Když Duben přichází

Jedna z mála foglarovek, kterou autor situoval nikoli do skautského, ale do školního prostředí. Lubor a jeho spolužáci z "Bedny" prožívají v průběhu jednoho školního roku bolestný přerod vzájemných vztahů, který přináší dospívání.
5.vydání - dotisk 2002.

https://www.databazeknih.cz/images_books/42_/42451/kdyz-duben-prichazi-RRJ-42451.jpg 4.3464
Dobrodružné, Literatura česká, Pro děti a mládež
Vydáno · Olympia
1. vydání originálu:1944
Počet stran:206
Jazyk vydání:český
Edice:Sebrané spisy Jaroslava Foglara (3.)
Ilustrace/foto:Marko Čermák
Autor obálky:Marko Čermák
Vazba knihy:měkká / brožovaná
ISBN:80-7033-581-5

Kniha Když Duben přichází

jprst

Hodnocení je dost složité a zcela jasně se bude lišit podle věku čtenáře. Jako kluk jsem četl hodně foglarovek, tedy pokud mě táta pustil do jeho truhly s "poklady", ale tuto bych ohodnotil jako jednu z těch méně zdařilých. Nicméně k autorovi chovám velkou úctu a tak se, možná trochu alibisticky, hodnocení vyhnu. Jinak můj postoj se dost kryje s komentářem nicku raty.

raty

Knihu jsem si z nostalgie vybrala do čtenářské výzvy. Nechci rovnou psát, že jsem to prostě po 30 letech neměla dělat. Ale některé knihy je asi lepší znovu nečíst. Bylo mi spíš smutno, kam až jsme se posunuli a jak velký rozdíl je mezi dnešními knižními vzory pro mládež a těmi, o kterých psal Jaroslav Foglar. Zajímal by mě názor dnešního čtrnáctiletého čtenáře. Já v tom věku jeho knihy milovala. Měla jsem štěstí, že si jich pár táta schovával vzadu ve skříni z doby, kdy nebyly zakázané.

georginaa

Trochu vzpomínky na dětství, když jsme si hráli na Rychlé šípy a skládali jsme různé party. K tomu každý den musel splnit nějakého bobříka. Byla to úžasná zábava.

antiope

Nejsem už cílová skupina této knihy, tak na mě působí hlavně nostalgie. Když Foglara člověk čte po více jak 25letech holt to vnímá jinak.

Teron

V rámci čtenářský výzvy už je to tušim druhá Foglarovka a musím se přiznat, že jsem obracel oči v sloup už na prvních stránkách. Ono číst dneska Foglara a čekat něco jiného než více či méně patrné neustále omílání určitého druhu chování či životního stylu a všudypřítomné moralizování a často vnucování tohoto přístupu je asi to samé, jako koukat na seriál z 90tek a očekávat, že tam člověk uvidí stejný kozy jako ve Hře o trůny.

V mnoha dokumentech o Jestřábovi bylo jeho kamarády či kolegy víckrát uvedeno, že pro Foglara existoval jen oddíl, skauting a nic jiného a jakékoli odvrácení k čemukoli jinému vnímal jako zradu a selhání.

Jako jo, je jasný, že prakticky každá jeho kniha funguje jako propagace skautskýho hnutí, jeho ideálů a ctností. Akorát že tady to vlastně nic jinýho není a tím pádem je to celý dost plochý - hlavně díky skutečnosti, že jde o příběh třídy kluků prožívajících pubertu a tedy už opouštějících pro Jestřába tak oblíbený věk chlapectví. Hrozně mě pobavila třeba kapitola o přínesených "nemravných obrázcích" a o tom, jak se "jejich chlapectví bránilo tomu, co k němu přicházelo špatného ze světa dospělých a co je mělo z chlapectví odlákat a udělat je staré, otrlé" aneb Vidíme kozy, lekce první:D

Jako sorry, ale tohle je jak ze starých spisků o masturbaci...k tomu připočíst to, že Foglar má - upřímně - poměrně jednoduchý a nekomplikovaný jazyk a centrální obraty v ději řeší dost Deus Ex Machina - příchod Kováře.

Sakum prdum je to furt to samé, podáním vnucující se víc než jindé, jazykem nenápadité.

regulax

Dubne, dubne kde jsi a kdy jsi odešel? Skvělé počtení, ale těch dobrých a morálních bobříků bylo na mě moc.

kalache

...mám rád Řezinu!...

hanjarda

Velmi pěkné knížky od p.Foglara, většinu jsem už přečetl jako adolescent.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

pro chlapce

Jaroslav Foglar