Kdo ví, kde budu zítra

Kdo ví, kde budu zítra https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/424453/bmid_kdo-vi-kde-budu-zitra-Q1p-424453.jpg 5 367 84

Co znamená být novinářem v 21. století Jak to dopadne, když si uznávaný komentátor Jindřich Šídlo sedne s Tomášem Etzlerem, spolupracovníkem americké CNN a bývalým reportérem České televize v Číně, a povídají si o novinařině? Co tato profese obnáší dnes, v době Facebooku a Youtube? V čem je americká žurnalistika jiná než evropská, respektive česká? A proč vlastně lidé odcházejí do zahraničí? Dva ostřílení novináři spolu diskutují o řadě vážných i méně vážných témat.... celý text

carbici
06.02.2021 5 z 5

Téžko říct, co mne zaujalo víc. Zda popisy jednotlivých míst a událistí, zda osobnost Tomáše Etzlera a jeho životní cesta. Díky knize jsem přišla na spoustu filmů a dokumentů, které mám v plánu si pustit.

stanza
31.01.2021 5 z 5

Opravdu výborný rozhovor s rovným, přímým chlapem který toho kolik dokázal a zůstal sám sebou. Zajímavé, upřímné, inspirující, silné. Doporučuji.

Miloš333
29.01.2021

(SPOILER) Poctivá kniha od poctivého novináře. Sympatické je to, že nato, kolik toho Tomáš Etzler dokázal, není vůbec namachrovaný. Vydržet v Americe 8 let jako námezdní síla a pořád doufat ve svoji šťastnou hvězdu... je to prostě zpověď chlapa, který si jde za svým, a tvrdě maká a trvá si na svém. A nakonec se krůček po krůčku dostane až tam, kam se dostal jen málokdo. To se cení.

Sam33
28.01.2021 5 z 5

Původně mě k této knize přivedla moje máma, která si knihu chtěla přečíst, a jelikož z ní byla nadšená, rozhodla jsem si, že si ji v rámci čtenářské výzvy 2021 přečtu taky. Vyplatilo se. Kniha je formou rozhovoru a skutečně působí, jako kdyby se dva chlapi sešli někde v kavárně a povídali si o životě toho jednoho, který v roce 1991 odešel z Československa a procestoval celý svět. Pan Etzler má své názory, pevně si za nimi stojí a myslím si, že nemá problém to někomu říct na plnou pusu. Líbilo se mi politické téma, jak hezky popsal vládu Bushe, Obamy a trochu i Trumpa (u něj hlavně jak se mu podařilo vyhrát volby). Pokud to pan Etzler zvládne, nasadí konečně tempo a dopíše knihu, kterou zmiňuje, tak si ji též s chutí ráda přečtu.

tonysojka
29.12.2020 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha a je to prostě skvělé!
Pan Etzler je prostě chlap ,který ,jak se říká,má koule a stojí si pevně za svými názory.Dokáže je prostě a jednoduše vysvětlit,takže třeba o problémech imigrace, islamismu,číňanovi Zemanovi ,nebo důvodech,proč vyhrál volbyTrump či Babiš,jsem se stručně a jasně dozvěděl víc, než z děl typu Prolomených bran,které mi akorát zamotaly hlavu.Jeho avizovanou knihu si určitě přečtu.

LenkaKT
29.12.2020 3 z 5

Poutavě podaný strhující životní příběh člověka, který si věří a nevzdává se. Skvělé. Poslouchala jsem audio, načtené je to oběma autory tak dobře, že to zní jako autentický rozhovor.

Recidivista
23.12.2020 5 z 5

Kniha rozhovorov je žáner, ktorý sa číta veľmi ľahko a má niečo do seba, najmä ak je tam fungujúca chémia medzi oboma účastníkmi rozhovoru a ak respondent nie je úplne nudný suchár, čo v tomto prípade nehrozí. Priznám sa, že o Tomášovi Etzlerovi som toho pred čítaním knihy veľa nevedel, český mediálny trh až tak nesledujem. O to viac som bol touto knihou nadšený, pretože všetko v nej pre mňa bolo nové (samozrejme mimo spoločenský a historický kontext). Ani trochu som sa pri čítaní nenudil a teším sa uz na toľko avizovanú novú knihu.

Tak ako v posledných rokoch pokrylo vydavateľstvo Absynt jednu z posledných dier na česko-slovenskom knižnom trhu (reportážna literatúra), mám pocit, že podobný boom momentálne zažívajú knihy rozhovorov. Aj na Slovensku ich už vyšlo niekoľko zaujímavých. Ja osobne vidím dieru na trhu už iba v oblasti biografie a memoárov, v slovenčine toho vychádza naozaj žalostne málo. Sú tu nejaké lastovičky, ale stále to nemôžeme nazvať kŕdeľ. V porovnaní s Českom sú to naozaj len odrobinky, problémom je predpokladám otázka rentability. Knihy o športovcoch a hercoch by ešte ako tak mohli byť komerčne úspešné, ale predávala by sa rovnako dobre aj kniha o významnom doktorovi, úspešnom podnikateľovi alebo nádejnom vedcovi? Chce to asi vydavateľa, ktorý by bol podobne odvážny a vytrvalý v ceste za svojim cieľom, ako bol Tomáš Etzler, najmä vo svojich začiatkoch v USA.

9/10

3198
31.10.2020 5 z 5

(SPOILER) Kniha je psána formou rozhovoru. J. Šídlo v pozici tazatele. T. Etzler odpovídá na položené otázky.

Etzler postupně popisuje své působení v Československé televizi na pozici dramaturga, načež odjíždí se svou přítelkyní Lucií do Amerického Salt Lake City v Utahu, kde pracuje jako uklízeč a později jako číšník v New Yorku. Po několika letech získává práci v CNN, stoupá na kariérním žebříčku, propracuje se na pozici zpravodaje na blízkém Východě a dostává se také do vedení Berlínské pobočky. Po odchodu ze CNN, k němuž jej dovedla láska k švýcarské novinářce, začíná pracovat jako reportér České televize v Číně, kde se svou manželkou, s níž má dvě děti, usazuje. Po rozvodu pracuje jako novinář na volné noze. Při svém hovoru Etzler barvitě popisuje své zážitky z pracovních cest. S Šídlem rozebírají mimo jiné sociální poměry v USA, Čině, na blízkém Východě ale i v České republice, potažmo v Československé republice před Sametovou revolucí i po ní.

Zabývá se otázkou směřování světa, vývojem společnosti, okrajově klimatickou změnou. Popisuje změny ve směřování CNN ale i České televize. Nabízí pohled na to, jak by měla vypadat nezávislá investigativní žurnalistika. Etzler je názorově konzistentní a s Šídlem vytvořili opravdu poutavou knihu.

lacinq
04.10.2020 5 z 5

Rozhovory obecně nemám ráda, ale spojení jmen autora a dotazovaného slibovalo zajavé čtení a taky že jo! Naprosto skvělá knížka, pan Etzler je TOP novinář a ještě k tomu skromný a řekne na rovinu věci tak, jak jsou. Na pár desítkách stran shrnul svůj život v Americe, těžké začátky i úspěch v CNN bez balastu, litování se, sebechvály. Tu Ameriku jsem hltala, strašně zajímavé a ještě se člověk dozví spoustu maličkostí o té zemi. Čína už pro mě tolik zajímavá nebyla, ale líbilo se mi i přiznání pana Etzlera, kde, v čem a proč udělal podle něj chybné rozhodnutí, které mu ovlivnilo nejen slibně rozjetou kariéru, ale i celý život. A pak současnost tady v ČR, kdy se člověk podívá na republiku jinýma očima, člověka "zvenku". A od p. Šídla byly otazky pokládany velmi dobře, osobně, ale decentně, příběh pěkně plynul a žádná otázka nebyla hloupá, nevhodná, zbytečná. Až vyjde knížka p. Etzlera (tedy ty dvě, co chystá), určitě si ji přečtu. A doufám, ze p. Šídlo udělá podobný počin s někým neméně zajímavým.

Kverulant
24.08.2020 5 z 5

Mám rád příběhy Čechů, kteří odešli do cizí země a dokázali se tam prosadit (pokud možno ne kriminální činností nebo půjčováním peněz) a tento knižní rozhovor moje očekávání naplnil dvojnásobně. Etzler mě zaujal už dřív svými názory a postřehy v různých článcích a jeho životní příběh je neméně zajímavý (a po tom všem českém fňukání a servilnosti Číně nebo Rusku nesmírně osvěžující). Čtenář se dozví hodně informací ze zákulisí zpravodajství, o zaměstnání novináře v profi prostředí, postřehů o mentalitě národů a obtížném skloubení soukromí s náročným posláním. Velmi inspirující počtení.

Káča2015
03.08.2020 1 z 5

Už dlouho jsem neměla chuť mrsknout s knihou do kouta... Pan Etzler se zaklíná CNN a její objektivitou, vyčítá Fox News, že dělí svět na bad boys a good boys, přitom se dopouští stejného faulu. CNN a její zdroje přebírá většina světových médií. Na přednáškách např. paní Kutilové se dozvíte, jak jsou nežádoucí zdroje odmítány a jak svět informací funguje. U pana Etzlera je asi pochopitelné, že po letech strádání se mu CNN jeví jako velká matka, kterou nekritizuje, protože mu podala pomocnou ruku (samozřejmě uznávám, že tvrdě pracoval a nebylo to zadarmo), ale potom prostě nemůže mluvit o objektivitě. Dodávám, že jsem knihu nedočetla do konce, možná se dál zlepší, ale neměla jsem na to žaludek.

petrarka72
09.07.2020 5 z 5

Informačně i emocionálně výživná jednohubka. Tomáš Etzler je svéráz a dříč, který umí zpracovávat fakta i vyprávět příběhy. A opravdu prožil několik životů - a naučit se s nimi žít bude pro něj nadlouho - ale pro nás ostatní je to dobře.

kudrdlinka
25.06.2020 5 z 5

Knížka rozhodně stojí za přečtení, můžu jen doporučit. Je plná zajímavých informací o životě pana Etzlera, o novinářské práci, CNN, o USA, válce v Iráku, Číně, o situaci u nás, a to pohledem člověka, který toho opravdu hodně viděl a zažil. Nečtu rozhovory až tak často, ale tohle bylo k super čtení k zamyšlení.

Verrrunka
19.05.2020 5 z 5

Nejdřív jsem slyšela s panem Etzlerem podcast a jeho vyprávění mě tak nadchnulo, že jsem si hned pořídila knížku. A je fakt skvělá. Zajímavý rozhovor, neuvěřitelný životní příběh, plno informací a názorů na světovou politiku a další problémy. Nesouhlasím úplně se vším, co v knize zaznělo, nicméně mi Tomáš Etzler přijde jako velký sypmaťák. Tuhle edici od Vyšehradu mám moc ráda, těším se na další inspirující rozhovory.

MildeZ
10.05.2020 5 z 5

Zajímavá to životní cesta a těším se na další knihy z dílny T. Etzlera ;-)

Ventimiglia
08.05.2020

Pro mě nejzajímavější pasáže o Číně, o tom, že jsou země (např. Švýcarsko), které nejsou vůči Číně servilní, a přesto s Čínou obchodují. Podle T. Etzlera je tomu tak proto, že Švýcarsko vyváží do Číny výrobky, které Číňané potřebují, a jsou to vyrobené věci, tedy něco, čím vzniká hodnota. O ČR se nic takového říci nedá, převažuje lichva - a půjčovat peníze na vysoký úrok umí kdekdo, na to není potřeba žádná dovednost (tedy kromě toho, že na to musí mít člověk žaludek; taky musí počítat s tím, že bude zaměstnávat vymahače dluhů; no a samozřejmě kapitál).

perpe2a
07.05.2020 5 z 5

Krásně napsaná autobiografie zpravodaje T. Etzlera formou otázek a odpovědí. Moc mě to bavilo a mile překvapilo. Mohu jen doporučit.

katarina4591
13.04.2020 5 z 5

Rozhovor T. Etzlera s J. Šídlem vás provede těžkými začátky v USA, střízlivou výpovědí válečného reportéra a životem západního novináře v polototalitní Číně. Velice zajímavá kniha o životě velice zajímavého člověka.

OliP
29.02.2020 5 z 5

Přečteno jedním dechem, moc se těším, až pan Etzler dopíše svou vlastní knihu o svém působení v Číně.

Petula009
14.02.2020 5 z 5

Můj šálek čaje. Místy mi padala brada, velmi upřímné a zajímavé vyprávění o tom, že i zeměpisec/tělocvikář z Ostravy dokáže všechno, co se mu zamane. Těším se na jeho knihy.

Čína novináři žurnalistika politologie

Autoři knihy

Tomáš Etzler
česká, 1963
Jindřich Šídlo
česká, 1972

Kniha Kdo ví, kde budu zítra je v