Kdo chytá v žitě

Kdo chytá v žitě https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38931/bmid_kdo-chyta-v-zite-2OP-38931.jpg 4 4166 4166

Jeden z nejpopulárnějších amerických poválečných románů od klasika moderní literatury. Příběh vyprávěný sedmnáctiletým Holdenem Caufieldem je vlastně popisem necelých tří dnů jeho cesty domů (po opuštění přípravky v Pencey) předvánočním New Yorkem, kdy se Holden konfrontuje s řadou lidí (spolužáci, venkovanky ze Seattlu, prostitutka a její pasák, rodiče, učitel...). Více než putováním prostorem je tato cesta však spíše putováním od nevinnosti k vědoucnosti, od sebeneznalosti k sebeuvědomění, od izolace k pocitu sounáležitosti s okolním světem. Černý humor, jímž je tento svět nazírán, je jednou ze zbraní proti němu: člověka, který není schopen se světu smát, brzy jeho zoufalství zahubí...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub

The Catcher in the Rye , 1951

Thackery14
14.11.2016 3 z 5

Podivná knížka. Celou dobu se tam nic důležitého neděje, přesto mě čtení celkem bavilo. Hlavní hrdina je tak trochu infantilní a maniodepresivní, přesto mi přirostl k srdci. Knížku bych si už ale nejspíš podruhé nepřečetla.

humberto
15.10.2016 4 z 5

Můj pohled na Holdena se v průběhu velmi měnil. Rozmazlený fracek. Člověk, který vidí pravdu tam, kde se o ni ostatní nezajímají. Nešťastný člověk s psychickými problémy nejspíš způsobenými úmrtím milovaného bratra...

A vsuvka k překladu. Slovo TEJDENÍK je opravdu příšerné (ať už si tam v čechách mluvíte jakkoli) a lidé ho neříkají! Mám to ověřené od pražáka. Když jsem ho uviděla, zarazila jsem se tak na půl hodiny, a pak jsem začala hrozně nadávat...

Tanja00
15.10.2016 5 z 5

Tahle kniha v podstatě není knihou, ale poutavým vyprávěním/povídáním člověka, ze kterého se lehce stane Váš přítel.
Holden sice není příkladným studentem, ale stejně si spolu skvěle "pokecáte".

myreadingplace
21.09.2016 3 z 5

Konečně jsem to dočetla. Kniha k maturitě, na kterou jsem se těšila. Docela jsem ale narazila. Už od začátku se text vlekl a nic mě nedokázalo oslovit. Pokáždé, když jsem se trochu s Holdenem zžila, udělal kličku a zmizel z roviny mého chápání.
Na databázi vyskakují podobné knihy -Ten, kdo stojí v koutě/Odpustte mi váš Leonard. - Obě jsem četla, ale nenapadlo by mě je přiřazovat k Kdo chytá v žitě. Každý z hrdinů vyrůstal v jiné době, ovlivněn jinou společností, a i když mají společné vnitřní boje, jsou naprosto rozdílní v názorech, a proto pro mě osobně nemají žádnou spojitost.
Ve výsledku knihu hodnotím průměrně. Možná by to bylo jinak, kdybych ji četla v originálu. Překlad mi moc neseděl, ale jinak je tam spoustu myšlenek a věcí na uvažování.

veronika97
20.09.2016 4 z 5

To mě umrtvilo!

Terezk-a
12.09.2016 4 z 5

Knížka se mi moc líbila.
Chvílemi veselá, jindy smutná, někdy k zamyšlení.
Povedené dílo.

dragonfly7
05.09.2016 5 z 5

Někdo možná našel svou spřízněnou duši, já našla tuhle knížku.

KachnaN
01.09.2016 4 z 5

Knížka k maturitě. Předpokládám, že můžou být i horší, mnohem horší...protože tahle se mi i vcelku líbila! :)

Nikki.Jukki
01.09.2016 3 z 5

Měla jsem trochu jiná očekávání. Nakonec z toho vylezlo nenuceně psané a pohodové, místy fakt vtipné čtení - některé situace či hlášky si asi budu pamatovat dlouho. Příběh jako takový ovšem až na ten sarkasmus a občasnou humornost situace tak vtipný není. Chvílemi jsem tápala v Holdenově psychice, protože sotva jsem si ji vysvětlila a odůvodnila, udělal něco, že jsem si to musela vysvětlovat znova. Čte se rychle, hezky, taková pohodovka.

jockjock
26.08.2016 4 z 5

Jste těžce ranění a nikdo vám nepomůže,protože vám to udělali oni. Jedna z nejlepších co jsem četl.

zdenek5887
16.08.2016 1 z 5

"Když někoho potká někdo, jak jde žitem kdes..." ---Prokrindapána. Bez psiny. Tajtrlíci a kachny, jestli chcete co vědět. To mě umrtvilo. Teď potřebuju whisky se sodou. Vážně.

JEJJ
12.08.2016

Čekala jsem přelomové dílo, ale je to pro mne velké zklamání. Prý má jít o bloudění Holdena ve světě dospělých, ve světě citové prázdnoty. S tím by se dalo souhlasit, Holden je pro mě kanditát pro psychiatra, depresevní, nesnášenlivý, nudný puberťák se sklony k alkoholismu, pro kterého jsou všichni směšní tajtrlíci a hlupáci.

kackamy
04.08.2016 3 z 5

Z téhle knihy jsem trochu rozpačitá, dočteno až na druhý pokus. Ze začátku jsem s Holdenem celkem sympatizovala, s jeho názory a pohledem na svět, po čase mi ale začal připadat neskutečně protivný. Také průběh děje, ve kterém chybí nějaká větší zápletka mi moc nevyhovoval, i když samozřejmě chápu, že podstata knihy leží v něčem jiném. Myslím ale, že i přesto kniha stojí za přečtení, rozhodně čtenáři dodá spoustu podnětů k zamyšlení.

LittleNightOwl
09.07.2016 4 z 5

Kniha jistě byla na svou dobu velice revoluční. Pro mě byla ale poněkud všední. Postava Holdena byla velice zajímavá, na konci jsem si nebyla úplně jistá, co si o něm mám myslet. Některé jeho výroky byly opravdu k popukání, jiné naopak k zamyšlení. Příběh velice trefně popisuje tehdejší společnost a její neduhy. Chápu, proč je tato kniha řazena do klasické literatury.

nikikostadinova
08.07.2016 5 z 5

Trošku jinak napsané než jsem čekala. Ale našla jsem se v tomto stylu i v této knize. Občas jsem přemýšlela jestli je mi hlavní postava sympatická nebo ne. Ale nakonec jsem ji přijala jako celkem prima kluka, samozřejmě se vším tím, co mně na něm štvalo. Ale hodnotím knihu jako celek, a taky to jak se mi četla - jestli se mi chtěla číst a dočíst a to se stalo.

Margay
02.07.2016

Na to, jak je to skvělá, úžasná a dokonalá kniha, způsobila revoluci v době svého vydání, je zmiňovaná i v jiných knihách (Sběratel) a všichni mladí se v ní prostě musí najít... mě nebavila. Je pravda, že proud děje bez výrazného děje nebo pointy není můj šálek čaje. Holden není tak "zkroucený" jako Jack z Betonové zahrady, ale možná právě proto není jeho cesta tak zajímavá.

Luvák
27.06.2016 4 z 5

V časech gymnasiálních studií jsem se ztotožňoval s Holdenovým nihilismem, dnes už jsem si nabil čumák tolikrát, že jsem se naučil, že něco v životě nějaký smysl má.
V knize jsou výtečně karikovány jednotlivé lidské archetypy, se kterými se člověk setkává každý den. Z tohoto důvodu mám za to, že kniha má jednoznačně co nabídnout i těm lidem, kteří se neztotožní s Holdenovým náhledem na svět.
Nicméně je kniha místy dost repetitivní a předvídatelná, což jí zase sráží na kvalitě.

BastMetztli
25.06.2016 2 z 5

Poněkud zklamání... Holden mi byl trochu protivný. Ale našly by se dvě nebo tři pěkné citace...

filo
14.06.2016

Možno sa zdá,že sa v knihe nič neudeje ale v tejto knihe sa toho veľa udjať ani nemusí aby si z nej človek veľa zobral do života.Všetko je o vnútornom prežívaní jednotlivca Holdena Caufielda preto aj J.D.Salinger ubránil toto dielo pred sfilmovaním.Film by podla môjho názoru toto dielo iba poškodil.Holden Caufield nám ukazuje názor na skazenú modernú moralku,kniha čím staršia tým aktualnejšia.

Hadrna
13.06.2016 4 z 5

Tak kde začít? :D
Tuhle knihu jsem si chtěla přečíst už delší dobu. Zajímalo mě co na ní bylo inspirací pro Marka Davida Chapmana, aby zabil Johna Lennona.
A po přečtení knihy jsem to stále nezjistila. Holdenovi stačí málo, aby ho svět kolem něho rozčílil a aby viděl jak dokáží být někteří lidé hloupý a falešný. S ním se v tomto ohledu celkem shodnu. Ale kdy jsem tu knihu dočetla moc jsem nevěděla co mi ta kniha dala nebo chtěla dát. Rozhodně ale nelituji, že jsem si ji přečetla, možná ještě nepřišla ta správná chvíle kdy pochopím poselství knihy , nebo už mi to poselství dala jen si to neuvědomuju. Jak je vidět z mého psaní tak jsem z knihy dost rozčarovaná, nevím co o ní napsat a to jsem si to nechala uležet v mysli. Opravdu nevím, ale co vím jistě je , že tuhle knihu by si neměl nikdo nechat ujít...přinutí vás k zamyšlení a to je podle mě skvělé :).
Tak přeji hezké počteníčko ;)