Kde zpívají raci

Kde zpívají raci
https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447981/bmid_kde-zpivaji-raci-blU-447981.jpg 5 4250 4250

Celá dlouhá léta kolují v poklidném městečku Barkley Cove na pobřeží Severní Karolíny fámy o vlčím dítěti, „holce z bažiny“. Když je roku 1969 objeveno tělo místního krasavce Chase Andrewse, obyvatelé města začnou z jeho vraždy podezírat právě holku z bažiny, Kyu Clarkovou. Jenže Kya vůbec není taková, jak se o ní povídá. Je to inteligentní a citlivá dívka. Žije odkázaná sama na sebe v bažině, které říká domov, jejími nejlepšími kamarády jsou racci a místo školy ji učí okolní příroda. I v jejím životě přichází chvíle, kdy zatouží po blízkosti jiných lidí, dotecích a lásce. Její divoká krása okouzlí dva mladé muže z města a před Kyou se otevírá úplně nový život. Pak se však stane něco nepředstavitelného… Román Kde zpívají raci je překrásnou ódou na přírodu, příběhem opuštěné dospívající dívky, která se učí důvěřovat lidem, a líčením záhadné vraždy s překvapivým koncem. Delia Owensová nám připomíná, že dětství nás všechny poznamená na celý život a že každý z nás podléhá úžasným tajemstvím přírody.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Jota

Where the Crawdads Sing , 2018

marli58
04.02.2021 5 z 5

Krásný i drsný příběh napsaný poetickým jazykem.

4xbabča
04.02.2021 5 z 5

Tato kniha byla pro mě milé překvapení. Příběh malé holčičky, která vyrůstá uprostřed přírody úplně opuštěná, kdy se nikdo z okolí nezajímá jak žije a vůbec ji okolí nepřijímá, ani nepomůže až do dospělosti. Velkým plusem je úžasný popis přírody a zvířat žijících v tamních bažinách. Krásná kniha, krásné čtení.

Peggy2711
04.02.2021 5 z 5

Krásný příběh, vtáhne do děje a ukáže nám jak je bažina úžasná. Je to tip knihy, na kterou rozhodně nezapomenu a je mi líto, že tak rychle skončila.

Marekh
02.02.2021 5 z 5

Musím se přiznat, a možná nejsem jediný ze čtenářů, že jsem si lámal hlavu nad tím, jestli je v češtině uveden správně název knihy KDE ZPÍVAJÍ RACI?! Říkal jsem si, jestli se redakce nespletla a neměla se kniha jmenovat KDE ZPÍVAJÍ RACCI?! Název na přebalu je správný a v průběhu románu je to objasněno, co je tím míněno.

Příběh románu se odehrává v Severní Karolíně a hlavní postavou je dívka KYA, kterou obyvatelé přezdívají „holka z bažin“. Žije sama v bažině, musí se o sebe postarat, kontakt s lidmi má minimální. Do jejího života postupně vstoupí 2 muži – TATE a CHASE. Oblíbil jsem si také postavy SKOKANA a MABEL. Z mého pohledu jsem nechopil chování Kyaniny mamky, jak se k ní zachovala, ačkoliv je to v průběhu románu vysvětleno. Určitě se s tím v žádném případě neztotožňuji! Kya bylo hodně statečná a inteligentní dívka a dokázala se vypořádat se životem obdivuhodným způsobem.

Kniha se mi líbila. Kniha má 2 části. Jazyk je poetický, tempo knihy je pomalejší. Je poznat, že autorka má ráda přírodu, takže v knize nalezneme popisy zvířat a okolní přírody (bažiny, močály, mokřady, rašeliniště aj.), což se mi líbilo. Mám rád, když jsou do románu zakomponovány prvky přírody, ale chápu, že to ubírá na tempu vyprávění a někteří čtenáři to nemají rádi, protože je to zdržuje při čtení. Myslím si, že na tuto knihu si čtenář musí najít čas, musí být v dobré náladě. Knihu jsem přečetl poměrně rychle, ale to je tím, že jsem byl zvědavý, jak to celé nakonec skončí. V knize jsou různé časové roviny – návraty do minulosti a do přítomnosti, v knize se vyskytují také básně, jsou zde také náznaky rasové diskriminace (běloši versus černoši). Závěr knihy byl překvapivý. Musím se přiznat, že jsem neočekával takové vyústění závěru. Myslím si, že autorka mohla ještě více zapracovat na závěru knihy, protože na mě působil moc rychlým tempem. Mohla ještě více některé události podrobněji objasnit. Jsem názoru, že by si to čtenáři určitě zasloužili a románu by to nepochybně prospělo.

Čtenáři, kteří mají rádi popisy přírody, pozvolný děj, poetický jazyk, detektivní linku, tak pro ně může být tato kniha ideálním společníkem. Na počátku knihy se nachází mapa území, ve kterých se pohybovala naše hrdinka. V knize se také nachází poznámky pod čarou. Kniha má pěkný přebal. Knihu hodnotím na 100 %.

Citáty, které mne oslovily:

shootingstar
02.02.2021 3 z 5

No jako zas taková bomba to nebyla.

BabaJaga11
01.02.2021 5 z 5

Bestsellery příliš nevyhledávám, ale tady mě nalákal fakt, že se příběh odehrává v bažinách. Oj, jak já miluju bažiny! Sice jen ty naše malé, české, moravské a slezské, ale bažina je zkrátka fenomén, který vyvolává buď strach, anebo nadšení.

Byť životní příběh hlavní hrdinky byl hodně drsný (naproti tomu můj život byl od dětství vcelku normální), zjistila jsem, že láska k bažinám není to jediné, co máme s Kyou společného. I když... vlastně to všechno tak nějak s bažinou souvisí... samota, klid, alespoň zdánlivě, protože všude kypí život a člověk nikdy není sám. Jenomže tohle většina lidí nikdy nepochopí.

Neměla by se ta holka trochu bavit? Zajít mezi lidi? Nemůže se aspoň snažit být normální? No, tak tohle taky znám :-). Jakoby fakt, že člověk nechodí na zábavy, znamenal, že má nudný život. Většinou je to ale naopak.

Přiznám se, že závěr mě zaskočil. Myslela jsem, že příslušné rozuzlení tam už nebude, hlavně mě ale překvapilo, že bylo takové, jaké bylo. Dojem z knihy mi to nijak nepokazilo, spíš mi to přišlo určitým způsobem líto... ale na druhou stranu chápu, že asi jinou možnost Kya neviděla.

Původně jsem si knihu zadala do ČV 2021 jako knihu, která je vyprávěna retrospektivně. Nakonec ale měním na titul, kde hraje důležitou roli dopis. On je tam zmíněn jen velice okrajově – dopis v modré obálce. Ale moc dlouho mi vrtalo hlavou, co by bylo, kdyby si ho přečetla Kya. Anebo kdyby ho její matka nikdy nenapsala, kdyby ho poslala dříve nebo později... možná by Kya dostala šanci na normální život... možná by ale také nebyla znalkyní bažiny, její životní příběh by byl zcela jiný... a možná by to byla škoda!

Je vidět, že autorka bažiny zná, bažiny miluje a byť to v knize není nikde uvedeno, kdoví, zda nám nevyprávěla příběh, který se někdy skutečně stal. Kniha obsahuje krásné popisy přírody, ale i dostatečnou dávku napětí, aby přitáhla i méně trpělivé čtenáře. Každopádně všem milovníkům přírody a bažin zvláště vřele doporučuji k přečtení!

MonikaKrizova
31.01.2021 5 z 5

Ze začátku jsem byla skeptická, ale pak.. Úchvatný. Víc slov není potřeba. Dávám šest hvězdiček z šesti..

Pistácie
31.01.2021 4 z 5

Tohle dílo má něco do sebe. Líbí se mi, když autor kromě psaní dokáže do knihy otisknout a přenést i znalosti z oboru, kterému se věnuje. A je vidět, že tady se to autorce povedlo. Ty popisy přírody, bažiny ve spojení s tím, jak byla Kya už jako dospělá, divoká, nespoutaná a odvážná a jak se dokázala prohánět na lodi, jak se chovala ve “svém” prostředí. Navzdory jejímu osudu a osamělosti tohle byly momenty, kdy jsem jí obdivovala a chtěla jsem být v něčem jako ona. Líbilo se mi i zasazení do doby a určité nastínění nejspíše typického městečka, kde tenkrát černoši stále neměli všechna práva a oddělovali je od bělochů nejen v autobuse nebo v obchodě. I to vnímání a odsuzování společnosti oproti slabším a osamělým jedincům, kteří zkrátka nežili podle vzoru toho, jak si to společnost tehdy nastavila. Jakmile někdo jen trochu vybočoval, už byl vyvrhel.

Anett525
30.01.2021 5 z 5

Bála jsem se,jestli se mi kniha bude líbit,protože většinou,když je něco moc chválené,tak to není nic pro mě. Ale tato kniha mě velmi mile překvapila a musím souhlasit se všemi kladnými recenzemi.
Skvěle popsaná příroda, napínavý příběh, lásky tak akorát,aby to člověka (jako jsem já) moc neotravovalo. Sice jsem tušila,že bude konec takový jako byl,ale i tak jsem si čtení moc užila.

Prostě poutavý příběh, ktery opravdu stojí za přečtení.

Dia
29.01.2021

Opravdu krásná knížka,četla jsem to jedním dechem. Sleduje život malé holčičky až po dospělou ženu, která se musí poprat s předsudky i životem.

Luciee322
28.01.2021

Kniha je velice hezky napsaná. Napínavý příběh od začátku až do konce.

Bonifac113
28.01.2021 5 z 5

Moc příjemná kniha. Odpočinková, zároveň napětí v pozadí. Čím více jsem četla, tím mě kniha více pohlcovala.

Anna 13
28.01.2021 5 z 5

Sen...

Kdo by neměl vysoká očekávání, vzhledem k tomu, jak je kniha všude propagovaná a vychvalovaná? Kdo by po ní netoužil?
Tahle kniha je tak krásná, že je to až nerozdýchatelné. Má v sobě hlubokou moudrost. Je něžná, nespoutaná i divoká. Stejně jako její hrdinka, stejně jako prostředí, ve kterém žije. Stane se vaším domovem. Milujete ji. Téměř každá stránka vás nutí si něco vypsat nebo poznamenat.

"Každé nové slovo začíná vyjeknutím, každá věta je závod."

Příběh osamělé dívky vám otevře srdce. Naplní vás krásou přírody.
Delia Owensová do vás vloží tak ohromující obrazy, které prostě nejde popsat. To musíte zažít a nechat se ovládnout vlastní fantazií. Spatříte tolik barev...

"Jestli někdo rozumí samotě, pak je to měsíc."

Kya si mě získala už jako malá šestiletá holčička, která svolávala racky nad svou hlavou k hromadné hostině. Která zdrhala úřadům do mokřadů. Která neustále sledovala písčitou cestu a doufala v návrat své rodiny. Tahle postava je tak živá a tak krásná. Nezapomenutelná. V životě vám ji bude asociovat kdeco. Já už ji nacházím v písních i na obloze.

Kdybych uměla malovat, jsem po dočtení této knihy tak plná inspirace, že bych se hned pustila do míchání barev...

"Správný muž se pozná tak, že pláče beze studu, čte poezii srdcem, v duši mu zní opera a udělá všechno, co může, aby ochránil ženu."

Knize bych vytkla jen nudný soudní proces, který narušil atmosféru. A celkové rozuzlení asi také není úplně takové, jaké jsem si představovala.
Přesto to miluji.
Je to opravdu jedinečné a výstižné. Bolestné. Někdy si ani nevšimnete, že brečíte. Až takové to je.

Nevím, jak bych poděkovala za laguny, za racky, za bažiny, za světlušky, za ptačí pera, za polibky, za naději, za barvy, které jsem touto knihou dostala. Opravdu nevím.
Bylo to vážně neskutečné.
A bude se mi stýskat.

"Oceán zpíval bas a racci soprán."

Mirďa83
27.01.2021 5 z 5

To byla opravdu nádherná kniha z jiného prostředí. Z přírody. Krásně se četla.

Knižní střípky
27.01.2021 3 z 5

Kniha KDE ZPÍVAJÍ RACI sklízí nadšené ovace po celém světě, proto i já jsem na ni byla samozřejmě velmi zvědavá. Nevím proč, ale nechtělo se mi číst ji klasicky v papírové podobě, ale příběh mě i přesto stále lákal a kniha na mě z mé knihovny volala. Nakonec jsem to vyřešila audioknihou v podání výborné paní Štvrtecké. Teď na konci vím, že tato má volba byla tou správnou.

Kya Clarková pochází z rozvrácené a dysfunkční rodiny. Žije v bažinách poblíž městečka Barkley Cove v Severní Karolíně. Život s despotickým mužem nezvládne jako první matka, poté se postupně vytrácí starší sourozenci a nakonec Kyu opustí i její otec. Je neuvěřitelné, že tato dívka byla jako malé dítě odkázána jen sama na sebe a dokázala přežít jen s minimální pomocí místní komunity, převážně černošského prodavače Skokana a jeho ženy. Ta větší část se jí vždy stranila, posmívala se jí a ani ve snu je nenapadlo poskytnout děvčeti pomoc. Kya nechodí do školy, nikdo ji nenaučí, jak žít v komunitě.nemá nikoho blízkého, nemá žádné kamarády, má pouze rostliny a zvířata. Osud hlavní hrdinky sledujeme v období padesátých a šedesátých let minulého století, čili v době ne tak dávné, což čtenáře nutí k zamyšlení.

Avšak ani uprostřed bažiny vyrůstající mimo klasickou společnost se nedá ubránit lásce. Ta přichází za Kyou v podobě dvou mladíků. Tate a Chase. Oba dva tato dívka okouzlí, ale jen jeden z nich to s ní myslí dobře. Ten druhý je jednoho dne nalezen mrtev a z jeho vraždy je obviněna Kya...

Příběh je to ve své podstatě krásný, poetický, něžný, ale zároveň neskutečně krutý. Byly zde však věci, které mi vadily a díky nim mě kniha nezasáhla tolik, jak jsem očekávala. Naštěstí v podobě audioknihy s přednesem mé oblíbené interpretky byly snesitelnější než v psané verzi, kterou mám doma taky. Část knihy jsem zkoušela číst klasicky, ale velice rychle jsem se vrátila k poslechu, bylo mi to u této knihy milejší a pokud jste na vážkách, stejně jako jsem byla já, zkuste formu audioknihy, já ji mohu jen a jen doporučit.

zuzana2599
26.01.2021 5 z 5

A Kya, bez slz a bez odsuzování, zašeptala : "Sbohem, mami !"
A já si dnes dovolím se ke Kye připojit a se slzami zašeptám: "Sbohem, tati !"
Když jsem četla tento nádherný román bylo mi hrozně smutno a těžko. Zrovna totiž odešel můj milý tatínek, možná je už tam, kde zpívají raci... Sedí si s Kyou ve člunu a povídají si, krmí spolu racky, proplouvají bažinou a jsou šťastni. Jen Tate je osamělý ve své chatrči a já jsem smutná tady doma...
Kniha se mi moc líbila. Skrývá překrásný a procítěný příběh o lásce k přírodě, do kterého je elegantně vsazena i detektivní zápletka.

IVANA143
25.01.2021 3 z 5

Nezhodnem sa s väčšinou. Kniha bola pre mňa priemerná. Myslím, že to autorka prekombinovala a preplácala zbytočne veľa prvkami. Chcela napísať knihu o láske k prírode a to sa jej podarilo. Aj bez prečítania profilu autorky, sme pri čítaní všetci zistili, aká je jej profesia, a to je naozaj pekné.

Prvok opusteného dieťaťa by bol zaujímavý a srdcervúci, ale tá nereálnosť ma vyslovene otravovala. Autorka si to vo veľa prípadoch dosť uľahčila a zvolila si jednoduchú skratku, a pritom presne toto je oblasť, ktorá by mňa bavila najviac. Nevedomosť nesocializovaného dieťaťa v oblasti komunikácie a správania sa. Nezvládnutie situácií, ktoré sú pre socializované dieťa bežné. To by bolo to, čo by nás všetkých dojalo a dostalo. Ak tu niekto čítal Vtáky v tŕní a spomenie si na Meggie a jej prvú menštruáciu, a porovná to práve s Kyinou, tak to presne sú tie autorkine skratky, ktoré ma rozčuľovali. Nechápem prečo sa autorka rozhodla, že chce mať za hlavnú hrdinku osamotené nesocializované dievča, keď to aj tak neprepracovala.

Romantika bola taká, že okej, tak tínedžeri si prídu na svoje, ale nikoho z nás to neohúri. Prvok detektívky tam už bol trošku navyše. Dialógy a postupy polície boli až komické. Ale aspoň to dodalo záveru knihy šmrnc, aj keď žiaden wau efekt sa nekonal. A básne tam boli navyše už úplne.
Proste príliš veľa oblastí a tým pádom nebola poriadne spracovaná ani jedna z nich.

Simona99
24.01.2021 5 z 5

Úžasné, strhující knížka o lásce k přírodě, nekonečné samotě a komplikovanosti citů...
V člověku probudí cosi příjemného....
Moc knížku doporučuji!

Clara_C
22.01.2021 4 z 5

Co napsat? Jsem ráda, že jsem si knížku mohla přečíst, na můj vkus byla trochu přeslazená, ale i to člověk někdy potřebuje k životu. Pasáže o přírodě i o přežívání dívenky v bažinách byly úžasné, pro mě coby člověka obdivujícího přírodu, na kterou se dívám s velikou pokorou a respektem, obzvlášť. Je znát, že je autorka z oboru, její popisy bažin a životě v nich jsou obdivuhodné. Konec mě nepřekvapil. Ale stejně mě celou dobu irituje ten název, pořád si nemůžu zvyknout na to, že by v tichu přírody mohl zpívat rak a ne racek :-)

Girty20
22.01.2021 3 z 5

Bohužel jsem po přečtení recenzí byla tak natěšená, až mě vlastně samotná kniha zklamala...