Mrtvá beze jména

Mrtvá beze jména https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/143967/bmid_mrtva-beze-jmena-cuz-143967.jpg 4 138 29

Kay Scarpettová série

Vánoce, svátky klidu a míru. Ve vzduchu se však vznáší podivný opar smrti. Mnohonásobný, mimořádně brutální vrah Temple Brooks Gault (známý z příběhu Výjimečný trest) znovu zaútočil. Obětí je mladá žena, jejíž zohyzděné tělo bylo nalezeno v zapadlém koutě zasněženého newyorského Central Parku. Scarpettová nepochybuje, kdo je na řadě nyní. Je pouze otázkou času, kdy psychický teror rafinovaného zločince vyústí v další smrt nevinného člověka. Karty jsou rozdány a cestující podzemní dráhy netuší, co se v jejich bezprostřední blízkosti odehrává.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

From Potter´s Field , 1995

Peris
13.03.2015 5 z 5

Hm, právě jsem dočetl. Od Patricie Cornwell jedna z nejlepších. Doporučuji!

mayinka
10.03.2015

Precetla jsem za sebou vsech 6.dilu a uz jsem Kay nasycena. Preskakuji stranky a nectu kazde slovo. Dokonce uz to nemuzu ani cist pred spanim nebot se mi o tom zda. Musim si dat od Kay Scarpettove oddech, jinak ji ani spravedlive neohodnotim.

helenkan
26.11.2014 5 z 5

Moje oblíbená autorka.Napínavý hned od začátku a tak mě to dostalo,že jsem nebyla schopná knížku odložit.Zaslouží si pět hvězdiček.

DANIK38
28.07.2014 5 z 5

Kniha byla pěkná děj napínavý. Na dovču bezva.

mechulka
11.01.2014 5 z 5

První kniha co jsem od této autorky četla, zaujala mě tak, že jsem postupně četla další. Dobrá a napínavá kniha.

Kindle82
05.01.2014

Velmi dobrá napínavá detektivka, která nutí číst pořád dál a dál.

Val
11.08.2013 5 z 5

Přiznám se, že než začnu číst jakoukoli knihu, tak si ji najdu zde a přečtu si komentáře. Už jsem se naučila se jimi nenechat úplně ovlivnit, páč opravdu sto lidí, sto názorů. Stejně tak je to s touto knihou. Patricii Cornwell mám v oblíbených a její knihy, jež jsem zatím četla byly luxusní. Po přečtení zde uvedených komentářů jsem se do této nehrnula. Každopádně po jejím přečtení dávám nejvyšší počet hvězdiček. Mě se kniha líbila moc. Ač vánoční, tak děsivá atmosféra ze které nádherně mrazilo a hlavně konečně trochu lidštější hlavní hrdinka, ze které sem měla vždy pocit naprosté dokonalosti. V této knize dokázala, že je citlivá a dokonce zranitelná. Pro mě prostě super...

Sharah
15.03.2013 5 z 5

Patricia Cornwell píše pěkné knihy. Tato byla trochu slabší, ale i přesto dávám pět hvězdiček :-)))

Safienka
28.01.2013 3 z 5

Musím přiznat, že jsem z této knihy mírně zklamaná. Znám několik čtenářů, kteří mají Patricii Cornwellovou zařazenou mezi oblíbené autory, ale u mě toho po přečtení Mrtvé beze jména nedostála. Ač se jedná o dílo z jedné série, tudíž tam je možná návaznost, tak svou čtivostí a formou ji hodnotím hůře.
Děj celé knihy je zasazen do období vánočních svátků. Ústřední postavou je soudní patoložka Kay Scarpettová, kterou můžeme znát, jak už jsem psala výše, z předchozích dílů. Přestože je autorka vyhlášená svými kriminálními thrillery, které jsou zaměřeny hlavně na forenzní vyšetřovací metody, tak v tomto díle si jich tolik neužijeme. Hlavním tématem je pronásledování sériového psychologicky narušeného vraha – Gaulta. Tudíž se pohybujeme spíše v terénu a zabýváme se složitými vyšetřovacími technikami, které mi maličko motaly hlavu.
V díle je čtenářům dopřáno hned několik vražd. Hlavní vyšetřování se odráží od brutální smrti ženy bez identity, která je nalezena nahá, brutálně zavražděná v Central Parku v New Yorku. K vraždě je přizvána i Kay Scarpettová - soudní patoložka, která nám dopřává spoustu informací, kterých by si běžný vyšetřovatel pravděpodobně nevšiml. Díky těmto podrobnostem je vyšetřování, ale i celkové pojetí příběhu zajímavější.
Autorka nás seznamujeme i s dalšími postavami, kterými jsou hlavně vyšetřovatelé a policisté. Pro někoho opět známé z předchozích dílů. Kromě honu na vraha, který je s vysokou pravděpodobností závislý na drogách, máme možnost sledovat podprahové psychologické momenty, které otvírají možnosti připuštění narušení osobnosti vraha a následnou ještě větší posedlost vraždit všechny okolo. Newyorské podzemní dráhy skrývají mnohá nebezpečí. Ač to tak ze začátku nevypadá, tak se situace stává čím dál více osobní a je do ní zapleteno čím dál tím více osob. Nikdo v tuto chvíli nezná slitování.
Za co bych knize strhla body bylo to, že jsem byla neustále mírně zamotaná do odborných termínů a názvů, které mi ubírali na čtivosti a celkovém dojmu. Ikdyž se mi dílo podařilo přečíst v celkem krátké době, tak jsem z ní měla mlžný a chaotický dojem. Strhujících, dechberoucích scén tam bylo pouze po málu. Alespoň, že závěrečná scéna byla napínavá a dodávala nám do krve tu trochu adrenalinu.

Patricia Cornwell
americká, 1956
2000  85%Za řekou Styx
2002  80%Nakažlivá smrt
2009  77%Kniha mrtvých
2005  77%Moucha
2008  74%V ohrožení

Kniha Mrtvá beze jména je v