Kdo ví, kde budu zítra

Kdo ví, kde budu zítra https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/424453/bmid_kdo-vi-kde-budu-zitra-Q1p-424453.jpg 5 369 85

Co znamená být novinářem v 21. století Jak to dopadne, když si uznávaný komentátor Jindřich Šídlo sedne s Tomášem Etzlerem, spolupracovníkem americké CNN a bývalým reportérem České televize v Číně, a povídají si o novinařině? Co tato profese obnáší dnes, v době Facebooku a Youtube? V čem je americká žurnalistika jiná než evropská, respektive česká? A proč vlastně lidé odcházejí do zahraničí? Dva ostřílení novináři spolu diskutují o řadě vážných i méně vážných témat.... celý text

Jana283
15.02.2021 5 z 5

Výborná kniha! Škoda, že tak krátká. Tomáš "nažil" na mnoho životů a mnoho knih. Těším se na další. Líbí se mi jeho pohled na život i politiku.

carbici
06.02.2021 5 z 5

Téžko říct, co mne zaujalo víc. Zda popisy jednotlivých míst a událistí, zda osobnost Tomáše Etzlera a jeho životní cesta. Díky knize jsem přišla na spoustu filmů a dokumentů, které mám v plánu si pustit.

stanza
31.01.2021 5 z 5

Opravdu výborný rozhovor s rovným, přímým chlapem který toho kolik dokázal a zůstal sám sebou. Zajímavé, upřímné, inspirující, silné. Doporučuji.

Miloš333
29.01.2021

(SPOILER) Poctivá kniha od poctivého novináře. Sympatické je to, že nato, kolik toho Tomáš Etzler dokázal, není vůbec namachrovaný. Vydržet v Americe 8 let jako námezdní síla a pořád doufat ve svoji šťastnou hvězdu... je to prostě zpověď chlapa, který si jde za svým, a tvrdě maká a trvá si na svém. A nakonec se krůček po krůčku dostane až tam, kam se dostal jen málokdo. To se cení.

Sam33
28.01.2021 5 z 5

Původně mě k této knize přivedla moje máma, která si knihu chtěla přečíst, a jelikož z ní byla nadšená, rozhodla jsem si, že si ji v rámci čtenářské výzvy 2021 přečtu taky. Vyplatilo se. Kniha je formou rozhovoru a skutečně působí, jako kdyby se dva chlapi sešli někde v kavárně a povídali si o životě toho jednoho, který v roce 1991 odešel z Československa a procestoval celý svět. Pan Etzler má své názory, pevně si za nimi stojí a myslím si, že nemá problém to někomu říct na plnou pusu. Líbilo se mi politické téma, jak hezky popsal vládu Bushe, Obamy a trochu i Trumpa (u něj hlavně jak se mu podařilo vyhrát volby). Pokud to pan Etzler zvládne, nasadí konečně tempo a dopíše knihu, kterou zmiňuje, tak si ji též s chutí ráda přečtu.

tonysojka
29.12.2020 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha a je to prostě skvělé!
Pan Etzler je prostě chlap ,který ,jak se říká,má koule a stojí si pevně za svými názory.Dokáže je prostě a jednoduše vysvětlit,takže třeba o problémech imigrace, islamismu,číňanovi Zemanovi ,nebo důvodech,proč vyhrál volbyTrump či Babiš,jsem se stručně a jasně dozvěděl víc, než z děl typu Prolomených bran,které mi akorát zamotaly hlavu.Jeho avizovanou knihu si určitě přečtu.

LenkaKT
29.12.2020 3 z 5

Poutavě podaný strhující životní příběh člověka, který si věří a nevzdává se. Skvělé. Poslouchala jsem audio, načtené je to oběma autory tak dobře, že to zní jako autentický rozhovor.

Recidivista
23.12.2020 5 z 5

Kniha rozhovorov je žáner, ktorý sa číta veľmi ľahko a má niečo do seba, najmä ak je tam fungujúca chémia medzi oboma účastníkmi rozhovoru a ak respondent nie je úplne nudný suchár, čo v tomto prípade nehrozí. Priznám sa, že o Tomášovi Etzlerovi som toho pred čítaním knihy veľa nevedel, český mediálny trh až tak nesledujem. O to viac som bol touto knihou nadšený, pretože všetko v nej pre mňa bolo nové (samozrejme mimo spoločenský a historický kontext). Ani trochu som sa pri čítaní nenudil a teším sa uz na toľko avizovanú novú knihu.

Tak ako v posledných rokoch pokrylo vydavateľstvo Absynt jednu z posledných dier na česko-slovenskom knižnom trhu (reportážna literatúra), mám pocit, že podobný boom momentálne zažívajú knihy rozhovorov. Aj na Slovensku ich už vyšlo niekoľko zaujímavých. Ja osobne vidím dieru na trhu už iba v oblasti biografie a memoárov, v slovenčine toho vychádza naozaj žalostne málo. Sú tu nejaké lastovičky, ale stále to nemôžeme nazvať kŕdeľ. V porovnaní s Českom sú to naozaj len odrobinky, problémom je predpokladám otázka rentability. Knihy o športovcoch a hercoch by ešte ako tak mohli byť komerčne úspešné, ale predávala by sa rovnako dobre aj kniha o významnom doktorovi, úspešnom podnikateľovi alebo nádejnom vedcovi? Chce to asi vydavateľa, ktorý by bol podobne odvážny a vytrvalý v ceste za svojim cieľom, ako bol Tomáš Etzler, najmä vo svojich začiatkoch v USA.

9/10

3198
31.10.2020 5 z 5

(SPOILER) Kniha je psána formou rozhovoru. J. Šídlo v pozici tazatele. T. Etzler odpovídá na položené otázky.

Etzler postupně popisuje své působení v Československé televizi na pozici dramaturga, načež odjíždí se svou přítelkyní Lucií do Amerického Salt Lake City v Utahu, kde pracuje jako uklízeč a později jako číšník v New Yorku. Po několika letech získává práci v CNN, stoupá na kariérním žebříčku, propracuje se na pozici zpravodaje na blízkém Východě a dostává se také do vedení Berlínské pobočky. Po odchodu ze CNN, k němuž jej dovedla láska k švýcarské novinářce, začíná pracovat jako reportér České televize v Číně, kde se svou manželkou, s níž má dvě děti, usazuje. Po rozvodu pracuje jako novinář na volné noze. Při svém hovoru Etzler barvitě popisuje své zážitky z pracovních cest. S Šídlem rozebírají mimo jiné sociální poměry v USA, Čině, na blízkém Východě ale i v České republice, potažmo v Československé republice před Sametovou revolucí i po ní.

Zabývá se otázkou směřování světa, vývojem společnosti, okrajově klimatickou změnou. Popisuje změny ve směřování CNN ale i České televize. Nabízí pohled na to, jak by měla vypadat nezávislá investigativní žurnalistika. Etzler je názorově konzistentní a s Šídlem vytvořili opravdu poutavou knihu.

lacinq
04.10.2020 5 z 5

Rozhovory obecně nemám ráda, ale spojení jmen autora a dotazovaného slibovalo zajavé čtení a taky že jo! Naprosto skvělá knížka, pan Etzler je TOP novinář a ještě k tomu skromný a řekne na rovinu věci tak, jak jsou. Na pár desítkách stran shrnul svůj život v Americe, těžké začátky i úspěch v CNN bez balastu, litování se, sebechvály. Tu Ameriku jsem hltala, strašně zajímavé a ještě se člověk dozví spoustu maličkostí o té zemi. Čína už pro mě tolik zajímavá nebyla, ale líbilo se mi i přiznání pana Etzlera, kde, v čem a proč udělal podle něj chybné rozhodnutí, které mu ovlivnilo nejen slibně rozjetou kariéru, ale i celý život. A pak současnost tady v ČR, kdy se člověk podívá na republiku jinýma očima, člověka "zvenku". A od p. Šídla byly otazky pokládany velmi dobře, osobně, ale decentně, příběh pěkně plynul a žádná otázka nebyla hloupá, nevhodná, zbytečná. Až vyjde knížka p. Etzlera (tedy ty dvě, co chystá), určitě si ji přečtu. A doufám, ze p. Šídlo udělá podobný počin s někým neméně zajímavým.

Kverulant
24.08.2020 5 z 5

Mám rád příběhy Čechů, kteří odešli do cizí země a dokázali se tam prosadit (pokud možno ne kriminální činností nebo půjčováním peněz) a tento knižní rozhovor moje očekávání naplnil dvojnásobně. Etzler mě zaujal už dřív svými názory a postřehy v různých článcích a jeho životní příběh je neméně zajímavý (a po tom všem českém fňukání a servilnosti Číně nebo Rusku nesmírně osvěžující). Čtenář se dozví hodně informací ze zákulisí zpravodajství, o zaměstnání novináře v profi prostředí, postřehů o mentalitě národů a obtížném skloubení soukromí s náročným posláním. Velmi inspirující počtení.

Káča2015
03.08.2020 1 z 5

Už dlouho jsem neměla chuť mrsknout s knihou do kouta... Pan Etzler se zaklíná CNN a její objektivitou, vyčítá Fox News, že dělí svět na bad boys a good boys, přitom se dopouští stejného faulu. CNN a její zdroje přebírá většina světových médií. Na přednáškách např. paní Kutilové se dozvíte, jak jsou nežádoucí zdroje odmítány a jak svět informací funguje. U pana Etzlera je asi pochopitelné, že po letech strádání se mu CNN jeví jako velká matka, kterou nekritizuje, protože mu podala pomocnou ruku (samozřejmě uznávám, že tvrdě pracoval a nebylo to zadarmo), ale potom prostě nemůže mluvit o objektivitě. Dodávám, že jsem knihu nedočetla do konce, možná se dál zlepší, ale neměla jsem na to žaludek.

petrarka72
09.07.2020 5 z 5

Informačně i emocionálně výživná jednohubka. Tomáš Etzler je svéráz a dříč, který umí zpracovávat fakta i vyprávět příběhy. A opravdu prožil několik životů - a naučit se s nimi žít bude pro něj nadlouho - ale pro nás ostatní je to dobře.

kudrdlinka
25.06.2020 5 z 5

Knížka rozhodně stojí za přečtení, můžu jen doporučit. Je plná zajímavých informací o životě pana Etzlera, o novinářské práci, CNN, o USA, válce v Iráku, Číně, o situaci u nás, a to pohledem člověka, který toho opravdu hodně viděl a zažil. Nečtu rozhovory až tak často, ale tohle bylo k super čtení k zamyšlení.

Verrrunka
19.05.2020 5 z 5

Nejdřív jsem slyšela s panem Etzlerem podcast a jeho vyprávění mě tak nadchnulo, že jsem si hned pořídila knížku. A je fakt skvělá. Zajímavý rozhovor, neuvěřitelný životní příběh, plno informací a názorů na světovou politiku a další problémy. Nesouhlasím úplně se vším, co v knize zaznělo, nicméně mi Tomáš Etzler přijde jako velký sypmaťák. Tuhle edici od Vyšehradu mám moc ráda, těším se na další inspirující rozhovory.

MildeZ
10.05.2020 5 z 5

Zajímavá to životní cesta a těším se na další knihy z dílny T. Etzlera ;-)

Ventimiglia
08.05.2020

Pro mě nejzajímavější pasáže o Číně, o tom, že jsou země (např. Švýcarsko), které nejsou vůči Číně servilní, a přesto s Čínou obchodují. Podle T. Etzlera je tomu tak proto, že Švýcarsko vyváží do Číny výrobky, které Číňané potřebují, a jsou to vyrobené věci, tedy něco, čím vzniká hodnota. O ČR se nic takového říci nedá, převažuje lichva - a půjčovat peníze na vysoký úrok umí kdekdo, na to není potřeba žádná dovednost (tedy kromě toho, že na to musí mít člověk žaludek; taky musí počítat s tím, že bude zaměstnávat vymahače dluhů; no a samozřejmě kapitál).

perpe2a
07.05.2020 5 z 5

Krásně napsaná autobiografie zpravodaje T. Etzlera formou otázek a odpovědí. Moc mě to bavilo a mile překvapilo. Mohu jen doporučit.

katarina4591
13.04.2020 5 z 5

Rozhovor T. Etzlera s J. Šídlem vás provede těžkými začátky v USA, střízlivou výpovědí válečného reportéra a životem západního novináře v polototalitní Číně. Velice zajímavá kniha o životě velice zajímavého člověka.

OliP
29.02.2020 5 z 5

Přečteno jedním dechem, moc se těším, až pan Etzler dopíše svou vlastní knihu o svém působení v Číně.