Kdo ví, kde budu zítra

Kdo ví, kde budu zítra https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/424453/bmid_kdo-vi-kde-budu-zitra-Q1p-424453.jpg 5 369 85

Co znamená být novinářem v 21. století Jak to dopadne, když si uznávaný komentátor Jindřich Šídlo sedne s Tomášem Etzlerem, spolupracovníkem americké CNN a bývalým reportérem České televize v Číně, a povídají si o novinařině? Co tato profese obnáší dnes, v době Facebooku a Youtube? V čem je americká žurnalistika jiná než evropská, respektive česká? A proč vlastně lidé odcházejí do zahraničí? Dva ostřílení novináři spolu diskutují o řadě vážných i méně vážných témat.... celý text

Petula009
14.02.2020 5 z 5

Můj šálek čaje. Místy mi padala brada, velmi upřímné a zajímavé vyprávění o tom, že i zeměpisec/tělocvikář z Ostravy dokáže všechno, co se mu zamane. Těším se na jeho knihy.

Rooseman
14.02.2020 4 z 5

Knižní jednohubka. Poměrně dobře popsaný život Tomáše Etzlera formou rozhovoru s Jindřichem Šídlem vypovídá o mnohém. Ne však příliš detailně. Dílo je, zřejmě kvůli cílení na větší procento populace, poměrně jednoduché, čtenář se dozví několik extravagantních výroků, dotkne se několika netradičních a nepopulárních témat, ale tužby zůstanou neuspokojeny. Mám pocit, že mnohé zůstalo (možná cíleně) nevyřčeno. Ale rozhodně i tak zajímavý proud názorů a popis života jednoho z posledních českých tradičních novinářů.

1alena1
11.02.2020 5 z 5

Rozhovor těchto dvou novinářů mě opravdu bavil, přečteno během 2 večerů. Svým povídáním mě Tomáš Etzler potvrdil spoustu mých domněnek o žití v Americe, o názorech na Trumpa apod. Všemu věřím. On si nemá důvod věci překrucovat. A jsem ráda, že jsem si to mohla přečíst. Doporučuji.

Reprok
08.02.2020 5 z 5

Pokud jste si doteď mysleli, že vedete vcelku dobrodružný život, přečtěte si tuto knihu a zjistíte, že váš život je dost nuda :-)) Samozřejmě zjistíte i spoustu jiných věcí, pohled jak na události, o kterých se dnes hodně mluví, tak na ty, které se moc nerozmazávají. Inspirativní člověk, který se nebojí říct, co si myslí. Za mě top kniha.

sadlo
02.02.2020

Kdo jste tuto knížečku četl, prosím, doporučujte ji těm , kteří nemají jasno, jaké jsou politické, společenské situace ve světě, jaká je situace v Čechách. O své zkušenosti se dělí člověk, který má na to právo . Poznal svět, státy, politiku, obyvatele mnohých zemí, jejich mentalitu, kulturu.

nofreeusernames
30.01.2020 5 z 5

Skvělý rozhovor, o revoluci, odchodu do USA, práci pro CNN, o Číně, politice, novinařině... Etzler je magor a borec zároveň. Určitě si ještě nějakou knihu z této edice přečtu.

bacouch
28.01.2020 5 z 5

Rozhovor inteligentního novináře s inteligentním zpravodajcem bez pudu sebezáchovy sliboval zajímavé čtení. A to jsem také dostala. Pan Etzler je neuvěřitelný ranař, jehož postřehy a zážitky mě opravdu bavily. Líbil se mi pohled na Ameriku, írácký konflikt, Afghánistán nebo Čínu očima člověka, který na těchto místech žil a zároveň se snaží o totální objektivitu a nezaujatost. Pomohl mi také srovnat si názory na několik pro mě nejednoznačných otázek např. zvolení Trumpa či česko-čínský řitní alpinismus.

Arbenin
25.01.2020 3 z 5

Na knihu jsem se mic tesila, protoze mam rada praci TE. Jenze jsem byla zklamana. Prislo mi, ze zpovidajici se nechce dozvedet nic co predem uz nema sam v sobe hodnotove nejak odpovezene a te v nekterych pripadech tlaci TE do odpovedi potvrzujicich nazor Sidla nez TE. Takovy poplk u piva. Jsem vsak zvedava na samostatnou knihu TE a doufam, ze bude obsahove nabitejsi

harena
20.01.2020 4 z 5

Pan Etzler je člověk, který si stojí za svým názorem, má přehled, umí psát a navíc je radost ho číst. Život měl opravdu bohatý. Vystudoval tělocvik a zeměpis, byl dramaturgem, posléze nádeníkem a číšníkem ve Spojených státech, válečným zpravodajem zpravodajem CNN, reportérem ČT a o všem vypráví v této knize s výstižným názvem "Kdoví, kde zítra budu". Líbí se mi jeho snaha o objektivitu, a těžko říct, co bylo v rozhovorech zajímavější. Jestli jeho život v USA, o kterém píše bez růžových brýlí, americká invaze do Iráku a život tamních lidí po smrti Saddáma atd. Mně se nejvíc líbilo vyprávění o Číně a určitě budu vyhlížet knížku, kterou o ní chce napsat.

Janek
15.01.2020 5 z 5

Pan Etzler je zřejmě šílenec bez jakéhokoli pudu sebezáchovy. Asi nemůže být snadné s ním žít, ale když vypráví o svých pracovních dobrodružstvích, člověku se až tají dech. Jindřich Šídlo pokládá dobré otázky a hezky reaguje, jen škoda, že kniha není o trochu delší.

DarthAndreas
11.01.2020 5 z 5

Neskutečně zajímavé a inspirativní čtení, které donutí i přemýšlet, a to se zas tak často nevidí. Kdybych mohl dám těch hvězdiček i 6.

HenryOsmý
09.01.2020 4 z 5

Zajímavý pohled do světa moderní žurnalistiky. Velmi čtivé, velmi podnětné.

Olia
06.01.2020 5 z 5

Skvělá a upřímná kniha, přečteno na jeden zátah.. (a taky jsou dobré otázky, pane Šídlo). Těším se na jeho novou knihu a díky mu za to, že jsem si ujasnila pohled na některé události na Blízkém východě ve vztahu s USA. Na duši mě zahřály jeho neochvějná slova o novinářské objektivitě, nezaujatosti a pravdě, které mi tolik kolem schází.. díky díky

JitkaJak
05.01.2020 5 z 5

Když se sejdou dva skvělí chlapi, které je radost číst i poslouchat.

Chajda69
04.01.2020 5 z 5

Mám rád rozhovory, mám rád Etzlera a mám rád také Šídla, takže jsem tuhle knihu nemohl minout.

A je prostě skvělá. Tomáše Etzlera jsem ještě před čtením knihy poslouchal v podcastu Brocast (dostupné zde: https://brocast.cz/31-tomas-etzler/), ve kterém popisuje svou cestu z Ostravy do CNN. Spoustu věcí z knižního rozhovoru jsem tak už slyšel, ale vůbec mi to nevadilo.

Musím před Etzlerem smeknout. Dokázal něco neuvěřitelného. Sbalit si v osmadvaceti batoh a odjet jen tak do Spojených států, to chce odvahu. Vydržet tam osm let dělat otroka v bídných životních podmínkách, to chce zase trpělivost a výdrž. A dostat se pak ze dne na den do CNN... to chce mít vedle štěstí také kuráž a, jak se lidově říká, koule.

Život reportéra CNN není nic jednoduchého a, jak Etzler dokazuje, není to život pro rodinně založené. Svým způsobem reportéři obětují osobní život na oltář komplexní, důkladné a kvalitní žurnalistiky. O to větší obdiv si zaslouží.

Velmi se těším na Etzlerovu připravovanou knihu Co jsem to proboha udělal?, na kterou mi bylo ctí přispět v crowdfundingu. Inspirativní, a v Česku zdá se nedoceněná osobnost.

olga8832
02.01.2020 5 z 5

Přečteno na jeden zátah - pana Etzlera jsem jako novináře obdivovala už dřív, ale teď už jen zírám a říkám klobouk dolů...

Dejvid
02.01.2020 5 z 5

Přidávám se k velmi pozitivním komentářům - příběh o skutečném odhodlání, píli a obrovském nasazení Tomáše Etzlera, který toho již stihnul hodně. Zároveň mnoho zákulisních informací o fungování CNN a postupné změně fungování investigativní žurnalistiky. Navíc se toho T. Etzler nebojí, voliče Trumpa, Zemana a další nazve omezenými hlupáky, Gretu za urputnou svazačku. Čtení to je skutečně tak zajímavé, že bych také, jak zde psal kitja, klidně zvládnul větší rozsah.

genie
01.01.2020 5 z 5

Rozhovory opravdu moc nečtu, nicméně tento byl rozhodně zajímavý a do jisté míry inspirativní. T. Etzler je evidentně člověk, který má leccos za sebou a leccos viděl. Kniha je krátká a velmi dobře se čte (tzv. "jednohubka"), možná k tomu také přispěl i podobný pohled na svět a události kolem nás. V každém případě doporučuji, zajímavá česká osobnost.

kitja
29.12.2019 4 z 5

Když se potká tak dobrej novinář jako Jindřich Šídlo s tak zajímavým člověkem, jako je Tomáš Etzler, nemůže to dopadnout špatně. Jak se dokázal českej imigrant v USA vypracovat v prestižního válečného zpravodaje, jak se opustí nejlepší zaměstnání, co se děje v Číně a mnoho dalšího. Jen bych zvládnul klidně jednou tolik stran a šel bych víc do hloubky. Každopádně se to čte krásně.

KejmlP
06.12.2019 4 z 5

Mám tuto řadu rozhovorů rád. A tento se zvláště povedl. Tomáš Etzler v sobě nezapře, že ač původem Čech, práce a pobyt v USA ho zásadně pozměnily. Líbil se mi jeho důraz na objektivitu a odstup každého novináře, což u nás nebývá vždy pravidlem. Ač sám je bytostný liberál, připadalo mi, že na rozdíl od velké části svých českých souputníků, Etzlera tento postoj nenutí odříkávat jakékoliv ideologické mantry. Takže jakkoliv je kosmopolita a "havlista", dokáže říkat i věci, co u nás v této skupině často nezaznívají. Dokáže vykreslovat USA jako zemi, o níž u nás panují přehnané iluze, ekologickou aktivistku Gretu označí za urputnou svazačku, a rozebere, proč byla americká invaze do Iráku vylhaným zlem, dílem fanatiků a matkou všech budoucích blízkovýchodních průserů, přičemž pád Saddáma Hussajna utrpení lidí v Iráku (a v důsledku i jinde) jen zhoršil.
Velmi drsné je vykreslení omezených možností špičkového novináře žít osobní život. Pasáže o Číně byly rovněž zajímavé, a jakkoliv je patrné, že Etzler Čínu opravdu rád nemá, jsem zvědav na jeho avizovanou knihu o této zemi.
Shrnuto, nemusíte se vším souhlasit, ale autor skutečně dokáže to, co řada jeho kolegů nikoliv. Mít své názory, postoje, a přesto zůstat profesionální a přemýšlet o věcech s nadhledem a v kontextu. Doporučuji.