Kde zpívají raci

Kde zpívají raci https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447981/bmid_kde-zpivaji-raci-blU-447981.jpg 5 4215 4215

Celá dlouhá léta kolují v poklidném městečku Barkley Cove na pobřeží Severní Karolíny fámy o vlčím dítěti, „holce z bažiny“. Když je roku 1969 objeveno tělo místního krasavce Chase Andrewse, obyvatelé města začnou z jeho vraždy podezírat právě holku z bažiny, Kyu Clarkovou. Jenže Kya vůbec není taková, jak se o ní povídá. Je to inteligentní a citlivá dívka. Žije odkázaná sama na sebe v bažině, které říká domov, jejími nejlepšími kamarády jsou racci a místo školy ji učí okolní příroda. I v jejím životě přichází chvíle, kdy zatouží po blízkosti jiných lidí, dotecích a lásce. Její divoká krása okouzlí dva mladé muže z města a před Kyou se otevírá úplně nový život. Pak se však stane něco nepředstavitelného… Román Kde zpívají raci je překrásnou ódou na přírodu, příběhem opuštěné dospívající dívky, která se učí důvěřovat lidem, a líčením záhadné vraždy s překvapivým koncem. Delia Owensová nám připomíná, že dětství nás všechny poznamená na celý život a že každý z nás podléhá úžasným tajemstvím přírody.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Jota

Where the Crawdads Sing , 2018

Aleen
30.12.2020 5 z 5

Jenom bych ráda upřesnila počet hvězd - ačkoliv to není vidět, je jich 6! Už když jsem četla anotaci, věděla jsem, že je to jeden z nejlepších literárních počinů tohoto roku. Poetická, citlivá a poutavá kniha, na kterou musíte neustále myslet, i když ji právě nečtete. Moje nadšení ovlivnil asi i překlad. Tolik odborných názvů, popisů přírody, hlavně mokřadů - jako bych se ocitla přímo v chatrči, na moři, v bažinách, v městečku. Naprosto úžasné! Autorka prostě dokonale vykreslila bezútěšnost, opuštěnost, samotu, naději a zoufalství a to vše bez zbytečného patosu, nebo sentimentu. Dokonalý román!!!! Nemám více superlativů, proto končím...

boeink
30.12.2020 5 z 5

Krásná kniha, úplné pohlazení po duši. Život Kye byl krutý, ale taky krásný a plný, protože ho žila ve své milované bažině. Bála jsem se obsáhlých popisů přírody, ale autorka je napsala neuvěřitelně čtivým způsobem, takže ve výsledku jsem se dozvěděla mnoho o životě rozličných tvorů. Nemá smysl psát víc, čtenáři přede mnou to napsali jasně: kniha je to nádherná a stojí za to si ji přečíst.

Polajda
29.12.2020 5 z 5

Nemůžu jinak než dát holce z bažiny 5*. Je to knížka, která se moc pěkně čte, doslova vás hladí na duši a já se přiznám, byla jsem okouzlena. Žádné prázdné věty ani slova. Děj nebudu prozrazovat, prostě stojí za to si ji přečíst :o)

BlaninaK
28.12.2020 5 z 5

Něco tak zajímavého a krásného jsem dlouho nečetla. Autorka mne vtáhla do tamní krajiny, prostředí bažiny. Kya mne nadchla. Poznamenala jsem si z knihy pár vět a zejména tuto: Máma říkala, že ženy potřebují jedna druhou víc, než potřebují muže ...

EllD7
27.12.2020 5 z 5

Jedním slovem nádhera! Knížku můžu jen doporučit. Je neskutečně čtivá, od příběhu "holky z bažiny" jsem se nemohla odtrhnout. Ze začátku jsem se trochu bála obsáhlých popisů přírody, často zmiňovaných zde v komentářích, ale ve výsledku se mi tyto lyrické popisy moc líbily a díky nim jsem si bažinu stejně jako Kya zamilovala.

Líbilo se mi, že příběh je na jednu stranu smutný, v některých pasážích dokonce surový, ale na druhou stranu i romantický a ve výsledku působí nesmírně poeticky.

Jako ostatní vyzdvihuji i dobrý český překlad a po dlouhé době text bez pravopisných chyb.

cérka
27.12.2020 4 z 5

Kniha mě dost zmátla svým názvem. Pořád jsem čekala, že se dozvím kde zpívají raci (korýši), ale dozvěděla jsem se kde zpívají racci (ptáci), což už pro mě nebylo takovým překvapením :).

Velmi jsem váhala nad počtem hvězd, měla jsem totiž obrovský problém se začíst. Nakonec jsem, ale usoudila, že za to spíše může předvánoční stres, nedostatek času a celková nálada ve společnosti.

Příběh je pochmurný, k malé Kye až nepochopitelně krutý a pro mě (se svou povahou) velmi bolavý.
Na druhou stranu mi pomohl zamilovat si bažinu (asi tam ovšem nemají komáry) a opět poznat, že láska a přátelství hory přenáší ;).

Dozvěděla jsem se spoustu zajímavostí ze světa zvířat i rostlin, vůbec jsem se nenudila (všechny popisy byly přiměřené a dokonalé).

Celou dobu jsem se bála, o Kyu i o sebe. Bála jsem se konce, pocitů a zklamání. Nakonec mě čekalo velké překvapení (opravdu jsem podezírala úplně někoho jiného). Nechci napovídat, ale detektiv ze mě nebude ;).

Jsem ráda, jsem na konci, proto ubírám jednu hvězdičku. U pětihvězdičkové knihy chci vždy, aby nikdy neskončila.

Agnesita
27.12.2020 5 z 5

Nuda? Ne! Krásná romantická kniha. Zhltla jsem ji za dva dny. Děkuji, Ježíšku. :)

medulinka
26.12.2020 5 z 5

Velice ctiva kniha. Jak jiz bylo v nekterych komentarich uvedeno, jedna se o takove az poeticke cteni. Je zde hodne popisu, zejmena prirody, ruznych zivocichu... sama autorka ma kladny vztah k prirode a publikuje v ruznych prirodovedeckych casopisech a to je v knize znat, je to pro ni oblast, o kterou se zajima a ke ktere ma vrely vztah. Pribeh vypravi o samote, jak se vyrovnat s izolaci od okolniho sveta, jak se spolehnout sama na sebe...o lasce k prirode a o souzneni s prirodou a v neposledni rade o hledani lasky a nejakeho toho stesti v zivote. Kniha se mi libila a doporučuji, snad ma byt pribeh i zfilmovan, tak na to se take moc tesim.

sgjoli
23.12.2020 3 z 5

Přečíst tuto knihu mi nakonec trvalo déle, než jsem očekávala. Jednak proto, že román je napsaný dost rozvláčně, pozvolna a vyžaduje si pomalejší čtení, je tak napsaný. Je to záměr a v zásadě na tom není nic špatného. Ale bohužel se do toho mého pomalého čtení promítlo i to, že jsem nakonec většinu dní během čtení nebyla v tom nejlepším rozpoložení, abych si takovýto pozvolný příběh uměla užít a náležitě ho ocenit.
Jak už jsem psala, dějově to není nijak akční příběh plný dramatických zvrat, to rozhodně ne. Je to spíše lyrický příběh o krásách přírody, o sepětí člověka s přírodou a o lidských vztazích. Resp. jak člověka může ovlivnit to, když ho ostatní opustí, odmítají ho vzít mezi sebe a soudí člověka skrz prsty, skrz předsudky.
Ten motiv přírody je tady hodně silný, prostupuje celou knihou od začátku do konce. Místy mne kniha dokonce přinutila se podívat po různých informacích o zvířatech a rostlinách, které tu jsou zmiňovány, abych věděla, o čem je řeč. A v tomto ohledu mi kniha určitě rozšířila obzory.
Autorka si krásně hraje se slovy. Kniha je napsaná krásným poetickým jazykem, vytváří se tu krásná, pozvolná atmosféra plná živelné přírody. A také plná zoufalé potřeby hlavní hrdinky mít někoho po svém boku, kdo by ji neopustil.
Moje hodnocení je přesto nakonec průměrné. Dávám nyní 3-3,5 hvězdy. Nechápejte mne špatně. Kniha není vůbec špatná. Naopak si plně uvědomuji, že své kvality má. Ale bohužel faktem je, že se do mého hodnocení promítlo moje ne příliš valné rozpoložení. Za lepších okolností bych si asi knihu vychutnala více a hodnotila bych minimálně 4 hvězdami. Ale teď to bohužel neumím.

broskev28
19.12.2020 5 z 5

Zvláštní kniha - biologie i poezie, všednost i neobyčejnost, omezenost i moudrost, divočina i civilizace. A jak už zmínili mnozí: nádherný překlad bez tiskových chyb, skvělé popisy přírodních úkazů, ať už jde o živočichy, rostliny, moře nebo počasí. Doporučení R. Whiterspoonové na záložce obzvláště nicneříkající a bezobsažné, pokusím se našim čtenářům sdělit konkrétněji, proč stojí za to přečíst si tuhle knížku - třeba už jen kvůli úchvatnému slovnímu spojení nenápadní přelétaví obšourníci. Vlastně celá 30.kapitola s názvem Zčeřená voda je dokonalá.

"Kya věděla, že červený flíček na zobáku racka stříbřitého není jen na ozdobu. Mláďata musejí do tohoto místa klovat, aby jim rodič ze svého zobáku uvolnil ulovené jídlo. Kdyby ta červená skvrna nebyla vidět a ptáčci by se do ní nemohli strefit, rodič by je nenakrmil a oni by zemřeli. Rodičovství je dokonce i v přírodě jako chůze po napjatém laně. Víc, než bychom čekali."

PéEm
18.12.2020 5 z 5

Nemnoho děje, hodně popisů...ale přesto čtivá a velice zajímavá kniha. Doporučuju.

vanilka231
16.12.2020 5 z 5

Málokterá kniha mě dojme, ale tady mi na konci opravdu tekly slzy... nádhera. Za mě naprosto famózně napsaná kniha, nádherné vybarvení přírody a příběh malé Kyi od jejího dětství, tleskám a dávám plný počet.

kaja77
13.12.2020 4 z 5

Kniha byla v podstatě moc fajn. Objevovala jsem nové světy, každou chvíli jsem si během čtení hledala na googlu jak vypadají ptáci,traviny, stromy a krajina, které kniha popisuje. Popis přírody byl v románu nesmírně příjemný, poetický, někdy až dojemný, bylo opravdu poznat, že autorka je biolog a dokáže vysvětlit souvislosti a fungování mokřadních ekosystémů. Problém jsem však trochu měla místy s tím, abych věřila i ději (je šestileté dítě schopno samo existovat, starat se o domácnost, přístup americké "paní Zubaté", může se někdo, komu kamarád mezi řečí vysvětlí jak fungují písmenka stát tak vzdělaným odborníkem, bělostná blůzka na schůzku, když je příbytkem nositelky chatrč v bažinách bez el.proudu, prostě každou chvíli mi blikala kontrolka "to není reálné"...ale za to si můžu sama, že jsem nedokázala vypnout to kritično ve mně. Celková pověst světové senzace, která knížku předcházela a nadšené hodnocení zde, však ve mně vzbudilo drobátko více očekávání.

tereza1198
12.12.2020 4 z 5

Opravdu jedinečné téma a prostředí. Malá dívka, kterou postupně opustí celá rodina, musí sama přežít na samotě v bažině. Pro ostatní je bažina jen nehostinné místo. Pro ni je to živoucí domov. Kya se snaží přežít. V rozhodujících chvílích svého života dostane párkrát pomocnou ruku. Jinak se k ní lidé chovají příšerně a já chápu její hrůzu z nich a pocit, že ji nakonec vždycky všichni opustí. Překvapilo mě, jak moc selhal sociální systém a v některých případech obyčejná lidská slušnost. Kya je prostě vlčí dítě, které jen chce, aby jí někdo miloval a neopustil.

85098211
11.12.2020 5 z 5

Kniha je opravdu neskutečně čtivá i navzdory poněkud neobvyklému tématu. Čtenář si hodně dlouho klade otázku, jak mohla matka odejít od svých dětí a nikdy se jim už neozvat? Později se sice něco dozvíme, ale já jsem tedy s vysvětlením úplně spokojená nebyla ;-). Autorka to však vymyslela jinak, proto se to na mém hodnocení nijak neodrazí :-). Kyu jsem obdivovala a zase také místy nechápala, což je ale logické vzhledem k tomu, že ona vyrůstala v naprosto odlišných podmínkách, než většina z nás. Popisy přírody jsou nádherné a poetické, moc se mi líbilo i vyšetřování vraždy a u procesu jsem byla napjatá jako struna, protože jsem (samozřejmě) Kye držela palce. Konec knihy byl na můj vkus takový až moc zhuštěný, ale na druhé straně chápu, že jinak by se příběh mohl táhnout do nekonečna. Každopádně jsem ráda, že jsem se s knihou potkala, bylo to něco naprosto jiného, než jsem četla doposud, a na závěr děkuji svým oblíbeným Šánce a Dele111 za jejich skvělá hodnocení, kterými mne navnadily si knihu přečíst :-).

saumur
10.12.2020 3 z 5

Pro mě trochu rozporuplná kniha - na začátku téměř nuda, od poloviny příběh graduje a od konce jsem se už nemohl odtrhnout a musel prostě číst až do konce. Kombinace lyrického líčení přírody a hlavní dějové linky mám rád, často mě ale při čtení zaskočily velké nepravděpodobnosti - matka, která opustí čtyři děti a ani se je nepokusí kontaktovat, čtyřleté dítě schopné se postarat samo o sebe, asociál, který nemá problém cestovat autobusem a ubytovat se v motelu, sociálka, která se cíleně nesnaží o záchranu dítěte, místní floutek, který se sníží k tomu, aby "chodil" s holkou z bažiny... I přesto zajímavý příběh, okořeněný neobvykým místem děje (bažinou). Za "světovou literární událost" bych ale knihu určitě nepovažoval. Pro mě je opět důkazem toho, že co nese na titulce podobné superlativní hodnocení, bývá spíše populistickou literaturou.

MahulenaK
09.12.2020 5 z 5

Jednoduše nádhera.

Gooverka
07.12.2020 4 z 5

Tato kniha mě vytáhla ze čtecí krize, a ač ubírám v konečném hodnocení jednu hvězdu, opravdu ji moc doporučuji. V knize se pro mě protnuly dvě věci, které mám při čtení strašně moc ráda - sledujeme hlavní postavu po celý její život a střídají se tu nádherné lyrické popisy přírody s epikou a dějem. Od začátku jsem byla napnutá, kam se příběh bude ubírat a skoro jsem nemohla přestat číst, jak mě osud hlavní postavy zajímal. Autorka má opravdu velký dar vtáhnout nás do života svých postav a opravdu je s nimi prožívat. Ke konci mi možná něco málo chybělo, abych byla naprosto nadšená a dala pět hvězd, ale i tak se mi autorčin styl psaní a vyprávění moc líbí a těším se na další knihy.

medlovice
04.12.2020 5 z 5

Milá Kyo, mýlila jsi se, když sis myslela, že jsi sama. Byla jsem s tebou, ty jsi to nepoznala ? Od té chvíle kdy tvá matka odešla po cestičce v botách na podpatcích, stála jsem s tebou za sítovými dveřmi. Byla jsem s tebou, když jsi se bála otce ,i když jsi se ním učila chytat ryby. Běžela jsem s tebou , plavala , sbírala jsem s tebou peříčka a mušle a učila se poznávat ptáky. Všechny ty zvuky a vůně bažiny a moře jsem cítila , mokré oblečení , bosé nohy , věčný hlad a strach, radost z volnosti a smutek ze samoty, Kyo prožila jsem s tebou tvou první lásku , probrečela s tebou zklamání , když přijde zrada a byla jsem s tebou až...až do poslední stránky. Měla jsi krásný život , díky za krásný příběh.
Kniha má krásnou obálku a desky , nelituji , že jsem si ji koupila.

Dandy1
03.12.2020 5 z 5

Příběh života v osamění, zrada, láska i napětí. Této knize nic nechybí. Bonusem navíc je bažina, popsána tak barvitě, jako by to byl ráj na zemi.