Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku

Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/284577/bmid_kdyz-hitler-bral-kokain-a-stalin-vy-DQ5-284577.jpg 3 294 71

Giles Milton je mistrovský vypravěč historických příběhů. V poutavé próze Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku uvádí 50 těch nejbizarnějších historických „perliček“. Budete se podivovat nad příběhy, které se čtou jako fikce, a přitom jsou zcela pravdivé. Přečtete si o Hiróovi Onodovi, japonském vojákovi, pro nějž druhá světová válka skončila až v roce 1974; o tom, jak Agatha Christie v roce 1926 na jedenáct dní záhadně zmizela; o Mallorym, který možná jako první člověk zdolal Mount Everest; nebo o tom, kdo doopravdy zabil Rasputina. „Fascinující poznámky pod čarou z historie“, jak Milton v originále nazývá svou knihu, jsou podloženy autorovým výzkumem. Galerka špiónů, darebáků, lidojedů, dobrodruhů a otroků, která se na těchto stránkách sešla, zahrnuje dvacet století na šesti světadílech. Kniha vrhá světlo na některé z nejvykřičenějších příběhů dějin a jejich nejokázalejší a nejbarvitější postavy – zvířata nevyjímaje.... celý text

Literatura světová Historie
Vydáno: , Jota

When Hitler Took Cocaine; When Stalin Robbed a Bank , 2015

svatas007
21.03.2018 3 z 5

Ke knize určitě nelze přistupovat jako k přepsané učebnici dějepisu. Na to je dost obecná. Na druhou stranu ukazuje, jak rychle se doba mění a to, co dnes nikoho ani pořádně nezaujme, mohlo před sto lety zvedat lidi ze židlí a provokovat masové demionstrace.

V tom je kniha poměrně autentická. Je jasné, že s příběhy se v knize pracuje systematicky tj. jistý prvek šoku je nutný, aby vás to přinutilo číst pořád dál. Vážně Stalin vyloupil banku? A také se ukazuje, že vědci udělají vše, pro svou slávu. A také vás překvapí, jak se některé kontroverzní věci staly jen před krátkou dobou, protože jste přesvědčení o tom, že to v moderní době nemá co dělat.
Pro pobavení si knihu určitě pořiďte, moc se s ní však v hodinách dějepisu nechlubte...

Stolda
09.02.2018 1 z 5

Vyloženě unešen ze čtení nejsem, trochu mi to tu historii znevažuje. Ale již předem hlásím, neznevažiji knihu jako takovou, pouze mi to tak přijde . Doma jsme vedli velice horkou debatu o této knize, číst se opravdu dala ( to se dá každá kniha), ale nějak mi tento formát nepřipadá takový- pravý, ořechový. Jsem konzervativní člověk a tak možná proto.

Damato
28.01.2018 3 z 5

Doma jsem dostala vynadáno, co to čtu za blbost, ale pak kniha kolovala rodiniu a vůbec to nebyla žádná "ujetina", jak si všichni mysleli. No žádná pecka, bez které bych nemohla být to taky není, ale kniha se číst dala a to docela dobře. Za mě také dobrý.

Safira55
07.01.2018 5 z 5

Nádhera :D

genie
26.12.2017 4 z 5

Zajímavé minipříběhy - některé více, některé méně. Formát mi vyhovoval. Autor sice šetří detaily (jsou to takové jednohubky), ale jako zdroj inspirace pro další čtení je to velmi dobré.

Bustedka
15.11.2017 3 z 5

Většinou si anotace moc nečtu a necham se překvapit. Tohle je takovy průměr, nenadchne a neurazi. Vse se doctete i na internetu. Jedna se o popisovani kratkych historickych udalosti prevazne z 20.stoleti a v mnoha pripadech z obdobi valky. To, ze je kniha opravdu rozlozitelna na mnoho dvoustrankovych pribehu, dela knihu ctivou. Do vlaku a na cesty, pokud se zajimate o historii tak ideal.

ThePeace135
18.08.2017 3 z 5

Podle názvu a možná i podle obálky jsem čekala nějaký šílený příběh o společenství Hitlera se Stalinem, kterak na tripu vyloupili banku... A ejhle, vyloupl se z toho výlet do historie, kdy jsem se dozvěděla věci, o kterých jsem mnohdy neměla ani potuchy :) Giles Milton to navíc umí podat krásně zajímavě, poutavě a zároveň i lehce zábavně, aby se člověk při tom "biflování se" historie nenudil :)

Ještěrka2004
02.08.2017 5 z 5

SUPER PŘÍBĚHY : KDYŽ JSEM KNIHU VIDĚLA PŘIPADALO MI ŽE TO BUDE NĚJAKÝ NESMYSL. POTÉ KNÍŽKU DOSTAL MŮJ TÁTA K VÁNOCŮM A JÁ SI JI PŘEČETLA A BYLA JSEM NADŠENÁ. OD TÉ DOBY HO PŘESVĚDČUJI, ABY SI JÍ TAKY PŘEČETL, ALE ON SE K TOMU JEŠTĚ NEDOSTAL.

amorito
02.08.2017 3 z 5

Uvítala bych, kdyby byly jednotlivé příběhy o něco podrobnější, více rozpracované. V některých případech se mi zdálo, že se jedná spíš o nějakou rychlou "upoutávku" než o příběh samotný, což je škoda. Uspořádání příběhů v rámci knihy mi přišlo nahodilé. Jako čtení na kratší přejezdy v MHD byla knížka plně vyhovující.

orson
15.07.2017 3 z 5

Knížka mě krapet zklamala. Čekal jsem podle anotace trochu zajímavější příběhy, ale tohle bylo slabší a příběhy trochu moc stručné.

NikyTv
19.06.2017 5 z 5

S touto knihou mě historie začala neskutečně bavit.

tweed
14.06.2017 4 z 5

Pokud veřejně přiznáte, že vás nazajímá historie, dostanete automaticky otázku: Tak kdy skončila druhá světová válka snad víš. VŽDYCKY, VŽDYCKY, VŽDYCKY.
Já vždy (jako správný barbar) řeknu: "Devatenáctsetčtyřicetněco?" a mám klid. Člověk si utvrdí, že jsem vážně debil, přestože jediná chvíle, kdy potřebujete znát přesné datum konce druhé světové války, je chvíle, kdy řeknete - nezajímá mě historie (nebo ve chvíli, kdy to řekne někdo vedle vás, abyste tuto otázku mohli položit vy), proč bychom pořád měli řešit historii?
V tu chvíli potřebujete znát přesné datum konce druhé světové války.
(mimochodem znám však rok 863, protože 8-2 je 6 a 6/2 je 3. 863! )

V této knize se nepíše, kdy končí druhá světová válka, ale píše se tam spousta zajímavých věcí, které vám sice taky k ničemu nebudou, ale jelikož vás zajímaly, nemusíte už nikdy říkat: "historie je nuda" a už nikdy, NIKDY nebudete potřebovat znát datum konce druhé světové války (které jsem se tedy už naučila, ale stejně vždycky odpovídám devatenáctsetčtyřicetněco, protože tahle odpověď ukončí téma rychleji a druhá osoba má radost, že i když jinak může být úplně debilní, umí říct: 2. září 1945, gratulki).

Gabi13
04.06.2017 4 z 5

Rychlé čtení, které se dobře četlo, ale ničím nepřekvapilo, neurazilo.

medialstar
18.05.2017 3 z 5

Rychlospotřební forma zajímavých příběhů z historie. Stručně a jasně. Jen mi chyběl nějaký klíč a systematičnost. Prostě to tam autor nasázel a berte to, jak to je.
Jak už bylo řečeno níže, bude se vám to hodit někde u pivka nebo když zkrátka budete chtít před někým zachytračit, jaký že to máte přehled a rozhled. Ale nic víc, nic míň. Možná kdyby tímhle stylem byly psané učebnice dějepisu, utkvělo by studentům v hlavě víc, než prázdným biflováním. Alespoň u mně by to kýžený efekt určitě mělo. :)

barker3040
12.04.2017 3 z 5

Jednohubka vhodná díky krátkým příběhům do MHD. Některé příběhy známé více, další méně...

Komnenos
13.03.2017 3 z 5

O mnohých príbehoch som už počul, veľa však bolo takých s ktorými som sa stretol prvý krát. Autor síce neprišiel s ničím prevratným čo by bolo predtým zahalené tajomstvom, avšak ak to beriete ako k oddychovku, je to celkom fajn kniha. Neurazí, ale ani príliš nenadchne.

WeeWar
15.02.2017

pobijecmuch: jmenovalo se to Hrom. A byla to, řekl bych z 90% fikce. Sorry a Hrom bylo to nejvtipnější periodické čtení té doby.

jan6775
24.01.2017

povídky které se dobře četly, něco málo se člověk dozví u mě dobrý.

Honzeecheck
10.01.2017 3 z 5

Pár historek z minulsoti ledabyle naházených za sebe. Podle názvu jsem čekal černý humor, tohle je suchopárný jak hesla z Wikipedie, ale vzhledem k minimalistickýmu rozsahu jednotlivých příběhů se to dá bez většího utrpení přečíst. Jako jo, možná mi pár příběhů zůstanou zaseklých v hlavě a pak tím budu oslňovat v hospodě někde mezi šestym a sedmym pivem, ale zařadit do žánru Naučná literatura mi přijde trochu nadsazený :-)

Dvoja
08.01.2017 5 z 5

Velmi čtivě sepsány často těžko uvěřitelné příběhy. Bavilo.