Kletba vítězů

Kletba vítězů https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/384949/bmid_kletba-vitezu-keY-384949.jpeg 4 413 105

Kletba vítězů série

Některá vítězství stojí víc, než jen velký balík peněz... Jako dcera mocného valoriánského generála si Kestrel užívá bezstarostného života. Její osmnácté narozeniny se ale blíží a ji čeká zásadní rozhodnutí: buď se přidá k armádě, nebo se vdá. Když jednoho dne míjí na trhu místo, kde právě probíhá prodej otroků, upoutá její pozornost mladík hrdě vzdorující ponížení, kterému je vystaven. Kestrel se impulzivně pustí do dražby a vyhraje. Vítězstvím však na sebe přivolá kletbu, jejíž následky ji budou stát mnoho. Zakázané přátelství, které mezi nimi záhy vznikne, se stane nebezpečným nejen pro ně, ale i pro celou zemi. Kestrel – představitelka silného národa dobyvatelů a válečníků, a Arin – otrok z pokořeného národa Herranů, se totiž stanou důležitými figurkami ve vysoké politické hře plné intrik, tajemství a zrady... celý text

Fantasy Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Winner's Curse , 2014

Sima890
02.01.2019 5 z 5

Já úplně zbožňuju tu původní obálku, je moc krásná, líbí se mi víc než ta naše česká, ta také není k zahození, ale ta původní je mnohem hezčí i vevnitř (v těch prvních černých stránkách).Na tuhle knížku jsem se chystala už dlouho, nedávno vyšla i v češtině a já už si řekla, že si ji musím přečíst. A upřímně, nechápu, proč jsem tak dlouho čekala. Podle názvu jsem čekala něco na způsob Hunger Games nebo Skleněného trůnu, ale po přečtení anotace mi bylo jasné, že to tak nebude. Přišlo mi to hodně originální a zajímavé. Kletba vítězů je protkaná politikou, bojem o svobodu, intrik a samozřejmě i romantickou linkou. Je to příběh o tom, jak se výhra proměnila v prohru. To vše se sešlo v téhle krásce.

Svět knihy není příliš popsán, ale společnost a její způsob fungování je. A ta je tak promyšlená.Cítila jsem se jako uvězněná v nějaké historické fantasy fikci. Spousta věcí je tam spojených s historií, ne úplně s historií, ale přišlo mi to tak skutečná, jako by taková společnost skutečně existovala. Úplně jsem se zamilovala do způsobu, jakým vše funguje, do té monarchie, Valorianci jsou vládci, neporazitelní, mocní. Herrani jsou ti poražení, otroci, ti, kteří se musí Valorským uklonit a poslouchat jejich každému příkazu. Což mě hrozně zaujalo, to otroctví získalo v ději hodně pozornosti. A právě zde přichází revoluce. Byla to jen série náhod, která zapříčinila změnu všemu.

Než se cokoliv - jakákoliv akce stala - autorka se většinou soustředila tu společnost a naše hlavní postavy a jejich životy. Takže víte přesně, jaký život žijí a kde stojí a jsou neskutečně reálné. Často se stává, že postavy YA se chovají nesnesitelně a nelogicky, ale tady to tak opravdu nebylo. I když se zdálo, že Kestrel je tohle rozmazlené malé děvčátko, ale zatraceně ... ukázala nám, že je to nebojácká kick-ass drsňačka. Je to dcera generála, ale to z ní neudělá žádného válečníka. I když není zrovna nadaný bojovník, její inteligence a intuita je něco výhodnějšího. Ke knize mám jen jednu výtku, a to je, že díky kapitolám o Arinovi je jeho tajemství je čtenářovi vyzrazeno už na začátku. Ale na druhou stranu jsem si je užila a jen čekala, kdy vše vyjde na povrch. Arin je v podstatě Kestrelininým majetkem, ale ona se k němu tak nikdy nechovala a ani k jeho lidu. A Arin se zase k ní nikdy nechoval s nenávistí.

Denčaa
02.01.2019 5 z 5

Tahle kniha se mi úplně trefila do chuti. Hned na první pohled zaujme netradiční grafické zpracování knihy, které je opravdu originální. Co mi trošku chybělo, byla mapa světa. Člověk se ze začátku hůře orientuje v toto světě, má spoustu otázek, ale vše se postupně odkrývalo a už jsem si jen užívala samotný příběh. Byť mi tam přišla určitá podobnost s některými tématy v jiných knihách, tak jde stále o originální námět na knihu. Malinko bych ještě vytkla - přišlo mi, že autorka osekávala určité scény v knize. Například bitva trvala jen krátkou chvilku, přitom šlo o zásadní zvrat v ději. Ale jinak se to opravdu četlo skvěle, všem to moc doporučuji. A hlavní postavy jsou naprosto skvělé. Hlavně se mi líbilo jak se Arin vnitřně pral s tím kdo je a s tím co chce.

Stellia
29.12.2018 4 z 5

Veľmi pekne spracovaná otázka otroctva ako aj polemizovanie o tom, kto je vlastne otrokom?! Ten, čo vlastní druhých?! Alebo ten, ktorý je vlastnený niekým?! A ako rýchlo sa to môže obrátiť naopak. Alebo, obráti sa to naopak?! Rutkoski ma milo prekvapila a budem sa tešiť na ďalší diel série, ale k úplnej spokojnosti mi predsa len chýbalo trošku viac nebojácnosti zo strany hlavnej postavy, keď uvážime, kto ju vychovával. Čo už, archetyp silných ženských nebojácnych postáv, ktorý som si familiárne pomenovala "Lagertha", ma úplne pohltil, takže očakávam silné ženské postavy od každého, a v každej knihe. Aspoň jednu teda... :)

Calla2002
20.12.2018 3 z 5

Ze začátku se to zdálo fajn, potom to začala být nuda a už jsem si říkala „Merline, já už to číst nechci, mě to nebaví” ale stejně sem se dokopala a četla dál už jenom že zvědavosti, jak to s těma dvouma dopadne. Později už se tam konečně začalo něco dít a mě to začalo bavit, těch pár posledních kapitol. Tak čtu a čtu a najednou zaklapnu knihu a mám dočteno. Teď už si jenom říkám „Hm. Podle toho co jsem četla vzadu, se to vydalo v roce 2014. V Česku to ale přeložili až 2018. A vím, že to má být trilogie protože druhý díl se jmenuje 'Zrada vítězů' a třetí 'Polibek vítězů', ale kdy přeloží další díl? Nebo už přeložili?” toť otázka! XD celkem se těším na další díl, ale asi jenom kvůli těm dvěma a chci vědět jak to s nimi dopadne. Ne, že by se mi ten vymyšlený svět nelíbil nebo tak, ale prostě mě to tolik neoslovilo. I tak se těším na další ❤

Alex.Barunka
12.12.2018 3 z 5

Mohlo to být o tolik lepší, tolik nevyužitého potenciálu.
V tomto stavu jako oddechová četba dobré, ale ne působivé.

verulik196
11.12.2018 5 z 5

S touto knížkou neuděláte chybu. Příběh je napínavý, vtipný a jestli se obáváte přílišné romantiky, mohu vás uklidnit, že ta tam nemá hlavní místo. Takže neváhejte a pusťte se do čtení!

JajaCZ
07.12.2018 3 z 5

Bohužiaľ bol za mňa tento príbeh priemer. Síce sa mi páčilo historické pozadie vzťahov medzi Herranmi a národom dobyvateľov, ale vzťahová linka/chovanie Kestrel ma nezaujala. Snaha chovať sa dospelo bola skôr k smiechu a môže mu uveriť snáď len mladší čitateľ. Určite si, ale prečítam pokračovanie. Som zvedavá, ako príbeh dopadne.

A.K.A.R.
05.12.2018 5 z 5

Začátek -průměr a víc. Střed-dost dobrý. Konec- doslova jsem hltala. Toto je kniha , která vás donutí číst až do konce , protože víte , že ten konec bude nejlepší , ale zjistíte to ,až na konci. Miluji a doufám moc , moc v další díl této úžasné knihy se správnou fantasy i dobrým humorem. Je to kniha co má grády i přes svou romantickou stránku . Zkrátka kniha, jak se patří.

Elianor
03.12.2018 4 z 5

Oddychovka, u které se těším na další díl.

SweetKatty
01.12.2018 4 z 5

Celkem fajn kniha, je mi trochu vadí š.osoba (prostě ji nemám ráda :D) Asi jsem od Keltby vítězů čekala trochu víc :/

1259
27.11.2018 5 z 5

Celý příběh se mi velice zalíbil. I když jsem se jím za začátku hodně těžce prokousávala, tak jsem ráda, že sem knihu neodložila. Konec byl velice napínavý a už se těším na druhý díl.

Sima890
18.11.2018 5 z 5

alcerka
18.11.2018 5 z 5

Život není ani černý, ani bílý, tak kdo je vlastně vítězem? Skvělé čtení. Nemohla jsem se odtrhnout! :-)

danyinsidebooks
10.11.2018 4 z 5

Od knihy jsem měla dost vysoká očekávání a jsem ráda, že mě nezklamala.
Kestrel jsem si jako hlavní hrdinku docela oblíbila, což se úplně nedá říct o Arinovi. Nebyla to špatná postava, to ne, jen mi prostě nesedlo to, jak se v některých chvílích zachoval.

Co se mi na knize hodně líbilo byl styl vyprávění. Kniha nebyla plná sáhodlouhých a nudných popisů a pozvolna plynula. I když není tak plná akce jako jiné YA fantasy knihy, vůbec mi to nevadilo. Líbilo se mi, jak se autorka zaměřovala na strategii a podobné věci.

Kletbu vítězů určitě doporučuji, čtyři hvězdičky dávám jen proto, že si nechávám nějakou rezervu na další díly. Doufám, že nás autorka nezklame, jak to někdy u trilogií (má to být trilogie, že?) bývá.

simona8126
02.11.2018 4 z 5

Příběh byl předvídatelný a neoriginální. Jednání Valoriánů mi připadalo naivní a nevěrohodné. Opravdu by se nechali tak snadno ošálit? Téma napjatých vztahů mezi nimi a Herrany mi nicméně připadalo zajímavé, stejně jako rozvíjející se náklonnost mezi Kestrel a Arinem. Navzdory výše zmíněným výhradám jsem si čtení užila. Děj byl svižný, stránky mizely jedna za druhou a občas jsem skutečně měla problém knížku odložit.

Baru99
31.10.2018 5 z 5

Může mi někdo říct, jak mám asi tak vydržet čekat než vyjde další díl? ????

Tewi
25.10.2018 5 z 5

Někdo by mohl říci, že jde o jednu z mnoha YA. Tak proč by měla stát za přečtení? Řeknu vám proč.

Jedním z důvodů je skoro naprostá absence zdlouhavých a nudných popisů. V knize je řečeno jen to co je opravdu nezbytně nutné k pochopení tamnějšího světa. Děj tak není ničím zbytečně rozptylován a vy máte pocit jako by čas příběhu ubíhal lineárně s reálným.

Další z důvodů je to, že se nejedná o jednorázovou přeslazenou slátaninu. Daleko více jde o strategii hry a plány boje. Ano romantice se sice nevyhneme, ale není to nic z čeho by si cynikové měli rvát vlasy. Přece nejsme cimprlich. Hlavní postavy jsou sympatické a to i bez ohledu na jejich postavení. Kerstel zase není taková "princeznička" co si libuje v drbech, jak by se mohlo na první pohled zdát a Arin není zase taková nedobytná zeď za kterou se považuje.

Tahle kniha rozhodně neurazí a navíc příjemně zaplní volný čas. mě osobně se velice líbila a už se těším na druhý díl.

ciaram
24.10.2018 3 z 5

Čte se to dobře, i když je to právě psychologičtějšího rázu o tom, co se v postavách děje a jaký k sobě zaujmou postoj, včetně nastalé situace. Fantasy to není vůbec (až na smyšlené názvy měst potažmo území), ani nevím, proč jsem si to o této knize myslela. Každopádně neurazí, ale taky nijak závratně nenadchne.

erulka
16.10.2018 5 z 5

Úžasný příběh, který vás vtáhne do antického světa, který je sice smyšlený, ale vychází z dávné skutečnosti. Kromě milostné zápletky se zde řeší i problematika otroctví a to, jak se z mocného národa rázem stanou lidé na dně společenské pyramidy bez žádných práv kvůli prohrané válce. Velmi se mi líbilo, že Kestrel nebyla tvrdá, bojovná hlavní hrdinka, ale inklinovala spíše k hudbě a pečlivě si chránila ruce, aby nepřišla o možnost hrát na klavír. Zamilovala jsem se i do Arina, proto kterého muselo být hrozné rázem přijít o vše a všechny. Už se těším na další díl.

Alee
08.10.2018 5 z 5

Ano, je to rozhodně young adult, kterou ale ocení i starší čtenáři. Kromě téměř povinné romantické linky tu je totiž rozebíráno velmi citlivé téma otroctví, kdy hlavní hrdinka není v pozici dobývající si svobodu, ale naopak v pozici otrokáře. Už to mě dost překvapilo, ale ocenila jsem, že takovéto kontroverzní téma dává celému příběhu další rozměr. Co dalšího mě překvapilo, je naprostá absence jakýchkoliv fantastických prvků, což je u fantasy literatury dost zvláštní přístup. Jedná se v podstatě o historický příběh z jakéhosi fiktivního světa. Nic proti, naopak je osvěžující přečíst si knihu, kde se to nehemží draky, proroctvími a temnými silami chystajícími se zničit svět. Tady jde o politiku, o morálku, o soucit, o svobodu, o čest a samozřejmě o lásku, jak jinak.

přátelství mořeplavba láska romantika

Marie Rutkoski