocuchaný, trochu pozměněný, trochu otřesený, trochu zamilovaný, trochu všechno. Je prostě fakt výborná.

Bruka
11. července

O této knize toho už řekli tolik, že se zmůžu jen na jedno: Apollonia je overrated křupanská slepice :D

Michnicka
04. července

Miluji knihy o mafiánech. Tady se ale budu rozcházet s většinou. Prostě mě to nebavilo a musela jsem se do čtení nutit.

Katranis
03. července

Klasika, kdo by ji v dnešní době nemohl znát.
Rozhodně přelomové čtení o mafiánské rodině.
A to tady nebudu slintat nad filmovým zpracováním ;-)

Pablo7
01. července

Skvělá kniha. Viděl jsem před tím film a tak jsem znal děj. Film se knihy hodně drží. Kniha obsahuje navíc hlavně příběh zpěváka Fontana, jestli se nepletu ve jménu.

Monoghan
27. června

Absolutní klasika...

Jiří.H
23. června

Pro mě jedno z největších knižních zklamání. Neustálé zdůrazňování Donova geniálního úsudku, strategie, ba přímo geniality mi pilo krev. Styl psaní mi také příliš neseděl. Výrazy typu pistolník a projevit úctu se opakují snad v každé páté větě.
Zde bohužel musím říct, že film velice překonává knihu a dělá jí velkou službu. I když to většinou bývá naopak.

Lukyn96
22. června

Hrával jsem výbornou českou PC hru Mafia 1. Proč nesáhnout po knize s podobnou tematikou, která je na Databázi jedna z nejoblíbenějších? Každý správný mafioso má umět obchodovat, a tak za pouhou padesátikorunu jsem Kmotra v antikvariátu ležet nenechal. Kniha perfektně ukazuje principy fungování famiglie i s nezbytnými loužemi krve a čtenář se dozví, co znamenají mafiánské pojmy jako "omerta", "consigliore", či "být zasažen bleskem". Děj je zábavný a plynulý až do Michaelova úmprku na Sicílii. Od té doby se kniha stává trochu nudnější, a proto jsem nedal všech 5 hvězdiček.

Killingjoke
18. června

Kmotr Maria Puza patří již spoustu let mezi mé nejoblíbenější knihy. A byla to právě tato kniha, která mne přivedla k bližšímu zájmu jak o dílo Maria Puza, jehož téměř všechny knihy, které vyšly česky mám přečtené, tak o samotnou problematiku mafie a organizovaného zločinu. Puzo v Kmotrovi vytvořil velmi čtivou a promyšlenou ságu o vzestupech a pádech rodiny Corleone, která ve své době na čtenáře zapůsobila až šokujícím dojmem autentičnosti. Jde o velmi bolestný příběh životních osudů Vita Corleona a jeho synů, příběh o cti, korupci a rodinných hodnotách, který je psán krví...

RemiBlack
05. června

Možnost zapůjčit si od kamaráda knihu byla prostě "nabídka, kterou jsem nemohla odmítnout". :) Hodně spletité, hodně zábavné, hodně mafie. 5*

Vincenzoci
04. června

Knížku jsem čet už několikrát, vždy se k ní rád vracím. Je v ní ukázka, jak mafie funguje, co všechno peníze dokáží a že štěstěna je potvora vrtkavá. Hlavně ale jde o to, že rodina je vždy na prvním místě! Některá místa trochu zdlouhavá, ale nic hrozného. Doporučuji i film.

Lilly4
18. května

Poprvé jsem knihu četla ve svých 20-ti letech. Tehdy se mi nelíbila. Jak se může někdo modlit k Bohu a zároveň vraždit lidi? Ale uplynulo právě tolik let a Kmotr je mojí nejoblíbenější knihou, mojí sbírkou moudrostí, odpovědí na složité smyčky života. Čtu ji min. jednou do roka a chytne mě hned po pár větách. A stále v ní nalézám nová moudra a nové odpovědi. A dnes už ne mladá bych si přála mít v rodině jednoho takového Dona Vita Corleone. Number one!

veruskaveve
12. května

Super, super, super. Na základě této knihy přečtené asi v šestnácti letech jsem se začala zajímat o italskou mafii a i ve svém vysokém věku mě to nepřešlo.

zork
09. května

Dal som iba 4 z 5. A to hlavne kvôli dlhým pasážam, ktoré si myslím, že mohli byť aj kratšie. Ale celkovo by som hodnotil knihu ako veľmi dobrú.Kniha v žebříčku

3. nejlépe hodnocená kniha

Štítky

mafie gangy zfilmováno gangsteři

Autor a jeho další knihy

Mario Puzo

Mario Puzo
americká, 1920 - 1999

všechny knihy autora

Podobné knihy

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených70x
v Přečtených4583x
v Čtenářské výzvě92x
v Doporučených588x
v Knihotéce1229x
v Chystám se číst860x
v Chci si koupit102x
v dalších seznamech19x